کمپین مهرگان تا 60 درصد تخفیف دوره های آموزشی (با شرایط پرداخت اقساط)
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
سبد خرید

شاخص های اقتصادی فارکس و چگونگی تأثیر آن بر بازار فارکس

شاخص های اقتصادی فارکس و چگونگی تأثیر آن بر بازار فارکس

شاخص های اقتصادی به‌عنوان یکی از مؤثرترین عوامل در تعیین روند قیمتی نمادهای بازار فارکس شناخته می‌شوند. این شاخص‌ها معمولاً به صورت دوره‌ای منتشر شده و شامل اطلاعات متعددی از جمله گزارش‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی هستند. برخی از شاخص های اقتصادی می‌توانند تأثیر زیادی بر روند قیمت نمادهای بازار فارکس داشته باشند. به‌عنوان مثال، اعلام تورم یا درآمد ملی کشورها می‌تواند تأثیر مستقیمی بر روند نرخ ارز همان کشور داشته باشد.

همیار کریپتو همراه شماست تا یادگیری کامل تمامی مفاهیم بازارهای مالی.

شاخص اقتصادی چیست؟

شاخص اقتصادی، عددی است که برای نشان دادن وضعیت و یا روند اقتصاد یک کشور، منطقه یا جهان به کار می‌رود. شاخص های اقتصادی می‌توانند شامل عوامل مختلف اقتصادی باشند، از جمله تولید، درآمد، تورم، بیکاری، قیمت کالاها و خدمات، صادرات، واردات، سرمایه‌گذاری و غیره. شاخص های اقتصادی از طرف مؤسسات و سازمان‌های مختلف برای تحلیل و پیش‌بینی وضعیت اقتصادی کشورها و جهان اعلام می‌شود.

در بازار فارکس نرخ ارزها بر اساس پویایی‌های اقتصادی، سیاسی و جهانی تعیین می‌شود. به طور مثال، اعلام رشد اقتصادی یک کشور به صورت مثبت، به‌عنوان نشانگر پایداری اقتصادی، باعث افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران و جذب سرمایه خارجی به این کشور می‌شود که در نتیجه، ارز آن کشور نسبت به دیگر ارزها قوی‌تر خواهد شد. همچنین، یکی دیگر از شاخص های اقتصادی مهم در بازار فارکس، نرخ بهره بانک مرکزی است که اعلام تغییرات آن، باعث تغییرات در نرخ ارزها می‌شود.

 

بیشتر بخوانید :فارکس چیست؟

دسته‌بندی شاخص های اقتصادی

اگر بخواهیم شاخص های اقتصادی را دسته بندی کنیم. باید دسته‌بندی‌های مختلفی از آن‌ها را معرفی کنیم اما در یک طبقه‌بندی خاص که از نظر زمانی است، می‌توان گفت سه نوع کلی؛ «شاخص‌های پیشرو» (Leading Indicator)، «شاخص‌های پسرو» (Lagging Indicator) و «شاخص‌های همزمان» (Coincident Indicator) وجود دارند. در ادامه هر کدام از این موارد را توضیح می‌دهیم.

انواع شاخص های اقتصادی از نظر زمانی

1- شاخص های پیشرو

شاخص پیشرو (Leading Indicator) در بازار فارکس نشان‌دهنده تحولات قیمت‌ها در آینده نزدیک در اقتصاد هستند. این شاخص‌ها بر اساس عوامل اقتصادی، سیاسی و تکنیکی تعیین می‌شوند و هدف آن‌ها پیش‌بینی رفتار قیمت‌هاست. به‌عنوان مثال، شاخص قیمت مصرف کننده، شاخص قیمت خانه و شاخص قیمت سهام از جمله شاخص‌های پیشرو هستند که در بازار فارکس مورد استفاده قرار می‌گیرند.

2- شاخص های پسرو

شاخص پسرو (Lagging Indicator) در بازار فارکس نشان‌دهنده تحولات گذشته قیمت هستند. این شاخص‌ها با تأخیر نسبت به رویدادهای اقتصادی و سیاسی واقعی تغییر می‌کنند و هدف آن‌ها نشان دادن وضعیت فعلی بازار است. به‌عنوان مثال، شاخص قیمت جهانی کالاهای حساس مثل نفت، طلا و نقره از جمله شاخص‌های پسرو هستند که در بازار فارکس مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شاخص های همزمان

شاخص همزمان (Coincident Indicator) در بازار فارکس، یک معیار برای سنجش وضعیت کلی اقتصاد و بازار است. این شاخص به‌عنوان یک نشانه تأخیری از وضعیت اقتصادی استفاده می‌شود.

شاخص همزمان شامل اطلاعاتی مانند تولید صنعتی، فروش خانه‌ها، درآمد شخصی و بیکاری است. با کمک شاخص همزمان، می‌توان وضعیت کلی اقتصاد را در یک زمان خاص مشخص کرد. به عبارت دیگر، این شاخص نشان می‌دهد که آیا اقتصاد در حال رشد است یا در حال کاهش است یا در وضعیت پایدار قرار دارد.

همیار کریپتو بزرگ‌ترین مجموعه آموزشی در حوزه بازارهای مالی در شرق کشور است که بهترین استراتژی معاملاتی برای ترید را در آموزش ارز دیجیتال در مشهد و آموزش فارکس در مشهد به همراهان خود آموزش می‌دهد تا بتوانند از این بازارها درآمد دلاری کسب کنند.

آموزش حرفه ای تریدر شو ارز دیجیتال

کانال سیگنال ترید ارز دیجیتال

 

انواع شاخص های اقتصادی کدامند؟

به طور کلی، شاخص های اقتصادی به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند: شاخص های اقتصادی معیار (Indicator) و شاخص های اقتصادی سنجه (Index).

شاخص های اقتصادی معیار، موجودیت‌های اقتصادی را که به طور مستقل محاسبه می‌شوند، نشان می‌دهند. به‌عنوان مثال، میزان بیکاری، تورم یا تولید قطعی.

در حالی که شاخص های اقتصادی سنجه، ترکیبی از چند شاخص اقتصادی معیار هستند که با هم ترکیب شده‌اند و به‌عنوان یک شاخص برای نشان دادن وضعیت کلی اقتصاد به کار می‌روند. به‌عنوان مثال شاخص قیمت کل (CPI) یا شاخص تولید صنعتی (IPI).

حال در ادامه هر کدام از این شاخص های اقتصادی و تأثیر آن‌ها در بازار فارکس را توضیح می‌دهیم.

 

انواع شاخص های اقتصادی

 

در آپارات همیار کریپتو می‌توانید جدیدترین ویدیوهای حوزه ی ارز دیجیتال و فارکس را ببینید.

شاخص های اقتصادی مهم برای فعالان بازار فارکس

بازار فارکس به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار مالی دنیا، تحت تأثیر شاخص های اقتصادی مختلف قرار دارد. در ادامه، به تحلیل …. شاخص های اقتصادی مهم که بر روی بازار فارکس تأثیرگذار هستند، می‌پردازیم.

۱- شاخص بازار سهام:

شاخص بازار سهام، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص های اقتصادی جهان، به نشان دادن وضعیت کلی بازار سهام و سلامت آن کمک می‌کند. در بازار فارکس، شاخص بازار سهام به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های تحلیلی در مورد وضعیت اقتصادی کشورها استفاده می‌شود. همچنین، معاملات در بازار فارکس بر اساس اطلاعات جدید پیرامون وضعیت بازار سهام انجام می‌شوند.

خواندن این مطلب
احراز هویت مشتری (KYC) چیست؟

آموزش بورس در مشهد

 

۲- شاخص تولید ناخالص داخلی – GDP

شاخص تولید ناخالص داخلی (Gross Domestic Product، به‌اختصار GDP) یکی از مهم‌ترین شاخص های اقتصادی است که نشان دهنده ارزش کلی کالاها و خدماتی است که در یک سال در یک کشور تولید می‌شود. به عبارت دیگر، GDP میزان تولید کلی کشور را نشان می‌دهد. از این شاخص برای اندازه‌گیری رشد اقتصادی و تحلیل وضعیت اقتصادی یک کشور استفاده می‌شود.

در کل، افزایش GDP برای کشورها نشان دهنده رشد و پیشرفت اقتصادی است.

در مقایسه با دوره‌های قبل، میزان تولید ناخالص داخلی یک کشور به ما می‌گوید که آیا اقتصاد کشور با تولید کالاها و خدمات بیشتر در حال گسترش است یا به دلیل تولید کمتر، کاهش می‌یابد. همچنین شاخص تولید ناخالص داخلی GDP به ما می‌گوید که اقتصاد یک کشور نسبت به اقتصاد کشورهای دیگر در سراسر جهان چگونه عمل می‌کند.

زمانی که تولید ناخالص داخلی در حال افزایش است، معمولاً تصور می‌شود که وضعیت اقتصادی خوب است و.می‌توان انتظار داشت که با استخدام کارگران بیشتر، اشتغال افزایش یابد. در نتیجه مردم پول بیشتری برای خرج کردن دارند. این کار باعث ایجاد یک چرخه تجارتی رو به رشد خواهد شد.

وقتی تولید ناخالص داخلی در حال کاهش است، برعکس توضیحات بالا اتفاق می‌افتد: کسب‌وکارها تولید و توسعه را کاهش می‌دهند و کارگران اخراج می‌شوند.

وقتی تولید ناخالص داخلی به‌اندازه کافی سریع رشد نمی‌کند، کسب‌وکارها انگیزه‌ای برای توسعه و استخدام کارگران بیشتری ندارند، که به‌نوبه خود چرخه راکد یا نزولی را تغذیه می‌کند.

بیشتر بخوانید: 5 دلیل استفاده از همبستگی جفت ارزها در فارکس

تحلیل روند قیمت جفت ارزها با شاخص GDP

برای مثال فرض کنید شاخص تولید ناخالص داخلی – GDP برای کانادا اعلام شده است. عددی که برای این دوره GDP گزارش شده بهتر از دوره قبلی است بنابراین نشان دهنده رشد اقتصادی کانادا نسبت به دوره قبل است.

حال از این عدد چگونه در تحلیل جفت ارزهای دلاری دلار کانادا استفاده کنیم؟

برای مثال در جفت ارز USD/CAD

افزایش GDP کانادا معمولاً منجر به تقویت دلار کانادا (CAD) می‌شود. به همین دلیل، این موضوع می‌تواند منجر بر افزایش تقاضای بین‌المللی برای دلار کانادا شود و منجر به تقویت دلار کانادا در مقابل دلار آمریکا شود. بنابراین، افزایش GDP کانادا می‌تواند منجر به کاهش قیمت جفت ارز USD/CAD شود (به شرطی که عوامل دیگری مانند عوامل سیاسی، اقتصادی و جهانی تأثیر منفی نداشته باشند).

3- شاخص تولید ناخالص ملی – GNP

شاخص تولید ناخالص ملی (Gross National Product یا به‌اختصار GNP) نیز همانند شاخص GDP، یکی از مهم‌ترین شاخص های اقتصادی کشورها است.

برای مقایسه GDP و GNP باید گفت در شاخص GDP فقط تولید و خدمات داخلی یک کشور را در نظر می‌گیرد بدون توجه به ملیت تولید کننده. به‌عنوان مثال، تولید یک کارخانه متعلق به ژاپن در ایالات متحده به‌عنوان بخشی از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده محسوب می‌شود.

اما شاخص GNP شامل تمام تولید و خدماتی است که توسط شهروندان و شرکت‌های یک کشور در داخل و خارج از کشور تولید شده است. در مثال قبلی، تولید یک کارخانه متعلق به ژاپن در ایالات متحده، علاوه بر اینکه بخشی از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده ( GDPآمریکا) محسوب می‌شود، به‌عنوان بخشی از تولید ناخالص ملی ژاپن (GNP ژاپن) نیز در نظر گرفته می شود.

در بورس و بازار فارکس، شاخص GNP به‌عنوان یکی از داده‌های مهمی است که در تحلیل و پیش‌بینی روند بازار و جریان سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه شاخص GNP شامل تولیدات خارجی شهروندان کشور است، تغییرات در تجارت خارجی و تعاملات بین‌المللی می‌تواند تأثیر زیادی بر روند بازار و نرخ ارز داشته باشد.

 

قصد یادگیری و کسب درآمد دلاری در بازار ارزهای دیجیتال و فارکس را دارید؟

از صفر تا صد ارز دیجیتال و فارکس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. 

آموزش فارکس رایگان و   دوره فارکس

 

4- شاخص قیمت تولیدکننده – PPI

شاخص قیمت تولیدکننده (PPI)، نشان‌دهنده تغییرات در قیمت کالاها و خدماتی است که توسط شرکت‌های تولیدکننده در یک کشور تولید می‌شود. این شاخص برای اندازه‌گیری تورم و تحلیل روند قیمت‌ها در کشورها به کار می‌رود.

تأثیر نرخ شاخص قیمت تولید کننده در بازار فارکس:

برای مثال، فرض کنید که نرخ اعلام شده شاخص PPI در ایالات متحده نسبت به دوره قبل افزایش یافته است، به این معنی که قیمت تولیدکنندگان برای کالاها و خدماتشان افزایش یافته است.

این افزایش قیمت‌ها ممکن است نشان‌دهنده بالا رفتن تورم در کشور باشد و بانک مرکزی احتمالاً به منظور پایین آوردن تورم، نرخ بهره را افزایش خواهد داد. در این شرایط، معامله گران فکر می‌کنند که دلار آمریکا به نسبت ارزهای دیگر قدرت خود را از دست خواهد داد و نرخ ارز آن کاهش خواهد یافت. به همین دلیل، قیمت دلار کاهش می‌یابد و ارزهای دیگر نسبت به دلار قدرت خود را افزایش می‌دهند.

 

شاخص قیمت تولیدکننده

5- شاخص قیمت مصرف‌کننده – CPI

شاخص قیمت مصرف کننده (Consumer Price Index CPI)، معیاری است که برای اندازه‌گیری تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی در بازار به کار می‌رود. این شاخص، نشان دهنده تغییرات سطح قیمت واقعی کالاها و خدمات را در بازار نشان می‌دهد.

 

تأثیر نرخ شاخص قیمت مصرف کننده در بازار فارکس:

تأثیر شاخص قیمت مصرف کننده بر روی بازار فارکس به دلیل ارتباط آن با سیاست پولی و تورم بسیار حائز اهمیت است. زیرا تورم سبب افزایش هزینه تولید در کشور می‌شود و این موضوع باعث کاهش ارزش ارز کشور می‌شود.

خواندن این مطلب
صفر تا 100 مفهوم اسپرد، لات و لوریج در فارکس 2023

برای مثال، فرض کنید که شاخص قیمت مصرف کننده یک کشور در سال جاری در مقایسه با سال قبل، ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است. این به معنای آن است که قیمت کالاها و خدمات در این کشور در سال جاری به طور متوسط ۱۰ درصد بیشتر از سال قبل است. به عبارت دیگر، پول خرید کالاها و خدمات در این کشور در سال جاری کمتر از سال قبل ارزش دارد.

حال نرخ ارز این کشور را نسبت به سال قبل مقایسه کنیم؛

فرض کنید که در سال 2022 ۱ دلار آمریکا برابر با 1 واحد دلار کانادا بوده است، اما در سال 2023 به دلیل تورم، نرخ ارز برای 1 دلار به ۱.1 واحد پول کانادا رسیده است. این امر نشان دهنده این است که ارزش ارز کشور کانادا در سال جاری نسبت به سال قبل کمتر شده است و نرخ ارز آن نیز به همین دلیل کاهش پیدا کرده است. پس روند قیمتی جفت ارز USD/CAD صعودی خواهد بود (به دلیل کاهش مخرج).

6- شاخص خرده فروشی –  RSI

شاخص خرده فروشی (Retail Sales Index – RSI) یکی دیگر از شاخص های اقتصادی است که حجم فروش کالاها و خدمات در سطح خرده فروشی را نشان می‌دهد. این شاخص به‌عنوان یکی از شاخص‌های حساس به تغییرات اقتصادی شناخته شده است و برای پیش‌بینی روند اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تأثیر نرخ شاخص خرده فروشی در بازار فارکس:

فرض کنید که شاخص خرده فروشی ایالات متحده در ماه جاری از پیش‌بینی‌ها پایین‌تر بوده است. این اگر نشان دهنده کاهش میزان فروش در سطح خرده فروشی و در نتیجه کاهش درآمد مصرف‌کنندگان است. این اتفاق بدین‌صورت تحلیل می‌شود که احتمالاً رشد اقتصادی کشور در آینده کاهش یابد و در نتیجه ارزش دلار نیز کاهش پیدا کند.

