بلاکچین (BlockChain) چیست؟

بلاکچین (BlockChain) چیست؟

فناوری بلاکچین (BlockChain) یکی از مفاهیم جدید و البته مبهم در سال‌های اخیر بوده است و حتی ممکن است یکی از پرطرفدارترین نوآوری‌های قرن بیست و یکم باشد. بلاکچین‌ ها که برای پشتیبانی از کریپتوکارنسی توسعه یافته‌اند، اکنون هزاران کریپتوکارنسی را تأمین می‌کنند و توسعه‌دهندگان در حال کار بر روی ادغام این فناوری در مشاغل دیگر ازجمله پزشکی، هنر و امور مالی هستند. برای درک این مفهوم رو به رشد وبرای آشنایی با بلاک چین، تیم همیار کریپتو مقاله حال حاضر را برای مخاطبان خود آماده کرده است.

باید دانست که بلاک چین چگونه کار می‌کند، چرا ارزش تحقیق و بررسی دارد و چه چیزی آن را از سایر فناوری‌های اینترنتی متمایز می‌کند.

بلاکچین (BlockChain) چیست؟

بلاکچین (BlockChain) یک دفتر کل دیجیتال عمومی از تراکنش‌ها است که توسط شبکه‌ای از رایانه‌ها به‌گونه‌ای نگهداری می‌شود که هک یا تغییر آن را دشوار می‌کند. این فناوری روشی مطمئن را برای افراد فراهم می‌کند تا مستقیماً بدون واسطه مانند دولت، بانک یا شخص ثالث با یکدیگر معامله کنند. فهرست رو به رشد رکوردها که بلوک نامیده می‌شود، با استفاده از رمزنگاری به یکدیگر مرتبط می‌شوند.

هر تراکنش به‌طور مستقل توسط شبکه‌های رایانه‌ای همتا به همتا تأیید می‌شود، زمانی مشخص شده و به زنجیره‌ای از داده‌ها اضافه می‌شود. پس از ثبت، داده‌ها قابل تغییر نیستند. فناوری بلاک چین در حالی که با استفاده روزافزون از بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال رایج شده است، کاربردهای امیدوارکننده‌ای برای قراردادهای قانونی، فروش اموال، سوابق پزشکی و هر صنعت دیگری دارد که نیاز به مجوز و ثبت مجموعه‌ای از اقدامات یا تراکنش‌ها دارد.

 

 انجمن بلاکچین خراسان

بلاکچین چگونه کار می کند؟

با توجه به نحوه‌ی کارکرد تراکنش‌های بیت کوین به توضیح عملکرد بلاکچین (BlockChain) می‌پردازیم:

تمامی اطلاعات و تراکنش‌هایی که در بیت کوین انجام می‌شود با جزئیات در بلاکچین ذخیره می‌شود. فرض کنید شخصی یک بیت کوین دارد و به شما فروخته است، ازآنجایی‌که این تراکنش در شبکه‌ی بلاک چین بیت کوین ثبت‌شده است نمی‌تواند آن بیت کوین را به نفر دومی بفروشد عملاً در اینجا بلاکچین (BlockChain) هیچ جایی برای کلاهبرداری نمی‌گذارد.

تمامی معاملات بیت کوین به شبکه‌ای از رایانه‌های قدرتمند که به‌عنوان گره‌ها شناخته می‌شوند، منتقل می‌شود. این شبکه که از هزاران گره تشکیل شده و در سراسر جهان پخش شده است، برای تائید تراکنش با استفاده از الگوریتم‌های کامپیوتری رقابت می‌کنند. این موضوع به‌عنوان استخراج بیت کوین شناخته می‌شود. استخراج‌کننده‌ای که برای اولین بار اطلاعات یک بلوک جدید را با موفقیت تکمیل کند، برای این کار  بیت کوین پاداش می‌گیرد حال زمانی که اطلاعات یک بلوک توسط جمعی از ماینرها پر می‌شود، پاداش بین همه تقسیم می‌شود.

