توکنومیکس (Tokenomics) یک مفهوم مهم در فضای رمزارزها است که چندین عامل کلیدی را که می‌توانند بر آینده یک پروژه تأثیر بگذارند، تجزیه‌وتحلیل می‌کند.

هنگام سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها با پروژه های زیادی روبرو می‌شویم که انتخاب پروژه سودده برای ما سخت می‌شود. برخی برای پیش‌بینی آینده رمزارزها دست به دامن تحلیل تکنیکال شده و با بررسی رفتار قیمت سعی دارند آینده رمز ارز را پیش‌بینی کنند.

روش دیگری در بازار وجود دارد که دقیق‌تر و معتبرتر از تحلیل تکنیکال است؛ Tokenomics روشی برای بررسی ابعاد اقتصادی یک پروژه در بازار رمز ارزهاست. روشی است که بیشتر توسط حرفه‌ای‌های بازار و سرمایه‌گذاران بلندمدت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توکنومیکس (Tokenomics) چیست؟

توکنومیکس از ترکیب کلمه “token” و “economics” به معنی توکن و اقتصاد ایجادشده است.

اقتصاد، یک علم اجتماعی است که به تحلیل چگونگی تخصیص منابع توسط افراد، سازمان‌ها و دولت‌ها از طریق تولید، توزیع و مصرف محصولات و خدمات می‌پردازد.

توکن به یک دارایی دیجیتال اشاره دارد که بر روی بلاک چین است.

نتیجه می‌گیریم توکنومیکس علمی است که بخش‌های اساسی اقتصاد یک توکن را بررسی می‌کند که شامل مطلوبیت، عرضه، ثبات قیمت، توزیع و حاکمیت آن می‌شود.

چرا توکنومیکس (Tokenomics) در کریپتو مهم است؟

درست مانند نحوه اعمال اهرم بانک‌های مرکزی از سیاست‌های پولی در ارتباط با ارزهای فیات مربوطه خود، طراحی، مدیریت و اجرای صحیح توکنومیکس به تیم پروژه این امکان را می‌دهد تا اقتصاد کارآمدی پیرامون راه‌حل‌های خود ایجاد کند که رشد اکوسیستم و قیمت توکن را تسهیل می‌کند.

توکنومیکس عامل مهمی است که باید به آن توجه کرد، زیرا بر قیمت آتی دارایی دیجیتال و قدرت پروژه تأثیر دارد.

به‌عبارتی‌دیگر صرف‌نظر از تخصص و تعهد تیم، پتانسیل این مفهوم و میزان سرمایه جمع‌آوری‌شده از سرمایه‌گذاران اولیه و سرمایه‌گذاران خطرپذیر، توکنومیکس بد منجر به شکست یک پروژه کریپتویی خواهد شد.

هدف توکنومیکس (Tokenomics) چیست؟

عرضه و تقاضا بر قیمت رمز ارزها هم تأثیر می‌گذارد و اگر به دنبال تحلیل قیمت ارز دیجیتال  هستید بررسی توکنومیکس کمک زیادی در این رابطه می‌کند. پس هدف از ارزیابی Tokenomics یک رمز ارز، تحلیل آینده قیمت آن رمز ارز است.

۴ ویژگی که پروژه‌های موفق دارند

هرگاه پروژه‌ای چهار عامل زیر را داشته باشد می‎‌گوییم پروژه توکنومیک خوبی دارد و موفق است.

کاربرد

کاربردی بودن مهم‌ترین عامل در توکنومیکس پروژه‌های کریپتویی است.

اگر یک توکن تمام ویژگی‌های خوب (مکانیسم‌های ثبات قیمت، توزیع، فرایند مدیریت زنجیره‌ای غیرمتمرکز و …) را داشته باشد اما کاربردی نباشد، ارزش زیادی ندارد.

کاربردی بودن فقط برای ارزهای دیجیتال نیست و در ارزهای فیات هم ویژگی مهمی به‌حساب می‌آید اگر ارز فیات کاربرد نداشته باشد ارزش خود را از دست می‌دهد و دلیل سرکوبی ارزهای دیجیتال به خاطر حفظ کاربرد ارزهای فیات است. تیم پروژه باید توکن ها را با عملکردهایی که برای اکوسیستم مفید است، تقویت کند.

به‌طورکلی، کاربرد یک توکن ایجاد تقاضا است که در صورت ثابت ماندن یا کاهش عرضه، ارزش دارایی دیجیتال بالا می‌رود.

