کمپین مهرگان تا 60 درصد تخفیف دوره های آموزشی (با شرایط پرداخت اقساط)
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
سبد خرید

هاردفورک شانگهای اتریوم

هاردفورک شانگهای اتریوم

اتریوم یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ارزهای دیجیتال است و بعد از بیت کوین بیشترین مارکت کپ را در بین تمامی ارزهای دیجیتال دارد. توسعه دهندگان اتریوم همواره در تلاش هستند که این ارز دیجیتال را به یک شیوه متداول برای پرداخت و انتقال وجه تبدیل کنند و در این راستا همواره تلاش می‌کنند که کارمزد انتقال وجه و سود سرمایه گذاری اتریوم را بهبود ببخشند تا افراد بیشتری به سرمایه گذاری در اتریوم و استفاده از آن برای انتقال وجه ترغیب شوند.

آخرین و مهم‌ترین تغییر اتریوم، ادغام یا Merge بود که در آن زنجیره قدیمی اتریوم با زنجیره اثبات سهام یا proof-of-stake ادغام شد و اتریوم با این این اقدام، اولین گام را برای تغییر از زنجیره اثبات کار برداشت.

با این حال استکرها و سهامداران اتریوم، هنوز قادر به نقد کردن یا برداشت سهام خود نبودند. هاردفورک شانگهای اتریوم برای حل این مشکل و ارائه بهبودهای دیگر در زنجیره و نحوه کار اتریوم در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ اجرا می‌شود.

با توجه به بزرگی این تغییر و اثرات احتمالی آن روی بازار، همه فعالان بازار ارزهای دیجیتال باید در مورد این آپگرید آشنایی کامل داشته باشند. در این مقاله تمامی چیزهایی که لازم است درباره آپگرید شانگهای بدانید را شرح می‌دهیم و تاثیر این آپگرید روی بازار را بیشتر بررسی می‌کنیم.

هاردفورک شانگهای اتریوم چیست؟

هاردفورک شانگهای اتریوم بزرگ‌ترین آپگرید اتریوم از زمان Merge است و با این آپگرید سهامداران بالاخره قادر به برداشت و نقد کردن سهام و سود آن در زنجیره بیکن خواهند بود.

آپگرید شانگهای چگونه کار می‌کند؟

آپگرید شانگهای یک هاردفورک است و با اعمال EIP-4895، کدهای جدیدی به اتریوم اضافه کرده و سیاست‌های استکینگ و سرمایه گذاری اتریوم را تغییر می‌دهد.

اعتبار سنج‌ها از دسامبر ۲۰۲۰ قادر به سرمایه گذاری و استک در زنجیره بیکن بودند. در تاریخ ۷ فوریه ۲۰۲۳، برداشت در شبکه آزمایشی Zhejiang فعال شد و در ماه مارس ۲۰۲۳ نیز ۱۶.۵ میلیون اتریوم، در شبکه اصلی قابل برداشت خواهند بود.

هاردفورک شانگهای چه اثری روی اتریوم خواهد داشت؟

پیش از همه، هاردفورک شانگهای اتریوم را به یک زنجیره اثبات سهام (proof-of-stake) واقعی تبدیل می‌کند. تا به حال سهامداران اتریوم برای برداشت سهام خود باید به مشتقات لیکوئید استکینگ متوسل می‌شدند اما حالا و با آپگرید شانگهای سهامداران و اعتباردهنده‌ها می‌توانند بدون مشکل سهام اتریوم خود را unstake کنند.

همانطور که در Beincrypto اعلام شد، تراکنش خروج سهام به مدت 27 ساعت طول می‌کشد، مگر اینکه اعتبار سنجی کاهش یافته باشد. با این حال، از آنجایی که برداشت‌ها پویا هستند و به صف خروج بستگی دارند، امکان انجام سریع‌تر آن‌ها وجود دارد.

خواندن این مطلب
یونیک فاینانس (Unique Finance) کلاهبرداری یا فرصت سرمایه گذاری؟

علاوه بر این، اتریوم به عنوان یک بلاک چین ریسک فناوری خود را با این آپگرید کاهش می دهد و همین باعث هجوم سهام داران بیشتر به سمت اتریوم خواهد شد.

چرا که سهام داران می توانند به صورت بومی با L1، بدون ریسک قرارداد هوشمند یا محدودیت‌های استکینگ، سهام داشته باشند. بر اساس این تحلیل، ممکن است نسبت استکینگ به 80٪ افزایش پیدا کند. بنابراین، می‌توان انتظار داشت که staking ratio طبق تصویر زیر برای اتریوم به میزان قابل توجهی افزایش یابد:

تاثیر هاردفورک شانگهای اتریوم روی قیمت

فرایند برداشت اتریوم (ETH Withdrawal) دقیقاً چطور انجام می‌شود؟

هاردفورک شانگهای اتریوم امکان برداشت سهام را فراهم می کند، اما تنها شش validator یا اعتبارسنج در هر دوره زمانی قادر به انجام برداشت کامل خواهند بود.

این دوره زمانی برای اتریوم 6.4 دقیقه است، به این معنی که در هر روز تنها 1350 اعتبار سنج می توانند برداشت داشته باشند. این میزان معادل 43200 ETH در روز است که 0.8٪ از حجم معاملات روزانه در زمان نگارش مقاله را شامل می شود.

اگر فرضاً همه validator ها بخواهند به صورت کامل برداشت داشته باشند، انجام این کار بیش از 382 روز طول می‌کشد و تقریباً 16,510,000 ETH در قرارداد BeaconChain نیاز است.

فرایند برداشت اتریوم (ETH Withdrawal)

هاردفورک شانگهای اتریوم همچنین امکان برداشت جزئی را نیز فراهم می‌کند. برای مثال بعد از اعمال این آپگرید می‌توان پاداش وثیقه‌های ۳۲ اتریوم استک شده را برداشت کرد.

این میزان برای هر اعتبارسنج حدود ۲ اتریوم است که در مجموع بالغ بر ۱ میلیون اتریوم خواهد شد. امکان برداشت این میزان اتریوم به صورت جزئی نیز وجود دارد و بیش از 500000 اعتبارسنج در این فرایند در نظر گرفته شده است. این میزان از تراکنش‌های مربوط به برداشت، معادل 10 درصد از حجم معاملات روزانه ETH است.

هاردفورک شانگهای اتریوم در واقعیت چه تاثیری روی قیمت اتریوم خواهد داشت؟

تقریباً 68٪ از تمام اتریوم استک شده، اصطلاحا زیر آب و غیر فعال است. با این وجود نمی توان گفت که که کدام یک از سرمایه گذاران تصمیم به نقد کردن سهام خود و خروج از سرمایه گذاری خواهد گرفت.

اثر هاردفورک شانگهای اتریوم

به هر حال حتی اگر تمام این مقدار اتریوم از حالت استک خارج و نقد شوند، رقم قابل توجهی را شامل نمی شود و تمام این فرایند برداشت تنها کسری از حجم معاملات روزانه اتریوم است.

یک مربی بلاکچین به نام کورپی، در یک توییت مفصل حجم فروش احتمالی برای ETH را تشریح کرد. او در این توییت نتیجه می‌گیرد که احساسات کلی بازار، میزان کاهش قیمت احتمالی را تعیین می‌کند:

هاردفورک شانگهای اتریوم میزان کاهش قیمت احتمالی

هاردفورک شانگهای چه اثری روی اعتبار سنج‌ها خواهد گذاشت؟

بعد از هاردفورک شانگهای، اعتبارسنج‌ها می‌توانند قفل اتریوم استک شده خود را باز کنند. این بدان معناست که اعتبارسنج‌ها قادر خواهند بود ۳۲ اتریوم وثیقه خود را به علاوه تمامی پاداش‌ها و سودهای آن به صورت جزئی یا کامل برداشت کنند.

اعتبارسنج‌ها این امکان را دارند که برای برداشت سودهای خود، یک «withdrawal credential» ایجاد کنند و برداشت جزئی انجام دهند. از طرف دیگر، آنها می‌توانند تمام سرمایه خود را از حالت استک خارج کرده و به صورت کامل از زنجیره بیکن خارج شوند.

 

هاردفورک شانگهای چه اثری بر ارائه دهندگان لیکوئید استکینگ خواهد داشت؟

تا پیش از هاردفورک شانگهای ارائه دهندگان استکینگ اتریوم برای استک و آن‌استک کردن اتریوم استفاده می‌شدند. استکرها یک توکن مشتق مانند stETH برای Lido، rETH برای Rocketpool و موارد دیگر در دسته LSD از ارائه دهندگان لیکوئید استکینگ دریافت می‌کردند.

خواندن این مطلب
بهترین صرافی ارز دیجیتال برای ایرانیان در 2023

سوال اینجاست که آیا پس از این آپگرید همچنان به ارائه دهندگان لیکوئید استیکینگ نیاز داریم؟ بله!

ارائه دهندگان لیکوئید استیکینگ سه قابلیت فوق العاده ارائه می‌دهند که همچنان و بعد از هاردفورک شانگهای اتریوم نیز به آن‌ها نیاز خواهد بود:

  • با استفاده از این ارائه دهندگان، می‌توان کمتر از 32 ETH لازم برای اجرای اعتبارسنجی اتریوم استک کرد.
  • سرمایه گذاران می‌توانند از ETH استک شده به عنوان وثیقه در DeFi استفاده کنند.
  • سرمایه گذاران نیازی به ساختن Node ندارند.

در واقع، تحلیلگران انتظار دارند که ارائه دهندگان لیکوئید استیکینگ پس از آپگرید شانگهای محبوبیت بیشتری پیدا کنند! فورک شانگهای یک بردار خطر را برای اتریوم حذف می‌کند، به این معنی که سهامداران (بزرگ و کوچک) بیشتری می‌توانند در مورد ایمن بودن شبکه احساس مطمئن  باشند.

فورک شانگهای چه زمانی اجرا خواهد شد؟

اجرای هاردفورک شانگهای برای ماه مارس امسال برنامه ریزی شده است. اولین شادو فورک (چیزی شبیه به یک اجرای آزمایشی) هم اکنون در حال نهایی شدن است:

هاردفورک شانگهای اتریوم

Merge اتریوم هم با زمانبندی مشابهی اجرا شد. در ابتدا یک شادو فورک موفق داشت و سپس توسعه دهندگان هارد فورک را اجرا کردند. توسعه دهندگان اتریوم هنوز تاریخ دقیقی را مشخص نکرده اند، اما طبق نقشه راه، هارد فورک برای ماه مارس برنامه ریزی شده است.

شبکه آزمایشی ژجیانگ – اولین تمرین قبل از اجرا

در دوره زمانی 1350 و در ساعت 15:00 UTC در تاریخ 7 فوریه 2023، هاردفورک شانگهای در شبکه آزمایشی ژجیانگ اجرا شد. برداشت‌های جزئی و کامل هم در بار اجرایی گنجانده شده بود.

فورک شبکه تست به عنوان اولین مورد از سه “تمرین قبل از اجرا” برای شبیه سازی آپگرید شانگهای عمل می‌کند. دو مورد دیگر قرار است در شبکه‌های آزمایشی Sepolia و Goerli دنبال شوند.

توسعه دهندگان اتریوم چه می‌گویند؟

توسعه دهندگان نسبت به پیش رفتن همه چیز طبق برنامه خوشبین هستند. یکی از توسعه دهندگان اتریوم به CoinDesk گفته که شادو فورک شبکه آزمایشی ژجیانگ با موفقیت اجرا شده است. با این حال، هنوز هیچ خبری در مورد تاریخ دقیق برای فورک اصلی شبکه وجود ندارد، اگرچه انتظار می‌رود در ماه مارس باشد.

صحبت های توسعه دهندگان اتریوم

هاردفورک شانگهای اتریوم چه چیزهای دیگری را بهبود می‌بخشد؟

هاردفورک شانگهای اتریوم شامل چند بهبود جزئی هم هست:

  • EIP-3855:‌ کد “Push0” هزینه گس را برای توسعه دهندگان کاهش می‌دهد.
  • EIP-3860: هزینه‌های گس را برای توسعه دهندگان در هنگام تعامل با “initcode” (کدی که توسط توسعه دهندگان برای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود) کاهش می‌دهد.
  • EIP-6049: توسعه دهندگان را از “SELFDESTRUCT”، کدی برای کاهش هزینه‌های گس که به تدریج حذف می‌شود، مطلع می‌کند.

برای یادگیری مباحث فاندامنتال کریپتو از خدمات آموزش ارز دیجیتال همیار کریپتو استفاده نمایید.

بعد از هاردفورک شانگهای اتریوم منتظر چه رویدادهای دیگری باشیم؟

اتریوم یک نقشه راه دقیق دارد که در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید. هارد فورک بزرگ بعدی در نقشه راه، شاردینگ است، راهی برای افزایش مستقیم توان عملیاتی اتریوم بدون تکیه بر راه حل‌های لایه دو.

نقشه راه اتریوم

منبع : CoinMarketCap

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

خواندن این مطلب
آموزش قدم به قدم صرافی تبدیل
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید
Call Now Button