کمپین مهرگان تا 60 درصد تخفیف دوره های آموزشی (با شرایط پرداخت اقساط)
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
سبد خرید

نگاهی به زندگی پیتر لینچ مدیر موفق وال استریت + 16 توصیه کاربردی

نگاهی به زندگی پیتر لینچ مدیر موفق وال استریت + 16 توصیه کاربردی

نگاهی به زندگی پیتر لینچ  Peter Lynch مدیر موفق وال استریت + 16 توصیه کاربردی

در میان مدیران موفق و افسانه ای وال استریت نام پیتر لینچ نیز به چشم می خورد که متولد 19 ژانویه سال 1944 میلادی در بوستون است. نقطه شروع فعالیت پیتر لینچ به بازار سهام به 11 سالگی او بر می گردد درست زمانی که اولین کار خود را در زمین گلف آغاز کرده بود و از طریق شنیدن صحبت بازیکنان و سایر افراد در مورد بازار سهام، مسیر فکری او تغییر کرد و اشتیاق زیادی را در خصوص بازار سهام در خود احساس کرد. جالب اینکه در همان سال ها، این بازار به اوج محبوبیت خود نیز رسیده بود. در این مقاله در مورد زندگی و فراز و فرودهای پیتر لینچ مدیر موفق وال استریت و یکی از موفق ترین سرمایه گذاران، مطالبی را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. پیشنهاد می کنیم مطالعه این مقاله آموزشی  و جذاب را از دست ندهید.

پیتر لینچ از دوران تحصیلی تا حرفه سرمایه گذاری

پیتر لینچ تحصیلات خود را با رشته مورد علاقه اش یعنی سرمایه گذاری ادامه داد تا اینکه در سال 1965 میلادی از دانشگاه بوستون فارغ التحصیل شد. این فارغ التحصیلی زمینه آغاز کارش را فراهم کرد به گونه ای که یک سال بعد در سال 1966 به عنوان دانشجوی تابستانی کارش را در فیدلیتی شروع کرد و وارد مسیر رشد و ترقی شد. با گذشت مدتی و با توجه به تخصص و مهارتی که تا آن لحظه کسب کرده بود، توانست مدیریت صندوق سرمایه گذاری ماژلان در شرکت فیدلیتی را برای مدت 13 سال به عهده گیرد آن هم زمانی که تنها 33 سال سن داشت. طبق برآورد و ارزیابی هایی که برای راندمان فعالیت شرکت در نظر گرفته شده بود، مشخص شد در زمان مدیریت پیتر لینچ، شرکت بازدهیِ برابر 2/29 درصد را تجربه کرده است و این به معنای دو برابر سود برای شرکت محسوب می شد. موفقیت هایی که پیتر لینچ به صورت مستمر کسب می کرد، او را به بازنشستگی زود هنگام رساند. جالب است بدانید او در سن 46 سالگی به بازنشستگی رسید.

نکته جالب توجه دیگر در مورد پیتر لینچ این است که فعالیت های بشر دوستانه خود را به عنوان سرمایه گذاری در نظر می گرفت و این گونه شد که شرکت خود را با همین اعتقاد و باور تأسیس کرد. این باور را به مرحله اجرا درآورد و مراکز درمانی، بیمارستان ها و مراکز تهیه دارو و سازمان های دینی را پشتیبانی و حمایت کرد. علاوه بر آن عناوینی چون ضرب و شتم در خیابان و در بلندای وال استریت از جمله کتاب های موفق او بودند که در مورد دوران بازنشستگی خود با کمک جان راتچایلد نوشت که این دو کتاب در فهرست کتاب های پرفروش و موفق در زمینه سرمایه گذاری قرار گرفت.

سرمایه گذاری پیتر لینچ و 3 اصل سرمایه گذاری

همانطور که عنوان شد پیتر لینچ ورود به بازار مالی و سرمایه گذاری را از سن 11 سالگی آغاز کرد و تجربیات مختلفی را در دوره های مختلی کسب کرد و در نهایت 3 اصل  خرید آگاهانه، انجام تکالیف و سرمایه گذاری را به عنوان اصول سرمایه گذاری بلند مدت مطرح کرد.

