Privacy coin ها دسته ای از ارزهای دیجیتال هستند که با پنهان کردن مبدا و مقصد، تراکنش های خصوصی و ناشناس بلاک چین  را تقویت می کنند.

به عنوان یک سیستم پولی جایگزین برای ارزهای ملی (فیات) تحت کنترل دولت معرفی شد.

متأسفانه، به دلیل ماهیت مستعار آن، برخی از حامیان کریپتو معتقدند که فاقد ویژگی‌های حریم خصوصی لازم برای محافظت از کاربران خود است،

به‌ویژه در کشورهای مستبدی که استفاده از ارزهای دیجیتال را ممنوع یا سرکوب می‌کنند.

در واقع، بیت کوین از برخی جنبه ها نسبت به ارزهای فیات حریم خصوصی کمتری ارائه می دهد، زیرا یک بلاک چین عمومی است،

به این معنی که هر کسی که منابع کافی برای انجام تجزیه و تحلیل زنجیره ای داشته باشد، می تواند به طور بالقوه هویت واقعی پشت یک آدرس عمومی را کشف کند.

Privacy Coin بحث‌برانگیز مانند Monero و Dash برای رفع این مشکل ایجاد شدند. با قابلیت ارسال و دریافت ارزش به صورت ناشناس به کاربران مشهور شدند.

بسیاری از Privacy Coin ها از آن زمان در مسیر آنها جوانه زده اند. اما خصوصی ترین ارز رمزنگاری شده کدام است؟

در این مقاله همیار کریپتو برترین کوین های حریم خصوصی را بررسی کرده و در مورد ویژگی های متمایز آنها صحبت می کند.

Privacy coin چیست؟

Privacy coin دسته ای از ارزهای دیجیتال هستند که با پنهان کردن مبدا و مقصد، تراکنش های خصوصی و ناشناس در بلاکچین را تقویت می کنند.

برخی از تکنیک‌های مورد استفاده در این ارزهای دیجیتال ناشناس، شامل مخفی کردن موجودی و آدرس کیف پول واقعی کاربر و مخلوط کردن چندین تراکنش با یکدیگر برای فرار از تحلیل زنجیره‌ای است.

بیت‌کوین و سایر بلاکچین‌های غیرمحرمانه به هر کسی اجازه می‌دهند تا آدرس‌های عمومی و تراکنش‌ها را در شبکه خود مشاهده کنند، که ردیابی سپرده‌ها و برداشت‌های افراد را نسبتاً ساده می‌کند.

با این حال، Privacy coinها دو جنبه متفاوت را کنترل می کنند.

ناشناس بودن و غیرقابل ردیابی بودن هویت پشت تراکنش را پنهان می کند، در حالی که غیرقابل ردیابی باعث می شود که اشخاص ثالث نتوانند دنباله تراکنش ها را با استفاده از خدماتی مانند تجزیه و تحلیل بلاکچین دنبال کنند.

privacy coin چیست؟

استراتژی های مورد استفاده توسط Privacy coin

برای حفظ ناشناس بودن و غیرقابل ردیابی موثر، Privacy coin از استراتژی‌های مختلفی برای تبدیل شدن به خصوصی‌ترین ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

  • آدرس‌های مخفی از یک فرستنده می‌خواهند
  • برای هر تراکنش ارسالی یک آدرس جدید ایجاد کند تا از پیوند به گیرنده جلوگیری شود.

Monero (مونرو)

یکی از برترین Privacy coin است، از نسخه‌ای با آدرس مخفی به نام پروتکل آدرس مخفی دو کلید (DKSAP) استفاده می‌کند.

Coin Join

به عنوان یک میکسر کوین شناخته می شود که تراکنش های افراد مختلف را در یک تراکنش ادغام می کند و سپس آنها را با استفاده از آدرس های جدید به کاربران مربوطه پرداخت می کند.

privacycoin چیست؟

آیا Privacy coin ها قانونی هستند؟

بله و خیر. قانونی بودن Privacy coinها به حوزه های قضایی فردی بستگی دارد.

به عنوان مثال، در کره جنوبی، دولت تجارت Privacy coinها در صرافی های رمزنگاری این کشور را به منظور جلوگیری از پولشویی ممنوع می کند.

با این حال، حوزه‌های قضایی که Privacy coinها را ممنوع نکرده‌اند، آن‌ها را نیز تأیید نکرده‌اند، به این معنی که عملیات آن‌ها یک منطقه خاکستری در قوانین یک کشور ایجاد می‌کند.

به عنوان مثال دیگر، دولت ایالات متحده مسیر متفاوتی را در مورد ارزهای دیجیتال ناشناس در پیش گرفته است و به دنبال توسعه ابزارهایی برای حذف پوشش تراکنش های انجام شده در شبکه های خصوصی است.

تراکنش های خصوصی با استفاده از Privacy coinها لزوماً فعالیت های مخربی مانند پولشویی و تامین مالی تروریسم را ترویج نمی کنند.

برخی از کاربران صرفاً به حریم خصوصی مالی خود اهمیت می دهند و از حقوق اساسی خود استفاده می کنند،

با این حال تعداد سازمان های دولتی که ارزهای دیجیتال غیرقابل ردیابی را تحت فشار قرار می دهند به طور پیوسته در حال افزایش است.

جالب اینجاست که بسیاری از افراد مشهور مانند Naval Ravikant، Elon Musk و Edward Snowden همچنان از برنامه‌های متمرکز بر حریم خصوصی دفاع می‌کنند.

توجه به اقدامات و راهنمایی‌های تنظیم‌کننده‌های جهانی مانند گروه ویژه اقدام مالی (FATF) برای Privacy coinها مهم است.

در حالی که Privacy coinها هنوز ممنوع نشده‌اند، اما کار را برای هر دو کشور و صرافی‌هایی که به دلیل مقرراتی مانند قانون سفر FATF مشمول الزامات اشتراک‌گذاری اطلاعات هستند، دشوار می‌کنند.

چرا Privacy coinها در برخی صرافی ها حذف می شوند؟

حذف Privacy coinها به دیدگاه‌های یک کشور یا تعهدات AML/CFT و نحوه تنظیم تراکنش‌های خصوصی به پاسخ آن بستگی دارد.

در حالی که تراکنش‌های رمزنگاری متمرکز بر حریم خصوصی می‌توانند از رگولاتورها فرار کنند، ناظران مالی بر صرافی‌های متمرکز روی ارزهای دیجیتال غیرقابل ردیابی تسلط دارند.

هنگامی که یک تنظیم کننده ارز دیجیتال خاصی را در مرزهای خود ممنوع می کند، یک صرافی باید در اسرع وقت معاملات را متوقف کند یا در خطر تعطیل شدن قرار گیرد.

در چنین مواردی، برخی از بازارهای رمزنگاری ممکن است تصمیم بگیرند که معاملات را متوقف کنند در حالی که برخی دیگر به طور کامل کوین را از پلتفرم خود خارج می کنند.

Privacy coinها در چند ماه گذشته با نظارت بیشتر قانون‌گذاران مواجه شده‌اند، که برخی صرافی‌ها را مجبور کرده است تا این ارزهای دیجیتال غیرقابل ردیابی را از فهرست حذف کنند تا از عوارض نظارتی جلوگیری کنند.

با توجه به این رویداد، برترین Privacy coinها مانند Dash (DASH)، Monero (XMR) و Zcash (ZEC) توسط چندین پلتفرم معاملاتی پیشرو از جمله Bittrex، CoinCheck، Coinbase UK و ShapeShift از فهرست حذف شده‌اند.

privacycoin چیست؟

چشم انداز آینده در مورد Privacy coinها

رمزنگاری مجموعه‌ای از شیوه‌ها و تکنیک‌هایی است که برای امکان برقراری ارتباط امن در میان حضور افراد خارجی طراحی شده‌اند.

بنابراین، Privacy coinها بخش مرکزی اکوسیستم رمزنگاری هستند، علیرغم این واقعیت که ماهیت غیرقابل ردیابی آنها باعث ایجاد مناقشات در مورد معاملات مجرمانه می شود.

متأسفانه، برخی از گزارش‌ها حاکی از آن است که تنها درصد کمی از ارزهای دیجیتال در پولشویی، تأمین مالی تروریسم و ​​سایر فعالیت‌های غیرقانونی استفاده می‌شود.

Monero همچنان قوی‌ترین ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی را در اختیار دارد.

Zcash و Dash امکان انجام معاملات عمومی با استفاده از Privacy coinها را فراهم می‌کنند.

Beam و Grin برای کاربرانی که مقیاس پذیری برایشان به اندازه حریم خصوصی مهم است، مناسب هستند.

به نظر شما استفاده از این کوین ها کار درستی هست؟ یا نه؟

چنانچه قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتال، بازار فارکس را دارید، اما فرصت کافی یا تخصص لازم برای تحلیل بازار را ندارید، برای سرمایه‌گذاری موفق در ارزهای دیجیتال و در امان ماندن از کلاه‌برداران و شکارچیان می‌توانید از دوره‌های آموزشی ارز دیجیتال و دوره آموزشی فارکس همیار کریپتو استفاده کنید. همیارکریپتو علاوه بر آموزش بازارهای مالی فارکس و کریپتو، دوره آموزشی بورس ایران را هم به علاقه مندان آموزش می‌دهد.

این دوره‌ها بر اساس تحلیل بازار و متناسب با نیاز مخاطبان از پایه تا پیشرفته طراحی و بروز می‌شوند. تیم همیار کریپتو برای کمک به علاقه‌مندانی که قصد ورود به این بازار رادارند دوره های آموزش ارز دیجیتال در مشهد را به‌صورت حضوری در مشهد و غیرحضوری برای علاقه‌مندان در نقاط مختلف کشور در فضای اسکای روم برگزار می‌کند.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

بینگ ایکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

مکسی

IP خارج از ایران نیاز دارد

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی تبدیل

تبدیل

IP خارج از ایران نیاز ندارد