با رشد و توسعه هر چه بیشتر بازار، علی‌الخصوص اکوسیستم اتریوم که عمده نوآوری‌ها روی این بستر شکل می‌گیرد، مفاهیم جدید هم در این فضا روزانه به وجود می‌آید که ممکن است با مفاهیم قبلی مشابه باشد و کاربر عادی نتواند به‌درستی تفاوت آن‌ها را تشخیص دهد. Yield Farming Staking, Liquidity Mining یک دسته از این مفاهیم هستند که همگی نوعی Passive Income یا درآمد غیرفعال محسوب می‌شوند که به‌طور اجمالی به توضیح در مورد آن‌ها می‌پردازیم.

استیکینگ (Staking)

سانی کینگ (Sunny King) و اسکات نادال (Scott Nadal)، معرفان استیکینگ در سال 2012 می‌باشند. استیکینگ روشی برای ایجاد یک ارز دیجیتال همتا هست.

اولین ارز مجازی که از روش استیکینگ استفاده کرد، پیرکوین – Peercoin بود. شبکه بلاک چین و عرضه اولیه – ICO این رمز ارز، توسط مکانیزم اثبات کار انجام‌شده بود اما در ادامه، امنیت شبکه آن توسط مکانیزم اثبات سهام تأمین شد.

در مکانیزم اثبات کار، بلاک‌های جدید توسط ماینرها و با انجام عملیات ماینینگ تولید می‌شوند؛ اما در مکانیزم PoS، بلاک‌های جدید و تائید تراکنش‌ها، از طریق عمل Staking صورت می‌پذیرد.

استیکینگ شامل نودهایی از شبکه است که مقداری از کوین شبکه بلاک چین را نگهداری می‌کنند. سپس پروتکل شبکه به‌صورت اتفاقی و در یک بازه زمانی معین، یک نود را به‌عنوان مسئول تائید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک جدید انتخاب می‌کند.

استیک که به معنای سهم است و در سیستم‌های مبتنی بر POS  به کار می‌رود، به فرایندی گفته می‌شود که یک شخص قصد تأیید بلاک‌های جدید و شرکت در اجماع یک شبکه نقش داشته باشد.

نود با ضمانت قرار دادن دارایی خود یا همان Stake به شبکه ضمانت می‌دهد که در صورت ایجاد عمل مخرب یا تأیید نکردن تراکنش‌ها تنبیه شود و در صورت کارکرد صحیح مقداری از کارمزدهای ایجادشده در شبکه را کسب کند.

ییلد فارمینگ (Yield farming)

کشت سود یا استخراج نقدینگی (Liquidity Mining)، روشی برای کسب پاداش با رمز ارزها است. یلیدفارمینگ با استیکینگ (Staking) متفاوت است؛ کشت سود در اغلب موارد با کاربرانی به نام تأمین‌کنندگان نقدینگی (Liquitidy Provider) یا LP سروکار دارد که به استخرهای نقدینگی سرمایه اضافه می‌کنند.

نرخ سود در ییلد فارمینگ با واحد APY محاسبه می‌شود. نرخ سود کلی فارمینگ‌ها متغیر است. با افزایش نقدینگی و مشارکت‌کنندگان در استخرها نرخ سود کاهش پیدا می‌کند.  پیدا کردن فارم‌های با سود بالا نیازمند تلاش زیادی است که از عهده یک کاربر عادی دیفای خارج است.

استخراج (Mining)

استخراج ارز دیجیتال یکی از روش‌های کسب درآمد غیرفعال با بیت کوین و ارزهای قابل استخراج است. ماینینگ شامل استفاده از قدرت محاسباتی برای حل مسائل پیچیده ریاضی و تأیید تراکنش‌ها می‌شود و به متخصص رمزنگاری نیاز دارد تا اثبات کار را برای نشان دادن راه‌حل به اشتراک بگذارد. درازای این «کار»، سریع‌ترین «ماینر» که معما را حل می‌کند، با سکه‌های رمزنگاری یا توکن‌ها پاداش می‌گیرد.

