توکن سوزی به پروسه ای گفته می‌شود که به طور همیشگی و طی زمان های متناوب تعدادی از توکن ‌های در گردش درون یک شبکه کریپتوکارنسی را از بین می برد. توکن سوزی یا کوین سوزی ارزهای رمزنگاری روشی است که برای کنترل مقدار عرضه اینگونه ارزها انجام می ‌شود.

از بین بردن کوین‌ ها به این معنا که ارزهای رمزنگاری به یک آدرس عمومی ارسال می شود که از دسترس همگان خارج می گردد. سوزاندن توکن ‌ها یا کوین ها یک استراتژی است که توسط پروژه های کریپتوکارنسی به کار می رود تا با خارج کردن توکن ها از حالت گردش در شبکه روی قیمت آن ارز کریپتو تاثیر بگذارند.

توکن سوزی چیست؟

به طور ساده، این کار به معنی حذف دائمی تعدادی از کوین یا توکن‌های در گردش داخل یک شبکه رمز ارزی است. این روش، کاهش دائمی کل عرضه در بازار ارز دیجیتال مربوط به شبکه را تضمین می‌کند. این روش به رمز ارزهای خاصی اختصاصی نداشته و تقریبا برای همه ارزهای دیجیتال، اعم از Coin یا Token، قابل پیاده‌سازی است.

هدف اصلی، مقابله با کاهش ارزش هر واحد ارز دیجیتال مورد نظر است. همانطور که در یک جامعه، در صورت چاپ و توزیع بیش از اندازه اسکناس توسط بانک مرکزی، با کاهش ارزش پول ملی رو به رو خواهیم شد، زیاد شدن تعداد کوین‌ها یا توکن‌های در گردش داخل نتورک یک کریپتوکارنسی از یک حد معین نیز به کاهش قیمت آن منجر می‌شود. با سوزاندن تعدادی از آن‌ها می‌توان با این اثر مقابله کرد.

این روش با وجود افراطی به نظر رسیدن، اکنون مکانیزم مرکزی پروژه‌های رمزنگاری متعددی به شمار می‌رود. تصور نکنید سوزاندن کوین همیشه بعد از مدتی فعالیت شبکه رخ می‌دهد. ممکن است حتی قبل از راه‌اندازی یک سیستم، سوزاندن توکن اجرایی شود! برخی توسعه‌دهندگان ترجیح می‌دهند در انتهای عرضه اولیه (ICO) پروژه بلاک چینی خود، رمز ارزهای باقی مانده و فروخته نشده را از بین ببرند.

تعدادی دیگر از شرکت‌ها، مخصوصا پلتفرم‌های تریدینگ، این روال را به طور مستمر دنبال و آن را به شکل دوره‌ای اجرا می‌کنند. به عنوان بهترین مثال باید به کوین دیجیتال اختصاصی شبکه بایننس (BNB) اشاره کنیم که هر از گاه، تعدادی از موارد در گردش سوزانده می‌شوند. این کار ارزش اضافی برای سرمایه گذاران ایجاد می‌کند.

به طور ساده، این مکانیزمی برای از بین بردن کوین های در گردش داخل یک شبکه بلاک چینی است. در این فرآیند، کوین‌ها به آدرسی به نام آدرس خورنده (Eater Address) ارسال می‌شوند. این آدرس فاقد کلید خصوصی است، به همین دلیل تمام توکن‌هایی که در آن واقع شده‌اند، برای همیشه از دسترس خارج هستند. همانطور که می‌دانید این فرآیند برگشت ناپذیر است؛ اگر کلیدهای خصوصی خود را گم کنید، برای همیشه دسترسی به دارایی‌های رمز ارزی خود، مربوط به آن کلید، را از دست خواهید داد.

با سوزاندن توکن یا کوین به این روش، آن‌ها از چرخه خارج می‌شوند. با ثبت همه تراکنش‌ها، این حذف به طور عمومی قابل پیگیری است. همانطور که متوجه شدید، Tokenها یا Coinها واقعا از بین نرفته و به محلی متروکه و غیر قابل بازگشت ارسال می‌شوند. در نتیجه شاید استفاده از عبارت «سوزاندن» چندین صحیح نباشد، اما در هر صورت، به خاطر خارج شدن کوین‌ها و توکن‌ها از چرخه، فرآیند به این شیوه خطاب می‌شود.

