مدیریت سرمایه در بازارهای مالی

مدیریت سرمایه در بازارهای مالی

مدیریت سرمایه Investment Management، در بازارهای مالی یکی از مهم‌ترین رکن‌های موفقیت در این حرفه است چراکه هیچ تریدری بدون مدیریت سرمایه در هیچ بازار مالی (حتی افراد در مشاغل بازارهای سنتی) دوام نخواهد آورد. اگر شما ندانید چگونه سرمایه‌تان را مدیریت کنید در شرایط بحرانی و متلاطم اقتصادی دارایی‌تان را از دست خواهید داد از طرفی با آموختن علم مدیریت سرمایه می‌توانید، مدیریت ریسک کرده و سود و زیانتان را کنترل کنید. تیم تحلیلی همیار کریپتو در این مقاله به بررسی 3 رکن مهم در مدیریت سرمایه که باعث موفقیت مالی شما در بازارهای مالی از قبیل بازار ارز دیجیتال و فارکس می‌شود را می‌پردازد.

 

مدیریت سرمایه

چرا به مدیریت سرمایه نیاز داریم؟

اگر اقتصاد را مانند بدن انسان در نظر بگیریم، پول مانند خون در بدن است یعنی به همان اندازه که برای زنده ماندن احتیاج به خون داریم در اقتصاد هم برای ادامه حیات احتیاج به پول داریم. ما انسان‌ها بسیار مراقب هستیم تا بدنمان آسیب نبیند مخصوصاً دچار خونریزی نشود. زمانی که فردی دچار خونریزی می‌شود قبل از هر اقدامی به هر طریقی جلوی خون‌ریزی گرفته شده سپس به اقدام‌های دیگر پرداخته می‌شود.

در بازارهای مالی نیز ابتدا باید تمام تحلیل‌ها و استراتژی‌های مناسب را به‌کار بست تا پولی از دست نرود به عبارت ساده‌تر ابتدا به حفظ سرمایه اولیه (پول اولیه) می‌پردازیم و بعد باید مراقب بود تا هرگاه به هر شکلی پول در حال از دست رفت است، با تمهیدات مناسب جلوی آن گرفته شود. این کار را قوانین مدیریت سرمایه برای ما انجام می‌دهد.

مدیریت سرمایه چیست؟

مدیریت سرمایه، دانش و مهارتی در سرمایه‌گذاری است که به افراد کمک می‌کند تا ریسک را کنترل کنند و کسب حداکثر بازدهی داشته باشند. البته با توجه به شخصیت، تجربه و میزان سرمایه هر فرد مدیریت سرمایه متفاوت خواهد بود و هر شخص باید استراتژی مدیریت سرمایه مطابق به شرایط خودش را طراحی کند.

در طراحی استراتژی مدیریت سرمایه باید فاکتورهایی از قبیل میزان سرمایه اولیه، میزان ریسک هر معامله، درصد ریسک به ریوارد (پاداش- سود)، نرخ برد، نسبت افت سرمایه (drawdown) در نظر گرفته شود و در دوره زمان‌های مشخص مثلا هفتگی، ماهانه، فصلی و سالانه این عوامل در تریدها تحلیل و بررسی شوند.

 

مدیریت سرمایه جدید

چه عواملی در مدیریت سرمایه تأثیرگذار است؟

برای مدیریت سرمایه باید عوامل مختلفی را در نظر گرفته و بررسی کنیم عواملی مانند 1- شناخت بازاری که در آن معامله می‌کنیم 2- میزان سرمایه اولیه و میزان بازدهی مدنظر در دوره زمان‌های مشخص 3- بررسی کردن نتایج معاملات و … در ادامه به بررسی برخی از این عوامل می‌پردازیم:

1- شناخت بازاری که در آن معامله می‌کنیم.

اولین و مهم‌ترین قدم قبل از سرمایه‌گذاری در هر بازاری، آشنایی با قوانین و شناخت آن بازار است. بازارهای مالی جزء بازارهای تخصصی هستند و ترید یا سرمایه‌گذاری در هر بازار مالی شرایط ویژه خودش را دارد چراکه ماهیت بازارهای مالی باهم متفاوت است مثلاً ماهیت بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس کاملاً باهم متفاوت بوده و هرکدام ریسک و قوانین ویژه خودشان را دارند. یعنی اگر قصد ترید یا سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال را داشته باشید، آموزش ارز دیجیتال از پایه و راهنمایی گرفتن از یک فرد خبره یکی از اولین اقداماتی است که باید انجام دهید.

همیار کریپتو دوره آموزش ارز دیجیتال در مشهد  و دوره فارکس را به‌صورت VIP با هدایایی ویژه برگزار می‌کند برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

2- میزان سرمایه اولیه و میزان بازدهی مدنظر

قبل از آنکه بخواهید به میزان سرمایه اولیه فکر کنید باید هدف خود را از ترید مشخص کنید اگر هدف شما از ترید تأمین هزینه‌های زندگی باشد به سرمایه اولیه فوق‌العاده بیشتری نیاز دارید. اگر شغل اولی دارید و ترید شغل دوم شماست طبیعتاً سرمایه اولیه کمتر هم نیازهایتان را رفع می‌کند.

بسیاری از تریدرها به دلیل نداشتن سرمایه اولیه کافی شکست می‌خورند. بخش بزرگی از اضطراب و نگرانی تریدرهای تازه‌کار به نداشتن سرمایه اولیه کافی مربوط می‌شود. آن‌ها تلاش می‌کنند که با یک مبلغ کم، ‌درآمد زیادی به دست آورند بنابراین ریسک‌های بالایی می‌کنند و نهایتاً خیلی زود سرمایه‌شان را از دست می‌دهند.

 

مدیریت سرمایه در بازارهای مالی

 

سرمایه اولیه کافی به شما این امکان را به شما می‌دهد که از خطاهای رایج یک تریدر مبتدی جان سالم به در ببرید و ایرادهای استراتژی معاملاتی خود را قبل از آنکه برای همیشه مجبور به ترک تریدری شوید، برطرف کنید. البته دقت داشته باشید نکته مهم برای شروع معاملات آن است که میزان سرمایه‌ای را درگیر کنید که اگر کاملاً از دست رفت به زندگی‌تان لطمه جدی وارد نشود و خودتان را بیش‌ازحد سرزنش نکنید تا منجر به ترک کردن بازارهای مالی برای همیشه نشود.

در بازار فارکس امکان باز کردن حساب معاملاتی به‌صورت دمو (مجازی) وجود دارد پس از تکمیل آموزش بازار فارکس می‌توانید حساب معاملاتی دِمو باز کنید و در آنجا استراتژی معاملاتی‌تان را تست کنید، هرگاه نتایج کلی معاملاتی‌تان به‌طور پیوسته سودآور بود، می‌توانید حساب معاملاتی واقعی باز کرده و ترید در آن را شروع کنید.

ما در همیار کریپتو دوره جامع آموزش فارکس را به‌صورت حضوری و مجازی طراحی کرده‌ایم. برای آموزش فارکس در مشهد یا سایر شهرها با ما در ارتباط باشید.

پس از انتخاب هدف از تریدر بودن و مشخص کردن میزان سرمایه اولیه باید یک حد سودآوری منطقی برای تریدها در نظر بگیرید و پیوسته نتایج معاملاتتان را بررسی کنید تا ببینید آیا در مسیر درستی هستید یا نه. باید به‌طور پیوسته روی نقاط قوت و ضعف خود کار کنید تا بتوانید در معاملاتتان پیشرفت داشته باشید.

3- بررسی کردن نتایج معاملات

شخصی را تصور کنید که یک فروشگاه لباس دارد برای محاسبه میزان سوددهی خود به‌طور منظم یکسری کارهای محاسباتی انجام می‌دهد. هر هفته میزان فروش خود را بررسی می‌کند و از میزان فروش هر محصول و فروش کلی به‌خوبی اطلاعات دارد مثلاً اگر شرایط اقتصادی بحرانی شود می‌داند که کدام لباس‌ها یا کدام اقلام فروش بیشتری داشتند و چون قیمت بهینه‌تری داشتند طرفداران بیشتری نسبت به لباس‌های گران‌قیمت دارد بدین ترتیب به‌طور منظم تمامی عوامل مؤثر در دخل‌وخرج را بررسی می‌کند و تا بتواند سوددهی را به حداکثر برساند.

