ویتالیک بوترین کیست؟ خالق اتریوم و ثروت آن

ویتالیک بوترین کیست؟ خالق اتریوم و ثروت آن

ویتالیک بوترین Vitalik Buterin

ویتالیک بوترین نویسنده و برنامه‌نویس روسی/کانادایی از سال 2011 وارد انجمن بیتکوین شد و یکی از بنیان‌گذاران و نویسندگان مقالات در مجلۀ بیتکوین بود. نام بوترین با اتریوم پیوند خورده و همه ما او را با اتریوم می‌شناسیم، نابغه 19 ساله که دومین پلتفرم رمز ارز را توسعه داد. در این مقاله زندگینامه ویتالیک از کودکی تا حال را بررسی می‌کنیم تا با خالق اتریوم بیشتر آشنا شویم.

دوران کودکی ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین Vitalik Buterin در 31 ژانویه 1994 در شهر کلومنا در مسکو، متولد شد. تا ۶ سالگی در روسیه زندگی می‌کرد و پس‌ازآن به کانادا مهاجرت کرد. در کانادا سال سوم ابتدایی در برنامه‌ای که برای تیزهوشان بود شرکت کرد و این برنامه استارت ویتالیک بود تا او متوجه تفاوت هوشی خود نسبت به دوستانش شود.

به ‌شدت به ریاضیات و برنامه‌نویسی و اقتصاد علاقه داشت و می‌توانست اعداد سه‌رقمی را به‌سرعت حفظ کند حتی سریع‌تر از یک انسان معمولی، ویتالیک متوجه این تفاوت‌های خاص با هم‌سن‌وسال‌های خودش شد.

کودکی ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین در دانشجویی

Vitalik Buterin در سال 2011، یعنی زمانی که به دنبال یک مسیر جدید در زندگی خود بود، تحت تأثیر بیت کوین قرار گرفت. در ابتدا به نحوه عملکرد بیت کوین و اینکه بدون پشتوانه است مشکوک شد اما درنهایت تصمیم گرفت رمز ارزی بسازد که از طریق استخراج به دست نیاید و فقط به‌عنوان یک روش پرداخت از آن استفاده شود.

در ابتدا به گروه بیت کوین پیوست و نویسنده مقالات بود که در ازای هر مقاله 5 بیت کوین دریافت می‌کرد. در این‌ بین تمام جنبه‌های مختلف ارزهای دیجیتال را بررسی کرد. Mihai Alisie، یکی از علاقه‌مندان بیت کوین در رومانی بود که تحت تأثیر مقالات ویتالیک قرار گرفت و در اواخر سال 2011 منجر به تأسیس مجله بیت کوین شد.

ویتالیک ساعت‌های زیادی را به نوشتن، سفر و کار اختصاص می‌داد، دانشگاه را رها کرد و تصمیم گرفت به نقاط مختلف دنیا سفر کند و پروژه‌های مختلف را بررسی کند، نتیجه این بررسی‌ها گسترده نبودن پروژه‌ها بود. ویتالیک برای حل این مشکل تصمیم گرفت با جایگزین کردن یک‌زبان برنامه‌نویسی کامل تورینگ، کامپیوتر را قادر سازد تا هر مشکلی را با توجه به الگوریتم مناسب و زمان و حافظه لازم رفع کند.

خلق اتریوم

در اواخر سال 2013، ویتالیک بوترین ایده خود را برای تعدادی از دوستانش ارسال کرد. حدود 30 نفر برای گفتگو دربارهٔ مفهوم ایده به ویتالیک مراجعه کردند. در طول جلسات و گفتگوها با مردم، این ایده تغییر کرد، هر هفته روش‌های جدیدی برای استفاده از آن ارائه می‌دادند.

در پایان ژانویه سال 2014، این تیم متوجه شد که ایجاد یک حافظهٔ کمکی برای فایل غیر متمرکز نسبتاً آسان است و مفاهیمی همچون رجیستری نام فقط با دو خط کد قابل‌اجرا هستند. با استفاده از این موارد، آن‌ها به‌ آرامی ایده ویتالیک را تغییر دادند و به‌ تدریج آن را به وضعیت امروزه اتریوم تبدیل کردند.

در ژانویه سال 2014 به‌ طور عمومی این پروژه اعلام شد و تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوترین، میهای آلیزی، آنتونی دی لوریو، چارلز هاسکینسون، جو لوبین و گاوین وود بود.در 30 ژوئیه 2015، اولین نسخه عمومی و آزمایشی اتریوم با نام فرانتیر Frontier در دسترس عموم قرار گرفت. زمانی‌که این پلتفرم از طرف توسعه‌دهندگان پایدار تلقی شد، به نسخه Homestead منتقل شد.