 

این پاداش‌ها با ترکیبی از بیت کوین تازه استخراج شده و هزینه‌های شبکه پرداخت می‌شود که به خریدار و فروشنده منتقل می‌شود. کارمزدها بسته به حجم معاملات ممکن است افزایش یا کاهش یابد.

پس از تایید رمزنگاری خرید، فروش به بلوکی در دفتر کل توزیع شده اضافه می‌شود سپس اکثریت شبکه باید فروش را تایید کنند. این بلوک با استفاده از اثر انگشت رمزنگاری که به عنوان هش شناخته می‌شود، به طور دائم به تمام بلوک های قبلی تراکنش های بیت کوین زنجیر می‌شود و فروش پردازش می‌شود.

مفهوم فناوری بلاکچین (BlockChain) برای اولین بار در مقالات آکادمیک مربوط به سال 1982، در پایان نامه‌ای که در مورد «طراحی یک سیستم کامپیوتری توزیع شده» بحث می‌شود، ظاهر شد اما مقاله‌ای که سال 2008 توسط نام مستعار ساتوشی ناکاموتو با عنوان «بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» منتشر شد توانست یک نظریه دانشگاهی را وارد دنیای واقعی کند.

فناوری بلاکچین

با استفاده از بیت کوین برخی از مزایا و معایب نحوه عملکرد فناوری بلاک چین ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کنیم:

1- عدم تمرکز

در حالی که دلار آمریکا توسط فدرال رزو چاپ می‌شود، هیچ سازمان دولتی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را چاپ یا کنترل نمی‌کند. این امر همچنین به این معنی است که توانایی هر دولت یا سازمانی برای تعیین سرنوشت یک بلاکچین (BlockChain) عمومی از بین رفته است.

2- کاهش هزینه و 24 ساعته بودن

فقدان واسطه هزینه و کامزد نقل و انتقال را به شدت کاهش می‌دهد، زیرا کارمزدهای مرتبط با تراکنش‌های شخص ثالث نیز حذف می‌شوند.

یکی دیگر از محصولات جانبی نحوه عملکرد بلاکچین، کارایی زمان است. بلاکچین (BlockChain) برخلاف بانک‌ها و سایر واسطه‌ها، ۲۴ ساعت شبانه روز و ۳۶۵ روز در سال برای تجارت باز است. یعنی نیازی نیست صبر کنید تا بانک‌ها باز شوند تا تراکنش‌های مالی خود را انجام دهید. 

2- شفافیت و ناشناس بودن

تمام تراکنش‌ها در بلاک چین (BlockChain) بیت کوین در رایانه‌های سراسر شبکه ثبت می‌شوند. تراکنش ها کاملاً شفاف هستند زیرا آدرس و تاریخچه تراکنش کیف پول های بیت کوین، که دارای ارز دیجیتال هستند، برای عموم قابل مشاهده است، اما صاحبان هر کیف پول متصل به آن آدرس های عمومی ناشناس هستند و ثبت نمی‌شوند.

3- دقت و امنیت

از آنجا که تراکنش‌ها در بلاک چین شامل تعامل انسانی کمی است، خطر خطا کمتر در محاسبات بسیار کاهش می‌یابد. هر تراکنش باید توسط اکثر گره‌های شبکه تایید و ثبت شود، که دستکاری یا تغییر اطلاعات را به شدت دشوار می‌کند. این دقت و امنیت مانع از خرج کردن یک بیت کوین مشخص بیش از یک بار توسط کسی می‌شود (در زندگی روزمره این امر زیاد دیده می‌شود که یک کالا به بیش از یک نفر فروخته شده است).

برای دانش پژوهان مشهدی آموزش ارزدیجیتال در مشهد به صورت حضوری و به‌شکل VIP یعنی نیمه خصوصی برگزار می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر فرم پیش ثبت نام را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

بلاک چین فراتر از ارزهای دیجیتال

فناوری بلاکچین (BlockChain) کارایی‌هایی ایجاد می‌کند که به طور بالقوه فراتر از ارزهای دیجیتال است. در حالی که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین بر روی یک بلاک چین عمومی هستند، برنامه‌های کاربردی بسیاری برای کسب و کار را می‌توان در شبکه های بلاک چین خصوصی ایجاد کرد.

1- زنجیره تامین بلاک چین

شرکت هایی مانند IBM Blockchain در حال حاضر راه حل های شبکه خصوصی را با استفاده از فناوری بلاکچین (BlockChain) برای ردیابی دقیق تر زنجیره تامین محصولات ارائه می‌کنند. برای مثال، شرکت‌ها می‌توانند به سرعت از این فناوری استفاده کنند تا بفهمند محصولات غذایی فراخوان شده کجا ارسال شده و فروخته شده‌اند.

2- سوابق مراقبت های بهداشتی

مشاور دیلویت (شبکهٔ خدمات حرفه ای چندملیتی) پیشنهاد کرده است که یک شبکه بلاک چین در سراسر کشور برای سوابق پزشکی الکترونیکی “ممکن است کارایی را بهبود بخشد و از نتایج سلامت بهتر برای بیماران حمایت کند.”

تیم همیار کریپتو برای کمک به علاقه‌مندانی که قصد ورود به بازارهای مالی بین المللی و کسب درآمد دلاری را دارند آموزش فارکس در مشهد را به‌صورت حضوری در مشهد و غیرحضوری در فضای اسکای روم برگزار می‌کند.

3- قراردادهای هوشمند

با استفاده از فناوری بلاک چین، شرایط قرارداد را می‌توان به طور خودکار بر اساس یک سری شرایط از پیش تعیین شده تغییر یا به روز کرد.

4- انتخابات دیجیتال

برخی از توسعه دهندگان در حال کار بر روی فناوری بلاک چین هستند تا در انتخابات اعمال شود.

5- تراکنش‌های دارایی

طرفداران می‌گویند فناوری بلاکچین (BlockChain) را می‌توان در طیف گسترده‌ای از فروش دارایی‌ها، اعم از املاک، خودرو یا سبد سرمایه‌گذاری، به کار برد.

مجرمان رمز ارز را دوست دارند.

مانند بسیاری از فناوری‌های جدید، برخی از اولین پذیرندگان بلاک چین شرکت‌های جنایی بوده‌اند. آن‌ها از ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین هم به عنوان پرداخت به دلیل حفظ حریم خصوصی و هم برای هدف قرار دادن دارندگان بیت کوین برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، بیت کوین توسط مصرف کنندگان جاده ابریشم، یک شبکه خرید آنلاین بازار سیاه برای مواد مخدر غیرقانونی و سایر خدمات غیرقانونی که توسط FBI در سال 2013 تعطیل شد، استفاده شد.

کمیسیون تجارت فدرال گزارش داد که از اکتبر 2020 تا مارس 2021، نزدیک به 7000 نفر 80 میلیون دلار در طرح‌هایی از دست داده‌اند که به آن‌ها وعده‌های بازدهی سریع داده‌اند، که تقریباً 1000 درصد افزایش زیان گزارش‌شده در مقایسه با سال گذشته را نشان می‌دهد.

بلاکچین (BlockChain) 

تاثیر زیست محیطی بیت کوین

در فرآیند استخراج بیت کوین از شبکه ای از کامپیوترهای پرسرعت استفاده می‌شود که انرژی زیادی مصرف می‌کنند.

بر اساس شاخص مصرف برق دانشگاه کمبریج، اگر سیستم بیت کوین یک کشور بود، سی و چهارمین مصرف کننده بزرگ برق، پس از هلند و پیش از فیلیپین بود.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در ماه مه اعلام کرد که این خودروساز دیگر بیت کوین را نمی‌پذیرد تا زمانی که این ارز دیجیتال بتواند راه هایی برای کاهش ردپای کربن خود پیدا کند. توسعه‌دهندگان دیگر بلاکچین ها گزینه های کم انرژی تری را ارائه کرده اند.

برای کسب اطلاعات دقیق راجع به دنیای ارز دیجیتال و آموزش کریپتو فرم پیش ثبت نام را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

بلاکچین بیت کوین کند است

بلاک چین بیت کوین می‌تواند حدود هفت تراکنش جدید را در ثانیه پردازش کند. در مقام مقایسه، غول کارت اعتباری ویزا می‌گوید می‌تواند 24000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند. این سیستم بیت کوین را با مشکل مقیاس پذیری مواجه می‌کند. سایر اشکال ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین (BlockChain) روی این مشکل کار می‌کنند.

ارتقاء سیستم اتریوم که با نام اتریوم 2.0 شناخته می‌شود، باعث شد که بتوان 10000 تراکنش در ثانیه را انجام داد که یک شرایط مناسب را برای فعالان بازار به وجود آورده است.

بلاکچین نسل سوم؛ راهکاری برای مسئله مقیاس‌پذیری

نسل اول و دوم بلاکچین که در بیت کوین و اتریوم شاهد آن بودیم با مسائل گوناگونی مواجه بود. به همین علت متخصصان همواره به دنبال ارتقای تکنولوژی بلاکچین بودند تا مسائلی نظیرمقیاس‌پذیری را به سرعت حل کنند. از همین رو نسل سوم بلاکچین توانست به مقدار زیادی مسائل را رفع کند. برخی از مهم‌ترین مشخصات این نسل از بلاکچین را در ادامه بررسی خواهیم کرد. بلاکچین نسل سوم یکی از پیشرفته‌ترین نسل‌های بلاکچین است که سعی دارد مشکلات موجود در نسل‌های قبلی را رفع کند.

مقیاس‌پذیری

توانایی پردازش تعداد بالای تراکنش‌ها در زمان کوتاه و با هزینه کم از مهم‌ترین ویژگی‌های نسل سوم بلاکچین است.  بلاکچین‌های نسل اول و دوم با محدودیت‌های فنی در مقابل حجم روزافزون تراکنش‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند و نمی‌توانند پاسخگوی نیازهای کاربران باشند. بلاکچین‌های نسل سوم با استفاده از راهکارهای مختلف مثل شبکه‌های فرعی، زنجیره‌های جانبی، الگوریتم‌های همگام‌سازی جدید و غیره سعی دارند این مشکل را حل کنند.

قابلیت همکاری بین بلاکچین های مختلف

توانایی ارتباط و تبادل اطلاعات بین بلاکچین‌های مختلف با استانداردها و پروتکل‌های یکسان از دیگر مشخصات مهم نسل سوم است. بلاکچین‌های نسل اول و دوم به صورت جداگانه و خودمختار عمل می‌کنند و امکان انتقال داده‌ها یا ارزش بین آن‌ها وجود ندارد. بلاکچین‌های نسل سوم با استفاده از راهکارهای مختلف مثل پروژۀ آیون، پروژۀ آیکون، پروژۀ کاسموس و غیره تلاش می‌کنند تا شرایط همکاری با یکدیگر را فراهم نمایند.

حریم خصوصی

توانایی حفظ حریم شخصی و اطلاعات حساس کاربران در برابر دسترسی غیرمجاز از دیگر توانمندی‌های بلاکچنین نسل سوم محسوب می‌شود. بلاکچین‌های نسل اول و دوم به صورت شفاف و قابل ردگیری هستند و هر کس می‌تواند تاریخچۀ تراکنش‌ها را مشاهده کند. بلاکچین‌های نسل سوم با استفاده از راهکارهای مختلف مثل رمزگذاری، حذف داده‌ها، شبکه تور و دیگر موارد تلاش دارند تا از بروز مشکلات این چنینی جلوگیری کنند.

شبکه سویی؛ یک تحول جدید در بلاکچین

شبکه سویی یک بلاکچین لایه یک است که با هدف ارائه یک پلتفرم قرارداد هوشمند با مقیاس‌پذیری بالا، تراکنش‌های سریع و ارزان و رابط کاربری آسان طراحی شده است. خوشبختانه شاهد آن هستیم که این بلاکچین از زبان برنامه‌نویسی Move استفاده می‌کند که به توسعه‌دهندگان امکان مدیریت دارایی‌ها و تعریف قوانین شخصی‌سازی شده برای آن‌ها را می‌دهد .

شبکه سویی برای تراکنش‌های ساده مثل انتقال دارایی یا پرداخت، از روش‌های ساده‌تر و با تأخیر کمتر از اجماع استفاده می‌کند و به جای آن از یک سیستم برد-برد بین فرستنده و ولیداتور (تاییدکننده) بهره می‌برد. این روش به کاربران امکان تجربه تراکنش‌های فوری و با مقیاس‌پذیری بالا را می‌دهد.

شبکه سویی توسط Mysten Labs یک شرکت زیرساخت Web3 تاسیس شده و توسط گروهی از مدیران و توسعه‌دهندگان Novi Research پشتیبانی می‌شود . این شبکه تا کنون ۳۳۶ میلیون دلار سرمایه جذب کرده و در حال رشد و گسترش است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که سویی می‌تواند یک تحول بزرگ را در بلاکچین ایجاد کند.  شبکه سویی چالش‌برانگیرترین نسل بلاکچین است که قصد دارد با بهبود عملکرد، افزایش قابلیت استفادۀ عام و کاستن از تاثیرات منفی بر روی جامعۀ فعال در این حوزۀ، آینده را شکل دهد. همچنین ارز بومی این شبکه با نام SUI در بازار معامله می‌شود.

 

جمع بندی

بلاکچین (BlockChain) نوعی فناوری جدید است که باعث به وجود آمدن ارزهای دیجیتال شده است. کریپتوکارنسی ها برای امنیت در تراکنش‌ها و حذف واسطه‌ها از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند. در حالی که بیت کوین شناخته‌شده‌ترین کاربرد فناوری بلاکچین (BlockChain) است، چند هزار ارز دیجیتال دیگر نیز وجود دارد که بر اساس این فناوری در حال ظهور ساخته شده‌اند. باید دید آیا بیت کوین در جایگزینی سایر روش‌های پرداخت سنتی موفق خواهد شد یا خیر. کاربردهای فناوری بلاک چین در تمامی حوزه‌های زندگی از قراردادهای هوشمند گرفته تا دنیای متاورس به سرعت در حال رشد هست و طرفداران می‌گویند ممکن است منجر به تغییرات چشمگیری در صنایع شود.

چنانچه قصد ورود به بازارهای مالی را دارید، اما فرصت کافی یا تخصص لازم برای تحلیل بازار را ندارید، برای سرمایه‌گذاری موفق در ارزهای دیجیتال و در امان ماندن از کلاه‌برداران و شکارچیان می‌توانید از دوره فارکس همیار کریپتو استفاده کنید.

شما پاسخ بدید: بلاکچین چیست؟ نحوه عملکرد و مزایا و معایب بلاکچین به چه صورت هست؟ بلاکچین بیت کوین به چه صورتی فعالیت میکند؟ به نظر شما استفاده از بلاکچین با توجه به مواردی که گفته شد تا چه اندازه به پیشرفت در زمینه مالی و حذف واسطه ها کمک می‌کند؟

جهت درخواست ثبت نام در دوره های آموزشی فرم زیر را تکمیل کنید.

 

سؤالات متداول:  

آیا بلاک چین معتبر است؟

قطعا بله یکی از اهداف بلاکچین (BlockChain) افزایش امنیت مخصوصا در پروسه های مالی است. امنیت در بلاک چین آنقدر بالاست که اگر کسی بخواهد مثلا بلاک چین بیت کوین را تغییر دهد عملا کل بلاکچین (BlockChain) از بین خواهد رفت.

تفاوت ارز دیجیتال با بلاکچین چیست؟

بلاکچین با ارز دیجیتال  متفاوت است. ارز های دیجیتال بر پایه بلاکچین به وجود آمده اند یعنی بلاکچین بستر ارز دیجیتال است و کاملا ماهیت متفاوتی دارد (بلاکچین (BlockChain)  نوعی ارز دیجیتال نیست).

برنامه نویسی بلاکچین چگونه است؟

برای برنامه نویسی باید آموزش بلاک چین را دیده باشید و کلا با ماهیت آن آشنا باشید سپس با استفاده از زبان برنامه نویسی، برنامه نویسی بلاکچین (BlockChain)  را قدم به قدم شروع کنید.

نظرات خود را با همیار کریپتو در میان بذارید… .

.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۳
ارسال دیدگاه جدید