ویتالیک بوترین نویسنده و برنامه‌نویس روسی/کانادایی از سال 2011 وارد انجمن بیتکوین شد و یکی از بنیان‌گذاران و نویسندگان مقالات در مجلۀ بیتکوین بود. نام بوترین با اتریوم پیوند خورده و همه ما او را با اتریوم می‌شناسیم، نابغه 19 ساله که دومین پلتفرم رمز ارز را توسعه داد. در این مقاله زندگینامه ویتالیک از کودکی تا حال را بررسی می‌کنیم تا با خالق اتریوم بیشتر آشنا شویم.

دوران کودکی ویتالیک بوترین

ویتالیک در 31 ژانویه 1994 در شهر کلومنا در مسکو، متولد شد. تا ۶ سالگی در روسیه زندگی می‌کرد و پس‌ازآن به کانادا مهاجرت کرد. در کانادا سال سوم ابتدایی در برنامه‌ای که برای تیزهوشان بود شرکت کرد و این برنامه استارت ویتالیک بود تا او متوجه تفاوت هوشی خود نسبت به دوستانش شود.

به‌شدت به ریاضیات و برنامه‌نویسی و اقتصاد علاقه داشت و می‌توانست اعداد سه‌رقمی را به‌سرعت حفظ کند حتی سریع‌تر از یک انسان معمولی، ویتالیک متوجه این تفاوت‌های خاص با هم‌سن‌وسال‌های خودش شد.

ویتالیک بوترین در دانشجویی

Vitalik Buterin در سال 2011، یعنی زمانی که به دنبال یک مسیر جدید در زندگی خود بود، تحت تأثیر بیت کوین قرار گرفت. در ابتدا به نحوه عملکرد بیت کوین و اینکه بدون پشتوانه است مشکوک شد اما درنهایت تصمیم گرفت رمز ارزی بسازد که از طریق استخراج به دست نیاید و فقط به‌عنوان یک روش پرداخت از آن استفاده شود.

در ابتدا به گروه بیت کوین پیوست و نویسنده مقالات بود که درازای هر مقاله 5 بیت کوین دریافت می‌کرد. دراین‌بین تمام جنبه‌های مختلف ارزهای دیجیتال را بررسی کرد. Mihai Alisie، یکی از علاقه‌مندان بیت کوین در رومانی بود که تحت تأثیر مقالات ویتالیک قرار گرفت و در اواخر سال 2011 منجر به تأسیس مجله بیت کوین شد.

ویتالیک ساعت‌های زیادی را به نوشتن، سفر و کار اختصاص می‌داد، دانشگاه را رها کرد و تصمیم گرفت به نقاط مختلف دنیا سفر کند و پروژه‌های مختلف را بررسی کند، نتیجه این بررسی‌ها گسترده نبودن پروژه‌ها بود. ویتالیک برای حل این مشکل تصمیم گرفت با جایگزین کردن یک‌زبان برنامه‌نویسی کامل تورینگ، کامپیوتر را قادر سازد تا هر مشکلی را با توجه به الگوریتم مناسب و زمان و حافظه لازم رفع کند.

خلق اتریوم

در اواخر سال 2013، ویتالیک بوترین ایده خود را برای تعدادی از دوستانش ارسال کرد. حدود 30 نفر برای گفتگو دربارهٔ مفهوم ایده به ویتالیک مراجعه کردند. در طول جلسات و گفتگوها با مردم، این ایده تغییر کرد، هر هفته روش‌های جدیدی برای استفاده از آن ارائه می‌دادند.

در پایان ژانویه سال 2014، این تیم متوجه شد که ایجاد یک حافظهٔ کمکی برای فایل غیرمتمرکز نسبتاً آسان است و مفاهیمی همچون رجیستری نام فقط با دو خط کد قابل‌اجرا هستند. با استفاده از این موارد، آن‌ها به‌آرامی ایده ویتالیک را تغییر دادند و به‌تدریج آن را به وضعیت امروزهٔ اتریوم تبدیل کردند.

در ژانویه سال 2014 به‌طور عمومی این پروژه اعلام شد و تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوترین، میهای آلیزی، آنتونی دی لوریو، چارلز هاسکینسون، جو لوبین و گاوین وود بود.در 30 ژوئیه 2015، اولین نسخه عمومی و آزمایشی اتریوم بانام فرانتیر Frontier در دسترس عموم قرار گرفت. زمانی‌که این پلتفرم از طرف توسعه‌دهندگان پایدار تلقی شد، به نسخه Homestead منتقل شد.

این انتقال در 14 مارس 2016 اتفاق افتاد، هنگامی‌که شبکه اتریوم اولین نسخه رسمی تولید خود را مشاهده کرد. ورود آن به نسل بعدی فناوری بلاک چین آغاز شد، این امر آزادی بیشتری به توسعه‌دهندگان داد و استفاده از آن به‌طور قابل‌توجهی آسان‌تر شده بود.

اتریوم 2.0 چیست؟

توسعه متن‌باز اتریوم برای انجام یک ارتقای کلی در پلتفرم اتریوم جریان دارد و نتیجه آن، Eth2 است. هدف اصلی از ارتقای پلتفرم اتریوم افزایش توان عملیاتی تراکنش‌ها است.

آمارهای ارائه‌شده نشان می‌دهد که در سال 2020 روزانه 1/1 میلیون تراکنش در پلتفرم اتریوم انجام‌شده که حدود 5/3 برابر بیشتر از تعداد تراکنش‌هایی است که روزانه در پلتفرم بیتکوین انجام می‌شود. با راه‌اندازی اتریوم 2.0، تعداد تراکنش‌ها به بیش از 10 هزار تراکنش در ثانیه می‌رسد.

ارتقای اتریوم 2.0 در سه فاز راه‌اندازی شده. فاز صفر این طرح، در دسامبر 2020 راه‌اندازی شد و تنها دو فاز دیگر برای اجرا باقی‌مانده‌اند.

فازصفر: Beacon Chain ساخته می‌شود که یک بلاک چین اثبات سهام است و به‌عنوان مرکز هماهنگی و اجماع ETH2 کار خواهد کرد.

فاز یک: زنجیره‌های پایگاه داده خُرد (Database Shard) ساخته می‌شود و آن‌ها را به Beacon Chain متصل می‌کند.

فاز دو: اجرای وضعیت States در زنجیره‌های شارد پیاده‌سازی می‌شود. زنجیره اتریوم 1.0 یکی از خُردهای اتریوم 2.0 است.

شایعه مرگ ویتالیک بوترین

در ژوئن سال 2017، شایعه مرگ ویتالیک بوترین در یک سانحه رانندگی سبب ریزش 4 میلیون دلاری ارزش کل بازار اتریوم شد. بعد از مشخص شدن حقیقت، ارزش ازدست‌رفته بازار توکن Ether به آن بازگشت.

این اتفاق سبب شد، اهمیت ویتالیک بوترین در رمز ارز اتریوم و جامعه بلاک چین مشخص شود. پس می‌توان نتیجه گرفت ناشناس بودن خالق بیت کوین، حرکتی هوشمندانه بوده است.

همه ساتوشی ناکاموتو را به‌عنوان خالق بیت کوین می‌شناسند، اما این یک اسم رمزی است. برخی این اسم را به یک فرد و برخی دیگر، به یک تیم متشکل از توسعه‌دهندگان نسبت می‌دهند.

دیمیتری پدرِ پدر اتریوم

شما هم وقتی نام بوترین را می‌شنوید، ناخودآگاه به ویتالیک، نابغه‌ای روسی خالق اتریوم فکر می‌کنید؛ اما این بار می‌خواهیم در مورد دیمیتری پدر خالق اتریوم صحبت کنیم.

دیمیتری بوترین در سال 1972 در گروزنی، پایتخت چچن متولد شد. او کارآفرینی باهوش است که می‌خواهد جهان را به‌جای بهتری برای زندگی تبدیل کند. او بیان کرده که  همواره به موفقیت اتریوم کاملاً اعتقاد داشتم، زیرا جنس افرادی را که در آن مشارکت دارند می‌شناسم.» اما خودش به‌صورت عملی درگیر پروژه اتریوم نبوده و نظاره‌گر پیشرفت آن است.

وضعیت کنونی نابغه روسی

ویتالیک بوترین سنگاپور را برای زندگی برگزید. او همانند قبل، به‌سختی مشغول کار روی اختراعش است. در ابتدا فقط سه نفر روی پروتکل‌های اتریوم کار می‌کردند، اما ویتالیک امیدوار است تیم توسعه به مرحله‌ای برسد که کمتر به وجود و حضور وی نیاز داشته باشند.

ویتالیک به آینده Ethereum بسیار امیدوار است. به عقیده وی، تنها قاتل اتریوم، خود اتریوم محسوب می‌شود. وی در همکاری با سایر اعضای تیم، به‌طور مستمر مشغول رفع باگ‌های موجود در نسخه کنونی و ارائه قابلیت‌های بیشتر در نسخه‌های بعدی است تا پایداری، امنیت و کارایی شبکه را افزایش بدهد. آن‌ها مقیاس‌پذیری، بهینه‌سازی، مقرون‌به‌صرفه بودن و امنیت را مهم‌ترین چالش‌ها خطاب می‌کنند.

نقاشی دیجیتالی ویتالیک بوترین

نقاشی دیجیتالی از ویتالیک بوترین در پلتفرم ای‌سینک آرت (Async Art) که نسبت به تغییرات اتر واکنش نشان می‌دهد. به گفته ترور جونز یکی از خالقان این اثر، این بیشترین مبلغ (دلاری) است که برای یک اثر هنری رمزنگاری‌شده، پرداخت‌شده است که معادل 260 اتر بوده است.