در دنیایی تریدری هم باید جزئیات فراوان ثبت کرد شما باید میزان زمانی که پای چارت هستید و ترید می‌کنید، زمان باز و بسته شدن معاملاتتان، نماد معاملاتی، حجم معامله، تاریخ انجام معامله و غیره را ثبت کنید. اگر ندانید چه‌کاری را درست یا غلط انجام می‌دهید، نمی‌توانید معاملات خود را به‌طور مناسب مدیریت کنید اگر داده‌ها را جمع‌آوری نکنید معیاری برای پیگیری روند پیشرفت خود نخواهید داشت. جمع‌آوری اطلاعات تنها برای اطمینان از خوب بودن عملکرد انجام نمی‌شود بلکه از آن‌ها برای بهتر شدن عملکرد نیز استفاده می‌کنیم.

در مدیریت سرمایه معاملاتی ثبت تعدادی از معیارها بسیار مهم و حیاتی هستند که شامل 1- تعداد معاملات برنده در مقابل تعداد معاملات بازنده، 2- میانگین سود معاملات برنده و میانگین سود معاملات بازنده و… می‌شوند.

 

3-1- معاملات برنده در مقابل معاملات بازنده

این مورد یکی از معیارهای اصلی است که توانایی شما را در تشخیص صحیح جهت حرکت بازار نشان می‌دهد در اینجا به دنبال مقایسه عملکرد فعلی با گذشته هستیم و بر یک عدد خاص تأکید نمی‌کنیم. فرض کنید؛ شما تریدری هستید که هم جهت بازار معامله می‌کنید و فقط از ۴۰ درصد معاملات خود سود می‌گیرید ولی سود معاملات برنده شما بسیار بیشتر از ضرر معاملات بازنده است.

حال اگر درصد معاملات برنده شما ناگهان به یک‌چهارم کم شود آنگاه باید به دنبال یافتن مشکل احتمالی باشید. آیا بازاری که معامله می‌کردید بدون جهت و نوسان شده بود؟ آیا روش ورود به معامله یا مدیریت آن را تغییر داده بودید؟ با بررسی این عوامل و پاسخ به این قبیل سؤالات می‌توانید گره کار را پیدا کنید. شاید پس از بررسی به این نتیجه برسید که من نباید در بازار رنج و بدون روند معامله کنم یا … . مهم آن است که مجدد در مسیر درست باشید.

 

3-2- ریسک به ریوارد یا میانگین سود معاملات برنده

اگر ۶۰ درصد معاملات شما سودده باشد اما میزان ضرر در هر معامله ۲ برابر سودهایتان باشد این تعداد زیاد سود، کمک به سوددهی شما نخواهد کرد. در مجموع تعداد معاملات برنده و بازنده زمانی اهمیت دارد که ازپیش مقدار سود و زیان به درستی تعیین شده باشد و میزان سود ها 2 برابر ضرر ها باشد.

اگر میانگین سود و ضرر معاملات درآن‌واحد افزایش و کاهش یابد، ممکن است با نوسان بیشتر یا کمتر از حد معمول در بازار سروکار داشته باشید. ممکن است حجم معاملاتتان را کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از حد معمول انتخاب کرده باشید. آنچه در مدیریت سرمایه اهمیت دارد تغییر در میزان سود و زیان معاملات است نه تعداد سود و زیان معاملات

اگر میانگین سود معاملات برنده شما افزایش یابد و میانگین ضرر معاملات شما کاهش یابد مشخصاً به‌خوبی معامله می‌کنید.

پس برای انجام معاملات صحیح در درجه اول اهمیت دارد که میزان سود های ما از میزان ضرر هایتان بیشتر باشد یا به عبارتی ریسک به ریوارد معاملات سود ده بیشتر از ریسک به ریوارد معاملات ضرر ده باشد.  و سپس به بررسی تعداد سود و زیان ها یا در اصطلاح win rate  نرخ برد بپردازیم.

 

مدیریت سرمایه ارز دیجیتال

مدیریت سرمایه در بازارکریپتو چگونه است؟

مدیریت سرمایه در بازار ارز دیجیتال به معنای عمل خرید و فروش دارایی های دیجیتالی است که به عنوان سرمایه گذاری آن‌ها را انتخاب می‌کنیم و امیدواریم در حین اینکه سبد سرمایه گذاری خود را مدیریت می‌کنیم این ارزها و دارایی ها هم رشد قیمتی داشته باشند. مدیریت سرمایه  یک روش جدید نیست، اما مدیریت یک سبد ارز دیجیتال – یا بخشی از یک سبد – تنها از زمانی که ارز دیجیتال و سایر دارایی های دیجیتال مرتبط با بلاک چین توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است، به یک ضرورت تبدیل شده است.

بیت کوین در سال 2009 شروع به کار کرد. در ابتدا، علاقه بسیار کمی از سوی سرمایه گذاران وجود داشت – تا زمانی که آنها متوجه شدند که ممکن است به دنبال افزایش قیمت بیت کوین، سود بالقوه ای وجود داشته باشد. معرفی اتریوم در سال 2013 با معرفی یک بلاک چین که قابل برنامه ریزی و همه کاره بود، شوک دیگری به جهان وارد کرد. در نهایت، مردم راه‌هایی برای استفاده از بلاک چین برای تضمین مالکیت اقلام دیجیتال پیدا کردند که به آن دارایی‌ها ارزش داد.

ارزهای دیجیتال تنها یکی از انواع دارایی های رمزنگاری شده هستند. هر چه زمان می گذرد، انواع مختلفی از این دارایی ها ظاهر می شوند. موارد استفاده ی نامحدودی می‌توان برای این دارایی های کریپتویی متصور شد. امروزه تقریباً هر صنعتی در حال تحقیق در مورد راه هایی برای استفاده از بلاک چین و دارایی های رمزنگاری برای جمع آوری سرمایه، ساده سازی فرآیندهاو یا  کاهش بار کاری و هزینه های خود است.

اهداف مدیریت سرمایه در بازار ارز دیجیتال

همانطور مشاهده می‌کنید خرید و فروش ارزهای دیجیتال و سایر دارایی ها نسبت به گذشته آسان ترشده است. شما فقط باید در صرافی مورد نظر خود یک حساب ایجاد کنید مثلا صرافی Bingx و کیف پولی را انتخاب کنید که برای خرید یا فروش دارایی های کریپتو از آن پشتیبانی می کند.

 

سهولت دسترسی به دارایی‌های کریپتو به این معنی است که داشتن راهی برای مدیریت آنها ضروری است، مشابه روشی که سرمایه‌گذاری‌های سنتی را در یک سبد مدیریت می‌کنید. بسیاری از مردم و شرکت‌ها این نیاز را درک کرده‌اند و ابزارها و برنامه‌هایی را ایجاد کرده‌اند که اکنون در بازارهای مالی سنتی‌تر کمتر از آنها استفاده می‌شود.

 

به جای مدیریت چندین حساب ارز دیجیتال و کیف پول های متنوع خود در صرافی‌های مختلف، شما می‌توانید از پلتفرم‌های مدیریت سرمایه کریپتواستفاده کنید که با  هدف کمک به کاربران ایجاد شده اند و برای تجمیع دارایی‌های متنوع خود و در عین حال ارائه ابزارهای پیشرفته مدیریت پورتفولیو، فرآیند مدیریت سرمایه را برای شما ساده‌تر می‌کنند.

 

بسیاری از این برنامه‌ها بر پایه ی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی (AI/ML) هستند که می‌توانند به شما کمک کنند سبد سرمایه‌گذاری خود را بر اساس اهداف خود ایجاد کنید. آنها همچنین به شما کمک می کنند تعداد زیادی از دارایی های ارز دیجیتالی  را ردیابی و مدیریت کنید. می‌توانید عملکرد دارایی‌های خود را از طریق نمودارها و معیارها مشاهده کنید، و می‌تواند به شما کمک کند فرصت‌هایی را برای مبادله دارایی‌ها با دیگرانی که عملکرد بهتری دارند شناسایی کنید.

حتی با AI/ML، یا ساده تر بگوییم با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی باز هم بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران ترجیح می دهند مدیریت سرمایه ارزهای دیجیتال را خود به عهده بگیرند. این مقاله که درباره ی مدیریت سرمایه و خصوصا در مدیریت سرمایه ارز دیجیتال نوشته شده به شما این امکان را می‌دهند که این کار را خودتان انجام دهید. همیا کریپتو برای معامله گران روزمره که درک عمیق و کاملی از بخش سرمایه های کریپتویی خود ندارند، مسیر آسان تری برای ورود و موفقیت ارائه می دهد.

 

همیار کریپتو

مدیریت سرمایه اختصاصی همیار در بازار ارز دیجیتال

در این بخش به ارائه یک مدیریت سرمایه  پیشنهادی از مجموعه همیار کریپتو در بازار مالی ارز دیجیتال می پردازیم.  جزئیات ودرصدی که پیشنهاد می‌کنیم در هر بخش از این بازار سرمایه گذاری کنید را به طور دقیق با شما در میان گذاشته و امیدواریم با این سبک از مدیریت سرمایه بتوانید رشد مالی خوبی را در آینده تجربه کنید.

برای معامله گری و پس انداز و به طور کلی هر گونه فعالیتی در بازار ارز دیجیتال، ابتدا سرمایه خود را به چهار قسمت نامساوری باید تقسیم کنید (مقادیر و درصد آن را با جزئیات در ذیل بیان می‌کنیم). این چهار حوزه عبارتند از بازارمعاملات فیوچرز، بازار معاملات اسپات، استفاده در استراتژی DCA و در آخر هولد HODL یا نگهداری تتر در کیف پول یا صرافی.

ترید در بازار فیوچرز

حال فرض کنید تمام سرمایه ای که برای بازار مالی ارز دیجیتال تخصیص داده اید 1000 دلار است. از کل سرمایه خود کمترین درصدی که باید به آن اختصاص دهید قسمت معاملات فیوچرز است و آن 10 درصد است یعنی حداکثر 100 دلار از 1000 دلار خود را مجازید برای ترید در معاملات فیوچرز ببرید. دلیل آن هم ریسک بالای معاملات در این حوزه و تجربه معامله گری زیادی است که لازمه ی ترید در بازار فیوچرز یا پرپچوال است.

ترید در بازار اسپات

از 1000 دلار سرمایه ی فرضی 300 دلار یا به عبارتی 30 درصد را به ترید در بازار اسپات اختصاص دهید. ریسک معاملات اسپات خیلی کمتر از فیوچرز است اما با این حال باید در این معاملات هم  حد ضرر خرید خود را در نظر داشته باشید. معامله خود را مدیریت و مانیتور کنید و در صورت رسیدن به حد ضرر، دارایی خود بفروشید و از معامله خارج شوید.

 لینک کانال سیگنال اسپات و فیوچرز همیار کریپتو

استفاده از استراتژی DCA یا خرید پله ای

تیم پژوهشی همیارکریپتو در یک مقاله ی جامع، استراتژی DCA را کامل توضیح داده است که لازم است بیشترین قسمت از این تقسیم بندی یعنی 40 درصد (400 دلاراز سرمایه فرضی 1000 دلاری) به این استراتژی اختصاص یابد. در اینجا به طور خلاصه می‌توان گفت که DCA نوعی استراتژی ست که شما در دوره های زمانی ثابت مثل هفتگی یا ماهانه یا حتی فصلی به خرید یک حجم ثابت از یک دارایی خیلی معتبر ( مثلا هفته ای 0.01 اتریوم، یا 0.005 بیت کوین، یا فصلی یک سکه) می‌پردازید. حجم و دوره ی زمانی آن به سرمایه شما بستگی دارد ولی از کل سرمایه فقط 40 درصد با این استراتژی اختصاص دهید.  با این روش بعد از مدتی شما هم حجم قابل توجهی از یک دارایی ارزشمند را دارید و هم از رشد آن دارایی در طول زمان بهره برده اید.

