پایان ریزش بیت کوین و زمستان کریپتو

پایان ریزش بیت کوین و زمستان کریپتو

پایان ریزش بیت کوین و زمستان ارزهای دیجیتال: نزدیک به صد هفته است که در بازارهای نزولی قرار داریم ولی شواهد و قرائن به ما نشان می‌دهند که می‌توانیم کم کم وارد بازاری صعودی شویم و با احتیاط بگوییم روند در حال تغییر است و بازارآن روی سکه را می‌خواهد به ما نشان دهد.

اگر به عمق ماجرا ورود کنیم و با دقت حرکت پول را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که عمده ترین علت زمستان کریپتو و ریزش بیت کوین عدم ورود سرمایه های بزرگ به این مارکت بود.

برای بازارهای مالی Bullish(صعودی) نیاز به ورود سرمایه حجیم است که‌ در اثر ورود سرمایه داران بزرگ اتفاق می افتد. حال چرا سرمایه داران در این زمستان کریپتو به مارکت ارز دیجیتال ورود نکردند؟

 

شاخص های اقتصاد کلان و ریزش بازار کریپتو

طبق نظرسنجی هایی که از سرمایه داران بزرگ انجام شده به چندین علت برای این مساله رسیدیم اما دو علت بیشتر از همه در جواب ها تکرار شده است و بنظر می‌رسد دلایل اصلی راه پیدا نکردن سرمایه های عظیم به این بازار باشد.

در وهله اول ترس از رکود و در وهله دوم ترس از افزایش تورم و ماندگاری آن.

پس طبق این نظرسنجی ما در این مقاله جزئیات و فاکتور های تشکیل دهنده ی این عوامل و همچنین عوامل بنیادی و تکنیکالی ریزش های سنگین چند سال اخیر یا به اصطلاح زمستان ارزهای دیجیتال را بررسی کردیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید تا با هم دلایل خروج از این زمستان سرد را دریابیم.

 

بررسی شاخص های مرتبط با رکود

برای بررسی دقیق رکود بهتر است از بررسی مهم ترین شاخص های اقتصاد کلان آمریکا شروع کنیم. به این دلیل شاخص های این کشور انتخاب شده اند که چشم اقتصاد دنیا به اقتصاد کلان آمریکا دوخته شده و هر گونه رونق یا رکودی در این قاره ی پهناور تاثیر بسزایی براقتصاد دیگر نقاط جهان می‌گذارد. بنابراین قدم به قدم  با شما جلو می‌ریم و این شاخص ها را باهم بررسی می‌کنیم  تا دقیق تر متوجه روند رکود در اقتصاد شویم.

جی دی پی(GDP) : تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال‌های اخیر وارد یک روند نزولی شده و این روند به خاطر حضور در چرخه انقباضی کاملا طبیعی است؛ اما شیب تند آن نگران کننده است. با بررسی دقیق تراین شاخص متوجه می‌شویم که به دلیل اینکه دربخش مصرف شخصی رشد خوبی را مشاهده کرده ایم که نشان دهنده وجود تقاضا است، کمی ترس از رکود کمتر شده است.

 

شاخص مدعیان بیکاری (CONTINUING JOBLESS CLAIM)

وقتی شاخص های مرتبط با اشتغال را در آمریکا بررسی می کنیم متوجه می‌شویم که همچنان آمریکا درسطوح بالای اشتغال مانده است. معمولا سطوح بالای اشتغال در دوران رونق محقق می‌شود، بنابراین، این شاخص برخلاف ترس سرمایه گذاران از رکود، حس خوبی از اوضاع اقتصادی کلان دنیا به ما می‌دهد. با بررسی این شاخص ها مطمئن می‌شویم که پایان شب تاریک در مارکت کریپتو هم نزدیک است.

(PMI) مدیران خرید، در این شاخص که دارای دو بخش است به صورت مجزا به هر بخش می پردازیم.

بخش اول این شاخص تولید است که متاسفانه به خاطر آمار ضعیف و اعداد زیر ۵۰ به علت عدم وجود تقاضای قوی و روند رو به کاهش در این بخش حس رکود به ما می‌دهد اما با بررسی مدیران خرید در بخش خدمات آمار مطلوب و در اعداد بالای ۵۰ هستیم که به خوبی می‌شود وجود تقاضا قوی و حتی تقاضای رو به رشد را حس کرد بنابراین نشان دهنده اقتصاد قوی در این قسمت (خدمات) است.

 

لندینگ (Lending) وام دهی، شاخص بعدی که به‌ بررسی آن باید بپردازیم وام دهی بانک هاست که می‌تواند قدرت تقاضا در مردم را به خوبی و دقیق نشان دهد و چشم انداز کلی برای ما نسبت به آینده تقاضا و قدرت تقاضای مردم باشد.

 

روند نزولی که در این بخش داریم کاملا روند طبیعی است چون اقتصاد جهانی هم اکنون در چرخه ی انقباضی قرار دارد و همیشه طی چرخه های انقباضی این اتفاق می افتد اما شیب تند آن کمی نگران کننده است که ترس رکود را در ما تقویت می‌کند. ولی بخش دیگری هم هست که مردم می‌توانند از طریق آن از اعتبار حساب های خود استفاده کنند و وام بگیرند. کارت های اعتباری به خاطر سطوح بالای استفاده مردم آمریکا از آنها کمی از سیگنال منفی در این بخش کم می‌شود چون نشان دهنده وجود مقدار کمی نقدینگی و تقاضا در آینده بین مردم است.

 

سفارشات کالاهای بادوام (Durable Goods Orders) در این شاخص آمارها مطلوب است و حتی نشانه ای از رکود و عدم تقاضا هم مشاهده نمی‌شود. علت اصلی این موضوع به خاطر بخش حمل و نقل بوده است اما اگر سفارشات بخش هواپیمایی حذف شود شاهد کاهش ۰/۴ درصدی خواهیم بود. که در باطن کمی از حس تقاضا را در ما کاهش می‌دهد ولی همچنان دیدگاه مثبتی داریم.

در کل اگر بخواهیم بخش ترس از رکود را بررسی کنیم، می‌توان گفت در وضعیت مطلوبی قرار داریم. حداقل تا دو فصل بعدی سال وضعیت خوب اقتصاد ادامه دار خواهد بود و چه بهتر که این وضعیت مطلوب مهر تاییدی از طرف فدرال رزرو آمریکا هم بگیرد آن هم به خاطر ادامه کاهش ترازنامه توسط فد. وقتی فد آمریکا در خود این توانایی را حس می‌کند که می‌تواند به کاهش ترازنامه ادامه دهد پس ترسی از رکود وجود ندارد یا اگر هم وجود دارد در سطوح پایین حس می‌شود.

 

بررسی شاخص های مرتبط با تورم

اقتصاد از چندین سال گذشته وارد یک روند نزولی شده است و این روند نزولی را می‌شود به طرق مختلف حس کرد. هرچند که از قدرت روند طی دو ماه اخیر کم شده اما می‌توانیم امیدواریم باشیم در سه ماه آینده مجدد این روند قدرت بگیرد و از این بخش حس بهتری بگیریم.

تورم مصرف کننده(CPI) علت ضعف روند فعلی در این شاخص به خاطر بخش مسکن و خدمات در سبد تورمی آمریکاست و تقویت شدید تقاضا در این دو بخش منجر به کاهش شیب نزولی تورم در آمریکا شده است که طبق داده ها می‌توانیم امیدوار باشیم روند کاهش بخش مسکن شدیدتر شود که در نهایت می تواند منجر به افزایش مجدد شیب نزولی بشود، اما باید بخش خدمات را به دقت بررسی کنیم که رشد ادامه داری نداشته باشد.

تورم تولید کننده (PPI)

در این بخش تورمی روند به سرعت به کاهش خودش ادامه داده است و تورم بخش خدمات تاثیرزیادی در روند کاهشی نداشته است و این امیدوار کننده است. تنها بخش نگران کننده افزایش قیمت بنزین بوده که به علت نوسان زیادی که دارد نگرانی شدیدی ایجاد نمی‌کند.

هزینه های مصرف شخصی  (PCE ) در این بخش روند کاهش رضایت بخش نبوده و نمیشه گفت که ترس رکود را از سرمایه گذاران کم می‌کند اگر با دقت جزئیات را بررسی کنیم، می‌توانیم متوجه شویم به خاطر بار سنگینی که بخش خدمات در این قسمت ایجاد کرده فراتر از انتظارات بوده که حتی منجر شده تا سرعت کاهش تورم در نوع هسته ای(CORE) کمتر از انتظارات باشد.

در کل در بخش تورم، داده ها نسبتا مطلوب است اما همچنان چسبندگی تورم داریم که ممکن است در دو ماه آینده  به خاطر تقاضا ی قوی در بخش خدمات که باعث ماندگاری تورم در سطوح بالا می‌ به خصوص در  تو مصرف کننده ؛ پس باید داده های بخش خدمات و مسکن به دقت بررسی شود.

اگر به دنبال جمع بندی از بخش دلایل زمستانی شدن بازار کریپتو و پایان ریزش بیت کوین در بخش اقتصاد کلان باشیم می‌توانیم دو سناریو مختلف را برای پایان زمستان کریپتو و پایان ریزش بیت کوین در نظر گرفت: طرف خوب سکه سافت لندینگ هست که احتمال خیلی زیاد محقق می‌شود و در صورت تحقق موجب ریسک پذیری در بازارهای مالی علی الخصوص کریپتو می‌شود که در نتیجه ی آن باعث ورود سرمایه های بیشتر به این بازار می‌شود اما باید با دقت شیب روند کاهشی بخش تقاضا در خدمات و مسکن بررسی شود.

طرف دیگر سکه رکود نسبی در اواخر فصل چهار ۲۰۲۴ است همراه با تورم ماندگار که احتمال آن ضعیف است و در صورت وقوع موجب ریسک گریزی می‌شود که برای بازارهای مالی ریسکی خوب نیست اما فرصت جذابی برای انس جهانی طلا است.

 

هاوینگ بیتکوین و پایان زمستان کریپتو

همانطور که از اسم هاوینگ Halving مشخص است مفهوم پشت این کلمه ارتباطی با نصف شدن دارد. سوالی که به وجود می آید این است که دقیقا چه چیزی نصف می شود؟

ابتدا بیایید درباره روند تولید بیت کوین باهم صحبت کنیم. احتمالا به خوبی میدانید که بیت کوین های جدید توسط ماینرها تولید میشوند که ماینرها بیت کوین های موجود را تحت عنوان پاداش از شبکه میگیرند حالا سوال بعدی که در ذهن شما ایجاد می‌شود این است که پاداش در مقابل چی؟

ماینرهای بیتکوین در اصل دو وظیفه به عهده دارند: وظیفه اول آن‌ها تامین امنیت شبکه بیتکوین است و وظیفه دوم تولید بلاک های جدید در شبکه مشارکت است.

هاوینگ شبکه بیتکوین حدودا هر ۴سال یکبار اتفاق می افتد پس پاداش ماینرها هر 4 سال یکبار نصف میشود. هم اکنون بیشتر بیتکوین های جهان دست ماینرهاست و عرضه کننده اصلی بیتکوین هستند.

در مباحث اولیه علم اقتصاد یاد میگیریم که قیمت کالا بر اساس عرضه و تقاضا مشخص میشود که هرچه عرضه بیشتر قیمت کمتر و هرچه عرضه کمتر قیمت بیشترمی‌شود.( به شرط ثابت بودن تقاضا).

بعد از هاوینگ

همه فعالین در این حوزه به خوبی خبر هاوینگ را رصد میکنند و می دانند بعد از هاوینگ قرار است عرضه نصف شود و بر اساس علم اقتصاد قیمت کالا بعد از کاهش عرضه افزایش می یابد.

هاوینگ اول: قیمت از ۱۲ دلار به ۱۲۰۰ دلار رسید: رشد ۱۰۰۰۰ درصد

هاوینگ دوم: قیمت از ۶۵۰ دلار به  ۱۹۰۰۰ دلار رسید: رشد ۲۹۰۰ درصد

هاوینگ سوم: قیمت از ۹۰۰۰ دلار به ۷۰۰۰۰ دلار رسید: رشد ۷۵۰ درصد

بر اساس این تاریخچه به خوبی متوجه می‌شویم که به دنبال هاوینگ رشد قیمتی خوبی صورت میپذیرد اما نمیشود این رشد را به صورت دقیق تخمین زد. بنابراین بهتراست به پدیده ی هاوینگ به چشم یک عامل شروع روند صعودی نگاه کنیم تا اینکه به دنبال اعداد دقیق سقف  های جدید صعودی باشیم. پس میتوانیم امیدوار باشیم هاوینگ سیگنال مثبت بعدی را برای پایان زمستان کریپتو به ما میدهد.

پذیرش جهانی کریپتو

هر بازاری در سطح جهانی برای ادامه رشد خود نیاز به پذیرش و مقبولیت دارد. صنعت  کریپتو یکی از حوزه های نوین در سطح جهانی است که به خوبی روند اعتبار جهانی خودش را طی می‌کند.

غالبا افراد فعال در این حوزه به اشتباه ارزهای دیجیتال را در مقابل ارزهای فیات قرار داده و فکر می‌کنند مقبولیت بیشتر ارزهای دیجیتال منجر به کاهش مقبولیت ارزهای فیات می‌‌شود اما داستان از اینجا جذاب میشود که حتی ارزهای فیات جهانی نیز به این حوزه ورود کرده اند.

ارز های فیات دیجیتالی یا (CBDC) Centeral Bank Digital Currency

به تازگی ارزهای فیات جدیدی وارد بازار شدند،  ارزهایی از جنس دیجیتال و تفاوت بزرگ آنها با بیتکوین این است که متمرکزهستند ولی بیتکوین غیرمتمرکز است.  کدام کشورها تاکنون در این صنعت پیشرو هستند؟

هند،استرالیا و چین سه کشور پیشرو در حوزه CBDC  هستند و احتمالا اسم ریال کوین هم به گوشتان خورده باشد که اخیرا توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در حال برنامه ریزی است و قرار است تا شهریور1402 در سطح ملی اجرا شود.

با ورود بانک مرکزی کشورهای مطرح در سطح جهان به صنعت ارزهای دیجیتال روند مقبولیت این صنعت در سطح جهانی مجدد سرعت گرفته و این خبر بسیار جذابی برای این حوزه است.

 

بررسی شواهد تکنیکالی پایان ریزش ارزهای دیجیتال

 

  آیا به کف بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال رسیده‌ایم؟‌

با جرات می‌توان گفت بله. ارزهای دیجیتال چه بیتکوین چه آلت کوین به خوبی طی ماه های اخیر کف خود را شناسایی کردند و کف سازی قوی انجام دادند و الان بعد از گذشت چندین ماه غالبا فاصله نسبتا خوبی از کف های خود گرفتند که از منظر تکنیکالی یک سیگنال مثبت خوب برای ما هست.

 

شروع روند صعودی بازار کریپتو

با بررسی مارکت کپ بازار متوجه میشویم به جز بیتکوین، سایر آلت کوین ها هم کف سازی کردند و وارد یک روند صعودی قدرتمند شدیم و بیتکوین شروع به پس گرفتن حمایت های از دست رفته ی خود کردهاست. برای مثال حمایت 28000 و این صعود با همراهی الباقی آلتکوین ها مثل اتریوم میباسد که حمایت 2000 دلاری خود را پس گرفته است.

پایان ریزش بیت کوین

در پایان زمستان کریپتو چه کاری انجام دهیم؟

در پایان ریزش بهتر است طبق موارد زیر پیش برویم:

  • خرید پله ای

بهترین گزینه برای افرادی که در مارکت های مالی فعالیت میکنند قطعا خرید پله ای است. با بررسی نواحی قوی حمایتی نقاط خرید خودتان را فیکس کنید و با مدیریت سرمایه در هر ریزشی یک فرصت مناسب خرید پیدا کنید.

  • سبد دارایی متنوع

پله های خرید خود را بهتر است در حوزه های متفاوتی بنا کنید و ترکیب متنوعی از حوزه های  مختلف ارزهای دیجیتال را برای خود به دید سرمایه گذاری تهیه و نگهداری کنید. ارزهایی که مستعد رشد هستند و همچنین بنیادی قوی و پروژه های محکمی توسط توسعه دهندگان آنها ارائه شده است. در حوزه هایی مثل آلتکوین های قوی، حوزه ی DeFi، حوزه ی جذاب و ترند AI  یا هوش مصنوعی، ارزهای متاورسی و همچنین حوزه ی  ZK roulups.

  • مدیریت سرمایه

با توجه به نوع روانشناسی فردی خود و میزان ریسک پذیری که دارید، حجم خرید خود را تعیین کنید تا در روندهای صعودی سود جذاب را ببرید اما نکته بسیار مهم این است که تمام سرمایه خود را در یک نقطه وارد نکنید تا اگر ریسک های که برنامه ریزی نکرده بودید به وجود آمد ضرری متقبل نشوید که بعدا جبران آن سخت باشد.

 

جمع بندی

در این مقاله با هم به بررسی دلایل پایان روند طولانی مدت ریزش بازار ارزهای دیجیتال یا به زبان این مقاله پایان زمستان کریپتو پرداختیم. عوامل ذکر شده به دسته ی کلی تقسیم شدند. دسته اول دلایل بنیادی  این تغییر روند هستند که شامل تغییرات شاخص های اساسی اقتصاد کلان در آمریکا بودند از جمله شاخص تولید ناخالص داخلی، شاخص مدیران تولید، شاخص هزینه های مصرف کننده و….. اکثر این شاخص ها بیانگر این بودند که دیگر در میان جامعه جهانی ترس از رکود فراگیر کم شده و همچنین تورم آمریکا با اینکه هنوز هم  در عدد های بالایی هست ولی افسار گسیخته نیست و نشانه های کنترل و مهار آن دیده میشود. این دلایل فاندامنتال امیدواری و کم کم رونق گرفتن بازارهای مالی جهانی شده و راه را برای ورود به افراد به سمت بازار های ریسک پذیر هموارتر ساخته است.

در قسمت دوم این مقاله میخوانیم حتی از دیدگاه تکنیکالی و آنچین هم مارکت کریپتو در تایم های روزانه و هفتگی به یکی از پایین ترین کف های تاریخی و ممکن خود برخورد کرده و اکنون در حال بازگشت این روند است و همانطور که نمودار ها نشان می‌دهند کف های بالاتراز کف قبلی وسقف های بالاتر در حال تشکیل هستند. همه این عوامل نشان ازپایان زمستان کریپتو و آغاز فصل جدیدی برای این مارکت نو پا ولی مستعد و تازه نفس دارند.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید