فعالیت در بازار مالی و ارز های دیجیتال همواره دارای خطرات و ریسک های بسیاری است که بعضی از این نکات و اشتباهات رایج در ارز دیجیتال برای اکثر افراد اتفاق می افتد و مشکلات یکسانی را برای همه فعالان به وجود می آورد امروز در این مقاله به معرفی مهم ترین اشتباهاتی که اکثر افراد در دنیای ارز های دیجیتال دچار آن شده می کنیم تا شما همراهان عزیز همیار کریپتو هرگز تجربه های تلخ را مجدد تجربه نکنید و از هرگونه اشتباهاتی که باعث اسیب شدید به دارایی شما می شود بدور باشید علاوه بر این نکات متعددی که معاملات شما را بهتر از قبل می کند را به شما معرفی می کنیم.

نکات و اشتباهات رایج در ارز دیجیتال

استراتژی مختص به خود

جدا کردن توصیه‌های ارز دیجیتال واقعی از کلاهبرداری آسان نیست. کوسه های زیادی آنجا هستند که منتظرند پول شما را بگیرند.

در سال 2020، با توجه به خدمات هشدار تقلب در بریتانیا Action Fraud، گزارش‌های کلاهبرداری‌های سرمایه‌گذاری رمزنگاری با 57 درصد افزایش سالانه به 5581 نفر رسید و سرمایه‌گذاران مجموعاً 113 میلیون پوند از دست دادند.

مدیریت ریسک

برخی از افرادی که نکات تجارت رمزنگاری را ارائه می دهند ممکن است بهترین علایق شما را در دل نداشته باشند. بنابراین دچار گزش نشوید که اشتباهات مشابه دیگران را انجام دهید.

محدودیت هایی را برای میزان سرمایه گذاری خود در یک ارز دیجیتال خاص تعیین کنید و وسوسه نشوید که با پولی بیشتر از آنچه که می توانید از دست بدهید معامله کنید.

معاملات ارزهای دیجیتال یک تجارت پرریسک است و معامله گران بیشتری ضرر می کنند.

مدیریت ریسک

همه تخم مرغ ها را در یک سبد نچینید

سرمایه گذاری بیش از حد روی یک ارز دیجیتال به صرفه نیست. مانند سهام، پول خود را بین ارزهای دیجیتال مختلف تقسیم کنید.

این به این معنی است که اگر ارزش یکی از آنها به شدت کاهش یابد، در معرض خطر قرار گرفتن بیش از حد قرار نگیرید، به خصوص که قیمت های بازار این سرمایه گذاری ها بسیار پرنوسان است.

سرمایه خود را بین ارزهای مختلف تقسیم کنید.

به سرمایه گذاری بلند مدت فکر کنید

قیمت ها می توانند روز به روز به طور چشمگیری افزایش یا کاهش پیدا کنند، و معامله گران تازه کار اغلب در هنگام پایین بودن قیمت ها فریب فروش، وحشت زده می شوند.

ارزهای رمزپایه قرار نیست از بین بروند، و رها کردن پول شما در بازار برای ماه‌ها یا سال‌ها می‌تواند بهترین پاداش‌ها را به شما ارائه دهد.

خریدها را خودکار کنید

اکثر صرافی‌های ارزهای دیجیتال، از جمله Coinbase و Gemini، به شما امکان می‌دهند تا خریدهای تکراری را تنظیم کنید.

اینجاست که سرمایه‌گذاران کریپتو به پلتفرم می‌گویند که هر ماه مقدار ثابتی از ارز دیجیتال ترجیحی خود را خریداری کند.

به عنوان مثال، بیت کوین به ارزش 100 پوند. این بدان معناست که وقتی قیمت‌ها بالاست مقداری ارز کمتر و زمانی که قیمت‌ها پایین است، مقداری بیشتر ارز دریافت می‌کنند.

این استرس تلاش برای زمان‌ بندی بازار را با خرید ارز با کمترین قیمت ممکن یا فروش با بالاترین قیمت، از بین می‌برد.

این چیزی است که حتی متخصصان بازار برای درست کردن آن تلاش می کنند.

از ربات های معاملاتی استفاده کنید

ربات‌های معاملاتی در برخی شرایط می‌توانند مفید باشند، اما برای مبتدیانی که به دنبال نکات سرمایه‌گذاری رمزنگاری هستند، توصیه نمی‌شوند.

اغلب، آنها فقط کلاهبرداری های پنهان هستند که به آنها طرح های پانزی می گویند.

اگر الگوریتم واقعی وجود داشت که معاملات خرید و فروش شما را تا حد کمال زمان بندی می کرد، همه از آنها استفاده می کردند!

پنج نکات و اشتباهات رایج در ارز دیجیتال

آخرین تحقیقات تنظیم‌کننده بریتانیا، اداره رفتار مالی، نشان داد که حدود 2.3 میلیون انگلیسی به هر شکلی ارزهای دیجیتال دارند.

گرفتار شدن در هیاهوی سرفصل های خبری بسیار آسان است. اشتباهات رمزنگاری به طرز شگفت انگیزی رایج هستند و برخی از آنها را فهرست می کنیم.

 خرید فقط به دلیل پایین بودن قیمت

قیمت های پایین همیشه نشان دهنده مقرون به صرفه نیست. گاهی اوقات قیمت ها به دلایلی پایین است! مراقب ارزهای دیجیتال با کاهش نرخ کاربران باشید.

اغلب اوقات نیز، توسعه‌دهندگان پروژه را ترک می‌کنند و به‌درستی به‌روزرسانی نمی‌شود و این امر باعث ناامن شدن ارز دیجیتال می‌شود.

کلاهبرداری

کلاهبرداران گاهی اوقات با قربانیان از طریق ایمیل یا پیامک با “فرصت سرمایه گذاری” تماس می گیرند.

آنها قول می دهند که در صورت ارسال ارز رمزنگاری شده خود به یک کیف پول دیجیتال خاص، دو یا سه برابر مبلغی را که سرمایه گذاران در بیت کوین قرار داده اند به آنها بدهند.

به یاد داشته باشید: پیشنهادات پول رایگان را باید همیشه با شک و تردید دید.

 جعل

مجرمان به راحتی می توانند قیمت ارزهای رمزنگاری شده بسیار کوچک یا ناشناخته را کاهش دهند، سفارشات خرید یا فروش جعلی ایجاد کنند و گاهی اوقات ارزش ارزها را صدها درصد در یک زمان افزایش دهند.

زمانی که معامله‌گران ناخواسته برای گرفتن بخشی از عمل هجوم می‌آورند، مجرمان دستورات را لغو می‌کنند.

(که در وهله اول هرگز قرار نبود آن را انجام دهند) و در برخی شرایط می‌توانند باعث سقوط قیمت شوند.

نرم افزار کیف پول مخرب

بهترین نکات رمزنگاری به شما می‌گوید که با نام‌های بزرگ در کیف پول‌های رمزنگاری مانند Ledger، Trezor، Exodus یا MetaMask کنار بیایید.

کیف پول‌های ناشناخته در فروشگاه Google Play یا اپ استور می‌توانند وجوه رمزنگاری شما را با کد مبهم به سرقت ببرند.

نکات و اشتباهات رایج در ارز دیجیتال

 کوین های جعلی

با وجود بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده در بازار، تشخیص اینکه چه چیزی واقعی است و چه چیزی نیست، می تواند دشوار باشد.

وقتی روی کوین های جعلی سرمایه‌گذاری می‌کنید، مجرمان می‌توانند هویت شما و اغلب پول‌هایی که به سختی به دست آورده‌اید را بدزدند.

آنها این کار را از طریق فیشینگ (fishing) انجام می دهند، شما را متقاعد می کنند که روی پیوندهایی در ایمیل هایی که نرم افزارهای جاسوسی را روی رایانه شما نصب می کنند کلیک کنید.

حرف دیگران را قبول نکنید و تا حد امکان از منابع زیادی برای انجام تحقیقات خود استفاده کنید.

معامله با کل سرمایه

اگر به فکر ماندن در این بازار هستید و قصد قمار کردن ندارید از معامله کردن با کل سرمایه خود جدا خودداری کنید که قطعا در صورتی که با کل سرمایه به ترید کردن بپردازیدبازار شما به شدت تنبیه خواهد کرد حتی اگر بهترین تریدر دنیا باشید مدیریت سرمایه نداشته باشید در بازار مالی جای نخواهید داشت

پول درآوردن از ارزهای دیجیتال راحته 

هیچ بازار راحتی برای کسب درآمد از طریق بازارهای مالی وجود ندارد ،چه بازار سهام چه فارکس یا ارزهای دیجیتال.

هر کسی که غیر از این بگویید قصد فریب شما را دارید و اگر کسی به راحتی توانسته به درآمد برسد به صورت مقطعی است و اگر در بازار بماند خوده بازار همه سود های که به صورت اتفاقی کرده را بر میگرداند

فراموش کردن عبارت کلیدی رمزنگاری خود

اگر یک کیف پول سخت افزاری برای ذخیره ارزهای دیجیتال خریداری کرده ایدیا کیف پول نرم افزاری در موبایل خود نصب کرده اید حتما کلیدی خصوصی و دوازده کلمه بازیابی خود را در یک جای مطمئن بنویسید و نگهداری کنید، فراموش کردن عبارت کلیدی خود مانند گم کردن کلیدهای یک صندوق بانکی است.حتی بدتر از آن چون راه دیگری وجود ندارد که کوین و توکن های خود را بازیابی کنید

بدون عبارت کلیدی شما، همه رمزارزهای شما غیر قابل بازیابی خواهند بود.

میتوانید برای اطلاعات بیشتر مقاله کیف پول تراست را مطالعه کنید

همیار کریپتو

چنانچه قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتال، بازار فارکس را دارید، اما فرصت کافی یا تخصص لازم برای تحلیل بازار را ندارید، برای سرمایه‌گذاری موفق در ارزهای دیجیتال و در امان ماندن از کلاه‌برداران و شکارچیان می‌توانید از دوره‌های آموزشی ارز دیجیتال و دوره آموزشی فارکس همیار کریپتو استفاده کنید. همیارکریپتو علاوه بر آموزش بازارهای مالی فارکس و کریپتو، دوره آموزشی بورس ایران را هم به علاقه مندان آموزش می‌دهد.

این دوره‌ها بر اساس تحلیل بازار و متناسب با نیاز مخاطبان از پایه تا پیشرفته طراحی و بروز می‌شوند. تیم همیار کریپتو برای کمک به علاقه‌مندانی که قصد ورود به این بازار رادارند دوره های آموزش ارز دیجیتال در مشهد را به‌صورت حضوری در مشهد و غیرحضوری برای علاقه‌مندان در نقاط مختلف کشور در فضای اسکای روم برگزار می‌کند.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

بینگ ایکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

مکسی

IP خارج از ایران نیاز دارد

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی تبدیل

تبدیل

IP خارج از ایران نیاز ندارد