در این حالت، تحلیل‌گران و معامله‌گران احتمال کاهش ارزش دلار نسبت به ارزهای دیگر را متصور شده و در بازار فارکس، به فروش دلار می‌پردازند.

 

7. شاخص خرید تولیدکنندگان PMI

PMI یا شاخص خرید تولیدکنندگان (Purchasing Managers’ Index) یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی است که بیشتر در بازار سهام و فارکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شاخص به صورت ماهانه منتشر می‌شود و نتایج آن نشان دهنده‌ی افزایش یا کاهش فعالیت صنعتی یک کشور در طول یک ماه است.

 

PMI از پرسشنامه‌هایی تشکیل شده است که به تولیدکنندگان ارسال می‌شود؛ این پرسشنامه‌ها شامل سوالاتی درباره‌ی تولید، سفارشات، موجودی، قیمت‌ها و بیشترین سطح مصرف‌کننده‌ی محصولات است. با تجمیع پاسخ‌ها، شاخص PMI ساخته می‌شود و میزان فعالیت صنعتی یک کشور را نشان می‌دهد. اگر شاخص بالایی باشد، نشان‌دهنده‌ی رشد صنعت در آن کشور است و اگر شاخص پایین باشد، نشان‌دهنده‌ی رکود صنعتی در آن کشور است.

با توجه به اهمیت این شاخص در بازار سرمایه، تحلیل‌گران اقتصادی این شاخص را به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی جهان می‌شناسند. PMI برای توجیه وضعیت اقتصادی یک کشور، بسیار مفید است و قابلیت پیش‌بینی و تحلیل را دارد.

تاثیر شاخص خرید تولیدکنندگان بر روی بازار فارکس

شاخص خرید تولیدکنندگان PMI، به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی، نشان دهنده‌ی فعالیت صنعتی یک کشور است. در بازار فارکس، شاخص PMI بر روی نرخ ارز و تحولات بازار سهام تأثیر می‌گذارد. اگر شاخص PMI برای یک کشور افزایش پیدا کند، این نشان دهنده‌ی رشد صنعت در آن کشور است و می‌تواند منجر به افزایش اعتماد به بازار سرمایه و افزایش ارزش ارز ملی در بازار فارکس شود.

علاوه بر این، افزایش فعالیت صنعتی یک کشور ممکن است به افزایش درآمد و سود شرکت‌های بورسی در آن کشور منجر شود، که باعث رشد بازار سهام آن کشور می‌شود. دقیقا با کاهش PMI هم دقیقا برعکس چیزی که برای شما بیان شد اتفاق خواهد افتاد.  به طور کلی، شاخص خرید تولیدکنندگان PMI می‌تواند به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های تحلیلی در بازار فارکس باشد و می‌تواند به تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاران در این بازار کمک کند.

 

8. شاخص خرید مدیران ISM

شاخص خرید مدیران ISM (ISM Purchasing Managers’ Index) یکی دیگر از شاخص‌های مهم در اقتصاد جهان است که نشان‌دهنده‌ی فعالیت تولید و خرید در بخش صنعتی آمریکا است. این شاخص به منظور اندازه‌گیری فعالیت تولید، سفارشات، اشتغال، قیمت‌ها و سطح موجودی‌های شرکت‌ها در بخش صنعتی آمریکا ایجاد شده است.

