بیوگرافی کریس لارسن، خالق ریپل؛ مردی به دنبال تجارت مدرن

بیوگرافی کریس لارسن، خالق ریپل؛ مردی به دنبال تجارت مدرن

بی‌َشک پشتیبانی یک ابرسرمایه‌دار از یک سرمایه‌گذاری خاص می‌تواند تغییر محسوسی در نگرش افراد به این موضوع ایجاد کند. حال اگر این فرد که پنجمین فرد ثروتمند جهان است، ارز دیجیتال جدیدی را به شما معرفی کند، کنجکاو می‌شوید تا بیشتر درباره این فرد و سرمایه‌گذاری جدیدش بدانید.

کریس لارسن، خالق ریپل، ثروتمندترین بنیان‌گذار ارزهای دیجیتال در جهان، کارآفرینی است که مجموعه‌ای موفق از شرکت‌های نوپا در زمینه تکنولوژی را راه‌اندازی کرده و بیش از 20 سال از زندگی خود را در این عرصه گذرانده است. در این متن بیوگرافی و زوایای مختلف فعالیت‌های خالق رمزارز ریپل را می‌خوانیم و از نوع دیدگاه وی به دنیای بلاک‌چین و اهداف سرمایه‌گذاری‌اش در این حوزه خواهیم گفت.

خلاصه‌ای از تحصیلات و آغاز کار کریس لارسن خالق ریپل

کریس لارسن خالق ریپل متولد 1960 در شهر سانفرانسیسکوی کالیفرنیاست. او در 24 سالگی از رشته بازرگانی و حسابداری بین‌الملل از دانشگاه ایالتی فارغ‌التحصیل شده و برای تحصیلات تکمیلی وارد دانشکده مشهور بازرگانی استنفورد شد. در ابتدای دهه 90 میلادی نیز توانست مدرک M.B.A خود را از این مرکز علمی بگیرد، اما شاید هرگز فکر نمی‌کرد چه موفقیت‌های بزرگی در انتظارش است!

لارسن فعالیت خود را با کار در یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های نفتی یعنی شورون آغاز کرد. مسئولیت او در این شرکت ممیزی مالی فعالیت‌های این مجموعه در آسیا و آمریکای جنوبی بود. بی‌شک یک فرد عادی پس از کسب چنین جایگاهی آن هم در نخستین تجربه کاری تلاش می‌کرد آن را از دست ندهد، اما کریس فکرهای بزرگ‌تری در سر داشت.

رزومه کاری کریس لارسن

کریس لارسن خالق ریپل در سال 1996 به همراه جانینا پاولوفسکی، با تأسیس شرکت E-Loan ایده دریافت وام آنلاین را به واقعیت بدل کردند؛ امری که تا پیش از این رؤیایی دست‌نیافتنی بود. درواقع این شرکت وام الکترونیکی، نخستین مجموعه ارائه‌دهنده وام مسکن آنلاین در آمریکا بدون نیاز به کارگزار و دسترسی بود که توانست هزینه‌های مختلف از جمله کارمزدها را تا حد چشمگیری کاهش دهد، اما آمادگی ذهنی جامعه در آن زمان چالش‌های متعددی را برای این شرکت نوپا به وجود آورد.

با مدیریت او، شرکت نه‌تنها از این شرایط سخت عبور کرد بلکه در اوایل قرن جدید توانست به ارزشی معادل 1 میلیارد دلار برسد و تا سال 2005 این مجموعه را به الگویی موفق برای استارتاپ‌های نو بدل کند. تا همین سال لارسن مدیرعامل E-Loan بود، اما یک‌باره جایگاهش را به فردی دیگر داد. او تا زمان خرید این شرکت توسط Banco Popular ریاست هیئت‌مدیره را بر عهده داشت، اما زمان تجربه جدید رسیده بود!

او بلافاصله پروژه جدیدش را با عنوان Prosper Marketplace و با همکاری جان ویچل استارت زد. این پروژه با ایجاد تعامل مستقیم بین وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان روی پلتفرمی مشخص هرگونه واسطه و هزینه‌های مالی و روانی آن را از میان برداشت. همچنین به نخستین ارائه‌دهنده خدمات بازار وام‌دهی همتا به همتا در ایالات‌متحده تبدیل شد.

کریس لارسن |خالق ریپل
ورود به دنیای کریپتوکارنسی 

کریس لارسن، خالق ریپل در مشاغل زیادی فعالیت می‌کرد، اما بر این ایده خود اصرار داشت که سلسله‌مراتب واسطه مالی حذف شوند؛ زیرا نقش بسزایی در افزایش هزینه انجام معاملات دارند. او پس از آزمون و خطاهای متعدد و مواجهه با چالش‌های گوناگون در پروژه‌های E-Loan و Prosper، بازار مالی دیگری را هدف گرفت؛ بازاری که با کارمزدهای بالای معاملاتی مواجه بود.

درحقیقت با وجود اینکه سیستم پردازش پرداخت ابتدایی‌ترین سطح در تجارت اصلی به شمار می‌رود، کار با آن برای افراد عادی و شرکت‌هایی با مقیاس کوچک روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود. همین موضوع سبب شد تا لارسن در سپتامبر سال 2012 برای تأسیس شرکت OpenCoin و ورود به دنیای بی‌انتهای بلاک‌چین تصمیم‌گیری کند.

این شرکت در گام نخست توسعه پروتکل پرداخت ریپل را اولویت خود قرار داد و درصدد تکمیل طرح‌های قبلی رایان فوگو برآمد. درواقع طراحی پلتفرم ریپل به‌نحوی صورت گرفته بود که انتقال تقریباً آنی را با حداقل کارمزد تراکنش ممکن می‌کرد.

در سال 2013، نام شرکت به Ripple Labs Inc تغییر یافت. راه‌اندازی کد منبع پروتکل پرداخت ریپل و معرفی ارز بومی دیجیتال این شبکه بلاک‌چین نیز گام‌های بعدی بود. خرید ریپل XRP پیوسته افزایش یافت و به یکی از ارزشمندترین ارزهای دیجیتال تبدیل شد. از آن زمان تاکنون نیز همواره نام آن در میان 10 ارز دیجیتال برتر بازار مشاهده می‌شود. در حال حاضر می‌توانید با مراجعه به سایت /https://nobitex.ir/xrp ارزش این ارز را با دیگر رمزارزها مقایسه کنید.

افزون بر آنچه بیان شد، ریپل همواره حمایت و پذیرش زیادی از سوی بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی داشته و توانسته با ارائه چارچوب عملیاتی بهتر، برترین و هماهنگ‌ترین شیوه‌های مالی را در مقایسه با دیگر ارزهای دیجیتال پدید آورد. به بیان بهتر، خرید ریپل XPR گزینه‌ای عالی برای تراکنش‌های بین‌المللی است. ارزش این ارز در زمستان امسال افزایش چشمگیری داشت؛ تا آنجا که براساس داده‌های Coinmarketcap در مقطعی از سال از 0.25 دلار در هر کوین به 3.16 دلار افزایش یافته و حتی این ارز پس از بیت کوین دومین ارز دیجیتال بزرگ لقب گرفته است.

ارزش رمزارز ریپل XPR

فوربس کریس لارسن خالق ریپل، صاحب 5.19 میلیارد ارز ریپل و 17 درصد از سهام این شرکت است. با توجه به پلن و پتانسیل‌های این شبکه، به احتمال بسیار ارزش دارایی‌های این ابرسرمایه‌دار از 59 میلیارد دلار فعلی عبور می‌کند. لارسن که اکنون سمت ریاست اجرایی شرکت را بر عهده دارد، در لیست پنجمین تا شانزدهمین فرد ثروتمند آمریکا پس از مدیرعامل سابق مایکروسافت، استیو بالمر، قرار دارد، اما با تغییرات بسیاری که برای دنیای کریپتوکارنسی در راه است، احتمالاً جایگاه او نیز دستخوش تغییراتی خواهد شد.

اگرچه بیت کوین بیشترین عناوین ممکن در میان سایر ارزهای دیجیتال را دارد، به عقیده بسیاری از تحلیلگران، Ripple می‌تواند همگان را شگفت‌زده کند. کریس لارسن پس از کمک به راه‌اندازی این شرکت، سیاستی در پیش گرفت که به موجب آن، توکن XRP نظارت بسیار بیشتری در مقایسه با بیت کوین دارد. تا آنجا که از 61.3 میلیارد XRP موجود، تنها 38.7 میلیارد آن توزیع شده است. همچنین شرکت‌های بانکی عظیم مانند بانک آمریکا و  UBS از کاربران اصلی به حساب می‌آیند.

باید توجه داشت که بیت کوین مشهورترین ارز دنیای بلاک‌چین‌ها و معیار رمزارزهای دیگر است. یکی از برجسته‌ترین موارد در قیاس بیت کوین و ریپل، سازندگان آن‌ها هستند. با گذشت این همه سال سازنده بیت کوین همچنان ناشناخته است اما کریس لارسن خالق ریپل، چهره‌ای سرشناس و البته با رزومه کاری مشخص است که می‌تواند موجب اطمینان خاطر کاربران شود.

کریس لارسن |خالق ریپل

و اما امروز…

کریس لارسن خالق ریپل، در نوامبر سال 2016 از جایگاه مدیرعاملی در شرکت ریپل استعفا داد، اما همچنان در مقامم رئیس اجرایی در این کمپانی فعالیت می‌کند. همچنین به‌عنوان مشاور در Distilled Analytics فعالیت می‌کند؛ شرکتی در زمینه مدل‌سازی مالی و  Credit Karma. در مواردی نیز مقالات مختلفی برای نشریات گوناگون همچون وال استریت ژورنال نگارش می‌کند. لارسن عضو هیئت‌مدیره شرکت‌هایی چون Qifang، Betable و مرکز اطلاعات الکترونیکی حریم خصوصی (EPIC) نیز به شمار می‌رود.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید