زمانی که هر سایت یا صفحات خبر گذاری‌ها را می‌خوانید، امکان ندارد نامی از ایلان ماسک در آن‌ها نباشد. ایلان ماسک شخصی است که در رویای رام کردن و تسخیر فضاست از طرفی در زمین هم به خاطر ماشین‌های خاص و فعالیت در حوزه‌های دیگر بسیار معروف و ثروتمند شده است. به‌طوری‌که اگر بخواهیم او را به‌عنوان یک کشور رتبه‌بندی کنیم در جایگاه پنجاه دنیا قرار می‌گیرد!

ایلان ماسک کیست؟ اگر به دنبال پاسخ این سؤال هستید با همیارکریپتو همراه باشید.

ایلان ماسک کیست؟

ایلان ماسک، کارآفرین و مخترع آمریکایی، متولد آفریقای جنوبی است.

ماسک ۵۰ ساله که به عقیده خودش بیشتر از هرچیزی یک مهندس (Engineer) است، به عنوان مدیرعامل تسلا و اسپیس‌ایکس، کارخانه سازنده خودروهای الکتریکی و شرکت موشک‌سازی و ارائه‌دهنده اینترنت ماهواره‌ای، شناخته می‌شود.

با اینکه همین دو شرکت برای اثبات موفقیت او کافی است اما ماسک بنیان‌گذاری X.com که بعدا به پی‌پل تبدیل شد، شرکت Zip2 ، بورینگ (Boring company) که هدف آن «حل مشکل راه‌بندان» در شهر‌ها با حفر شبکه‌ای از تونل‌ها است و همچنین رئیس شرکت نوآفرین (استارتاپ) فکر و فناوری  نیورالینک (Neuralink) را هم در کارنامه خود دارد.

ماسک سال 1998 شرکت Zip2 را که برای انتشار آنلاین روزنامه طراحی شده بود به قیمت 340 میلیون دلار فروخت و برای اولین بار نامش در بین میلیونر‌های سیلیکون‌ولی مطرح شد.

یک سال بعد مصاحبه ماسک با CNN نامش را جهانی کرد. او که به تازگی میلیونر شده بود، در این مصاحبه خودروی یک میلیون دلاری خود را تحویل گرفت. حالا ماسک پس از 22 سال با 286.7 میلیارد دلار دارایی، ثروتمندترین فرد جهان است.

طبق داده های صندوق بین‌المللی پول، اگر ثروت ایلان ماسک در کنار جی‌دی‌پی GDP کشور‌های جهان رتبه‌بندی شود، او پنجاهمین کشور فهرست ثروت‌مند جهان خواهد بود!

و طبق آمار دیگری، اگر ثروت حالص ایلان ماسک به طور مساوی بین تمامی ۳۲۸ میلیون نفر شهروند ایالات متحده تقسیم شود، به هر نفر حدود ۶۰۰ دلار می‌رسد.

ضریب هوشی ایلان ماسک

هوش و بلند‌پروازی‌های ایلان ماسک از هیچکس پنهان نیست. از موفقیت‌های اقتصادی و صنعتی او که بگذریم، هوش فوق‌العاده ماسک از همان دوران کودکی مشهود بود.

ماسک زمانی که فقط 12 سال داشت اولین نرم‌افزار خود را ساخت؛ یک بازی به نام Blaster که کد آن را به قیمت 500 دلار فروخت.

در حالی که هیچ اطلاعات رسمی از سطح بهره هوشی یا آی کیو (IQ) ماسک در دست نیست اما متخصصان، IQ او را 155 برآورد می‌کنند.

متخصصان، این سطح را با توجه به داده‌های فنی، نتایج امتحانات ماسک در گذشته و نحوه عملکرد ماسک در صنایع پیچیده برآورد کرده‌اند.

اگر این بهره هوشی را بپذیریم ماسک عملا نخبه محسوب می‌شود. البته سطح بهره‌هوشی نخبگان معمولا از 160 شروع می‌شود. برای مثال بهره هوشی انیشتین و هاوکینگ حدود 160 بوده است.

زندگی ایلان ماسک در یک نگاه (زندگی حرفه ای)

سال 1971: تولد در آفریقای جنوبی – پرتوریا

سال 1988: نقل مکان به کانادا برای تحصیل (حضور در دانشگاه کویینز(

سال 1990:  شروع تحصیل در دانشگاه پنسیلوانیا و دریافت لیسانس اقتصاد و فیزیک

سال 1995: نقل مکان به کالیفرنیا  برای تحصیل در دانشگاه استنفورد

سال 1999: فروش شرکت وب زیپ 2 به ارزش ۳۰۷ میلیون دلار به شرکت کامپک

سال 1999: تأسیس شرکت X.com

سال 2000: تلفیق X.com با شرکت  کنفینیتی  و تشکیل پی‌پل

سال ۲۰۰۲: فروش پی‌پل به ارزش 1.5 میلیارد دلار

سال ۲۰۰۲: تأسیس صنایع تولیدکننده فناوری هوافضا و تأسیس Space X

سال 2004:  رئیس و طراح محصولات تسلا موتورز

سال 2006: کمک به ایجاد شرکت خدمات انرژی خورشیدی سولارسیتی

سال 2008:  مدیر عامل تسلا موتورز

سال 2012: فرستادن اولین فضاپیمای تجاری به ایستگاه بین‌المللی فضایی

سال 2015: تأسیس شرکت اوپن‌ای‌آی (شرکت تحقیقاتی غیرانتفاعی و ترویج هوش مصنوعی دوستانه)

سال 2016: تأسیس نیورالینک

سال 2018: شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) از ایلان ماسک به دلیل خبر خصوصی سازی تسلا

سال 2022: خرید توییتر و یکی از محبوب‌ترین افراد در توییتر

زندگی‌نامه ایلان ماسک

ایلان ریو ماسک (Elon Reeve Musk) سال 1971 در شهر پرتوریا یکی از کلان‌شهر‌های آفریقای جنوبی متولد شد. پدرش یک مهندس اهل آفریقای جنوبی و مادرش هم مدل و متخصص تغذیه کانادایی الاصل است.

دو عضو دیگر این خانواده پنج نفره یعنی برادر و خواهر بزرگ‌تر ایلان، کیمبال و توسکا ماسک (Kimbal and tosca Musk)، یکی سرمایه‌گذار و طرفدار محیط زیست (کیمبال) و دیگری هم تهیه‌کننده و کارگردان (توسکا) است.

مادر ماسک یک مدل کانادایی و مسن‌ترین زنی بود که در کمپین Covergirl حاضر شد. او در زمان کودکی ایلان همزمان پنج شغل داشت تا مخارج خانواده را تأمین کند. پدر ماسک یک مهندس ثروتمند اهل آفریقای جنوبی بود که زمانی مالک نیمی از یک معدن زمرد در نزدیکی «تانگانیکا» محسوب می‌شد. ایلان همراه با برادرش کیمبال و خواهرش توسکا دوران کودکی را در زادگاهش سپری کرد. ایلان به گفته پدر و مادرش فردی درون‌گرا بود با این همه در سن ۱۰ سالگی علاقمندی آش را به کامپیوترها نشان داد. در همین حال پدر و مادرش از هم جدا شدند.

ایلان ماسک پس از جدایی پدر و مادرش در 1980، بیشتر با پدرش که البته دل خوشی از او ندارد زندگی می‌کرد.

ماسک زندگی با پدرش را فلاکت‌بار خوانده و معتقد است بخشی از سخت‌کوشی او حاصل همین سختی‌ها بوده و نگران است فرزندانش به حدی که باید دشواری‌های زندگی را تجربه نکنند.

مدیرعامل حال حاضر تسلا، زمانی قرار بود به همراه برادرش یک مرکز بازی ایجاد کند که البته با محالفت والدینش این برنامه منتفی شد؛ اتفاقی که شاید مسیر زندگی او را تغییر می‌داد.

ماسک بعدها در سن 17 سالگی به قصد تحصیل و فرار خدمت ارتش از آفریقای جنوبی به کانادا مهاجرت کرد و بعدها به واسطه مادرش شهروندی کانادا را دریافت کرد.

پس از مهاجرت به کانادا در «دانشگاه کوئین» شهر کینگستون مشغول به تحصیل شد و در همان‌جا با جاستین ویلسون (Justine Wilson)، همسر سابقش، آشنا شد. ماسک از این ازدواج که در سال 2008 به طلاق منتهی شد پنج پسر دارد.

وی پس از ۲ سال تحصیل در کوئین به آمریکا رفت. او دانشگاه پنسیلوانیا را برای تحصیل در 2 رشته فیزیک و اقتصاد انتخاب کرده و پس از دریافت مدرک لیسانس در این دو رشته، زمانی که فقط 24 سال داشت به کالیفرنیا مهاجرت کرد.

ماسک برای دریافت مدرک Ph.D. به دانشگاه استنفورد رفت اما این مقطع تحصیلی خوشبختانه یا متاسفانه با پیدایش اینترنت و قدرت گرفتن سیلیکون‌ولی هم‌زمان شد.

مادر ایلان ماسک

پیش از دریافت مدرک Ph.D. دانشگاه را ترک و زندگی حرفه‌ای‌ خود را آغاز کرد. ایلان و برادرش کیمبال در کالیفرنیا رویای همکاری خود را عملی کردند.

ماسک شرکت Zip2 را راه‌اندازی کرد و سال ۱۹۹۸ این شرکت را به قیمت ۳۴۰ میلیون دلار فروخت. با پول حاصل از این شرکت، ماسک شرکت دیگری به نام x.com را راه‌اندازی کرد؛ شرکتی که نهایتا سیستم مالی را متحول کرد.

این شرکت در نهایت با شرکت انتقال پولی به نام Confinity تلفیق شد و به این ترتیب غول پرداختی به نام پی‌پل (PayPal) متولد شد. ماسک این شرکت را با ۱۸۰ میلیون دلار سهام ترک کرد.

ماسک سال‌ها بعد دامنه وب‌سایت X.com را بدون هدف تجاری و به دلیل علاقه شخصی از پی‌پل خریداری کرد.

برای تدریس خصوصی ارز دیجیتال در تمامی شهرهای ایران از طریق لینک های ذیل با ما در ارتباط باشید.

آموزش حرفه ای تریدر شو ارز دیجیتال

کانال سیگنال ترید ارز دیجیتال

تسلا

ماسک اولین بار حدود ۷۰ میلیون دلار سرمایه در اختیار شرکت تسلا موتورز (Tesla Motors) گذاشت.

او در سال ۲۰۰۴ به مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ، بنیان‌گذاران تسلا پیوست و در طراحی ماشین الکتریکی Tesla Roadster نقش کلیدی داشت.

پس از آن و در سال ۲۰۰۷ به دنبال جدایی ابرهارد از شرکت تسلا، ماسک مقام مدیرعامل و معمار محصولات این شرکت را در اختیار گرفت و حالا تسلا با فاصله زیاد به ارزشمندترین شرکت خودرو سازی جهان تبدیل شده است.

تسلا علاوه بر تولید خودرو‌های الکتریکی با تصاحب شرکت سولارسیتی (Solarcity) نقش پررنگی در حوزه انرژی خورشیدی و باتری‌سازی دارد.

ایلان ماسک کیست؟

 

اسپیس‌ایکس و  استارلینک ایلان ماسک

شرکت Space Exploration Technologies که به اسپیس‌ایکس (SpaceX) معروف است، هنوز هم یکی از بلندپروازانه‌ترین شرکت‌های ماسک محسوب می‌شود.

در سال 2002 حدود 100 میلیون دلار ازدارایی اش صرف راه اندازی این شرکت شد.

صنعتی که پیش از آن هیچ شرکتی از بخش خصوصی در آن موفق نشده بود به سکوی پرتاپی برای ماسک تبدیل شد و اسپیس‌ایکس حالا با ناسا و نیروی هوایی آمریکا قرارداد می‌بندد. به گفته ماسک این شرکت قصد دارد در اقدامی مشترک با ناسا تا سال ۲۰۲۵ فضانوردانی را به مریخ ارسال کند.

اسپیس‌ایکس همچنین در پروژه‌ای به نام استارلینک قصد دارد اینترنت پرسرعت را از طریق ماهواره‌های مستقر در مدار پایینی زمین در اختیار مردم قرار دهد. این پروژه که هنوز در مرحله آزمایشی است می‌تواند به دورافتاده‌ترین نقاط جهان که امکان ارائه اینترنت سیمی در آنها مقدور نیست اینترنت‌رسانی کند.

برای آموزش ارز دیجیتال در مشهد به صورت خصوصی یا عمومی (کلاس‌های VIP) فرم مشاوره (کنار صفحه) را پر کنید.

شرکت نیورالینک

صنعت خودروسازی و هوافضا نتوانست بلندپروازی‌های ماسک را به طور کامل پوشش دهد؛ به همین منظور ماسک در سال ۲۰۱۶ دو شرکت جدید را به نام‌های نیورالینک و بورینگ راه‌اندازی کرد.

نیورالینک یک شرکت نوروتکنولوژی (تکنولوژی دستگاه عصبی) است و هدفش ایجاد رابطه میان مغز انسان و ماشین است.

شرکت نیورالینک یا نورالینک به انگلیسی Neuralink Corporation توسط ایلان ماسک و چند نفر دیگر در سال 2016 در سان‌فرانسیسکو شروع به فعالیت کرد. این شرکت آمریکایی در حوزه تکنولوژی نورون‌ها یا تکنولوژی عصبی باهدف ارتباط دهی تراشه‌های کامپیوتر بامغز انسان (بعد از کاشت تراشه در مغز) تحقیق و بررسی و حتی تولید تراشه می‌کند.

شرکت نیورالینک در سال 2017 به عموم مردم معرفی شد. برای شروع فعالیت این شرکت دانشمندان نخبه و مطرح در حوزه علم اعصاب از سراسر دنیا استخدام کرد و باگذشت دو سال افراد فعال در نیورالینک به 90 نفر رسیدند.

در آوریل ۲۰۱۷، طبق گزارش وبلاگ «صبر کن اما چرا» مشخص شد شرکت نیورالینک قصد دارد که برای بیماری‌های جدی مربوط به مغز انسان دستگاه‌هایی تولید کند که گاها به آن ترانس بشریت گفته می‌شود. این ایده را ایلان ماسک از 10 رمان نوشته شده توسط یان بنکس گرفته است!

شاید اکنون سؤالی برای شما مطرح شده باشد که بودجه فعالیت در این مرکز چقدر بوده است؟ طبق گزارش بلومبرگ تا سال 2019 مبلغ ۱۵۸ میلیون دلار بودجه هزینه‌های این شرکت بوده. قابل ذکر است 100 میلیون دلار از این بودجه توسط شخص ایلان ماسک تأمین شده است. واقعاً این ایلان ماسک کیست؟

در سال 2019 شرکت نیورالینک اعلام کرد در حال تحقیق روی دستگاهی است که نخ‌های باضخامت ۴ تا ۶ میکرومتر عرض را بتواند در مغز انسان کاشت کند و این آزمایش‌ها را روی موش انجام داده و امیدوار است تا سال 2020 به نتیجه‌ی مناسب برای آزمایش روی انسان آماده شود.

با تحقق اهداف شرکت نیورالینک ما می‌توانیم مستقیماً و بدون نیاز به یک صفحه نمایش یا هرچیز دیگری اطلاعات کامپیوتری را در مغز دریافت کنیم و حتی مغز خود را به‌روزرسانی کنیم که البته تمام این طراح‌ها هنوز فاصله زیادی با واقعیت دارد و شاید هیچوقت هم محقق نشود.

شرکت بورینگ

شرکت بورینگ (‌Boring Company) که معنای آن خسته‌کننده یا حوصله‌سربر است، در زمینه‌ای کاملا متفاوت فعالیت می‌کند. هدف اصلی این شرکت خلق یک راهکار جدید برای کاهش ترافیک و ازدحام است.

بورینگ که در سال 2016 در کالیفرنیا راه‌اندازی شد، قصد دارد با احداث تونل‌های زیرزمینی یکی از مشکلات اصلی کالیفرنیا و عمده کلان‌شهرها یعنی ترافیک سنگین را رفع کند.

ایلان ماسک کیست؟

اختراعات ایلان ماسک

از حدود چهار دهه پیش که ماسک بازی Blastar را ساخت، اختراعات او هرکدام به وزنه‌ای در صنعت و تکنولوژی بدل شده‌اند را در زیر به آنها اشاره کرده‌ایم:

پرداخت ایمیلی

اولین اختراع مهم ماسک به بخش پرداخت و امور مالی محسوب می‌شود. ماسک در سال 1999 شرکت پرداخت الکترونیکی و ایمیلی را معرفی و از درون آن شرکت X.com را راه‌اندازی کرد. در حال حاضر بخش زیادی از پرداخت‌ها به صورت الکترونیکی انجام می‌گیرد و ماسک یکی از بنیان‌گذاران این صنعت است.

هایپرلوپ (Hyperloop)

هایپرلوپ به زبان ساده سیستمی برای حمل‌ونقل سریع داخل یک لوله است. ماسک سال 2013 طرح اولیه این سیستم حمل‌ونقل را ارائه کرد. طبق ادعای او این سیستم ۴ بار سریع‌تر از پروازهای تجاری خواهد بود.

Zip2

اولین شرکت نرم‌افزاری ماسک به نام Zip2 به روزنامه‌ها این امکان را داد که نمایی از نقشه شهر را در اختیار کاربران خود بگذارند.

جت الکتریکی

جت‌الکتریکی که البته هنوز در حد یک ایده است با سرعت فراصوت حرکت کرده و فرود و پروازش به صورت عمودی است.

تماس‌های تلفنی مبتنی بر وب: ماسک در سال 2002 پتنت یا حق اختراعی را برای تماس تلفنی از طریق اینترنت به ثبت رساند. ایده اصلی استفاده از اینترنت و وب و در نتیجه ساده‌سازی فرایند تماس است.

راکت فالکون

فالکون 1 و 9 از جمله اولین موشک‌های قابل استفاده مجدد هستند. ماسک پس از راه اندازی اسپیس‌اکس موشک‌هایی را طراحی کرد که برای اولین بار امکان استفاده مجدد را فراهم کردند.

جستجوی مکان-محور

پیش از آنکه گوگل و دیگر غول‌های تکنولوژی مردم را براساس مکان هدف بگیرند و چنین چیزی ممکن باشد، ماسک در سال ۱۹۹۸ به دنبال ساخت سیستمی بود که مکان افراد را مشخص کرده و سپس نتایج را با توجه به مکان جغرافیایی نشان دهد.

ایلان ماسک ارز دیجیتال (حمایت از بیت کوین)

ایفای نقش ایلان ماسک در مورد تغییر دادن قیمت ارزهای دیجیتال یکی دیگر از بخش های زندگی وی است که همه را شگفت زده کرده است. چندی پیش ایلان ماسک در یک توییت و اسم آوردن از دوج کوین، رشد قابل توجهی را برای این رمز ارز رقم زد، البته شایعاتی هم درباره اینکه ایلان ماسک یکی از سهامداران دوج کوین است

ایلان ماسک اخیراً به یک حامی قوی بیت کوین تبدیل شده است. او قبلاً اعلام کرده بود که برای دریافت بیت کوین در معاملات خود مشکلی ندارد. جاستین سان، بنیانگذار رمز ارز ترون در حساب توئیتر خود نوشت: ایلان ماسک (صاحب کمپانی تسلا) همان ساتوشی ناکاماتو است.

ساتوشی ناکاماتو، نام اعلام شده‌ای است که می‌گویند بنیانگذار و سازنده ناشناس بیت کوین است و مجموعه بیت کوین را پدید آورده است. ساتوشی ناکاماتو در این باره یک بیانیه معروف هم منتشر کرده، اما هویت او تا حالا هیچ‌وقت روشن نشده است. این ادعا احتمالاً به این خاطر مطرح شده که ایلان ماسک بارها راجع به این ارز دیجیتال صحبت کرده و حمایت‌های بسیاری هم از این ارز در فضای مجازی داشته است.

ارتباط با ایلان ماسک در شبکه‌های اجتماعی

جمع بندی

در مقاله «ایلان ماسک کیست؟» به معرفی وی از محل تولد تا کسب دستاوردهای مالی تا کنون پرداختیم. برخی موفقیت‌های ایلان ماسک را به ضریب خوشی او ربط می‌دهند اما بهتر است قبل از آنکه تمامی موفقیت‌های وی را به هوش یا بخت و اقبال بسپاریم، یک قدم عقب‌گَرد داشته و تلاش و پشتکاری وی را تحسین کنیم. از مهاجرت‌های تحصیلی در سن کم گرفته تا حتی رها کردن تحصیل برای ورود به بازارهای مالی.

نکته‌ای که کاملاً مشخص است آن است که کاری که باید انجام شود حتی به بهای از دست رفتن یا از دست دادن یک موقعیتی که در حال حاضر خوب دیده می‌شود، بدون تعلل توسط ایلان ماسک انجام می‌شود. بسیاری از دستاوردهای افراد موفق در دنیا به‌سرعت عمل آن‌ها برمی‌گردد. این افراد با تحقیق سعی بر پیش‌بینی سمت‌وسوی آینده می‌کنند و بدون فوت وقت روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند دقیقه مانند زمان حال که میدانیم رمز ارزها و متاورس در آینده دنیا را تسخیر خواهند کرد؛بنابراین امروز باید قدم مهم را برداریم.

سؤالات متداول

آیا ایلان ماسک به خدا اعتقاد دارد؟

یکی از پرتکرارترین سؤالات ایرانیان درباره زندگی شخصی ایلان ماسک، دین اوست و سؤال «مذهب ایلان ماسک چیست؟» طبق اطلاعات موجود در فضای مجازی وی خداناباور است.

رابطه ایلان ماسک و ارز دیجیتال چگونه است؟

ایلان ماسک باور دارد که دنیای آینده بدون بلاک چین و رمز ارزها معنایی نخواهد داشت. البته اینکه بخواهیم با توجه به نظرات وی خرید و فروش ارز دیجیتال داشته باشیم اشتباه است چراکه به دلیل ثروت زیاد می‌تواند صحبت‌هایش رنگ و بوی نوسان گیری داشته باشد. بااین‌حال او بخش بزرگی از سرمایه‌اش را به رمز ارزها اختصاص داده است.

صرافی مناسب ترید ارز دیجیتال برای ایرانیان کدام است؟

بین تمامی صرافی ارز دیجیتال صرافی BingX و صرافی کوینکس بهترین صرافی برای مبادلات ارز دیجیتال است.

آیا ایلان ماسک توییتر را خرید؟

بله. در سال 2022 ایلان ماسک توییتر را خرید.

نحوه ارتباط با ایلان ماسک چگونه است؟

در ایلان ماسک در حال حاضر دو شبکه اجتماعی توییتر و اینستاگرام فعالیت دارد که لینک هر کدام در متن مقاله آورده شده است.

ثروت ایلان ماسک چقدر است؟

ایلان ماسک درحال حاضر ۱۷۴٫۱ میلیارد دلار آمریکا ثروت دارد.

جهت درخواست ثبت نام در دوره های آموزشی همیار کریپتو در مشهد فرم زیر را تکمیل کنید.

ایلان ماسک کیست؟ ایلان ماسک کیست؟ ایلان ماسک کیست؟ ایلان ماسک کیست؟ ایلان ماسک کیست؟ ایلان ماسک کیست؟ ایلان ماسک کیست؟ ایلان ماسک کیست؟ ایلان ماسک کیست؟ ایلان ماسک کیست؟ ایلان ماسک کیست؟

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

بینگ ایکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

مکسی

IP خارج از ایران نیاز دارد

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی تبدیل

تبدیل

IP خارج از ایران نیاز ندارد