با توجه به اینکه ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان دارای تأثیر بسزایی در بازارات جهانی است، شاخص خرید مدیران ISM در بازارهای مالی و ارزی جهانی اهمیت بسیاری دارد. افزایش این شاخص ممکن است به عنوان یک سیگنال مثبت و رشد اقتصادی در ایالات متحده و افزایش فعالیت صنعتی در این کشور تلقی شود که می‌تواند به افزایش اعتماد به بازار سرمایه و رشد در بورس ایالات متحده و بورس‌های دیگر جهان منجر شود. همچنین، این شاخص می‌تواند نشان دهنده‌ی تقاضای بیشتر برای محصولات صنعتی آمریکا شود که ممکن است به افزایش قیمت آنها در بازار جهانی منجر شود.

به علاوه، کاهش شاخص خرید مدیران ISM می‌تواند به عنوان یک سیگنال منفی و رکود اقتصادی در ایالات متحده و کاهش فعالیت صنعتی در این کشور تلقی شود که ممکن است باعث کاهش اعتماد به بازار سرمایه و کاهش در بورس ایالات متحده و بورس‌های دیگر جهان شود. همچنین، کاهش این شاخص ممکن است به نوسانات منفی در بازار جهانی ارز و کاهش قیمت محصولات صنعتی آمریکا منجر شود.

 

تاثیر شاخص ISM بر روی بازار فارکس

شاخص ISM (Institute for Supply Management) یک شاخص اقتصادی است که نشان دهنده فعالیت صنعتی در ایالات متحده آمریکا است. این شاخص به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی در ایالات متحده شناخته شده است و تاثیر بسیار قوی بر روی بازارهای مالی، از جمله بازار فارکس دارد. با توجه به اینکه شاخص ISM نشان دهنده فعالیت صنعتی است، وضعیت این شاخص می‌تواند نشاندهنده روند رشد یا کاهش اقتصادی در ایالات متحده باشد. اگر شاخص ISM پایین باشد و نشاندهنده کاهش فعالیت صنعتی باشد، احتمالاً باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران از بازار فارکس خودداری کنند، زیرا این نشانگر می‌تواند به رشد اقتصادی و درآمد بسیاری از شرکت‌های بزرگ مرتبط باشد.

خواندن این مطلب
چرا استاپ هانتینگ (Stop Hunting) رخ می دهد؟

 

از طرف دیگر، اگر شاخص ISM بالا باشد و نشان دهنده رشد فعالیت صنعتی باشد، احتمالاً سرمایه‌گذاران به بازار فارکس جذب می‌شوند، زیرا این نشانگر می‌تواند به رشد اقتصادی و درآمد بسیاری از شرکت‌های بزرگ مرتبط باشد. بنابراین، شاخص ISM می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر روی بازار فارکس داشته باشد و تحلیل و پیش‌بینی وضعیت این شاخص می‌تواند برای سرمایه‌گذاران و تریدرها در بازار فارکس بسیار مفید باشد.

اخبار شاخص های اقتصادی در فارکس

در زمان اعلام شاخص های اقتصادی مهم  اتفاقات بسیار مهمی در بازار های مالی می افتد و غالبا ما حرکات سنگینی در بازار داریم و به همین علت رفتار ما در این زمان بسیار اثر گذار است
اگر بصورت جمع بندی شده و خلاصه بخواهیم بگوییم مهم ترین کار هیچ کاری نکردن در زمان این اخبار است!!!
علت این موضوع وجود مسئله مهمی به نام اسپرد است که تاثیر بسیار زیادی در معاملات ما می گذارد و اگر در زمان معامله کنیم قطعا با حد ضرر مواجه می شویم پس در نتیجه بهترین کار انتظار برای گذر کردن از این اخبار مهم است به این علت که فاصله اولین خریدار با اولین فروشنده انقدر زیاد است که در صورت ورود به معامله در بهترین حالت حدود 30 الی 50 پیپ ضرر که بسیار سنگین است متحمل شده یا اگر با حد ضرر باشد معامله ما درجا پس از ورود با ضرر بسته خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم حتما مقاله اسپرد که یکی از قاتلان معامله گران در بازار است را مطالعه و از اسیب های آن بدور باشید.

 

جمع بندی

شاخص های اقتصادی در تغییرات روند بازار فارکس تأثیرگذار هستند چرا که یکی از پارامترهای مهم در تعیین میزان ارزش پول هر کشور بر مبنای اقتصاد آن کشور است و هر نرخ شاخص اقتصادی که نتیجه آن رشد اقتصادی است باعث افزایش ارزش نرخ پول کشور می‌شود و برعکس.

برای موفقیت در بازار فارکس، شناخت دقیق این شاخص‌ها و تحلیل درست آن‌ها بسیار حیاتی است. بهترین راه برای موفقیت در بازار فارکس، یادگیری مداوم، شناخت دقیق بازار و استفاده از ابزارهای مناسب برای تحلیل و پیش‌بینی بازار است.

سوالات متداول

1. مهمترین شاخص‌های اقتصادی بازار فارکس کدامند؟

  1. شاخص بازار سهام
  2. شاخص تولید ناخالص داخلیGDP
  3. شاخص تولید ناخالص ملیGNP
  4. شاخص قیمت تولید کننده PPI
  5. شاخص قیمت مصرف کننده CPI
  6. شاخص خرده فروشی RSI
  7. شاخص خرید تولیدکنندگان PMI
  8. شاخص خرید مدیران ISM

2. چه شاخص هایی در بازار فارکس بیشترین تأثیر را دارند؟

شاخص های اقتصادی مهم همچون نرخ بهره، تورم، تولید صنعتی و اشتغال و دیگر شاخص‌هایی که با این عوامل در ارتباط هستند، بیشترین تأثیر را در بازار فارکس دارند.

3. آیا تحلیل شاخص های اقتصادی می تواند به پیش بینی روند بازار فارکس کمک کند؟

بله. کاهش یا افزایش نرخ یک شاخص اقتصادی می‌تواند علامتی از تغییرات قیمت نمادها در بازار فارکس باشد.

4. آیا حضور در کلاس های آموزشی برای یادگیری تحلیل شاخص های اقتصادی برای بازار فارکس مفید است؟

بله. در کلاس های آموزشی هر مورد همراه با مثال بیشتر توضیح داده خواهد شد بنابراین یادگیری با ثباتی برای شما ایجاد می‌شود.

5. چه پلتفرمی قابلیت ترید در فارکس و ارز دیجیتال را فراهم می‌کند؟

شما با معامله در صرافی BingX می‌توانید هم‌زمان ترید ارزهای دیجیتال و نمادهای فارکس را با کمترین کارمزد تجربه کنید.

 

6. شاخص‌های اقتصادی بازار فارکس چیست؟

شاخص‌های اقتصادی بازار فارکس نشان‌دهندگان میزان رشد و تحولات اقتصادی کشورها هستند. برخی از این شاخص‌ها عبارتند از: شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI)، شاخص قیمت تولیدکننده (PPI)، شاخص قیمت خدمات (SPI)، شاخص اشتغال غیرکشاورزی (NFP) و شاخص PMI.

 

7. چگونه شاخص‌های اقتصادی می‌توانند بر بازار فارکس تأثیر بگذارند؟

شاخص‌های اقتصادی می‌توانند به دلیل نشان دادن وضعیت اقتصادی کشورها، تأثیر قابل توجهی بر بازار فارکس داشته باشند. به‌عنوان مثال، اگر شاخص NFP نشان دهنده افزایش اشتغال است، این می‌تواند به افزایش قیمت طلا و کاهش نرخ ارز پایه (مانند دلار آمریکا) منجر شود. از سوی دیگر، اگر شاخص PMI نشان دهنده رشد فعالیت صنعتی کشوری باشد، افزایش قیمت ارز پایه می‌تواند رخ دهد.

 

8. چگونه می‌توان از شاخص‌های اقتصادی در تحلیل و پیش‌بینی بازار فارکس استفاده کرد؟

برای استفاده از شاخص‌های اقتصادی در تحلیل و پیش‌بینی بازار فارکس، می‌توانید از داده‌های اخباری (News Feeds) و یا تحلیل‌گران حرفه‌ای استفاده کنید. همچنین، می‌توانید از روش‌های تحلیلی مختلفی مانند تحلیل روند و تحلیل فراترکیب استفاده کنید تا به نتایج دقیق‌تری در مورد وضعیت بازار فارکس برسید.

 

جهت درخواست ثبت نام در دوره های آموزشی فرم زیر را تکمیل کنید.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید
Call Now Button