مقاله مرتبط: استراتژی DCA و ارزهای دیجیتال

نقد بودن یا به اصطلاح هولد تتر

در نهایت 30 درصد از سرمایه ی شما باقی می‌ماند که به آن کاری نداریم و همیشه به شکل تتر در صرافی یا کیف پول خود نگهداری می‌کنیم. دلیل آن اینست که اگر زمانی در بازار در شرایط فوق العاده ی خرید قرار گرفت یا اگر مقداری از سبد شما در ضرر رفت و نیاز داشتید برای جبران ضرر جداگانه تزریق پول داشته باشید از این ذخیره نقدی یا تتر خود استفاده کنید ولی در اولین فرصت یا از اولین سود های خود دوباره جای این 30 درصد را پر کنید.

به این ترتیب شما میتوانید در هر شرایطی چه دوران رکود و ریزش بازار و چه در اوج رونق بازارهای مالی از سرمایه خود به خوبی مراقبت کرده و کنترل و مدیریت آن را به عهده بگیرید. برای اینکه بدانید در چه زمانی چه دارایی ارزشمند است و چقدر از آن خریداری کنید یا در چه قیمتی از بازار خارج شوید میتوانید با عضو شدن در کانال سیگنال همیار کریپتو از متخصصان ما در تیم همیارکریپتو کمک بگیرید.

 

جمع بندی

مدیریت سرمایه مهم‌ترین رکن برای بقا در بازارهای مالی است و هر شخص با توجه به روحیات و تجربه‌اش باید مدیریت سرمایه مخصوص خودش را داشته باشد.

در این مقاله سعی کردیم مبانی مدیریت سرمایه و ریسک را برای شما شرح دهیم و این مدیریت سرمایه را به طور اختصاصی در بازار ارز دیجیتال بیان کردیم. یک نمونه از مدیریت سرمایه پیشنهادی هم در بازار کریپو آورده شده است که جرات می‌توان گفت بسیار کارآمد و قابل اتکا می‌باشد.

مجموعه همیار کریپتو در تمامی دوره‌های آموزشی بازارهای خود شامل آموزش فارکس و ارزدیجیتال مبانی مدیریت سرمایه متناسب با آن بازار به‌طور جامع آموزش می‌دهد و با استفاده از تست‌های شخصیت شناسی به هر شخص راهنمایی اختصاصی برای مدیریت سرمایه ارائه می‌دهد.

سوالات متداول

1_ مهم ترین اصل در مدیریت سرمایه و بازار های مالی چیست؟

ابتدایی ترین مسئله در بحث ورود به بازار های مالی ماندن در بازار های مالی و حذف نشدن از بازار بدلیل ضرر های سنگین است پس ابتدایی ترین و مهم ترین اصل کاهش ضرر های هر معامله به زیر 2 درصد حساب برای هر معامله و افزایش سود در هر معامله به بیش از 2 برابر ضرر ها برای باقی ماندن در بازار مالی است.

2_مدیریت سرمایه در ارز های دیجیتال به چه صورت است؟

در این بازار باید سرمایه در معاملات اسپات و فیوچرز تقسیم و برای هر معامله مدیریت سرمایه مخصوص داشت که همیار کریپتو مدیریت سرمایه اختصاصی خود را برای اعضا کانال راحی و برای کسب سود بیشتر و ضرر کم تر به کلیه اعضا کانال سیگنال ارائه می کند.

3_ در بازار فارکس مهم ترین اصل در مدیریت سرمایه چیست؟

در این بازار برای مدیریت سرمایه باید بدانیم که در معاملات ما حجم را به لات تعیین کرده و عملا نوع ورود به معاملات همچون حالت CROSS برای ارز های دیجیتال بوده پس با این وجود گذاشتن حد ضرر در ابتدای ورود به معامله مهم ترین اصل بوده و اگر هر معامله ای به هر دلیلی بدون حد ضرر وارد شویم محکوم به نابودی هستیم و حتما باید این امر در نظر گرفته شود.

4_ در مدیریت سرمایه باید چه اصولی مورد نظر قرار گیرد؟

عملا تمام بخش های معاملات ما از جمله میزان حد سود  حد ضرر نوع معامله ، میزان حجم ورود به معامله و اهرم معاملاتی همگی باید به گونه ای تنظیم شود که مدیریت سرمایه رعایت گردد پس تمام بخش های معاملاتی ما در مدیریت سرمایه موثر است.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۱۱
ارسال دیدگاه جدید