حمله ۵۱ درصد چیست؟

حمله ۵۱ درصد چیست؟

هرگاه بیش از 50% قدرت پردازش شبکه یا هش ریت را از آن خود کرد به اصطلاح حمله 51 درصدی رخ می دهد و می توان به بلاکچین دسترسی پیداکرد.

چنین اخلالی در شبکه به زمانی اطلاق می‌شود که اکثر قدرت هش شبکه بلاک چینی در اختیار یک شخص یا گروه واحد خرابکاری قرار بگیرد. مهاجم می‌تواند ترتیب تراکنش‌ها را حذف و اصلاح کند و تراکنش‌ها را معکوس کند. با همیار کریپتو همراه باشید تا حمله 51 درصدی را معرفی کنیم.

 

الگوریتم اجماع (Algorithm Consensus)

برای تایید تراکنش های شبکه، الگوریتم هایی وجود دارند که بر طبق آنها ماینرها به تایید یا عدم تایید تراکنش به توافق می رسند. در شبکه بلاکچین از 2 نوع الگوریتم کلی “ گواه اثبات کار“ و “ گواه اثبات سهام“ استفاده می شود.

مقاله معرفی POW و POS 

گواه اثبات کار (Work of Proof)

به فرآیندی که طی آن ماینرها روی حل یک مسئله ریاضی در شبکه فعالیت و کار می کنند گواه اثبات کار می گویند. اثبات کار (Work of Proof )روشی برای تأیید تراکنشها در شبکه های غیرمتمرکز است که به آن استخراج یا ماینینگ میگویند. در این روش افراد داوطلب میتوانند قدرت پردازشی سخت افزار کامپیوتر خود را به شبکه یک ارز دیجیتال (مانند بیت کوین) اختصاص بدهند و با کمک به تأیید تراکنشها از شبکه پاداش دریافت کنند.

گواه اثبات سهام (Stake of Proof)

اثبات سهام (Stake Of Proof )یک روش جایگزین برای تأیید تراکنش ها در شبکه های غیرمتمرکز است که به سخت افزار و مصرف برق نیاز ندارد. در یک شبکه مبتنی بر اثبات سهام افرادی که بخواهند در کار تأیید تراکنش ها شرکت کنند. باید ارز دیجیتال آن شبکه را بخرند و کیف پول خود را به شبکه اختصاص دهند یا به اصطلاح سهام گذاری کنند. به این ترتیب در ازای سهامی که در اختیار شبکه قرار داده اند به طور مرتب مقداری به ارزهای دیجیتال آنها اضافه می شوند.

غیر متمرکز بودن در یک بلاکچین به چه معناست؟

بلاک چین ها توسط یک شبکه نامتمرکز و توزیع شده از گره‌های شبکه نگهداری می‌شود. همه شرکت‌کنندگان به منظور رسیدن به یک اجماع با هم همکاری می‌کنند و همین باعث می‌شود یک شبکه بلاک چینی امن باشد. هرچه که این شبکه بزرگتر باشد، امکان محافظت از شبکه در برابر حملات، خرابکاری و دستکاری داده‌ها بیشتر است.

اگر مهاجم موفق به ایجاد اختلال در شبکه شود، نرم افزار و پروتکل حاکم بر شبکه به سرعت اصلاح و به عنوان پاسخی به آن حمله تطبیق داده می‌شود.

این امر مستلزم آن است که سایر گره‌های شبکه به اجماع و در مورد این تغییرات به توافق برسند. پس بزرگی شبکه‌ای مثل بیت کوین که از اثبات کارت استفاده می کند در برابر حملات بسیار موثر است و آن را به امن‌ترین و قابل اعتمادترین ارز دیجیتال موجود تبدیل کرده است.

از طرفی زیرساخت‌های بلاک چینِ بیت کوین به عنوان یک دفتر کل غیرمتمرکز و سیستمی توزیع‎‌شده، مانع از آن می‌شود که شبکه در کنترل یک نهاد متمرکز باشد. به همین دلیل است که هیچ قدرت متمرکزی بیت کوین را کنترل نمی‌کند.

حمله 51 درصدی چیست؟

یکی از مهم ترین خطراتی است که بلاکچین را تهدید می کند. در شبکه‌های بلاکچینی که از الگویتم اثبات کار (Proof of Work) استفاده می کند بتوان به بیش از نیمی از هش ریت (نرخ هش) شبکه دسترسی پیدا کرد به اصطلاح می گویند، حمله 51 درصدی رخ داده است.

با رخ دادن حمله 51 درصدی عملکرد غیرمتمرکز شبکه ازبین خواهد رفت. در این حمله فرد می‌تواند تراکنش‌ها را دستکاری کند.

BTC

مثلا می تواند تراکنش‌هایی را ایجاد و تایید کند که مسلما مشکلات زیادی را برای شبکه به همراه خواهد داشت. مهاجم می‌تواند از تایید برخی یا همه تراکنش‌ها جلوگیری کند و یا امکان استخراج را از برخی یا همه ماینرها بردارد. اما نمی‌تواند تراکنش‌های دیگر کاربران را معکوس کند و از ایجاد و صدور تراکنش‌های جدید به شبکه جلوگیری کند.

همچنین تغییر پاداش استخراج بلاک، ساخت کوین‌هایی خارج از برنامه استخراج، سرقت کوین‌ها از سایر کاربران از دسته اتفاقاتی است که هیچگاه نمی‌تواند در حمله 51 درصدی رخ دهد.

حمله 34 درصدی چیست؟

«تنگل» یک دفترکل توزیع‌شده است که اساسا با بلاک چین تفاوت دارد. شبکه تنگل در توسعه آیوتا (IOTA)، که یک ارز دیجیتال برای استفاده در بستر اینترنت اشیا است، به کاربرده شده است.

به دلیل تفاوت ساختاری تنگل با بلاک چین، می‌توان با در اختیار داشتن 34 درصد (بیش از یک سوم) از توان محاسباتی شبکه‌ی تنگل، حمله اکثریت را انجام داد.

حمله 51 درصدی

در حمله 51 درصدی مهاجم چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟

فرد هکر می تواند یک کوین را دو بار خرج کند، از انجام تراکنش ها جلوگیری کند، مانع از استخراج سایر ماینر ها شود.

از طرفی نمی تواند تراکنش های تایید شده قبلی را برگرداند، از یک آدرس خاص رمز ارز ها را به سرقت ببرد، تراکنش های غیر واقعی درست کند و کوین های جدیدی ایجاد کند.

حمله 51 درصدی

آیا تا بحال حمله 51 درصدی بر روی رمز ارزها رخ داده است؟

بله تا به امروز برخی از ارزها دچار حمله 51 درصدی شده اند،برخی از مهم ترین آنها عبارت اند از:

اتریوم کلاسیک ( Ethereum Classic )
زن کش ( ZenCash )
ورج ( Verge )
بیت کوین گلد ( Bitcoin Gold )
موناکوین ( Monacoin )

51درصد

احتمال حمله 51 درصدی چه قدر است؟

حمله ۵۱ درصدی به بلاک چین‌ بزرگی مانند بیت کوین غیرممکن است، چون توجیه اقتصادی ندارد. اندازه یک بلاک چین عامل ‌قدرتمندی در مقابل تهاجم است.

بلاک چین یک شبکه توزیع‌شده از نودها است و تمام مشارکت‌کنندگان در روند دست‌یابی به اجماع همکاری می‌کنند همین باعث امنیت بالای بیت کوین شده است. با بزرگتر شدن شبکه و افزاش قدرت نودها محافظت در برابر حملات بهتر و امکان دست‌کاری داده‌ها کمتر می‌شود. حمله 51 درصدی به بیت کوین نیاز به یک شبکه فوق‌العاده قدرتمند برای غلبه بر سایر ماینرها دارد.

اگر بلاک چین قدرتمند باشد، احتمال غلبه یک شخص بر سایر ماینرها بسیار بسیار پایین است. با رشد یک شبکه بلاک چین و قوی شدن آن، اضافه شدن بلاک جدید بلافاصله پس از بلاک قبلی و اتصال بلاک‌ها با کریپتوگرافی یا رمزنگاری، تغییر و دستکاری بلاک‌های تایید شده قبلی بسیار دشوار است.

زمانی که یک بلاک چین به اندازه کافی بزرگ شود، احتمال این که فرد یا گروهی از افراد بتوانند قدرت محاسباتی لازم برای غلبه بر دیگران را داشته باشند، پایین می‌آید. از طرفی اگر بلاک ها بلافاصله پس از یکدیگر اضافه شوند در حمله 51 درصدی هکر فقط می تواند تراکنش های چند بلاک آخر را تحت تاثیر قرار دهد و در مدت زمان کوتاهی شبکه مختل خواهد شد.

حمله 51 درصدی

جمع بندی

حمله اکثریت یا اتک 51 درصدی، به اختلال در شبکه بلاک چین توسط یک هکر گفته می‌شود. هکر با در اختیار گرفتن بیش از نیمی از هش ریت بلاک چین در شبکه‌هایی که از پروتکل اثبات کار (POW) استفاده می‌کنند. می‌تواند برای مدت کوتاهی در شبکه اختلال ایجاد کند و تراکنش‌ها و بلاک‌ها را دست‌کاری کند. هر چه شبکه‌ بلاک چین بزرگ‌تر باشد، حمله ۵۱ درصد سخت‌تر می‌شود.

بیت کوین که بزرگ‌ترین ارز دیجیتال با گسترده‌ترین شبکه از گره‌هاست، در برابر حمله 51 درصدی نسبت به دیگر ارزها مقاوم تر است. آلت کوین‌ها که شبکه کوچک‌تری دارند،بیشتر در معرض این حمله هستند و چندین آلت‌کوین قربانی حمله اکثریت شده‌اند.

اساتید همیار کریپتو در کریپتو استارتر حمله 51 درصدی را به طور مفصل به دانش پژوهان آموزش می دهند.

برای کسب سود در بازار کریپتو باید آگاهی و شناخت کامل از آن داشته باشیم، تیم همیار کریپتو برای کمک به علاقه مندانی که قصد ورود به این بازار را دارند دوره های آموزش ارز دیجیتال در مشهد را به صورت حضوری و غیرحضوری برای تمام علاقمندان در نقاط مختلف کشور اجرا می کند. این دوره ها بر اساس تحلیل بازار و متناسب با نیاز مخاطبان از پایه تا پیشرفته طراحی و بروز می شوند.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۳
ارسال دیدگاه جدید