آیا می‌دانستید گیم های بزرگی همچون AXS در ابتدای کار موجودات و NFT های خود را به قیمت‌های فوق‌العاده ناچیز میفروختند و بعدها ارزش‌های چند هزار دلاری پیداکرده است؟ یا اینکه کدام بازی‌ها در چه زمانی با چه قابلیت‌هایی در دنیای کریپتو استارت خواهند شد؟ برای کسب دانش پول‌ساز IGO در این مقاله با ما همراه باشید.

پیش درآمدی بر سیستم IGO

سیستم‌های پیش‌فروش گیم سود ساز ترین و بروزترین اکوسیستم در جهان کریپتو هستند و عملکرد آن شبیه به‌پیش فروش کریپتو یا همان (ICO) است.

تنها اختلاف بین این دو در این است که IGO ها اکوسیستم دارای پروژه‌های گیم است که بر پایه توکن های غیرقابل تعویض یا ارزهای حاکمیتی به‌عنوان ارز درون گیم و جوایز آن‌ها ساخته می‌شود. در اصل اختلاف عظیم این‌ها در این است که شما در آی جی اُ روی یک گیم مبتنی بر کریپتو سرمایه قرار می‌دهید. شما قبل از استارت اکوسیستم‌های گیم در آن‌ها سرمایه‌ خود را قرار می‌دهید.

در IGO، سرمایه‌داران می‌توانند سرمایه خود را در اکوسیستم‌های گیم ارائه‌شده توسط پیش‌فروش‌های آی جی اُ بگذارند و پس از استارت و فهرست شدن پروژه گیم در بروکر‌ های بزرگ کریپتو کارنسی یا حجم معاملات روزافزون در جامعه گیمران دنیا، امکان بازگشت سود قابل‌توجهی داشته باشند.

هدف از پیش‌فروش اولیه گیم، به دست آوردن سرمایه برای آپدیت‌ها و فروش‌های بعدی گیم ازجمله گسترش، مارکتینگ و غیره است.

این به معنای سرمایه گذاشتن در بخش‌های ابتدایی است و البته انجام این کارها، ریسک‌هایی نیز به همراه دارد زیرا هیچ تضمینی برای لانچ و فروش پروژه وجود ندارد.

اما این امر را در نظر داشته باشید که قابلیت اصلی سرمایه‌گذاری ابتدایی در گیم این است که شما ارز آن را با کمترین ارزش ممکن بخرید و درنتیجه، می‌توانید انتظار داشته باشید که ارزش ارز به حجم بسیاری افزایش یابد.

قاعده مهم کسب پول‌های بزرگ ازنظر حجم و درصد در کریپتو کارنسی این است که زودتر استارت به کارکنید پیش از رشد ارزش و شما نمی‌توانید زودتر از این وارد پلتفرم شوید، مگر اینکه یکی از سازندگان باشید.

پیش‌فروش: پیش‌فروش‌ها اکوسیستم‌هایی هستند که برای استارت پلتفرم‌های تازه طراحی‌شده‌اند. آن‌ها می‌توانند در شبکه‌های مختلف مانند ETH، بایننس، ADA و غیره باشند.

پیش‌فروش گیم چطور عمل می‌کند؟

همه سیستم‌های IGO ها دارای یک تب فروش مخصوص خواهند بود تا اعضا بتوانند در مورد گیم به‌طور کامل سرچ کنند. در عمل، شما می‌توانید مانند هر ایردراپ و پیش‌فروش توکن دیگری در گیم ها نیز به اطلاعات آن و نحوه ساخت و فروش توکن های غیرقابل تعویض ان و برای علل مختلف دیگر به این تب‌ها دسترسی داشته باشید. در این صفحات، اطلاعاتی مانند داستان کوتاه گیم، رود مپ گسترش، ویدیوهایی از نمایش‌های درون گیم، توکن های غیرقابل تعویض موجود برای معامله و موارد دیگر را خواهید یافت.

مثال‌هایی از پیش‌فروش گیم (IGO)

با ظهور گیم های کریپتویی، IGO  ها در حال مبدل شدن به پلتفرم‌های عظیم بعدی در فضای ارزها هستند. گیم هایی مانند اکسی اینفینیتی، (SKILL) و جهان بیگانگان ماهانه میلیون پلیر فعال دارند.

اکسی اینفینیتی با رد شدن از 1.1 میلیارد دلار فروش در سال 2021 سرآمد این امر بوده و هست. به دلیل ارزش عظیم این IGO، چندین پلتفرم پیش‌فروش درزمینهٔ IGO ازجمله گیمیفای (GAFI)، انجین استارتر، گیم استارتر (GAME)، Seedify.fund (SFUND) و غیره ساخته‌شده‌اند.

گیمیفای یکی از اولین پیش‌فروش‌هایی است که دارای پیشنهاد‌ها عرضه گیم (IGO) است. در حال حاضر، نیز IGO به‌صورت لایو بر روی اکوسیستم GameFi حضور دارد، یعنی همین الان نیز امکان شرکت در این پیش‌فروش‌ها موجود است و هر گیم ارزهای داخلی خود را به گیمرهایی عرضه می‌کنند که می‌توانند آن‌ها را نگهداری کنند و منتظر افزایش ارزش باشند یا از ارزها برای بهبود تجربه گیم‌ در دنیای متاورسی و گیم خود استفاده کنند.

انجین استارتر نیز یکی دیگر از سیستم‌های پیش‌فروش IGO است که پلتفرم‌ها و قابلیت‌های اختصاصی و منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهد که شامل نوعی از فارمینگ، اکوسیستم‌های مبتنی بر توکن های غیرقابل تعویض و اکوسیستم‌های دیفای می‌شود.

این پروژه بر روی Enjin’s Jumpnet ساخته‌شده است که یک اکوسیستم برای گسترش‌دهندگان گیم به‌منظور ساخت جوامع و اجرای مجموعه‌های مارکتینگ برای تقویت پلتفرم‌های گیم به شمار می‌رود.

اختلاف پیش‌فروش گیم (IGO) با پیش‌فروش کریپتو کارنسی (ICO)

همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز بیان کردیم پیش‌فروش گیم شبیه به‌پیش فروش یک کریپتو کارنسی است اما اختلاف در اکوسیستمی است که روی آن خرید فروش و معامله می‌شود. IGO اکوسیستم مربوط به دنیای گیم های کریپتویی است اما ICO  معادل پیش فروش جهانی در ارز های دیجیتال است. کمپانی که به دنبال جمع‌آوری پول برای ایجاد کریپتو، اپلیکیشن یا خدمات جدید است، ICO را به‌عنوان روشی برای کسب سرمایه استارت می‌کند.

نحوه سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های IGO

قصد اصلی از ارائه IGO ها ارائه کردن امکان معاملات زودهنگام به ارزها و NFT ‌های گیم است که هولدر های اولیه بتوانند روی آن سرمایه‌گذاری کنند و انتظار سود جذابی از سرمایه‌گذاری در گیم داشته باشند. IGO ها ممکن است موقعیت سرمایه‌گذاری خوبی به نظر برسند، بااین‌وجود، قبل از سرمایه‌گذاری در هر اکوسیستم IGO یا پروژه‌هایی که در بخش ابتدایی پیش‌فروش گیم هستند، چند نکته باید در نظر گرفته شود:

  • قوانین یا روش‌های برگزاری پیش‌فروش. این دارای اهمیت است زیرا بر ارزش مشارکت IGO و تعداد ارزهای موجود برای معاملات تأثیر می‌گذارد. دو نوع قوانین انجام پیش‌فروش وجود دارد:

 تعداد ارز ثابت: برای شرکت در IGO باید تعداد مشخصی ارز داشته باشید.

پیش‌فروش پله‌ای: سیستم پله‌ای بر اساس تعداد ارز دیجیتال‌های هولد شده است. با هولد داشتن ارزهای بیشتر، تعداد NFT هایی که می‌توانید معامله کنید افزایش می‌یابد.

  • مزایای هولدر ارزهای اصلی را ببینید. درصد سود را بررسی کنید و آن‌ها را با سایر IGO ها بررسی کنید.
  • شرکت‌کنندگانی که ارزهای اصلی گیم در حال پیش‌فروش خود را قفل می‌کنند، از طریق سیستم قرعه‌کشی در قرعه‌کشی راه‌اندازی IGO انتخاب می‌شوند. در این مورد، شانس شماست که نقش دارد. برخی از پیش‌فروش‌های IGO تضمین اختصاص یافتن داده‌شده را ارائه می‌دهند؛ بنابراین چک کنید که آیا پیش‌فروش IGO مزبور، این امکان را به شما می‌دهد یا خیر. چراکه اگر این‌طور نباشد، این امر ممکن است بیشتر از IGO که از سیستم قرعه‌کشی استفاده می‌کند، هزینه داشته باشد.
  • بررسی بازده سرمایه‌گذاری‌ها (ROI) برای سیستم‌های IGO که در حال حاضر در حال انجام هستند بسیار بااهمیت است. سرعت بازگشت سرمایه و میزان سود در IGO های جدید ارائه‌شده در اکوسیستم را بررسی کنید. یک پیش‌فروش باسابقه در پلتفرم‌های خوب احتمالاً سود جذابی را در اکثر پلتفرم‌های بعدی خود ارائه می‌دهد.
  • امتیازات و قابلیت هولدر را بررسی کنید. شرکت‌کنندگان IGO برای شرکت در دریافت ارز باید ارزهای مخصوص و بومی سیستم IGO خود را لاک کنند. درحالی‌که برخی از لانچ پدهای IGO بلیت‌های سیستم شانس را به‌عنوان وسیله‌ای برای قفل‌کردن توکن ها در دست اعضا قرار می‌دهند، برخی دیگر هم سیستم‌های قرعه‌کشی و هم شانس شرط‌بندی ارزها را فراهم می‌کنند. این به این معنی است که درحالی‌که ارزهای اعضا قفل هستند، سرمایه‌گذاران می‌توانند از آن‌ها سود ببرند.
  • هزینه جمع‌آوری‌شده و تعداد جشنواره‌های تولید ارز:
  •  بسیار بااهمیت است که بدانید اکوسیستم لانچ ‌پد IGO چقدر رشد داشته است و چه تعداد جشنواره عرضه ارز جدید در طول مدت خود در آنجا انجام‌شده است. این آمار، آمار بسیار مهمی برای تشخیص اینکه آیا این اکوسیستم قابلیت خاص یا مهمی را برای جذب اعضای IGO به عرضه می‌آورد یا خیر است؛ بنابراین تعداد موارد ساخت ارز در هر لانچ پد IGO را بررسی کنید. تعداد بیشتر جشنواره‌ها به معنی تلاش اکوسیستم برای داشتن ابتکارات خاص باکیفیت برای افزایش ارزش جمعی و کلی آن است.
  • ارزیابی ارزش پروژه/ بازگشت سرمایه و میزان سود (حجم سرمایه/تعداد جشنواره تولید توکن): لانچ پد یک معیار کلی است که برای جهت بندی استفاده می‌شود. هر چه قیمت و ارزش دارایی بالاتر باشد، IGO های سود سازتری در لانچ پد وجود دارد.
  • از سوی دیگر، مهم است که بگوییم اگر یک سیستم پیش‌فروش ارزش ارز داخلی بالایی داشته باشد، به این معنی است که ارزش نگهداری بالایی در مقایسه با اندازه مارکت ارز آن دارد.

جمع‌بندی

سیستم‌های پیش‌فروش یا اکوسیستم‌های استارت پیش‌فروش گیم با اسم IGO به معنی عرضه اولیه و پیش‌فروش یک گیم است که امکانی را برای اشخاص فراهم می‌کند تا در بخش‌های ابتدایی در اکوسیستم‌های گیم شروع به سرمایه گذاشتن کنند که این پلتفرم‌ها، امکان ارائه سود کلان پس از استارت رادارند.

گسترش گیم های مبتنی بر کریپتو باعث می‌شود تا علاقه‌مندان به گیم و دنیای ارز دیجیتال این فرصت را داشته باشند تا از قابلیت موجود در بستر رمز ارز استفاده کنند.

سرمایه‌گذاری در IGO و سیستم‌های لانچ پدهای IGO مانند هر انتخاب دیگری جهت سرمایه‌گذاری است. شما باید بررسی کنید که آیا سیستم لانچ پد IGO مکان خوبی دارد و قصد دارد از پلتفرم‌های بزرگ گیم در آینده پشتیبانی کند یا خیر؟

آکادمی آموزشی همیار کریپتو برگزار کننده دوره های آموزش ارز دیجیتال در مشهد بر اساس جدیدترین محتوای آموزشی کریپتو از صفر تا صد با ارایه دوره های کریپتو استارتر، کریپتو جم، کریپتو گیمر و متاورس برای اولین بار در مشهد

سؤالات متداول

1_میزان سرمایه موردنیاز برای شرکت در IGO چقدر است؟

بسته به نوع گیم عرضه‌شده و تعداد و ارزش NFT ها متفاوت است.

2_بهترین پلفترم شرکت در IGO کدام است؟

بدون شک GAMEFI یکی از بهترین‌هاست اما در سایر پلتفرم‌های دیگر نیز گاهی پروژه‌های جذابی ارائه می‌شود.

3_ ارزشمندی یک گیم از کجا معلوم می‌شود؟

مطابق مطالب بیان‌شده این امر بسته به تعداد و نوع سرمایه‌گذاران پروژه جشنواره‌ها و میزان و ارزش NFT ها است

4_ برای شرکت در این IGO ها نیاز به شرایط خاصی هست؟

به‌جز قفل‌کردن میزانی از توکن پلتفرم ارائه‌دهنده این IGO شرط دیگری نیست.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

بینگ ایکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

مکسی

IP خارج از ایران نیاز دارد

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی تبدیل

تبدیل

IP خارج از ایران نیاز ندارد