البته در حال حاضر با افزایش سختی شبکه، این روش با هزینه زیادی همراه شده و سهولت قبلی خود را ازدست‌داده است. در روزهای اولیه، افراد می‌توانستند با استفاده از نرم‌افزار استخراج بیت کوین Core و پردازنده‌های کامپیوتری ساخته‌شده به نام ASIC نسبتاً به‌راحتی کوین به دست آورند. با محبوبیت ارزهای دیجیتال و افزایش قیمت، استخراج به‌طور فزاینده‌ای سودآور شد.

جمع‌بندی

یکی از راه‌های کسب درآمد و استقلال مالی دستیابی به درآمدی است که حاصل کار فعالانه نباشد پس به فکر درآمد غیرفعال (Passive Income) باشید. درآمد غیرفعال‌‌ به درآمدی گفته می‌‌شود که پس از انجام کارهای اولیه سرمایه‌گذاری، به تلاش کم یا ناچیزی برای در گردش نگه‌داشتن آن نیاز دارد. آکادمی آموزشی همیار کریپتو برگزار کننده دوره های آموزش ارز دیجیتال در مشهد بر اساس جدیدترین محتوای آموزشی کریپتو از صفر تا صد با ارایه دوره های کریپتو استارتر، کریپتو جم، کریپتو گیمر و متاورس برای اولین بار در مشهد.

سؤالات متداول

1. درآمد غیرفعال چیست؟

درآمدی که حاصل کار فعالانه نباشد.

2. آیا همه می‌توانند استیکینگ ارز دیجیتال را انجام دهند؟

همه می‌توانند کار استیک ارز دیجیتال را انجام دهند به‌شرط آن‌که ارز دیجیتالی که می‌خواهند استیک کنید، از الگوریتم اثبات سهام پیروی کند. کیف پول یا صرافی موردنظر نیز باید از قابلیت استیکینگ ارز دیجیتال پشتیبانی نماید.

3. سود استیکینگ بیشتر است یا ماینینگ؟

سود حاصل از استیکینگ در مقایسه با ماینینگ کمتر است ولی برخلاف ماینینگ که نیاز به تجهیزات و سرمایه زیادی دارد، برای استیکینگ، تنها کافی است دارایی‌های خود را قفل کنید و بدون سرمایه اولیه زیاد منتظر سود آن بمانید.

4. پاداش استیکینگ ارز دیجیتال چقدر است؟

پاداش استیکینگ مقدار معین و ثابتی ندارد و میزان آن به فاکتور های ازجمله مقدار ارز دیجیتالی که قفل و نگهداری می‌کنید، مدت‌زمانی که ارز دیجیتال را استیک می‌کنید و میزان کل ارز دیجیتالی که در شبکه قفل‌شده است و برخی فاکتور های دیگر بستگی دارد.

5. ییلد فارمینگ چیست؟

به عملی که در ازای دریافت پاداش به‌صورت توکن، باید رمز ارزتان را قفل یا ذخیره کنید فارمینگ بهره یا Yield Farming می‌گویند.

6. استخر نقدینگی چیست؟

استخر نقدینگی یا (Liquidity Pool)، فضایی مجازی است که کاربران می‌توانند در آن به معامله بپردازند و سهم و مشارکت داشته باشند. هدف از ایجاد استخر نقدینگی، تأمین دارایی لازم برای صرافی‌های غیرمتمرکز است.

7. تفاوت ییلد فارمینگ و استیکینگ چیست؟

ییلد فارمینگ کسب سود از طریق تأمین نقدینگی در استخرهای تأمین نقدینگی صرافی‌های غیرمتمرکز است. در طرف مقابل فرآیند استیکینگ قفل‌کردن دارایی‌های دیجیتال در شبکه‌های “PoS” برای تائید تراکنش‌ها است.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

بینگ ایکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

مکسی

IP خارج از ایران نیاز دارد

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی تبدیل

تبدیل

IP خارج از ایران نیاز ندارد