سایه کندل یا شدو چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟

سایه کندل یا شدو چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟

در حوزه تحلیل تکنیکال، یکی از ابزارهایی که به طور گسترده برای تحلیل روند آتی قیمت استفاده می‌شود، روانشناسی کندل‌ها با کمک ارتفاع و رنگ بدنه و سایه کندل‌ (Candlestick) است. سایه‌های کندل‌، به صورت گرافیکی نشانگرهایی در بالا و پایین کندل هستند که اطلاعاتی از روند قیمت‌ها و تغییرات آن‌ها در بازار را ارائه می‌دهند. با بررسی و تحلیل سایه‌های کندل، می‌توان به تشخیص الگوهای مختلف قیمتی، تغییرات روند قیمت‌ها و همچنین پیش‌بینی حرکت قیمت‌ها پرداخت.

در این محتوا از تیم همیار کریپتو، به طور دقیق به توضیح مفهوم سایه‌های کندل، نحوه تشکیل آن‌ها و نقش آن‌ها در تحلیل تکنیکال می‌پردازیم.

با مطالعه این مقاله، خوانندگان علاقه‌مند به تحلیل تکنیکال و پیش‌بینی قیمت‌ها با استفاده از تکنیکال، با مفهوم و کاربرد سایه‌های کندل در تکنیکال آشنا خواهند شد. همچنین، با استفاده از الگوها و ابزارهای مرتبط با سایه‌های کندل، قادر خواهند بود تا به صورت دقیق‌تر و حرفه‌ای‌تر به تحلیل قیمت‌ها و پیش‌بینی روند آن‌ها بپردازند.

سایه یا Shadow در کندل چیست؟اجزای تشکیل دهنده کندل

هر کندل از دو جز:

  • بدنه
  • سایه

تشکیل شده است.

بخش وسط کندل (فاصله بین قیمت باز و بسته) به عنوان بدنه (Body) شناخته می‌شود و بخش‌های بیرونی آن به عنوان سایه (Shadow) نامیده می‌شوند. سایه‌ها می‌توانند به دو صورت بالایی یا پایینی باشند.

سایه‌ها در کندل استیک (Candlestick)، بخش‌هایی از کندل استیک (شمع) هستند که به صورت عمودی از بالا یا پایین کندل خارج می‌شوند. سایه‌ها نشان‌دهنده قیمتهای بالاتر یا پایین‌تر نسبت به قیمت باز و قیمت بسته شدن در یک بازه‌ی زمانی خاص هستند.

سایه‌ بالایی نشان‌دهنده بالاترین قیمت در یک بازه‌ی زمانی هستند؛ به عبارت دیگر، این سایه‌ها نشان‌دهنده حداکثر قیمتی هستند که در طول آن بازه‌ی زمانی برای قیمت داریم.

از طرف دیگر، سایه‌ پایینی نشان‌دهنده پایین‌ترین قیمت در یک بازه‌ی زمانی هستند و نشان‌دهنده حداقل قیمتی هستند که در طول آن بازه‌ی زمانی برای قیمت داریم.

کاربرد سایه کندل در تحلیل تکنیکال چیست؟

سایه‌ها در تحلیل تکنیکال بازار مالی به عنوان ابزاری برای تحلیل روند قیمت‌ها و پیش‌بینی حرکت آن‌ها استفاده می‌شوند. با بررسی سایه‌ها در نمودار شمعی-ژاپنی، می‌توان به تشخیص الگوهای مختلف قیمتی، تغییرات روند قیمت‌ها و همچنین پیش‌بینی حرکت قیمت‌ها پرداخت.

به عنوان مثال، سایه‌ بلند بالایی، نشان‌دهنده ضعف خریداران بوده و سایه‌ طولانی پایینی، نشان‌دهنده ضعف فروشندگان است. در کل، سایه‌ها در کندل استیک اطلاعات مفیدی درباره روند قیمت‌ها در یک بازه‌ی زمانی خاص ارائه می‌دهند و می‌توانند به عنوان ابزاری برای تحلیل تکنیکال و پیش‌بینی حرکت قیمت‌ها استفاده شوند.

