استخراج بیت‌کوین، به فرایند کسب بیت کوین به ازای تایید تراکنش های بیت کوین می‌گویند. این تراکنش ها امنیت شبکه را تامین می‌کنند و ماینرها در قبال تلاش بیت کوین پاداش می‌گیرند. با افزایش قیمت بیت کوین و رواج دستگاه های استخراج پیشرفته در بازار افراد از خود می‌پرسند: آیا استخراج بیتکوین همچنان سودآور است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم عواملی همچون هزینه برق، سختی شبکه و قیمت دستگاه های ماینینگ هستند که تعیین می‌کند آیا استخراج بیتکوین سودآور است یا خیر.

اجزای استخراج بیت‌کوین

قبل از ظهور نرم‌افزار جدید استخراج بیتکوین در سال 2013، استخراج بر روی رایانه‌های شخصی انجام می‌شد. اما معرفی تراشه‌های (ASIC) تا 100 میلیارد برابر توان دستگاه‌های شخصی قدیمی‌تر را افزایش داد و استفاده از دستگاه‌های شخصی برای استخراج بیتکوین را ناکارآمد و منسوخ کرد. اگرچه استخراج بیتکوین از نظر تئوری هنوز با سخت‌افزارهای قدیمی امکان‌پذیر است، اما تردیدی وجود ندارد که این یک سرمایه‌گذاری سودآور نیست.

ماینرها برای حل هر چه سریع‌تر پازل با یکدیگر رقابت می‌کنند، بنابراین آن دسته از ماینرهایی که از نظر توان محاسباتی ضعیف هستند، اساساً هیچ شانسی برای حل و دریافت بیتکوین ندارند. زمانی که ماینرها از دستگاه‌های قدیمی استفاده می‌کردند، سختی استخراج بیتکوین تقریباً با قیمت بیتکوین همخوانی داشت. اما با ظهور دستگاه‌های جدید، مسائل مربوط به هزینه بالای تهیه و راه‌اندازی تجهیزات جدید و در دسترس نبودن آنها به وجود آمد.

سودآوری قبل و بعد از ASIC

ماینرهای قدیمی‌ که به شکل رایانه های شخصی بود. ماینرها مالک سیستم‌های خود بودند، بنابراین هزینه‌ خرید تجهیزات عملاً صفر بود. آنها می‌توانند تنظیمات رایانه‌هایشان را تغییر دهند تا با استرس کمتر، کارایی بیشتری داشته باشند.

آن روزها قبل از ورود مراکز حرفه‌ای استخراج بیتکوین باقدرت محاسباتی عظیم به بازی بود. ماینرهای اولیه فقط باید با سایر ماینرهای شخصی و با سیستم‌های کامپیوتری خانگی رقابت می‌کردند. رقابت در سطح یکسانی بود. حتی زمانی که هزینه‌های برق بر اساس منطقه جغرافیایی متفاوت بود، این تفاوت برای منصرف کردن افراد از ماینینگ کافی نبود.

پس از ورود ASIC ها، ماینرها در حال رقابت با ریگ‌های استخراج قدرتمندی بودند که قدرت محاسباتی بیشتری داشتند. سود ماینینگ با هزینه‌هایی مانند خرید تجهیزات جدید، پرداخت هزینه‌های انرژی بیشتر برای راه‌اندازی تجهیزات جدید و سختی شبکه مداوم ماینینگ از بین می‌رفت.

سختی استخراج بیت‌کوین

نرخ سختی هر دوهفته تغییر می‌کند و با استخراج بیتکوین  رابطه دارد. هرچه میزان سختی شبکه بالاتر باشد، احتمال اینکه یک ماینر شخصی بتواند با موفقیت معما را حل کند و به دست آوردن بیتکوین سخت تر می شود. در سالهای گذشته نرخ سختی بیت کوین افزایش یافته در اوایل راه اندازی سختی آن 1 بود و در نوامبر 2021 به بیش از 22 تریلیون رسیده است و در حال حاضر استخراج بیتکوین چندبرابر دشوارتر از یک دهه پیش است.

کاهش پاداش‌

کل بیت کوین های قابل دسترس 21 میلیون است که در حال حاضر بیش از 18 میلیون آن استخراج شده این قابلیت برای کنترل عرضه و تقاضاست. در سالهای نخست در ازای ماین کردن 50 عدد بیت کوین بود در سال 2012 به 25 عدد رسید سال 2016 به 12/5 و سال 2020 به 6/25 بیت کوین اگر دقت کنید هر چهار سال این پاداش نصف شده به این فرایند هاوینگ می‌گویند. ماینرهای آینده‌نگر باید بدانند که اندازه پاداش در آینده به کاهش ادامه خواهد داد، حتی اگر سختی شبکه افزایش یابد.

استخرهای استخراج

برای رقابت با مراکز بزرگ ماینینگ، افراد می‌توانند به یک استخر استخراج بپیوندند که گروهی از ماینرها با هم کار می‌کنند و پاداش را به اشتراک می‌گذارند. این می‌تواند سرعت را افزایش داده و سختی استخراج را کاهش دهد. با افزایش سختی شبکه و هزینه‌ها، تعداد بیشتری از ماینرهای شخصی، حضور در یک استخر را انتخاب کردند.

استخراج بیت‌کوین

سودآوری در محیط امروزی

استخراج بیت‌کوین هنوز هم می‌تواند برای برخی افراد منطقی باشد و سودآور باشد. اما ماینرهای باید قبل از خرید تجهیزات با هزینه ثابت، تجزیه و تحلیل هزینه و فایده را برای درک قیمت سربه‌سر خود انجام دهند. متغیرهای موردنیاز برای انجام این محاسبه عبارتند از:

هزینه برق

نرخ‌ برق بسته به فصل و زمان تغییر می‌کند. می‌توانید این اطلاعات را در قبض برق بیابید. الکتریسیته نه‌تنها برای اجرای محاسبات روی سیستم‌های استخراج، بلکه برای خنک کردن آنها و جلوگیری از گرم‌شدن بیش از حد مورد نیاز است.

کارایی

تابعی از سطح سختی شبکه و کارایی در تعداد محاسباتی است که سیستم ماینینگ شما را برنده معما می‌کند. به عبارتی میزان توان مصرفی سیستم شما (بر حسب وات) است.

زمان

مدت زمان پیش‌بینی‌شده برای استخراج بستگی به شرایط شما دارد، اکثر ماینرها سیستم‌های خود را برای مدت زمان طولانی، حتی ۲۴ ساعت، روشن نگه می‌دارند.

قیمت

ماشین حساب های مبتنی بر وب وجود دارند که میتوان از آنها برای تجزیه و تحلیل هزینه و سود استفاده کرد همچنین میتوان از CryptoCompare نیز استفاده کرد. پیشنهاد می‌کنیم تجزیه و تحلیل خود را چندین بار با استفاده از سطوح مختلف قیمت برای هزینه انرژی و قیمت بیتکوین انجام دهید. سطح سختی شبکه را تغییر دهید تا ببینید که چگونه بر تجزیه و تحلیل تأثیر می‌گذارد.

استخراج بیت‌کوین

آیا استخراج بیت‌کوین همچنان سودآور است؟

زمانی که هم قیمت بیتکوین و هم سختی استخراج کاهش می‌یابد، نشان‌دهنده تعداد ماینرهای کمتر و سهولت بیشتری در دریافت بیتکوین است. وقتی قیمت بیتکوین و سختی استخراج افزایش می‌یابد، ماینرهای بیشتری برای دریافت بیت کوین کمتر رقابت می‌کنند.

استخراج بیت‌کوین یک تجارت متمرکز است، به‌طوری‌که 10 درصد از استخراج‌کنندگان بیتکوین، 90 درصد از ظرفیت استخراج در شبکه بیتکوین را کنترل می‌کنند. حتی گویاتر آمار دیگری از تحقیق است: یک دهم درصد از تمام ماینرها 50 درصد از ظرفیت استخراج شبکه را در اختیار دارند. این بدان معناست که پاداش‌های بیتکوین به طور نامتناسب در شبکه بیتکوین توزیع می‌شود.

استخراج بیت‌کوین

جمع‌بندی

استخراج بیت‌کوین فرایندی است که طی آن ماینرها در ازای اجرای عمل برای تأیید تراکنش‌های بیتکوین، پاداش دریافت می‌کند. این شامل حل معماهای ریاضی است و برای حل کردن نیاز به اعمال روش برنامه‌سازی پرقدرت، به شکل قدرت محاسباتی دارد.

در روزهای اولیه بیتکوین، استخراج می‌توانست یک فعالیت سودآور برای ماینرهای شخصی باشد. با افزایش سطح سختی الگوریتم بیتکوین و ورود بازیگران نهادی بزرگ به اکوسیستم استخراج بیت‌کوین، اقتصاد آن تغییر کرده است و اکنون تحت سلطه استخرهای استخراج قرار دارد. ماینرهای شخصی باید قبل از انجام فعالیت، تجزیه و تحلیل هزینه و فایده را با درنظرگرفتن متغیرهایی مانند هزینه برق، کارایی و قیمت بیتکوین انجام دهند.

استخراج بیت‌کوین یک تجارت متمرکز است، به‌طوری‌که 10 درصد از استخراج‌کنندگان بیتکوین، 90 درصد از ظرفیت استخراج در شبکه بیتکوین را کنترل می‌کنند و این نشان دهنده نامتناسب بودن توزیع پاداش های بیت کوین در شبکه است.

آکادمی آموزشی همیار کریپتو برگزار کننده دوره های آموزش ارز دیجیتال در مشهد بر اساس جدیدترین محتوای آموزشی کریپتو از صفر تا صد با ارایه دوره های کریپتو استارتر، کریپتو جم، کریپتو گیمر و متاورس برای اولین بار در مشهد

سوالات متداول

1. استخراج بیت‌کوین چگونه انجام می‌شود؟

بیت کوین یک رشته کد است که بر بستر بلاکچین نوشته شده است. در این رشته، بلاک‌هایی وجود دارد که اطلاعات بیت کوین‌های استخراج شده و تراکنش‌های قبلی را در خود دارد. استخراج به اضافه کردن یک بلاک به این رشته گفته می‌شود. برای اضافه شدن بلاک، باید معادلات ریاضی شبکه بلاکچین بیت کوین توسط یک پردازنده حل شود.

2. مدت زمان استخراج بیت‌کوین چه قدر است؟

روش استخراج، سخت‌افزاری که با آن استخراج می‌کنید و سختی شبکه، روی سرعت استخراج تاثیر می‌گذارد. با این تفاسیر برای هر ماینر به طور میانگین، 5 سال طول می‌کشد تا یک بیت کوین استخراج کند. این زمان تقریبا برای همۀ ماینرها، حتی آن‌ها که از دستگاه‌های خیلی پیشرفته استفاده می‌کنند، صادق است.

3. سختی استخراج چیست؟

هر رمزارز برای این که تورم شبکه را کنترل کند و سرعت استخراج کوین‌ها را ثابت نگه دارد، از متغیری به نام سختی استخراج استفاده می‌کند. سختی استخراج کمک می‌کند میانگین زمانی که یک بلاک از بلاکچین بیت کوین استخراج می‌شود، ثابت بماند.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

بینگ ایکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

مکسی

IP خارج از ایران نیاز دارد

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی تبدیل

تبدیل

IP خارج از ایران نیاز ندارد