 • خرید آگاهانه: از نام این اصل مشخص است که خرید بایستی با هوشیاری کامل صورت گیرد و این دقت و هوشیاری با کمک حس بینایی و شنوایی و عقل و منطقی که در وجود انسان نهادینه شده، برای تحقیق و رصد بازار مالی و سهام، امکان پذیر است. پیتر لینچ فردی خلاق بود و بسیاری از ایده هایش مانند جرقه ای در زمان قدم زدن و یا حضور در جمع دوستان و خانواده به ذهنش می رسید و او زمان تحقق ایده ها را در سر می پروراند. از نظر او همانطور که افراد با تماشای برنامه های تلویزیونی و مطالعه روزنامه و شنیدن برنامه های رادیویی از قدرت تجزیه و تحلیل برخوردارند، در هنگام سرمایه گذاری هم در صورت داشتن دانش مالی به راحتی می توانند تجزیه و تحلیل و ارزیابی مناسبی داشته باشند. در واقع فرد پیش از ورود به حرفه سرمایه گذاری، باید شرکت و بیزینس مورد نظر را بشناسد و با کسب دانش و دقت کامل سرمایه گذاری را شروع کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سرمایه گذاری در بازارهای مالی و ارز دیجیتال می توانید در دوره های جامع همیار کریپتو شرکت کنید.
 • انجام تکالیف: این مرحله زمانی انجام می شود که مرحله اول که شامل مشاهده و ارزیابی است را پشت سر گذاشته باشید اما برای نتیجه بخش بودن نیازمند رعایت و طی شدن اصل دوم است. در واقع باید بر روی مشاهدات و ایده هایی که دریافت کرده اید، تحقیقات دقیق و هوشمندانه ای صورت گیرد. به اعتقاد پیتر لینچ یک سرمایه گذاری اصولی و موفق نیازمند توجه به درصد فروش و نسبت موجود در بازار سهام است.
خواندن این مطلب
نگاهی به پرفروش ترین کتاب سرمایه گذاری، اثر بنجامین گراهام

منظور از درصد فروش این است که چنانچه کالا یا خدماتی باعث جذب افراد بیشتری به سوی شرکت و تولید کننده شوند، درصد بالایی از فروش متعلق به شرکت تولید کننده خواهد بود. به عنوان مثال محصولی که تنها میزان 5 درصد از  فروش را به خود اختصاص می دهد با محصولی که 40 درصد از فروش را در بر می گیرد، در برنامه ریزی و سرمایه گذاری های بعدی شرکت تأثیرگذار خواهد بود.

از طرفی دیگر به اعتقاد پیتر لینچ، نسبت که با PEG نیز شناخته می شود، اگر هدف تعیین و مشخص کردن انتظار مورد نظر از سهام است باید نرخ رشد درآمد و نسبت ارزیابی آن را تجزیه و تحلیل کرد. مشخص است که افراد به دنبال شرکتی با رشد و سود دهی خوبی هستند، بنابراین شرکت هایی در اولویت قرار می گیرند که نسبت بدهی به سهام آنها از میانگین، کمتر است، علاوه بر آن از میزان نقدینگی خوبی نیز برخوردارند. در مجموع در نظر داشته باشید که مدیریت محتاطانه سرمایه و دارایی در کنار جریان نقدینگی قوی، در بازارهای مالی متفاوت گزینه ها و راهکارهای مختلفی را ایجاد می کند. جهت آشنایی با نحوه اصولی سرمایه گذاری در بازارهای مالی و کنترل و مدیریت آن در بازه های زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت می توانید در دوره های جامع آموزشی همیار کریپتو در مشهد، شرکت کنید.

 • سرمایه گذاری بلند مدت: یک سرمایه گذاری موفق در بازه زمانی بلند مدت محقق می شود. پیتر لینچ اعتقاد دارد، در بازه زمانی 10 تا 20 ساله، بدون در نظر گرفتن حوادث و اتفاقات غیر قابل پیش بینی، رصد و ارزیابی وضعیت سهام ها، قابل پیش بینی است. از نظر او برای پیش بینی ارزش سهام طی 2 یا 3 سال می توان از روش شیر یا خط استفاده کرد. لینچ ارزیابی سهام شرکت ها را به صورت مستمر انجام می داد و تنها زمانی اقدام به فروش سهام خود می کرد که تغییر رویه می دادند در غیر این صورت آنها را نگهداری می کرد. در واقع در چنین شرایطی او برای خروج سرمایه از بازار، جابجایی سرمایه و پیش بینی اقتصادی آن اقدام به فروش آنها نکرد. او تلاشی برای خارج کردن پول خود از بازار، پیش‌بینی جهت اقتصاد و همچنین جابجایی سرمایه های خود بین سرمایه های مختلف تلاشی نمی کرد. پیتر لینچ پیش بینی نوسانات کوتاه مدت بازار را قبول نداشت و از نظر او، این موضوع کم ارزش و تنها باعث اتلاف زمان و درگیری فکری می شود. بر عکس اگر شرکتی که بر روی آن سرمایه گذاری کرده ایم، از بازخورد خوبی برخوردار باشد علاوه بر آنکه ارزش سهام افزایش پیدا می کند، سود بیشتری را به سرمایه گذار خواهد داد. روش کار پیتر لینچ چنین بود که بر روی شرکت های بزرگ متمرکز می شد و سرمایه گذاری می کرد.
 

ضرورت انجام تست آینه پیش از سرمایه گذاری

همانطور که عنوان شد شروع سرمایه گذاری در هر زمینه ای به یک پیش زمینه فکری و دانش مالی نیاز دارد و این امر برای سرمایه گذاری در بازار سهام و ارز دیجیتال نیز صدق می کند. در ادامه قصد داریم شما را با 3 سوال مهم و کلیدی که از آن به عنوان سوال آینه ای نیز نام برده می شود آشنا کنیم. پیتر لینچ از سرمایه گذاران مبتدی دعوت می کند که پیش از شروع فرآیند سرمایه گذاری، این سوالات را از خود بپرسند.

خواندن این مطلب
رابرت کیوساکی خالق کتاب پدر پولدار، پدر فقیر و پیش بینی او از بازار ارز دیجیتال

اولین سوال کلیدی: آیا خانه دارید؟ اولین و مهم ترین سوالی که پیش از ورود به بازار ارز دیجیتال و سرمایه گذاری باید از خود بپرسید همین سوال است. پیش از سرمایه گذاری باید سقفی بالای سر خود داشته باشید.

دومین سوال کلیدی: پولی که برای سرمایه گذاری در نظر گرفتید پول مایحتاج است یا مازاد؟ پاسخ این سوال به وضعیت فعلی شما بستگی دارد اما راهکار درست این است که پول مازاد بر نیازهای خود را که در حال حاضر و در آینده به آن نیازی ندارید و قصد برنامه ریزی بر روی آن را ندارید، وارد سرمایه گذاری کنید. البته فرمول های متفاوتی برای میزان دارایی افراد مختلف برای ورود به بازار سرمایه تعیین می شود اما احتمال از دست دادن سرمایه برای همه افراد وجود دارد و از دست رفتن سرمایه نباید موجب اختلال در زندگی روزمره شود.

سومین سوال کلیدی: آیا ویژگی لازم برای موفقیت را دارید یا خیر؟ و این سومین سوالی است که پیتر لینج افراد را دعوت می کند تا از خود بپرسند. شاید تصور کنید موفقیت به راحتی به دست می آید اما پاسخ منفی است. هر زمینه از از زندگی شخصی، کاری، تحصیلی، مالی و غیره را که در نظر بگیرید، نیازمند برخورداری از فاکتورهای مهمی است که در آن فرد وجود دارد. صبوری، اعتماد به نفس، داشتن ذهنی خلاق، داشتن قدرت تحمل ریسک، داشتن شهود قوی، پشتکار، انعطاف پذیری، جسور و شجاع بودن، پذیرش اشتباهات، تحمل زیاد، غلبه بر احساسات و عدم جو گیر شدن در برابر وحشت عمومی از جمله ویژگی هایی ست که یک فرد موفق در هر شرایطی آنها را دارد و میزان موفقیت او در گرو برخورداری از این فاکتورهای مهم و حیاتی است.

اگر پاسخ شما به هر سه سوال مثبت است، از نظر پیتر لینچ آمادگی و قابلیت لازم برای ورود به بازارهای مالی و ارز دیجیتال را دارید. در ادامه شما را با توصیه های مدیر موفق وال استریت آشنا می کنیم.

توصیه های پیترلینچ

16 توصیه پیتر لینچ به سرمایه گذاران مبتدی

پیتر لینچ را به عنوان یکی از مدیران موفق وال استریت و یکی از موفق ترین سرمایه گذاران در جهان می شناسند. او توصیه های مختلفی را به سرمایه گذاران می کند، که می تواند در آینده مالی آنها بسیار تأثیر گذار باشد.

 • آمادگی لازم را در برابر سقوط شدید بازار مالی داشته باشید.
 • گاهی سقوط بازار را به منزله فرصتی طلایی در نظر بگیرید به خصوص برای افرادی که قصد خرید سهام یک شرکت را دارند. این شرایط یک سرمایه گذاری دیگر محسوب می شود.
 • منتظر سودهای خوبی که از طریق سرمایه گذاری در سهام به دست می آورید باشید و به راحتی از کنار آن عبور نکنید.
 • استارت سرمایه گذاری با لحاظ دریافت بازده 20 تا 30 درصد و استمرار در آن، می تواند منجر به ثروتمند شدن فرد شود.
 • همیشه پیش بینی های دقیق و درست نیستند که شما را به سود دهی می رسانند.
 • قیمت سهام شرکت ها اغلب، مخالف ارزش کالا یا خدماتی است که ارائه می دهند اما در بلند مدت هر دو به یکدیگر نزدیک می شوند و رشد قیمتی را تجربه می کنند.
 • حد ضرر و سقوط ها را مد نظر قرار دهید چرا که اگر عملکرد شرکتی منفی باشد، امکان سقوط و عملکرد منفی آن در آینده نیز وجود خواهد داشت.
 • گاهی تحلیل های فردی منطبق با افزایش قیمت سهام خریداری شده است، با این حال به معنای درست بودن همیشگی تحلیل نخواهد بود.
 • در انتخاب سهم، دقت و وسواس زیادی به خرج دهید چرا که وجود سهم بد، بسیار ضرر ده خواهد بود در حالی که نداشتن سهم خوب، موجب ضرر دهی نمی شود.
 • سهم ها انسان نیستند و نمی دانند که چه کسی و با چه شرایطی مالک آنهاست بنابراین در انتخاب و خرید آن دقت کنید.
 • در فرآیند سرمایه گذاری، واقع بین باشید و دلیل موفقیت و عدم موفقیت سهم را ارزیابی کنید.
 • اهمیت زمان خرید و فروش سهام را جدی بگیرید. با فروش زود هنگام سهامی که رو به رشد است و نگهداری سهامی که ارزش چندانی ندارد، نتیجه مطلوبی به دست نمی آید.
 • اگر توان تصمیم گیری و عملکرد مناسب در نوسانات بازار را ندارید به جای آن می توانید پول های خود را در صندوق سرمایه گذاری مشترک، سرمایه گذاری کنید.
 • لزومی ندارد همه سهم های پر بازده بازار را خریداری کنید و در سبد سرمایه گذاری قرار دهید. وجود سهم های کم سود نیز در بلند مدت نتیجه مطلوبی از خود بر جای گذاشته اند.
 • در بازار سهام احتمالات و مسائل جانبی نیز وجود دارد و باید آمادگی لازم برای مواجهه با آن را داشته باشید.
 • در سرمایه گذاری راکد نباشید بلکه از ایده های جدید نیز استقبال کنید، قطعاً نتیجه خوبی دریافت خواهید کرد.

نتیجه گیری

خواندن این مطلب
نگاهی به پرفروش ترین کتاب سرمایه گذاری، اثر بنجامین گراهام

در این مقاله با زندگینامه پیتر لینچ مدیر موفق وال استریت، فراز و فرودهای او و نحوه عملکرد او در بازارهای مالی آشنا شدیم. در جریان 3 سوال کلیدی و مهم پیتر که هر شخصی باید پیش از ورود به دنیای سرمایه گذاری از خود بپرسد و همچنین توصیه های او که نتیجه سالها تجربه بود، قرار گرفتیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره های آموزشی مالی و چگونگی تحلیل بازارهای مالی و ارز دیجیتال می توانید با مجموعه همیار کریپتو تماس بگیرید.

صرافی بینگ ایکس با داشتن کارمزد پایین و دسترسی بدون فیلترشکن، یکی از گزینه های مناسب برای فعالیت در زمینه بازار ارز دیجیتال برای ایرانیان می باشد.

قصد یادگیری و کسب درآمد دلاری در بازار ارزهای دیجیتال و فارکس را دارید؟

از صفر تا صد ارز دیجیتال و فارکس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. 
برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک های زیر بزنید.

✅ آموزش فارکس رایگان

✅ دوره فارکس

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید
Call Now Button