کمپین مهرگان تا 60 درصد تخفیف دوره های آموزشی (با شرایط پرداخت اقساط)
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
سبد خرید

لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) در صرافی‌های ارز دیجیتال 1402

لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) در صرافی‌های ارز دیجیتال 1402

استاپ لیمیت و لیمیت اوردر  دو نوع سفارش در بازار ارز دیجیتال هستند که ما به کمک آن‌ها معاملات خود را باز کرده یا تعیین می‌کنیم در چه قیمتی با سود یا ضرر بسته شوند. از آنجایی که معادل‌های فارسی برای این مفاهیم وجود ندارد تریدرهای تازه‌کار اصولاً با درک و کاربرد این اصطلاحات با مشکل مواجه می‌شوند.

در این محتوای آموزشی می‌خواهیم با هم، به زبانی ساده، به بررسی مفاهیم استاپ لیمیت و لیمیت اوردر بپردازیم. به طوری که پس از خواندن این مقاله شما بتوانید به‌راحتی به دوستان خود دو اصطلاح استاپ لیمیت و لیمیت اوردر را آموزش دهید. همیار کریپتو همراه شما در بازارهای مالی.

تعریف انواع سفارش‌ های معامله در صرافی ارز دیجیتال

Order: به معنای سفارش است و اصولا در بازار ارز دیجیتال از همان کلمه «اوردر» هنگام صحبت کردن استفاده می‌شود.

Limit: به معنای محدود است و از خود کلمه «لیمیت» استفاده می‌شود.

Market Order: سفارش در قیمت لحظه‌ای بازار

Limit Order: سفارش در قیمت بالاتر یا پایین‌تر از قیمت حال حاضر  بازار

Stop-Limit: یک نوع سفارش شرطی است که در هر دو طرف خرید و فروش کاربرد دارد. در این سفارش به صرافی اعلام میکنیم پس رسیدن قیمت به عدد A یک سفارش در قیمت B برای من تنظیم کن.

انواع سفارش ها در بازار ارز دیجیتال

در بازار ارز دیجیتال برای باز کردن و بستن معاملات خود می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. البته صرافی که با آن ترید می‌کنید مثلا صرافی بینگ ایکس نیز اهمیت دارد؛ زیرا امکانات برخی از صرافی‌ها از برخی دیگر بیشتر است.

همان‌طور که میدانید در بازار ارز دیجیتال در یک دسته‌بندی کلی دو نوع سفارش 1- خرید BUY و 2- فروش SELL وجود دارد که هر کدام از دو نوع سفارش خود به دو دسته‌ی کلی دیگر تقسیم می‌شوند.

1- سفارش خرید BUY

1-1- سفارش خرید لحظه‌ای یا همان مارکت اوردر  BUY:  Market Order

زمانی ما از سفارش خرید لحظه‌ای  (Market Order) استفاده می‌کنیم که قصد داریم همین الآن در قیمت مارکت (در همین لحظه در قیمت بازار) یک معامله خرید باز کنیم.

2-1- سفارش خرید محدود یا همان لیمیت اوردز BUY:  Limit Order

هنگامی از سفارش خرید محدود استفاده می‌کنیم که مثلاً قیمت الآن از دیدگاه ما زیاد است و ترجیح می‌دهیم در قیمت‌های پایین‌تر خرید خود را انجام دهیم. مثلاً قیمت بیت کوین 25000 است ولی ما تمایل داریم در قیمت 24700 بیت کوین را بخریم. پس به کمک لیمیت اوردر  Limit order از بخش Buy یک سفارش خرید در قیمت پایین‌تر تنظیم می‌کنیم.

2- سفارش فروش SELL

برای معاملات فروش نیز به همین صورت است شما به دو صورت می‌توانید یک معامله فروش را باز کنید.

1-2- سفارش فروش لحظه‌ای یا همان  مارکت اوردر – SELL:  Market Order

سفارش فروش لحظه‌ای زمانی کاربرد دارد که قصد داریم همین الآن در قیمت مارکت (یعنی در همین لحظه در قیمت بازار) یک معامله فروش باز کنیم. این معامله را بخش Sell و به کمک Market Order باز می‌کنیم.