این نقاشی حاصل همکاری جونز و آلوتا مانی است. همان‌طور که از نقاشی مشخص است، با الهام از ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، کشیده شده است. در این اثر از یک فناوری قابل‌برنامه‌ریزی به نام لایه‌سازی (Layering) استفاده‌شده است. این فناوری باعث می‌شود تا نقاشی هرروز خودش را بازسازی کند.

دارایی ویتالیک بوترین

او سرمایه‌اش را در قالب توکن اختصاصی پلتفرم اتریوم نگهداری می‌کند، به همین دلیل با افزایش قیمت این رمز ارز ثروتش بیشتر شده و در صورت کاهش، ارزش دارایی وی پایین می‌آید.

در سال 2018، ویتالیک تبدیل به یک میلیونر شد و تنها 28 سال سن داشت.

درنیمه اول سال 2021 و هم‌زمان با رشد انفجاری قیمت اتریوم و رسیدن قیمت هر واحد آن به بالای 3500 دلار، بوترین تبدیل به جوان‌ترین میلیاردر در حوزه رمز ارزها شد.

در آدرس کیف پول نابغه دنیای کریپتو کارنسی، حدود 333 هزار و 500 واحد ETH وجود دارد.

جایزه‌ها

تیل فلوشیپ (۲۰۱۴)

جایزه WTA در بخش نرم‌افزار آی‌تی (۲۰۱۴)

قرارگرفتن در لیست فورچون 40

قرارگرفتن در لیست فوربز 30

جمع‌بندی

بااینکه ویتالیک بوترین خالق یکی از سه ارز دیجیتال موفق در عرصۀ جهانی است و ثروتی چشمگیر دارد، ولی همچنان در حال کاربر روی سیستم‌های اتریوم است.

او می‌خواهد تا در به‌روزرسانی‌های بعدی آن‌ها را بیشتر از قبل توسعه و بهبود دهد. آشنایی با زندگینامه ویتالیک بوترین و فرایندی که منجر به خلق اتر شد، برای سرمایه‌گذاران حوزۀ ارز دیجیتال که هنوز برای خرید مردد هستند، مناسب و حتی ضروری است.

ارز دیجیتالی که به دست فردی بااین‌همه نبوغ و استعداد متولدشده و همچنان تیمی از بهترین متخصص‌ها در حال بررسی برای بهبود و توسعۀ آن هستند، انتخابی مناسب برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است.

به‌روزرسانی‌های بعدی ویتالیک بدون شک تأثیر مثبتی بر بازار اتر و توسعه شبکه اتریوم و ارز دیجیتال خواهد گذاشت که باید منتظر آن باشیم.

چنانچه قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتال و شروع خریدوفروش را دارید، اما فرصت کافی یا تخصص لازم برای تحلیل بازار را ندارید، برای سرمایه‌گذاری موفق در ارزهای دیجیتال می‌توانید از دوره های آموزشی ارز دیجیتال همیار کریپتو استفاده کنید.

این دوره‌ها بر اساس تحلیل بازار و متناسب با نیاز مخاطبان از پایه تا پیشرفته طراحی و بروز می‌شوند. تیم همیار کریپتو برای کمک به علاقه‌مندانی که قصد ورود به این بازار رادارند دوره های آموزش ارز دیجیتال در مشهد را به‌صورت حضوری در مشهد و غیرحضوری برای علاقه‌مندان در نقاط مختلف کشور در فضای اسکای روم برگزارمی‌کند.

جهت درخواست ثبت نام در دوره های آموزشی همیار کریپتو در مشهد فرم زیر را تکمیل کنید.

سؤالات متداول

1. ویتالیک بوترین کیست؟

ویتالیک بوترین نویسنده و برنامه‌نویس روسی/کانادایی از سال 2011 وارد انجمن بیتکوین شد و یکی از بنیان‌گذاران و نویسندگان مقالات در مجلۀ بیت کوین بوده و خالق رمز ارز اتریوم است.

2. نظر بوترین در مورد آینده اتریوم چیست؟

بوترین در آخرین مصاحبه خود در مورد آینده اتریوم این‌طور بیان کرد که برآورد او و تیمش از مدت‌زمان موردنیاز برای بهره‌برداری کامل از اتریوم 2.0، حدود 6 سال است.

3. نحوه عملکرد اتریوم چگونه است؟

اتریوم نیز مانند بیت کوین و سایر ارز های دیجیتالی به صورت غیر متمرکز فعالیت کرده.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

بینگ ایکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

مکسی

IP خارج از ایران نیاز دارد

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی تبدیل

تبدیل

IP خارج از ایران نیاز ندارد