این انتقال در 14 مارس 2016 اتفاق افتاد، هنگامی‌که شبکه اتریوم اولین نسخه رسمی تولید خود را مشاهده کرد. ورود آن به نسل بعدی فناوری بلاک چین آغاز شد، این امر آزادی بیشتری به توسعه‌دهندگان داد و استفاده از آن به‌طور قابل‌توجهی آسان‌تر شده بود.

1

اتریوم 2.0 چیست؟

توسعه متن‌ باز اتریوم برای انجام یک ارتقای کلی در پلتفرم اتریوم جریان دارد و نتیجه آن، Eth2  بود. هدف اصلی از ارتقای پلتفرم اتریوم، افزایش توان عملیاتی تراکنش‌ها بود.

آمارهای ارائه‌ شده نشان می‌دهد که در سال 2020 روزانه 1/1 میلیون تراکنش در پلتفرم اتریوم انجام‌ شده که حدود 5/3 برابر بیشتر از تعداد تراکنش‌هایی است که روزانه در پلتفرم بیتکوین انجام می‌شود.

بر خلاف آنچه که مردم تصور می کنند، اتریوم 2 بلاک چین جدیدی نبود بلکه نسخه به روز شده اتریوم بود تا بتواند ضعف های موجود را پوشش دهد.

ارتقای اتریوم 2.0 در سه فاز راه‌ اندازی شد که فاز صفر این طرح، در دسامبر 2020 راه‌ اندازی شد، فاز یک در 15 سپتامبر 2022 و فاز دو در سال 2023 وارد مرحله اجرا شد.

  • فاز صفر یا زنجیره بیکن: Beacon Chain در این فاز که یک بلاک چین اثبات سهام است و به‌ عنوان مرکز هماهنگی و اجماع ETH2 فعالیت می کند.
  • فاز یک یا مرج اتریوم(Ethereum Merge): در این فاز الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام ادغام شد و بلاک چین اتریوم به فعالیت خود ادامه می دهد.
  • فاز دو شاردینگ (Sharding): این فاز با هدف ارتقای شبکه اتریوم شامل مقیاس پذیری، کاهش زمان و کاهش هزینه تراکنش ها صورت گرفت.

شایعه مرگ ویتالیک بوترین

در ژوئن سال 2017، شایعه مرگ ویتالیک بوترین در یک سانحه رانندگی سبب ریزش 4 میلیون دلاری ارزش کل بازار اتریوم شد. بعد از مشخص شدن حقیقت، ارزش ازدست‌رفته بازار توکن Ether به آن بازگشت.

این اتفاق سبب شد، اهمیت ویتالیک بوترین در رمز ارز اتریوم و جامعه بلاک چین مشخص شود. پس می‌توان نتیجه گرفت ناشناس بودن خالق بیت کوین، حرکتی هوشمندانه بوده است.

همه ساتوشی ناکاموتو را به‌عنوان خالق بیت کوین می‌شناسند، اما این یک اسم رمزی است. برخی این اسم را به یک فرد و برخی دیگر، به یک تیم متشکل از توسعه‌دهندگان نسبت می‌دهند.

3

دیمیتری پدرِ پدر اتریوم

شما هم وقتی نام بوترین را می‌شنوید، ناخودآگاه به ویتالیک، نابغه‌ای روسی خالق اتریوم فکر می‌کنید؛ اما این بار می‌خواهیم در مورد دیمیتری پدر خالق اتریوم صحبت کنیم.

دیمیتری بوترین در سال 1972 در گروزنی، پایتخت چچن متولد شد. او کارآفرینی باهوش است که می‌خواهد جهان را به‌جای بهتری برای زندگی تبدیل کند. او بیان کرده که  همواره به موفقیت اتریوم کاملاً اعتقاد داشتم، زیرا جنس افرادی را که در آن مشارکت دارند می‌شناسم. اما خودش به ‌صورت عملی درگیر پروژه اتریوم نبوده و نظاره‌گر پیشرفت آن است.

وضعیت کنونی نابغه روسی ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین سنگاپور را برای زندگی برگزید. او همانند قبل، به‌سختی مشغول کار روی اختراعش است. در ابتدا فقط سه نفر روی پروتکل‌های اتریوم کار می‌کردند، اما ویتالیک امیدوار است تیم توسعه به مرحله‌ای برسد که کمتر به وجود و حضور وی نیاز داشته باشند.

ویتالیک به آینده Ethereum بسیار امیدوار است. به عقیده وی، تنها قاتل اتریوم، خود اتریوم محسوب می‌شود. وی در همکاری با سایر اعضای تیم، به‌طور مستمر مشغول رفع باگ‌های موجود در نسخه کنونی و ارائه قابلیت‌های بیشتر در نسخه‌های بعدی است تا پایداری، امنیت و کارایی شبکه را افزایش بدهد. آن‌ها مقیاس‌پذیری، بهینه‌سازی، مقرون ‌به ‌صرفه بودن و امنیت را مهم‌ترین چالش‌ها خطاب می‌کنند.

2 1

نقاشی دیجیتالی ویتالیک بوترین

نقاشی دیجیتالی از ویتالیک بوترین در پلتفرم ای‌سینک آرت (Async Art) که نسبت به تغییرات اتر واکنش نشان می‌دهد. به گفته ترور جونز یکی از خالقان این اثر، این بیشترین مبلغ (دلاری) است که برای یک اثر هنری رمزنگاری‌شده، پرداخت‌شده است که معادل 260 اتر بوده است.

این نقاشی حاصل همکاری جونز و آلوتا مانی است. همان‌طور که از نقاشی مشخص است، با الهام از ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، کشیده شده است. در این اثر از یک فناوری قابل‌برنامه‌ریزی به نام لایه‌سازی (Layering) استفاده‌شده است. این فناوری باعث می‌شود تا نقاشی هرروز خودش را بازسازی کند.

نتایج پوست انداختن اتریوم

برای پوست اندازی اتریوم، یک هارد فورک، راه گشاه بود در نتیجه تیم اتریوم مجبور به خلق نسخه جدیدی از شبکه شدند و به تبع آن قوانین نیز تغییر کرد. با این رویکرد ماینرها، صرافی ها، کاربران عادی و دیگر برنامه های ساخته شده و فعال بر فضای اتریوم در معرض انتخاب حساسی قرار گرفتند و آن مهاجرت به پلتفرم جدید بود یا حضور در شبکه مادر. پس از رأی گیری در مورد پروپوزال اجرای هارد فورک، حدود 89 درصد سرمایه گذاران و دارندگان توکن اتر نظر مثبت خود را اعلام کردند و این گونه شد که هارد فورک در ژولای سال 2016 پا به عرصه بازارهای مالی گذاشت.

تولد هارد فورک شانگهای

به تازگی هارد فورک شانگهای که نسخه آپدیت شده اتریوم 2 می باشد در شبکه اصلی اتریوم قرار گرفت. رونمایی هارد فورک شانگهای این امکان را به ولیدیتورهای اتریوم می دهد که اترهای استیک شده در بیکن چین را برداشت کنند. این به روز رسانی که در بامداد 1:57 به وقت تهران صورت گرفت در ارتفاع بلاک شماره 194048 انجام شد و در اولین ساعت فعالیت با درخواست برداشت 4333 متقاضی  مواجه و در مجموع 12859 واحد اتریوم برداشت شد.

بر اساس گزارش نانسن که به تفکیک اتریوم قابل برداشت از طریق صرافی ها و پلتفروم های مختلف اشاره کرده، صرافی هوبی با 30 درصد در رده اول و پلتفرم غیر متمرکز PieDAO با 7/17 درصد در رتبه بعدی قرار گرفته است. جالب است بدانید هارد فورک شاپلا که چند روز پیش رخ داد، مهم ترین به روز رسانی پس از مرحله مرج است و به نوعی شبکه اتریوم را یک گام به سمت بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام کاملاً کاربردی هدایت می‌کند.

هارد فورک شانگهای را می توان نقطه عطف سیر تکامل ارز دیجیتال اتریوم تلقی کرد چرا که در این مسیر جدید عملیات بدون وجود برق انجام می شود در حالی که در مرحله قبل، به برق نیاز داشت.

نگاهی به ثروت ویتالیک بوترین خالق اتریوم

بسیار از افراد نسبت به دارایی خالق اتریوم کنجکاو هستند با این حال ویتالیک بوترین به عنوان یک شخصیت درونگرا، در اماکن مهم حضوری پر رنگ دارد و از او به عنوان ویترین اتریوم نام برده می شود. او در کنفرانس های خبری و گردهمایی های بازارهای مالی حضور داشته و همگان شخصیت باهوش و فعالیت وی را تحسین می کنند و به دنبال پاسخ سوال خود یعنی درآمد این نابغه روسی هستند. او فردی بود که در سن 28 سالگی میلیونر شد و در نیمه اول سال 2021 زمانی که اتریوم رشد انفجاری را تجربه می کرد ویتالیک بوترین لقب جوان‌ترین میلیاردر در حوزه رمز ارز را از آن خود کرد.

بر اساس گزارشی که توسط وب سایت Wealthygorilla منتشر شده، در نوامبر سال 2022 دارایی ویتالیک خالق اتریوم حدود 400 میلیون دلار تخمین زده شده است. همچنین با توجه به نوسان و افت قیمتی که این ارز دیجیتال تجربه کرده دارایی ویتالیک بوترین در زمان اوج قیمت اتریوم و با توجه به اترهای موجود در کیف پول، حدود 46/1 میلیارد دلار برآورد شد. طبق آمار به دست آمده، درآمدی که بنیانگذار اتریوم از منبع بنیاد اتریوم به دست می آورد، سالانه 000/144 دلار می باشد. علاوه بر آن وی مالک استارتاپ های کلیر متیکس(Clearmatics) و استارک ویر (StarkWare) می باشد.

نگاهی به شخصیت ویتالیک بوترین و بهترین دوره زندگی اش

امروزه از ویتالیک بوترین به عنوان یک شخصیت تأثیرگذار در صنعت دارایی های دیجیتال یاد می شود و با وجود فراز و فرودهایی که تجربه کرد، یکی از پیشتازان بخش ارز دیجیتال به شمار می رود. شخصی که از بچگی دنبال یادگیری و جست و جو بود و از همان ابتدا توانست ارتباط خود را با اقتصاد و کد نویسی محکم کند اما با حضور در جمع های شلوغ احساس راحتی نمی کرد و خلوت خود را ترجیح می داد اما فرصت های خاص را از دست نمی داد حتی اگر مسیر او به جمعی شلوغ منتهی شود. ویتالیک بهترین دوران زندگی اش را در 4 سال دبیرستان می بیند. زمانی که در دبیرستان خصوصی آبلارد در تورنتو محصل بود چرا که توانست مهارت های مورد علاقه اش را دنبال کند. جالب است بدانید بازی محبوب و مورد علاقه او ورلد آف وارکرفت نام داشت که در سال 2010 مشکل باگ پیدا کرد و باعث گریه چند روزه او شد.

2

جایزه‌ها

تیل فلوشیپ (۲۰۱۴)

جایزه WTA در بخش نرم‌افزار آی‌تی (۲۰۱۴)

قرارگرفتن در لیست فورچون 40

قرارگرفتن در لیست فوربز 30

جمع‌بندی

با اینکه ویتالیک بوترین خالق یکی از سه ارز دیجیتال موفق در عرصۀ جهانی است و ثروتی چشمگیر دارد، ولی همچنان در حال کار بر روی سیستم‌های اتریوم است.

او می‌خواهد تا در به‌ روز رسانی‌های بعدی آن‌ها را بیشتر از قبل توسعه و بهبود دهد. آشنایی با زندگینامه ویتالیک بوترین و فرآیندی که منجر به خلق اتر شد، برای سرمایه‌گذاران حوزۀ ارز دیجیتال که هنوز برای خرید مردد هستند، مناسب و حتی ضروری است.

ارز دیجیتالی که به دست فردی با این ‌همه نبوغ و استعداد متولد شده و همچنان تیمی از بهترین متخصص‌ها در حال بررسی برای بهبود و توسعۀ آن هستند، انتخابی مناسب برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت است.

به ‌روز رسانی‌های بعدی ویتالیک بدون شک تأثیر مثبتی بر بازار اتر و توسعه شبکه اتریوم و ارز دیجیتال خواهد گذاشت که باید منتظر آن باشیم.

چنانچه قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتال و شروع خرید و فروش را دارید، اما فرصت کافی یا تخصص لازم برای تحلیل بازار را ندارید، برای سرمایه‌گذاری موفق در ارزهای دیجیتال می‌توانید از دوره های آموزشی ارز دیجیتال همیار کریپتو استفاده کنید.

این دوره‌ها بر اساس تحلیل بازار و متناسب با نیاز مخاطبان از پایه تا پیشرفته طراحی و بروز می‌شوند. تیم همیار کریپتو برای کمک به علاقه‌مندانی که قصد ورود به این بازار را دارند دوره های آموزش ارز دیجیتال در مشهد را به‌ صورت حضوری در مشهد و غیر حضوری برای علاقه‌مندان در نقاط مختلف کشور در فضای اسکای روم برگزار می‌کند.

جهت درخواست ثبت نام در دوره های آموزشی فرم زیر را تکمیل کنید.

سؤالات متداول

1. ویتالیک بوترین کیست؟

ویتالیک بوترین نویسنده و برنامه‌نویس روسی/کانادایی از سال 2011 وارد انجمن بیتکوین شد و یکی از بنیان‌گذاران و نویسندگان مقالات در مجلۀ بیت کوین بوده و خالق رمز ارز اتریوم است.

2. نظر بوترین در مورد آینده اتریوم چیست؟

بوترین در آخرین مصاحبه خود در مورد آینده اتریوم این‌طور بیان کرد که برآورد او و تیمش از مدت‌زمان موردنیاز برای بهره‌برداری کامل از اتریوم 2.0، حدود 6 سال است.

3. نحوه عملکرد اتریوم چگونه است؟

اتریوم نیز مانند بیت کوین و سایر ارز های دیجیتالی به صورت غیر متمرکز فعالیت کرده است.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید