امروزه با گستردگی بحث جذاب متاورس همه ما تجربه مواجه‌شدن با کلمه متاورس، دیدن پست‌ها و هشتگ‌های آن در دنیای مجازی داشته‌ایم. تیم همیارکریپتو با استفاده از منابع معتبر و تجربه‌های عملی خود در این مقاله قصد بررسی کلیه دنیاهای متاورسی معتبر و مقایسه آن‌ها و راه‌های کسب درآمد، همچنین به معایب این دنیاها می‌پردازد.

 

تاریخچه متاورس

کلمه متاورس آمیختن از دو کلمه Meta و Universe است. کلمه متا از پایه‌های یونانی «فراتر» گرفته‌شده و کلمه ورس هم از واژه یونیورس به معنی «جهان» آمده است. ازاین‌رو از جهت لغوی MetaVerse را می‌توانیم به «دنیای ماوراء» بیان کنیم. کلمه‌ای بسیار جذاب و خاص که احتمالاً در مورد آشنایی با آن کنجکاو می‌شوید.

این کلمه، اولین بار در کتاب علمی تخیلی نیل استفنسون (Neal Stephenson) با اسم «سقوط برف» در سال ۱۹۹۲ به کار رفت. در این رمان، MetaVerse به‌ “آخرین تیر از سمت اینترنت بر جسم بی‌جان دنیای سنتی شلیک‌شده است” تشبیه‌شده. بیانی فلسفی از ارزش دنیای مجازی که در آن هر تعامل دیجیتال می‌تواند اثری مستقیم بر‌دنیای واقعی داشته باشد.

بخش زیادی از کتاب، به چگونگی تأثیر متاورس بر تغییرات جهان واقعی قهرمان داستان می‌پردازد و نویسنده هم سعی کرده آن را به‌ جهت یک فضای مجازی پایدار از معنای فیزیکی تعریف کند. مکانی که ما در آن توسط آواتارهایی مجازی، تعاملات اجتماعی دیجیتال را در میان انبوهی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد تجربه می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنم اگر به داستان‌های علمی تخیلی علاقه‌مندید، مطالعه این رمان جذاب را از دست ندهید.

متاورس چیست؟

تعریف این دنیای بزرگ در یک جمله ممکن نیست پس سعی در ساخت یک تصویر ذهنی از واقعیت برای شما تصور می‌کنیم:

دنیایی را متصور شوید که تنها با پوشیدن یک لباس و شاید حضور در اتاقک مخصوص هنگامی‌که در یک مکان ایستاده‌اید تغییرات بزرگی را در سرتاسر دنیا و اقتصاد با فعالیت خود به وجود می‌آورید. تغییرات و حرکاتی که هم بر‌دنیای مجازی تأثیر گذاشته و درآمد آن در دنیای واقعی شامل می‌شود.

این دنیا باعث می‌شود انسان به‌دوراز محدودیت زمانی و مکانی در هرجایی به فعالیت‌های زندگی رسیدگی کند.

بررسی دنیاهای متاورسی

حال که به‌طور کامل با متاورس و قابلیت‌های آن آشنا شده‌ایم، بهتر است به بررسی دنیاهای موجود فعلی در متاورس پرداخته و مزایا و معایب هرکدام را بشناسیم.

Decentraland

دنیای Decentraland را به‌اصطلاح دنیای مانا در سراسر جهان می‌شناسند و علت این امر هم توکن معروف این دنیا به نام MANA هست.

قابلیت‌های دنیای Decentraland

۱_این دنیا ضمن ارائه کاراکترهای فوق‌العاده جذاب علاوه بر این قابلیت شخصی‌سازی و داشتن کاراکتر و پوشش‌های بسیار متنوعی ارائه می‌دهد.