هدف ازسوزاندن توکن ارزهای دیجیتال

تیم توسعه توکن‌ها را می سوزانند تا ارزش توکن‌هایی را که در گردش باقی می‌مانند افزایش دهند همان پویایی عرضه و تقاضا در پشت این فرآیند نقش دارد. البته باید توجه داشت که ممکن است حتی قبل از راه‌اندازی یک شبکه، توکن سوزی ارزهای دیجیتال اجرا شود. برخی از توسعه‌دهندگان ترجیح می‌دهند که در پایان عرضه اولیه رمزارزهای باقی مانده و فروخته نشده را از بین ببرند.

مزایای توکن سوزی

سوزاندن توکن مزایای قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران دارد اما شامل معامله‌گران نمی‌شود. زیرا ارزش رمزارزهایی که فرآیند توکن‌سوزی برای آن‌ها انجام می‌شود در طول زمان افزایش پیدا می‌کند اما معلوم نیست که قیمت در کوتاه مدت چه تغییری خواهد کرد. سوزاندن توکن در واقع باعث افزایش ارزش سبد سهام سرمایه گذارانی با اهداف بلند مدت خواهد شد.

آیا سوزاندن توکن همیشه سودآور است؟

بهتر است بگوییم تضمینی نیست که پس از توکن سوزی ارزش ارز افزایش یابد و برای افراد سودآور باشد، از این عامل به عنوان یکی از معایب توکن سوزی می‌توان یاد کرد.

توکنومیکس (Tokenomics)

چه زمان هایی توکن سوزی انجام می شود؟

ممکن است روش توکن سوزی زیاده روی انگاشته شود ولی این روشی است که بسیاری از پروژه‌ های رمزنگاری در پیش گرفته اند. البته عملیات سوزاندن توکن پس از مدتی که شبکه فعالیت می کند، اتفاق نمی افتد بلکه امکان دارد پیش از راه ‌اندازی یک ارز، سوزاندن توکن ها اجرایی گردد.

در مورد برخی ارزها دیده شده که تیم توسعه‌ پس از پایان برگزاری مراسم عرضه اولیه کوین یا ICO ارزهایی که به فروش نرفته را از بین برده اند.
برخی از پلتفرم ‌های معامله گری، استراتژی توکن سوزی را به صورت پریدیک اجرا می نمایند. به طور نمونه می توان از توکن سوزی بایننس کوین یا BNB نام برد که شبکه بایننس به صورت دوره ای تعدادی از توکن های در گردش خود را می سوزاند

روش های توکن سوزی

شرکت‌ها و نهاد‌های صادر کننده توکن، بخشی از توکن‌های موجود را خریداری و به آدرسی متروک ارسال می‌کنند.

هزینه‌ای را به عنوان هزینه تراکنش در نظرگرفته و هزینه دریافتی را از گردش خارج می‌کنند.

پروتکل اثبات سوخت (Proof-of-Burn) که براساس سوزاندن رمزارز یا توکن به اعضای شبکه حقوق استخراج یا ماینینگ را اعطا می‌کند.

توکن سوزی

مراحل توکن‌سوزی

1. دارنده کوین تابع یا دستور توکن سوزی را فرا می‌خواند و اعلام می‌کند قصد سوزاندن مقدار مشخصی از کوین ها را دارد.

2. سپس تابع، میزان کوین موجود در کیف پول کاربر و معتبر بودن تعداد کوین های اعلام شده را تأیید خواهد کرد. فقط به اعداد مثبت ترتیب اثر داده می‎‌شود.

3. اگر فرد کوین کافی نداشته باشد یا تعداد اعلام شده معتبر نباشد (مثلاً 0 یا 5-)، تابع سوزاندن کوین اجرا نمی‌شود.

4. اگر فرد کوین کافی داشته باشد، تعداد کوین های اعلام شده از کیف پول وی کسر می‌شود. سپس عرضه کل آن کوین به‌روزرسانی و کوین ها سوزانده خواهند شد.

آیا توکن‌سوزی روی موجودی کاربران تاثیر می‌گذارد؟

این یکی از نگرانی‌های کاربران تازه وارد به حوزه رمز ارزها است. آن‌ها تصور می‌کنند سوزاندن کوین ها یا توکن های شبکه روی موجودی آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت، به همین دلیل سوالاتی در این رابطه مطرح می‌کنند.

مهمترین هدف از توکن سوزی حفظ ارزش یک رمز ارز و ایجاد ارزش بیشتر برای سرمایه‌گذاران است. اگر بخشی از موجودی کاربران در این فرآیند از بین برود، این هدف نقض می‌شود.

توکن سوزی

نقش توکن‌سوزی در مقابله با تورم چیست؟

ماهیت رمز ارزها در مقایسه با ارزهای فیات در ضد تورمی بودن آن است. زیرا برای اکثر ارزهای دیجیتال، تعداد واحدهایی به عنوان حداکثر مقدار تعیین شده و از آن بالاتر نمی رود.

یک مثال معروف در این مورد بیت کوین است که طی الگوریتم برنامه ریزی شده آن در نهایت، تنها 21 میلیون کوین در شبکه BTC تولید خواهد شد. در چنین شبکه هایی نیازی به کوین سوزی نیست.

هر چه میزان تقاضا جهت خرید بیت کوین افزایش یابد چون عرضه محدود است، افزایش قیمت حاصل می شود. البته تاکنون تعدادی از کوین ‌های Bitcoin از بین رفته اند یا در کیف پول های دیجیتالی مانده اند که کلیدهای خصوصی آنها گم شده اند. اینگونه کاهش در تعداد کوین ها نیز باعث بالا رفتن قیمت بیت کوین می شود، زیرا به هر حال باعث کمیاب ‌تر شدن این دارایی گردیده اند.

در شبکه های بلاک چینی که عرضه ارزهای رمزنگاری آنها تعداد معینی ندارد جهت نگهداری مقدار مشخص آنها و کم کردن مقدار ارز در گردش از توکن سوزی استفاده می گردد. بنابراین سوزاندن توکن ها، روش موثری جهت تثبیت ارزش آن ارز و مقابله با تورم می باشد.

توکن سوزی صرافی بایننس

به گفته Cointelegraph، بایننس متعهد شده است هر سه ماهه 20 درصد از سود خود را بسوزاند. چند روز قبل از توکن سوزی BNB افزایش قیمت و رشد دارد. بعد از آنکه توکن سوزی اتفاق افتاد افرادی که برای کسب سود و نوسانگیری ارز BNB را خرید کرده بودند، حالا فروشنده خواهند بود و کاهش قیمتی را شاهد خواهیم بود اما این نکته نگران کننده ای برای کاربران نیست.

اگر قیمت این ارز را در سال های قبل بررسی کنید خواهید دید که قیمت آن افزایش قابل توجهی داشته است. این افزایش قیمت توانسته در تاریخ می 2021، نقطه اوجی تا حدود 700 دلار را پیدا کند. پس این موضوع در دراز مدت اثر زیادی بر افزایش قیمت دارد و همانطور که گفته شد در معاملات نوسان گیری نیز می توان از آن استفاده نمود. بزرگترین توکن سوزی از نظر ارزش ارز فیات در تاریخ Binance Coin در مارس بوده است که 600 میلیون دلار ارز BNB سوزانده شده است.

اگر قصد مشاهده تراکنش های توکن سوزی بایننس با زمان دقیق توکن سوزی را دارید، میتوانید در وب سایت صرافی بایننس قسمت Research عبارت BNB burn را سرچ نمایید.

توکن سوزی ارز cake

توکن سوزی ارز cake به این صورت است که کاربران شرکت کننده در لاتاری آن، شاهد برگزاری قرعه کشی هایی هستند که هر 10 دقیقه انجام می شوند و سهم فردی که برنده این قرعه کشی ها هستند، 50 درصد از کل میزان قرعه کشی می باشد و 50 درصد باقی مانده سوزانده می شود.

توئیتر ارز پنکیک سواپ (Cake) از توکن سوزی 6,712,945 توکن Cake معادل 131 میلیون دلار خبر داد، همچنین پنکیک سواپ اعلام کرد که 2.4 میلیون دلار رمزارز Cake از طریق پیش بینی و بازار NFT ها بدست آورده است که صرف قراردادهای Buy back شده است.

برنامه توکن سوزی

15% به صورت دوره ای از محل کارمزدها
روزانه ۴۵۰ هزار کیک از مزارع
روزانه ۱۰% از CAKE خرج شده برای بلیط‌های قرعه‌کشی
روزانه ۹۰% از CAKE توسعه‌دهندگان
روزانه ۱۰۰% از CAKE تولید شده در IFO

توکن سوزی

جمع‌بندی

توکن سوزی یا سوزاندن کوین های دیجیتال پروسه ای است که تیم پروژه به صورت عمدی برنامه ریزی می کند تا با کم شدن تعداد کوین های در گردش، ارزش کوین های باقیمانده بیشتر گردد. در بازار ارزهای دیجیتال، هرچه تعداد توکن هایی که برای فروش گذاشته می شود، کمتر گردد، قیمت آن افزایش خواهد یافت.

برخی اوقات شرکت تولید کننده توکن های دیجیتال، به اشتباه تعداد بیشتری تولید می کند. در این صورت، پدیده توکن سوزی کریپتوکارنسی را اعمال می کنند تا ارزش توکن های تولید شده کاهش نیابد. سوزاندن توکن ها با دلایل مختلف و به صورت عمدی اجرا می گردد. دوره زمانی کوین سوزی می تواند پریودیک باشد و یا فقط یکبار اتفاق بیفتد.

به کاربرانی که علاقمند به سرمایه ‌گذاری های بلند مدت در بازار ارزهای رمزنگاری هستند، توصیه می شود روی ارزهایی سرمایه گذاری کنند که سیستم توکن سوزی را به کار می برند.

کادر آموزشی همیار کریپتو، با تجربه چند ساله حضور در فضای کسب و کار دیجیتال که پیش نیاز شناخت عمیق بنیادین پروژه های حوزه ارزهای دیجیتال است و سالها فعالیت در معامله گری بازارهای مالی و ترید تکنیکال، به ارایه دوره های کاملا کاربردی با هدف کسب سود حداکثری به علاقمندان این حوزه دوره آموزش ارز دیجیتال در مشهد و دوره آموزش ارز دیجیتال را به صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌کند.

جهت درخواست ثبت نام در دوره های آموزشی همیار کریپتو در مشهد فرم زیر را تکمیل کنید.

سوالات متداول

1. منظور از توکن سوزی چیست؟

توکن سوزی ارزهای دیجیتال به معنای از بین بردن تعدادی از کوین‌‌ها یا توکن‌‌های در گردش درون یک شبکه کریپتو با هدف جلوگیری از کاهش ارزش هر واحد آن ارز رمزنگاری است. هنگامی که یک توکن به یک آدرس خورنده ارسال می شود، برای همیشه از بین می رود.

2. هدف توکن سوزی چیست؟

هدفی که توسعه دهندگان پروژه های کریپتو از توکن سوزی دنبال می کنند، آن است که ارزش توکن‌ ها را افزایش دهند. با کم شدن میزان عرضه، تقاضا زیاد شده و ارزش رمزارز بالاتر می رود.

3. چرا توکن سوزی اتفاق می‌افتد؟

توکن ‌ها یا کوین ‌های رمزارزها زمانی سوزانده می‌شوند که به صورت عمدی و به ‌طور دائم از عرضه در گردش حذف شوند. این توکن ها برخلاف دارایی ‌هایی که به صورت تصادفی از دست می‌روند، مانند ارسال ناخواسته به آدرسی بدون مالک یا از دست دادن کلید خصوصی کیف پولی که دسترسی به آن از دست می‌رود، در جایی ذخیره می شوند.

4. توکن سوزی به چند روش انجام می‌شود؟

1) استفاده از الگوریتم ‎‌های اثبات سوزاندن (PoB)
2) سوزاندن کوین هایی که به فروش نرفته است.

5. توکن سوزی تاثیر مثبت دارد یا منفی؟

سوزاندن ارزهای دیجیتال، توکن ها را از گردش خارج می کند. این استراتژی مشابه با خرید سهام شرکت ‌ها می باشد. در بازار سهام بسته به احساسات سرمایه‌ گذار و کاربر و اینکه چگونه روند عرضه و تقاضا بر قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد، می‌تواند برای ارز دیجیتال سودمند باشد یا نتیجه معکوس داشته باشد.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

بینگ ایکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

مکسی

IP خارج از ایران نیاز دارد

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی تبدیل

تبدیل

IP خارج از ایران نیاز ندارد