مکانیسم‌ عرضه و قیمت

عرضه و قیمت یکی از عوامل مهم است که تیم هر پروژه باید به آن توجه کند و عرضه توکن ها را با دقت مدیریت کند. درصورتی‌که عرضه توکن افزایش یابد و تقاضا ثابت باشد، قیمت کاهش می‌یابد از طرفی با کاهش عرضه و ثابت بودن تقاضا قیمت افزایش می‌یابد.

برای حل این مشکل بهتر است تیم توسعه‌دهنده پروژه از دو روش 1) حداکثر عرضه و 2) توکن سوزی استفاده کند.

درنتیجه، پروژه‌ای موفق است که بتواند مکانیسم‌های تأثیرگذار بر عرضه را کنترل کند.

توزیع

توزیع یکی از عوامل حیاتی است و هر پروژه باید بتواند کوین‌ها را بین کاربران توزیع کند و اگر این توزیع با مشکل مواجه شود هیچ‌کس نمی‌تواند از شبکه استفاده کند.

راه‌های زیادی برای معرفی و عرضه یک پروژه وجود دارد برخی به جهت معرفی از توکن ها به‌صورت پاداش یا ایردراپ به تیم و سرمایه‌گذاران اولیه می‌دهند و برخی این پاداش را به افراد دیگر می‌دهند که این مدل توزیع بسیار عادلانه‌تر و دو ویژگی شفافیت و تمرکززدایی را دارا است.

درنتیجه توزیع کوین‌ها بین کاربران ایمن‌تر از سرمایه‌گذاران اولیه است، زیرا خطرات دست‌کاری قیمت، فعالیت‌های مخرب یا متمرکز شدن فرایند حاکمیت را کم می‌کند.

توکنومیکس (Tokenomics)

حاکمیت (Governance)

آخرین چیزی که از یک پروژه در نظر گرفته می‌شود حاکمیت آن است که تأثیر غیرمستقیم بر موفقیت یک پروژه دارد. گاورننس مانند نقش یک دولت بر اقتصاد یک کشور است.

همان‌طور که می‌دانید تیم توسعه‌دهنده یک پروژه توسط اعضای کامیونتی از طریق حاکمیت غیرمتمرکز انتخاب می‌شوند و هرچه این تیم سابقه بهتری داشته باشند بر قیمت توکن تأثیر مثبتی خواهد داشت و بالعکس.

درنتیجه می‌دانیم تمرکززدایی در کریپتو بسیار ارزشمند است اما همه‌چیز نیست و آخرین چیزی است که بررسی می‌کنیم. شفافیت، یکپارچگی و یک تیم حرفه‌ای اهمیت بیشتری از حاکمیت غیرمتمرکز دارند.

جمع‌بندی

توکنومیکس (Tokenomics) روشی که می‌توان ارزش و قیمت واقعی یک ارز دیجیتال را تا حد خوبی تخمین زد و بر اساس آن برای سرمایه‌گذاری تصمیم‌گیری کرد، یک عامل و معیار مهم برای ارزیابی پروژه است، عناصر مهم دیگری مانند کاربردهای توکن و بازار هدف هستند که در بررسی توکن باید در نظر گرفته شوند.

Tokenomics به بررسی ماهیت، نحوه پیدایش، نحوه توزیع و رویکردهای کلی تیم توسعه می‌پردازد. استفاده از این روش تحلیل قیمت ارز دیجیتال را ساده‌تر خواهد کرد و تشخیص قیمت واقعی رمز ارز را ممکن می‌سازد. فرایند توکنومیکس به شناخت کاربرد واقعی رمز ارز در جامعه می‌پردازد و نرخ تورم و برنامه‌هایی تیم توسعه برای کاهش تورم رمز ارز را بررسی می‌کند.

گاهی افزایش یا کاهش قیمت ارز دیجیتال به‌عنوان یک فرصت برای کسب سود‌های شگفت‌انگیز تلقی می‌شود؛ درحالی‌که ممکن است اسیر تله‌های بازار شده باشید و سرمایه خود را در عرض چند روز از دست بدهید.

آکادمی آموزشی همیار کریپتو برگزار کننده دوره های آموزش ارز دیجیتال در مشهد بر اساس جدیدترین محتوای آموزشی کریپتو از صفر تا صد با ارایه دوره های کریپتو استارتر، کریپتو جم، کریپتو گیمر و متاورس برای اولین بار در مشهد

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

بینگ ایکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

مکسی

IP خارج از ایران نیاز دارد

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی تبدیل

تبدیل

IP خارج از ایران نیاز ندارد