در ادامه به توضیح نحوه تشکیل سایه‌های کندل‌ها می‌پردازیم.

سایه بالایی (شدو بالا) چگونه تشکیل می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد سایه بالایی کندل نمایانگر بیشترین قیمتی است که نماد مورد بررسی در یک تایم فریم خاص مورد معامله قرار گرفته است. حال سایه بالایی چرا و چگونه تشکیل می‌شود؟

قیمت ها در کندل

سایه بالایی یا Upper Shadow، نشان می‌دهد که در طول یک بازه زمانی، قیمت به بالاترین سطح خود رسیده ولی در ادامه تردیدی در مورد صعود بیشتر داشته و بازار به سمت پایین حرکت کرده است یعنی خریداران قدرت خود را برای افزایش بیشتر قیمت یا بالا نگه داشتن قیمت از دست داده‌اند و فروشندگان وارد بازار شده و باعث کاهش قیمت شده‌اند.

بدین ترتیب سایه بالایی نشان دهنده خروج خریداران از دارایی و ورود فروشندگان بوده که این امر نمایانگر افزایش فشار فروش است. در جمع بندی باید گفت فشار فروش به معنای افزایش عرضه در بازار بوده پس زمانی که سایه بالایی در چارت قیمت مشاهده می‌کنید مخصوصاً اگر در مناطق مهمی مانند مقاومت‌ها تشکیل شود با احتمال بالا نشان دهنده فشار فروش و کاهش قیمت دارایی خواهد بود.

سایه پایین (شدو پایینی) چگونه تشکیل می‌شود؟

سایه پایینی یا Lower Shadow نشان دهنده کمترین قیمتی است که در یک تایم فریم خاص آن دارایی معامله شده است. حال این سایه پایینی چگونه تشکیل می‌شود؟

زمانی سایه پایینی تشکیل می‌شود که فروشندگان وارد بازار شده‌اند و قیمت دارایی را کاهش داده‌اند اما قیمت به حدی رسیده است که از نظر خریداران جذاب و ارزشمند تلقی می‌شود؛ بنابراین خریداران در ادامه وارد معامله می‌شوند در اینجا قیمت افزایش میابد.

به عبارت دیگر سایه پایینی نمایانگر ورود خریداران و خروج فروشندگان در بازه رمانی مورد بررسی است. توجه داشته باشید که ورود خریدار به معنای افزایش تقاضا و افزایش فشار خرید است بنابراین با دیدن سایه پایینی عملاً افزایش قیمت را پیش بینی کرد.

دقت کنید همیشه محل تشکیل کندل اهمیت دارد برای مثال تشکیل یک کندل با سایه بلند در محدوده حمایتی تحلیل بیان شده را قوی‌تر می‌کند و احتمال رشد قیمت بیشتر خواهد بود.

طول سایه در کندل چه چیزی را نشان می‌دهد؟

نوسانات کندل

ارتفاع سایه نمایانگر میزان نوسان و هیجانات در بازار است. حال هر چه ارتفاع سایه‌ها بلندتر باشد، نوسان در نماد بیشتر بوده یعنی هیجان و احساسات در بازار زیاد است و عملاً خریدار و فروشنده هنوز به توافقی برای جهت آتی قیمت دارایی نگرفته‌اند.

زمانی که سایه‌ها کوچک هستند به معنای نوسان کم، بازار بدون رمق و رنج است مخصوصاً وقتی بدنه کندل نیز کوچک باشد. در این حالت اصولاً حجم معاملات نیز پایین است و معامله گران منتظر یک خبر خاص برای جهت‌گیری مجدد روند قیمتی هستند.

به طور کل برای تحلیل با کمک سایه‌های کندل باید:

  • ارتفاع و رنگ بدنه کندل را نیز در نظر گرفت.
  •  محل تشکیل شدن کندل که در وسط روند است یا سطوح حمایتی و مقاومتی را باید در نظر گرفت.
  • حجم معاملات نیز اهمیت دارند.
  • الگوهای دو و سه کندلی هم اگر تشکیل شوند، اعتبار تحلیل افزایش خواهد یافت.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید