با گسترش دنیای دیجیتالی و روز به روز شرایط زندگی راحت‌تر و امکانات در دسترس‌تر می‌شود. یکی از مزایایی که دنیا دیجیتال برای ما به ارمغان می‌آورد حذف واسطه‌ها و دلال‌ها است. خرید ربع سکه از بورس آن هم به‌طور مستقیم و بدون واسطه یکی از این مزایا و کاربردهاست.

تیم همیار کریپتو در مقاله «صفر تا صد نحوه خرید ربع سکه از بورس به بیان ساده» به‌تمامی سؤالات شما در رابطه با خرید ربع سکه از بورس پاسخ خواهد همچنین مراحل خرید به‌طور گام‌به‌گام برای شما توضیح داده خواهد شد.

خرید سکه از بورس کالا

این مقاله به طور اختصاصی اطلاعات مربوط به خرید ربع سکه از بورس و شرایط آن را توضیح می‌دهد اما ما این آموزش را به نحوی پیش خواهیم برد که اگر تمایل به خرید سکه تمام بهار آزادی داشتید یا در آینده نیم سکه بهار آزادیدر بورس کالا عرضه شود. شما باز هم با مراجعه به این مقاله بتوانید ثبت سفارش کرده و خریدتان را انجام دهید. توجه کنید برای انواع سکه طلا روند کار یکی بوده صرفاً نام نماد تغییر خواهد کرد.

خرید ربع سکه طلای بهار آزادی در بورس کالا

در این بخش قصد داریم مشخصات سکه ربع بهار آزادی و شرایط عرضه آن را در بورس کالا بررسی کنیم. بورس کالا اطلاعیه‌ای را منتشر نموده است و در آن توضیح داده که در تاریخ 24 در ماه 1401 نماد معاملاتی گواهی سپرده کالایی ربع سکه طلای بهار آزادی خزانه بانک رفاه کارگران با نماد «سکه0312ن06» گشایش شده و آماده ثبت سفارش و معامله است.

مشخصات ربع سکه در حال عرضه:

  • سکه طلای ربع بهار آزادی
  • وزن: 2/033گرم
  • عیار: 900 در هزار
  • سال ضرب: 1386
  • گواهی سپرده کالایی ناپیوسته (به روش گشایش و با استفاده از سازوکار حراج تک قیمتی)

آیا برای خرید ربع سکه بهار آزادی همانند خودرو باید از طریق کد بورس کالا سفارش گذاری کنم؟

خیر. برای باید از طریق کد بورسی خود، سفارش خرید ربع سکه را ثبت کنید.

برای خرید ربع سکه از بورس باید در سامانه سجام احراز هویت کرده سپس در یکی از کارگزاران بورس اوراق بهادار ثبت نام کنید تا بتوانید با پلتفرم آن کارگزاری معامله کنید.

شما زمانی که کد بورسی دریافت کردید و از طریق کارگزاری‌های مختلف می‌توانید به معاملات اوراق بهادار مثل سهام بپردازید. اگر از قبل معامله‌گر بورس بوده‌اید با سازوکار ثبت سفارش برای خریدوفروش آشنا هستید. نحوه و پروسه خرید ربع سکه دقیقاً مانند اوراق بهادار (سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس) است.

نماد ربع سکه بهار آزادی (سکه0312ن06) است و باید در قسمت جست جو کارگزاری خود نماد را تایپ کرده و سفارش خرید خود را بین 100 الی 500 گواهی سپرده ربع سکه ثبت کنید.

شرایط جدید خرید ربع سکه در تاریخ 4 بهمن چیست؟

به اطلاع می رساند جهت ثبت سفارش خرید گواهی سپرده کالایی نماد ربع سکه 0312رفاه(ن) (سکه0312ن06)، متقاضیان خرید می بایست از ساعت 10:30 الی ساعت 13:00 روز جاری مورخ 1401/11/04، نسبت به ثبت سفارش خرید اقدام نمایند. معاملات گواهی سپرده کالایی این نماد به صورت ثبت سفارش (Book Building) انجام می‌شود.

تاکید می شود در عرضه روز جاری حراج به روش تک قیمتی انجام نمی شود و در صورت تخصیص گواهی سپرده کالایی به مشتری، قیمت معامله دقیقاً همان قیمت ثبت شده در سفارش خرید مشتری خواهد بود.

اطلاعات گواهی سپرده کالا در کجا نمایش داده می‌شود؟

به سه روش مختلف می‌توانید به جزئیات و تاریخچه معاملات ربع سکه بهار آزادی دسترسی پیدا کنید.

روش اول: در این روش پروسه رسیدن به‌تمامی گواهی سپرده‌ها دسترسی پیدا کنید. برای مشاهده تابلوی معاملات گواهی سپرده می‌توانید وارد سایت tsetmc.com شده و طبق تصویر ابتدا سربرگ «بورس کالا» را انتخاب کرده سپس «گواهی سپرده کالایی» را انتخاب کنید تا اطلاعات جامعی از تمامی نمادهای گواهی سپرده کالایی در حال معامله بازار برایتان نمایش داده شود. در قدم آخر روی نماد «سکه0312ن06» کلیک کرده تا وارد صفحه اختصاصی این نماد شوید.

خرید ربع سکه از بورس

روش دوم: وارد سایت tsetmc.com شده و از قسمت جست‌وجو (علامت ذره‌بین – سبزرنگ- سربرگ بالای صفحه) به‌طور مستقیم نماد «سکه0312ن06» را سرچ کرده و وارد صفحه نماد شوید.

روش سوم: برای آنکه راه‌های دسترسی را بدانید دو روش قبل توضیح داده شد. حال جهت رفاه حال شما خوانندگان گرامی با کلیک کردن روی ربع سكه می‌توانید مستقیماً به صفحه معاملات این نماد دسترسی پیدا کنید.

خرید سکه از بورس کالا

برای ورود به کانال سیگنال بورس ایران و دریافت سیگنال‌های معاملاتی رایگان کلیک کنید.

پس از خرید آیا امکان فروش ربع سکه در بازار بورس وجود دارد؟

خیر. گواهی‌ سپرده کالایی ربع سکه معاملات ثانویه ندارد، یعنی پس از خرید ربع سکه از بورس کالا باید در مدت زمان مشخص از خزانه بانک تحویل بگیرید.

چه زمانی معاملات ربع سکه انجام می‌شود؟

معاملات ربع سکه به درخواست بانک مرکزی در روزهای کاری انجام می‌شود. ربع سکه همیشه قابل معامله نیست و یک روز قبل از عرضه توسط بانک مرکزی اطلاع‌رسانی خواهد شد. به بیان دیگر پس از آنکه هر دوره عرضه به پایان رسید، برای خرید ربع سکه از بورس باید تا دوره بعدی صبر کنید.

در روز‌های مجاز تعیین‌شده توسط بانک مرکزی، زمان سفارش دهی از ساعت 9 صبح الی 13 است و رأس ساعت 13 ربع سکه به‌صورت حراج تک قیمتی (ثبت سفارش) معامله خواهد شد.

دامنه نوسان و قیمت فروش ربع سکه توسط بانک مشخص خواهد شد و به‌تمامی افرادی که سفارش گذاشته‌اند در یک قیمت ثابت، سکه واگذار خواهد شد.

ربع سکه را در چه قیمتی خرید کنم؟

شما باید در بازه قیمتی مجاز تعیین‌شده توسط بانک مرکزی ثبت سفارش کنید حال اینکه دقیقاً چه قیمتی ثبت سفارش کنید به صلاح‌دید خودتان هست. طبق اعلام بانک مرکزی خرید ربع سکه از بورس مشمول مالیات نمی‌شود.

برای بررسی بهتر می‌توانید قیمت روز سکه در صرافی‌ها را بررسی کرده، حباب ربع سکه را در نظر گرفته و طبق آن سفارش گذاری کنید.

در همیار کریپتو آموزش ارزدیجیتال در مشهد به‌صورت حضوری در کلاس‌های عمومی‌ یا حضوری برگزار می‌شود. این مجموعه برای افرادی که به هر دلیلی نمی‌توانند معامله گری در ارز دیجیتال را به‌صورت حضوری آموزش ببینند، کلاس‌های مجازی در اسکای روم نیز برگزار می‌کند.

آموزش حرفه ای تریدر شو ارز دیجیتال

کانال سیگنال ترید ارز دیجیتال

نحوه ثبت سفارش خرید ربع سکه در بورس آگاه

خرید ربع سکه در بورس آگاه

قیمت پایه خرید ربع سکه در بورس کالا چقدر است؟

در حال حاضر قیمت پایه برای خرید ربع سکه یک میلیون تومان است که برای ثبت سفارش در این قیمت باید معادل 100,000 در کادر قیمت وارد نمایید.

به بیان ساده تر اگر قصد خرید ربع سکه از بورس با قیمت یک میلیون تومان را دارید در کادر قیمت باید عدد 100,000 را وارد نمایید.

چرا زمانی که قیمت را به ریال وارد میکنم، خطا می دهد؟

بازه ثبت سفارش ربع سکه بین 100,000 الی 1,410,000 است. برای مثال اگر بخواهید قیمت 6,000,000 تومان ثبت سفارش کنید باید عدد 600,000 را در کادر قیمت وارد کنید. چرا که شما در حال خرید گواهی سپرده کالای ربع سکه هستید و در سامانه معاملات هر ربع سکه معادل 100 واحد معاملاتی محسوب می شود. بنابراین قیمت مشاهده شده یک صدم قیمت ربع سکه محاسبه می‌شود.

من سهامم را فروختم تا بتوانم ربع سکه بخرم اما خطا داد، چرا؟

وقتی سهام را می‌فروشیم برای برداشت وجه (مبلغی که فروخته‌ایم) دو روز کاری باید صبر کنیم. به عبارت دیگر زمان تسویه اوراق بهادار دو روز کاری است.

تسویه ربع سکه یک روز کاری است؛ بنابراین با مبلغ حاصل از فروش سهم، در همان روز نمی‌توان سربع سکه خرید.

نکته: از آنجایی که تسویه صندوق های سرمایه گذاری یک روز کاری است، میتوان در همان روزی که صندوق سرمایه گذاری را می‌فروشید و پول نقد به‌دست می‌آورید، کالای ربع سکه را ثبت سفارش و خرید کنید.

به طور خلاصه اگر دارایی پورتفوی بورسی شما، تسویه یک روز کاری باشد میتوانید آن را بفروشید و در همان روز ربع سکه را سفارش دهید. اگر تسویه دو روز کاری باشد، روز کاری بعد از فروش میتوانید سفارش خردی ربع سکه را ثبت کنید.

حداقل و حداکثر حجم هر سفارش چقدر است؟

هر شخص حقیقی می‌تواند بین 1 الی 5 عدد ربع سکه بهار آزادی خریداری کند اما اگر در قسمت حجم معامله عدد 1 را بنویسید، سیستم خطا خواهد داد.

سفارش خود را باید مضربی از 100 ثبت کنید چرا که هر گواهی معادل 0.01 قطعه ربع سکه طلای بهار آزادی هست. به بیان ساده‌تر اگر می‌خواهید یک ربع سکه بخرید باید عدد 100 (یعنی 100 گواهی سپرده کالا) را وارد کنید و اگر بخواهید 2 عدد ربع سکه بخرید باید عدد 200 در کادر مربوط به حجم سفارش وارد کنید.

آیا باید ربع سکه را حتما تحویل گرفت؟

بله. سپرده کالایی ربع سکه دارای معاملات ثانویه نیست. شما می‌توانید پنج روز بعد از معامله، کالای خود را دریافت کنید.

هزینه انبار داری چقدر است؟

مدت زمان بین درخواست نوبت‌دهی تا نوبت تخصیص‌ یافته، شامل هزینه انبارداری نخواهد شد. اما اگر در مدت زمان معین برای تحویل اقدام نکنید، روزانه 1000 ریال به‌عنوان هزینه انبار داری تعیین‌شده است. اگر در مهلت مقرر کالای خود را دریافت نکنید علاوه بر هزینه انبار داری باید 9 درصد هزینه انبارداری را هم به‌عنوان مالیات بر ارزش افزوده به انباردار پرداخت کنید.

حداکثر زمان نگهداری سکه در خزانه تا تاریخ 1403/12/20 خواهد بود. اگر پس از خرید ربع سکه از بورس تا این تاریخ برای تحویل کالا اقدام نکنید. ملاک عمل دستورالعمل پذیرش انبار و صدور، معامله و تسویه گواهی سپرده کالایی خواهد بود.

زمان تحویل این اختیار را دارید که مشخصات کالای دریافتی را بررسی کنید. در صورت مغایرت سکه را تحویل نگرفته و حتما از طریق کارگزاری مشکل را به سازمان بورس اطلاع رسانی کرده و منتظر نتیجه بمانید.

چگونه ربع سکه را تحویل بگیرم؟

همان‌طور که بیان‌شده می‌توانید پس از 5 روز از خرید ربع سکه از بورس جهت تحویل کالا اقدام نمایید. شما یا نماینده قانونی‌تان بعد از هماهنگی با خزانه و دریافت نوبت، با مدارک هویتی به محلی که بانک اعلام می‌کند، مراجعه و کالای خود را دریافت کنید.

دقت کنید که ربع سکه خریداری شده از بورس کالا بدون وکیوم هستند.

برای دریافت ربع سکه بهار آزادی باید به سامانه نوبت دهی اینترنتی بانک رفاه کارگران به آدرس https://coin.refah-bank.ir/Membership/login کرده و درخواست تحویل ربع سکه را ثبت کنید.

چنانچه قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتال و خرید و فروش ارز دیجیتال رادارید، اما فرصت کافی یا تخصص لازم برای تحلیل بازار را ندارید، برای سرمایه گذاری موفق در ارزهای دیجیتال و در امان ماندن از کلاه‌برداران و شکارچیان ارز دیجیتال می‌توانید از تدریس خصوصی ارز دیجیتال به‌صورت حضوری در مشهد و غیرحضوری در مجموعه همیار کریپتو استفاده کنید.

سؤالات متداول

آیا امکان خرید ربع سکه از بورس کالا وجود دارد؟

خیر. ربع سکه را مانند سهام باید از طریق بورس اوراق بهادار خریداری کرد.

نماد ربع سکه بهار آزادی چیست؟

ربع سکه بهاری آزادی با نماد «سکه0312ن06» معامله می‌شود.

چه تعداد ربع سکه میتوان خرید؟

میتوانید بین 1 تا حداکثر 5 عدد ربع سکه بهار آزادی بخرید؛ هر ربع سکه معادل 100 گواهی سپرده کالایی ربع سکه طلا است؛ بنابراین اگر قصد خرید یک ربع سکه دارید در کادر حجم عدد 100، دو ربع سکه در کادر حجم عدد 200، سه ربع سکه در کادر حجم عدد 300 و به همین ترتیب برای خرید 5 عدد ربع سکه طلا باید در کادر حجم عدد 500 را وارد کنید.

جهت درخواست ثبت نام در دوره های آموزشی همیار کریپتو در مشهد فرم زیر را تکمیل کنید.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

بینگ ایکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

مکسی

IP خارج از ایران نیاز دارد

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی تبدیل

تبدیل

IP خارج از ایران نیاز ندارد