2-2- سفارش فروش محدود یا همان لیمیت اوردر –SELL:  Limit Order

زمانی که طبق تحلیل‌های به این نتیجه می‌رسیم که قیمت بازار پایین است و احتمال رشد دارد از سفارش لیمیت فروش –SELL Limit Order استفاده کرده و در قیمتی بالاتر از قیمت حال حاضر بازار سفارش فروش خود را تنظیم می‌کنیم. مثلاً قیمت بیت کوین الآن 25000 است ولی احتمال می‌دهیم تا 25300 رشد کرده و سپس از آنجا ریزش کند، در این حالت در قیمت 25300 سفارش فروش خود را با کمک بخش Limit Order تنظیم می‌کنیم.

خواندن این مطلب
کیف پول ارز دیجیتال (Wallet) چیست؟ نقد و بررسی انواع کیف پول آپدیت1402

اما همان‌طور که میدانید هر چهار نوع این معاملات نیاز به حد سود یا تارگت (Target) و حد ضرر یا همان استاپ (Stop) نیاز دارند. شما می‌توانید از روش‌های مختلف برای معاملات خود سفارش تارگت و استاپ مشخص کنید که استاپ لیمیت در اینجا کاربرد پیدا می‌کند.

کسب درآمد دلاری از طریق ترید (معامله‌گری) در ایران به وسیله بازارهای مالی مختلف امکان‌پذیر است. این روش نیاز به تخصص، تحلیل بازار و تدابیر مرتبط با ریسک دارد. اولین کاری که در این راستا بهتر است انجام دهید این است که با مطالعه دقیق در مورد بازارهای مالی و تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، دانش خود را تقویت کنید.

لیمیت اوردر (Limit Order) چیست؟

در واقع ما در بخش قبلی سفارش محدود یا Limit Order را توضیح دادیم. شما با کمک بخش لیمیت اوردر (Limit Order) می‌توانید در قیمتی بالاتر یا پایین‌تر از قیمت حال حاضر بازار سفارش فروش یا خرید تنظیم کنید.

برای مثال در تصویر زیر شما بخش لیمیت اوردر  را مشاهده می‌کنید که می‌توانید هم برای معامله خرید و هم برای معامله فروش از آن استفاده کنید. این بخش در تمامی صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی وجود دارد.

Price: قیمت مد نظر برای ثبت سفارش خرید یا فروش

Amount: حجم مد نظر برای ثبت سفارش خرید یا فروش

Total: ارزش معامله شما را نشان می‌دهد. در واقع حاصل‌ضرب قیمت در حجم است. Total پس از وارد کردن دو اطلاعات اولیه به طور خودکار نشان داده می‌شود.

از نظر وب سایت رسمی Investopedia لیمیت اوردر به این شکل کار می‌کند:

 

A limit order is placed with your broker. That limit order states the security, the quantity, the price, and whether you are in a buy or sell position. The order is not triggered until the specific desired market price is achieved. Even then, execution of the limit order is not guaranteed, especially in highly volatile markets or regarding highly volatile securities with low liquidity.

به این معنی که:

لیمیت اوردر توسط صرافی شما انجام می شود.چیزی که این این سفارش لیمیت بیان می‌کند امنیت ، مقدار و قیمت است و اینکه آیا شما در موقعیت خرید هستید یا فروش. تا زمانی که بازار به قیمت خاص مورد نظر نرسد، سفارش شما فعال نمی شود. حتی در این صورت هم تضمینی نیست که سفارش شما حتما انجام شود ان هم به دلیل  نوسان شدید بازار یا نقدینگی کم.

 

با همیار کریپتو و استفاده از آموزش‌ ارز دیجیتال در مشهد، می‌توانید در حوزه ی معاملات ارز دیجیتال و ترید فعالیت کنید و درآمد داشته باشید. این آموزش‌ها اطلاعات مفید و کاربردی در زمینه ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند و به شما کمک می‌کنند تا در این حوزه مهارت‌های لازم را بدست آورید.

لیمیت اوردر خرید

برای ثبت سفارش خرید محدود (لیمیت اوردر خرید) کافی است وارد بخش لیمیت شده و در بخش price قیمت سفارش و در بخش Amount حجم خرید را تعیین کرده و نهایتاً روی گزینه سبز رنگ BUY بزنید تا سفارش خرید شما در قیمت و با حجمی که ثبت کرده‌اید، انجام شود.

از بخش لیمیت اوردر خرید می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال هم در بازار اسپات و هم در بازار فیوچرز برای ثبت سفارش استفاده کنید.

خواندن این مطلب
ریسک های سرمایه گذاری را بشناسید

لیمیت اوردر فروش

ما زمانی از لیمیت اوردر فروش استفاده می‌کنیم که قصد باز کردن معامله فروش در بازار فیوچرز ارز دیجیتال را داریم؛ زیرا همان‌طور که میدانید در بخش اسپات بازار ارز دیجیتال نمی‌توانیم معامله فروش باز کنیم. با این حال از لیمیت اوردر فروش می‌توانیم برای تعیین حد ضرر معامله خرید (عملاً همان استاپ) در بخش اسپات استفاده کنیم که البته توصیه نمی‌شود. چرایی این حرف را کمی جلوتر توضیح خواهیم داد.

زمانی از لیمیت اوردر فروش استفاده می‌کنیم که قصد باز کردن معامله فروش در قیمتی بالاتر از قیمت حال حاضر را داریم. برای ثبت سفارش فروش محدود کافی است قیمت و حجم مد نظر را وارد کرده و نهایتاً روی دکمه Sell بزنید.

استاپ لیمیت لیمیت اوردرStop-Limit Limit Order

سفارش استاپ  چیست؟

زمانی که معامله خرید در بازار اسپات ارز دیجیتال و معامله خرید یا فروش در بازار فیوچرز ارز دیجیتال باز می‌کنید، نیاز دارید برای معاملات خود حد ضرر (Stop Loss) یا همان سفارش استاپ (Stop) را تنظیم کنید.

در معاملات خرید، قیمت سفارش استاپ را باید پایین‌تر از قیمت خرید خود قرار دهید؛ و در معاملات فروش، قیمت سفارش استاپ را باید بالاتر از قیمتی که در آن معامله فروش را باز کرده‌اید، قرار دهید.

با یک مثال بیشتر توضیح می‌دهیم:

فرض کنید شما در بازار اسپات ارز دیجیتال، در قیمت 25.000 تتر حجم 0.01 بیت کوین خریده‌اید. حال قصد دارید یک سفارش حد ضرر یا همان استاپ برای آن ست کنید. در این حالت باید طبق استراتژی معاملاتی خود قیمتی را برای حد ضرر مشخص کنید. مثلاً قیمت 24.500 را به‌عنوان حد ضرر انتخاب کرده و سفارش استاپ را در این قیمت ست می‌کنید.

اینجا یک نکته وجود دارد اگر شما از سفارش لیمیت فروش برای تعیین استاپ استفاده کنید. در واقع تنها یک سفارش برای حد ضرر تعیین کرده و هیچ سفارشی برای حد سود ندارید و این امر ایجاد مشکل می‌کند به همین دلیل صرافی‌ها سفارش استاپ لیمیت (Stop-Limit) را در اختیار ما قرار داده‌اند.

اگر مایلید در بازار ارز دیجیتال به معامله کردن بپردازید ولی اطلاع و علم کافی برای ترید ندارید می‌توانید از آموزش ارز دیجیتال رایگان در همیارکریپتو کمال استفاده را ببرید و از آموزش‌های رایگان و جامع در آن بهره ببرید.

سفارش استاپ لیمیت Stop-Limit چیست؟

سفارش استاپ لیمیت (Stop-Limit) یک راهکار از طرف صرافی‌ها برای ما تریدرها است که 1- بتوانیم خرید و فروش مطمئن‌تری با کمک این سفارش داسته باشیم. 2- بتوانیم برای معامله خرید یا فروش خود هم‌زمان حد سود (تارگت) و حد ضرر (استاپ) تعیین کنیم

نحوه عملکرد سفارش استاپ لیمیت (Stop-Limit)

سفارش استاپ لیمیت (Stop-Limit) در واقع از دو نوع سفارش هم‌زمان تشکیل شده است. 1- سفارش لیمیت و 2- سفارش استاپ و دقیقا مانند سفارش لیمیت با توجه به جهت معامله می‌توانیم دو نوع سفارش استاپ لیمیت خرید و سفارش استاپ لیمیت فروش.

برای هر کدام از این دو نوع در هر سفارش نیاز داریم مقادیر زیر را پر کنیم که شامل؛

کادر قیمت استاپ یا استاپ پرایس (Stop Price): عددی است که اگر قیمت به آن برسد، سفارش لیمیت شما فعال می‌شود.

لیمیت (Limit): قیمتی است که زمانی که قیمت بازار به آن برسد معامله شما انجام می‌شود.

مقدار (Amount): همان حجم معامله است

کل (total): حاصل‌ضرب قیمت معامله در مقدار معامله است

سفارش Stop-Limit خرید

در سفارش استاپ لیمیت خرید، شما قصد خرید در قیمت مطمئنی خرید کنید. فرض کنید قیمت اکنون بیت کوین 25000 است ولی یک مقاومت پیش رو دارد. شما تصمیم دارید در قیمت 25100 وارد معامله شوید که یک قیمت مطمئن است؛ بنابراین در استاپ لیمیت خرید، قیمت کادر استاپ را روی 25050 و قیمت لیمیت را روی 25100 تنظیم می‌کنید. در این حالت صرافی با رسیدن قیمت به عدد 25050 یک سفارش خرید برای شما در قیمت 25100 فعال می‌کند.

خواندن این مطلب
دامیننس تتر (USDT.D) چیست؟

با این کار شما مطمئن خواهید بود که اگر قیمت ناگهان رشد شارپی داشته باشد و همراه حتی اگر همراه با گپ باشد، سفارش شما حتماً فعال خواهد شد.

از این نوع سفارش یعنی استاپ لیمیت خرید می‌توان برای تعیین حد ضرر معاملات فروش در بخش فیوچرز نیز استفاده کرد.

سفارش Stop-Limit فروش

از سفارش استاپ لیمیت فروش در دو موقعیت می‌توان استفاده کرد. 1- ثبت سفارش فروش در بازار فیوچرز و 2- ثبت سفارش استاپ در بازار اسپات یا فیوچرز برای معاملات خرید

ابتدا به بررسی این سفارش در بازار فیوچرز می‌پردازیم. فرض کنید یک حمایت در روند قیمتی وجود دارد و شما قصد دارید پس از شکسته شدن حمایت و کسب اطمینان خاطر از روند نزولی یک وارد معامله فروش شوید. حال برای اطمینان خاطر از آنکه حتماً سفارش فروش شما فعال خواهد شد از سفارش استاپ لیمیت فروش استفاده می‌کنیم.

برای مثال قیمت حال حاضر بیت کوین 25200 است و شما قصد دارید روی 25100 معامله فروش خود را باز کنید. در این حالت باید در قیمت کادر استاپ را روی 25150 و قیمت لیمیت را روی 25100 قرار دهید تا با ریزش قیمت و رسیدن قیمت به 25150 صرافی برای شما یک معامله فروش در 25100 تنظیم کرده و وقتی قیمت به 25100 رسید معامله فروش شما انجام خواهد شد.

کاربرد سفارش استاپ لیمیت Stop-Limit برای تعیین حد ضرر

همان‌طور که پیش‌تر توضیح دادیم. ما به‌عنوان تریدر نیاز داریم هم‌زمان حد سود و حد ضرر برای معامله خود تنظیم کنیم. این اتفاق با اوردر لیمیت امکان‌پذیر نیست؛ زیرا اگر سفارش لیمیت را برای حد سود قرار دهید عملاً کل حجم معامله درگیر خواهد شد و هنگام ست کردن حد ضرر صرافی به شما پیام می‌دهد که موجودی کافی نیست یا برعکس.

حال باید چه کاری انجام دهیم؟ شما باید با کمک سفارش Stop-Limit یک حد ضرر برای خود تعیین کرده و با کمک سفارش لیمیت تارگت یا همان حد سود را تعیین کنید.

جمع بندی

در این مقاله راجع به استاپ لیمیت Stop-Limit و لیمیت اوردر Limit Order صحبت کردیم. شما به کمک لیمیت اوردر می‌توانید در قیمت‌هایی بالاتر یا پایین‌تر از حال حاضر بازار سفارش ثبت کنید با حتی با کمک این نوع سفارش می‌توانید با ثبت سفارش‌های مختلف میانگین خرید یا فروش خود را کم کنید.

سفارش استاپ لیمیت کمی حرفه‌ای‌تر عمل کرده و با کمک این نوع سفارش اطمینان خاطر بیشتری از فعال شدن سفارش‌های خود در بازار ارز دیجیتال داریم. از طرفی با کمک استاپ لیمیت می‌توانیم هم‌زمان حد سود و حد ضرر برای معاملات خود تنظیم کنیم که در مقاله توضیح داده شده است.

سؤالات متداول

فرق سفارش استاپ با استاپ لیمیت چیست؟

شما در سفارش استاپ فقط می‌توانید یک سفارش استاپ برای معامله خود تعیین کنید و عملاً دیگر امکان ست کردن سفارش تارگت را ندارید زیرا تمام حجم دارایی شما در سفارش استاپ درگیر است. ولی در سفارش استاپ لیمیت هم‌زمان امکان تنظیم کردن حد ضرر و تارگت برای دارایی وجود دارد.

 

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید
Call Now Button