دیگر ارزها جهت حل مشکلات زندگی واقعی از بلاکچین ها استفاده میکنند اما پولکادات (DOT) یک تکنولوژی چند زنجیره ای است و سعی دارد شبکه ای بسازد که بلاکچین ها را به یکدیگر متصل کند و مشکلات آن را برطرف کند با همیار کریپتو همراه باشید تا بررسی کنیم سرمایه گذاری در پولکادات منطقی است یا خیر؟

توسط بنیان گذاران اتریوم به وجود آمده است و سعی دارد مشکلات اساسی زنجیره های بلوکی بلاکچین ها را حل کند.

پولکادات (polkadot) انحصار اینترنت را میشکند و آن را در اختیار کاربران قرار میدهد به همین جهت به آن لقب تسهیل کننده وب3 را داده اند.

به بیان ساده تر میتوان گفت پولکادات (Polkadot) بلاکچینی است که بلاکچین های مختلف را به یکدیگر متصل میکند و مشکلات آنها را حل میکند.

در سال 2017 ارز پولکادات عرضه شد و به عنوان یکی از موفق ترین ICO های همان سال شناخته شد.

در همان سال  DOT به شبکه اتریوم عرضه شد و از فروش آن حدود 5 میلیون واحد اتر به دست آمد قیمت فروش آن 0.109 اتر بود.

پولکادات برای از بین بردن دو مشکل مقیاس پذیری و انزوا راه حل هایی را پیشنهاد میدهد.

همیارکریپتو با هدف کمک به علاقه مندان ارزدیجیتال دوره های اموزشی ارزدیجیتال در مشهد را طراحی کرده است.

دوره ها به صورت حضوری در مشهد و غیرحضوری به صورت وبیناری در فضای اسکای روم برگزار می شود.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه دوره آموزش ارزدیجیتال در مشهد مراجعه کنید.

مقیاس پذیری (Scalability)

هر بلاک چین ظرفیت پاسخگویی و پردازش تعداد تراکنش های خاصی را دارد.

این ظرفیت در بیت کوین (BTC) 8 تراکنش، اتریوم (ETH) 12 تراکنش و سولانا (SOL) 65 هزار تراکنش در دقیقه میباشد.

یک بلاکچین ایده آل سه ویژگی دارد: امن، سریع (مقیاس پذیر) و غیرمتمرکز.

هر بلاکچین تنها دو ویژگی از سه ویژگی را دارد و تا به حال بلاکچینی با این سه ویژگی ساخته نشده است.

 • امن باشد: یعنی در مقابل حمله 51 درصد، حمله سیبیل و حملات محروم سازی از سرویس (DDOS) مقاوم باشند.
 • سریع باشد: بتواند هزاران تراکنش را در چند ثانیه مدیریت کند به عبارت دیگر مقیاس پذیر باشد.
 • غیر متمرکز باشد: مرکز آن یک عامل یا عوامل خاص نباشد، این سبک کار برای کسب و کارهایی که شرکت کنندگان آن به یکدیگر اعتماد ندارند مناسب است.

سه راهی مقیاس پذیری برای اولین بار توسط ویتالیک مطرح شد و اتریوم (ETH)، اولین پروژه ای که به دنبال کسب این سه ویژگی است.

پولکادات یک شبکه چند زنجیره ای مجهز به فناوری شاردینگ (Sharding) است.

میتواند تراکنش ها را به صورت موازی پردازش کند، این قدرت پردازش موازی مقیاس پذیری را بهبود میبخشد و شرایط را برای افزایش پذیرش بلاکچین در آینده به عنوان یک تکنولوژی جهانی فراهم میاورد.

انزوا (Isolation)

چون شبکه های بلاکچین نمیتوانند با یکدیگر ارتباط و تعامل داشته باشند باعث میشود در انزوا فرو روند.

 

سرمایه گذاری در پولکادات

ساختار پولکادات

 • ریلی چین (REALY CHAIN):

  شبکه اصلی که بلاکچین های دیگر به آن وصل میشوند و سعی دارد با قابلیت تعامل بین بلاکچین های توسعه یافته، اجرای صحیح تراکنش ها و کمک به قرار دادهای هوشمند مشکلات را حل کند.

 • پاراچین (PARA CHAIN):

  مخفف کلمه Parallelized chains به معنی زنجیره های موازی میباشد، قسمتی است که بلاکچین های تک زنجیره ای به صورت موازی با پولکادات ارتباط برقرار میکند و سعی دارد با استفاده از پردازش تراکنش ها به صورت موازی مشکل مقیاس پذیری را حل کند.

 • بریج چین (BRIDEG CHAIN):

  برای اتصال به زنجیرهایی مورد استفاده قرار میگیرد که از پروتکل گاورننس (پولکادات از الگو ریتم اثبات سهام (POS) استفاده میکند و کاربران با خرید ارز DOT و نگه داری آن میتوانند به نودهای شبکه وصل شوند و تراکنش ها را تایید کنند تا به ساخت بلاک های جدید کمک کنند) استفاده نمیکنند.

طرفداران این پلتفرم معتقدند که بلاکچین پولکادات ارزان تر از اتریوم است.

مقیاس پذیری پولکادات امکان استقرار بلاکچین را برای پروژه های مختلف فراهم کرده و پاراچین های دارای قابلیت قرارداد هوشمند را به ریلی چین اصلی آن متصل میکند.

دیفای حوزه امور مالی غیرمتمرکز بر پایه ترکیب پذیری پروتکل ها، ارتباطات بین شبکه ای و ادغام پروژه های مبتنی بر ارزهای دیجیتال استوار است، پروژه های دیفای از پولکادات استفاده خواهند کرد.

تشابه اتریوم با پولکادات در پشتیبانی از قرارداد هوشمند، امکان اتصال به بلاکچین های مختلف و ثبت قرار دادهای هوشمند بر روی آن میباشد در نتیجه سرمایه گذاری در پولکادات به نظر منطقی است.

پولکادات بیش از 100 پروژه بر روی بستر خود دارد که برخی از پروژه های آن جم کوین هستند در دوره آموزشی همیار کریپتو  میتوانید با جم ها آشنا شوید.

فعالیت های پولکادات

امور مالی غیر متمرکز دیفای

کیف پول های ارز دیجیتال

صرافی

بازی

توسعه توکن ها

اینترنت اشیا

پروتکل های مربوط به پیش بینی (اوراکل)

پروژه های پولکادات

STATTEMINT

ACALA

ASTAR

PARALLEL FINANCE

MOONBEAM

CLOVER FINANCE

اهداف پولکادات

کاربران پولکادات قادرند تا در وقایع مهم و حیاتی شبکه مثل به روزرسانی و ارتقای پروتکل ها و اصلاح شبکه شرکت نمایند. شبکه DOT غیرمتمرکز بودن و دموکراسی را در اختیار کاربران قرار میدهد.

حاکمیت: تعیین ساختار کارمزد، تغییرات پروتکل ،حذف و اضافه سازی پاراچین  امتیازاتی است که به دارندگان آن تعلق میگیرد و هولدرهای پولکادات کنترل کاملی بر این پروتکل دارند لازم به ذکر است که این امتیازات به هولدرها واگذار نمیشود و به خاطر هولد کردن توکن ها در فرایند تصمیم گیری شرکت مشارکت خواهند داشت

عملیات: هولدرهای ارزدیجیتال DOT برای کاهش خطر حملات احتمالی باید مشارکت فعالی دلشته باشد و یکپارچگی و اجماع شبکه  را حفظ کند.

پرداخت: شبکه به دارندگان ارز دیجیتال دات و افرادی که فعالیت بالایی در شبکه داشته باشند پاداش میدهد.

آینده سرمایه گذاری در پولکادات

تعداد کوین تعریف شده در بلاک اولیه حدود 10 میلیون بوده که 5میلیون آن در عرضه اولیه، 2میلیون برای مشارکت های احتمالی پیش از راه اندازی شبکه و 3 میلیون  برای سرمایه گذاری در پولکادات در سازمان Web3 رزرو شده است.

سازندگان پیش بینی میکنند که پولکادات هم مثل اتریوم احتمالا یک عرضه سالانه و خارج از برنامه برای تشویق گره ها به شرکت در شبکه خواهد داشت.

نکته مهم دیگر درمورد پولکادات امنیت مشترک شبکه آن است و تمام زنجیرهای متصل به آن میتوانند از این فناوری استفاده کنند.

تیم‌های سازنده این پلتفرم، مزایا و کارایی‌ اجرای پروژه خود را بیشتر درک می‌کنند، اکوسیستم پولکادات نیز روز به روز بزرگتر و مستحکم‌تر می‌شود.

طراحی منحصر به فرد، امکان بیشتری برای نوآوری منعطف‌تر نسبت به شبکه‌های قبلی فراهم می‌کند.

با گردآوری چندین زنجیره تخصصی در یک شبکه مقیاس‌پذیر، فناوری بلاک چین می‌تواند به پتانسیل کامل خود برای موارد استفاده در جهان واقعی دست یابد، بازارهای جدیدی ایجاد کرده و راه را برای اقتصادهای غیرمتمرکز آینده باز کند.

بلاکچین های مختلف دارای معماری های متفاوتی هستند و هرکدام کار مخصوص خود را دارند که باعث ساخت زنجیره بهینه تر و حذف کدهای غیرضروری میشود.

دو نوع پروژه در پولکادات مورد هدف است: پروژه هایی که اجزای ضروری بلاکچین را به وجود می آورند و قابلیت‌های منحصربفرد پولکادات نظیر گاورننس داخلی و ریلی چین ها که برای تسهیل انتقالات میان زنجیره‌ای، سرعت بیشتر معاملات و هزینه‌های کمتر متمرکز هستند.

وری میلر یکی از اعضای هیئت مدیره در شرکت سرمایه‌گذاری جنسیس بلاک کپیتال، رشد ارز دیجیتال پولکادات را حاصل عملکرد فوق ‌العاده بنیاد اینترنت نسل سوم می‌داند.

همانطور که گفته شد، بنیاد اینترنت نسل سوم بنیان‌گذار و پشتیبان مالی پروژه پولکادات است.

میلر در این راستا اظهار کرده است: “این شرایط بازتابی از کار فوق‌العاده بنیاد اینترنت نسل سوم در خصوص ایجاد جامعه‌ای در سطح بین المللی محسوب می شود. نتایج چنین فعالیت هایی باعث افزایش آگاهی و پذیرش توسعه ‌دهندگان شده است.”

 سخن آخر

پولکادات قصد دارد تا بلاکچین ها را با یکدیگر مرتبط کند و مشکلات بلاکچین ها را حل کند.

از سه قسمت ریلی چین، پاراچین، بریج چین ساخته شده و قصد دارد دو مشکل مقیاس پذیری و انزوا در بلاکچین ها را حل کند.

این شبکه سه هدف دارد از جمله حاکمیت، عملیات و پرداخت.

نکته مهم درمورد پولکادات امنیت مشترک شبکه آن است و تمام زنجیرهای متصل به آن میتوانند از این فناوری استفاده کنند.

دیفای حوزه امور مالی غیرمتمرکز بر پایه ترکیب پذیری پروتکل ها، ارتباطات بین شبکه ای و ادغام پروژه های مبتنی بر ارزهای دیجیتال استوار است و از پولکادات استفاده خواهد کرد.

بلاکچین پولکادات ارزان تر از اتریوم است.

مقیاس پذیری پولکادات امکان استقرار بلاکچین را برای پروژه های مختلف فراهم کرده و پاراچین های دارای قابلیت قرارداد هوشمند را به ریلی چین اصلی آن متصل میکند.

آیا سرمایه گذاری در پولکادات منطقی است یا خیر؟

نظر شما در رابطه با آینده پولکادات چیست؟

چنانچه قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتال، بازار فارکس را دارید، اما فرصت کافی یا تخصص لازم برای تحلیل بازار را ندارید، برای سرمایه‌گذاری موفق در ارزهای دیجیتال و در امان ماندن از کلاه‌برداران و شکارچیان می‌توانید از دوره‌های آموزشی ارز دیجیتال و دوره آموزشی فارکس همیار کریپتو استفاده کنید. همیارکریپتو علاوه بر آموزش بازارهای مالی فارکس و کریپتو، دوره آموزشی بورس ایران را هم به علاقه مندان آموزش می‌دهد.

این دوره‌ها بر اساس تحلیل بازار و متناسب با نیاز مخاطبان از پایه تا پیشرفته طراحی و بروز می‌شوند. تیم همیار کریپتو برای کمک به علاقه‌مندانی که قصد ورود به این بازار رادارند دوره های آموزش ارز دیجیتال در مشهد را به‌صورت حضوری در مشهد و غیرحضوری برای علاقه‌مندان در نقاط مختلف کشور در فضای اسکای روم برگزار می‌کند.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

بینگ ایکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

مکسی

IP خارج از ایران نیاز دارد

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی تبدیل

تبدیل

IP خارج از ایران نیاز ندارد