۲_دنیای Decentraland علاوه شخصیت‌های خاص خود سرزمین اختصاصی بزرگی دارد که افراد می‌توانند زمین‌های این دنیا را در قالب NFT به مالکیت خود درآورده. نکته حائز اهمیت این است که این مالکیت هرگز بدون اجازه مالکان قابل سلب نیست و مالکیت بدون حد مرز این افراد در دنیای متاورسی تضمین‌شده است.

۳_افراد در این دنیا قابلیت بی‌حدومرزی برای استفاده از زمین‌های خود در حوزه‌های مختلف دارند از راه‌اندازی مشاغل شخصی و تبلیغات گرفته تا ساخت شهربازی و گِیم های اختصاصی خود در زمینشان و هیچ‌گونه محدودیتی به‌جز موارد اخلاقی برای فعالیت ندارند.

متاورس

معایب دنیای Decentraland

این متاورس یکی از معتبرترین و قوی‌ترین دنیاهای متاورسی است اما تنها یک عیب برای آن متصور است:

در دنیای متاورسی مانا هیچ‌گونه سرگرمی و گِیمی موجود نبوده و تنها فعالیتی که می‌توان در این حوزه داشت فعالیت‌های مستقیم در حوزه‌های کاری و… است و این امر باعث مقداری خسته‌کننده شدن بازی می‌شود اما جشنواره‌ها و مسابقات داخل این متاورس باعث چشم‌پوشی از این موضوع شده است.

اگر علاقه‌مند بودید، می‌توانید به سایت decentraland.org هم نگاهی بیاندازید.

sandbox

یکی از دنیای پیکسلی جذاب در متاورس که در کنار اعتبار بالای خود توانایی‌های درآمدزایی بسیاری ارائه می‌دهد و قابلیت‌های آن را باهم بررسی می‌نماییم:

۱_این دنیا ضمن داشتن شخصیت‌های فوق‌العاده خاص علاوه بر این قابلیت شخصی‌سازی و داشتن کاراکتر و پوشش‌های بسیار متنوعی را ارائه می‌دهد.

۲_دنیای sandbox زمین‌های اختصاصی فوق‌العاده بزرگی دارد که تمام افراد معروف در آن مالک زمین‌هایی می‌باشند افراد می‌توانند زمین‌های این دنیا را در قالب NFT به مالکیت خود درآورده.

بخش دارای اهمیت این است که این دارایی ما هرگز بدون اجازه مالکان از آن‌ها قابل گرفتن نیست و مالکیت بی‌حد مرز این افراد در دنیای متاورسی تضمین‌شده است.

۳_ موضوعیت اصلی این دنیا حول محور یک گِیم جذاب است و شرکت در این گِیم سود‌ها و درامدهای هنگفتی برای شما به ارمغان می‌آورد.

متاورس

معایب دنیای sandbox

در کنار قابلیت‌های فوق‌العاده جذاب دنیای sand دو عیب اصلی نیز داشته که به بررسی جامع آن نیز می‌پردازیم:

۱_ حالت پیکسلی بودن این دنیا علاوه بر خسته‌کننده بودن قابلیت افزایش کیفیت و بسیاری آپدیت‌های آینده را از این گِیم می‌گیرد.

۲_در این بازی پیشرفت و ادامه تنها محدود به گِیم است و هیچ‌گونه حق انتخابی برای افراد مبنی بر اعمال شخصی و قابلیتی برای زندگی کردن موجود نیست.

برای آشنا شدن بیشتر می‌توانید به سایت sandbox.game هم استفاده کنید.

Megacryptopolis

این دنیا یکی از جذاب‌ترین‌های متاورس و بسیار خاص هست. علت این امر هم این است افراد در این دنیا بجای مبادلات ارزهای متاورسی که غالباً روندی نزولی دارند، ارز دوم مارکت یعنی اتریوم را با یکدیگر مبادله می‌کنند.

اگر به دنبال آموزش‌ ارز دیجیتال در مشهد هستید یا برای مشاوره از تیم همیار‌کرپتو کمک بگیرید.

از قابلیت‌های این دنیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱_در این دنیا هیچ‌گونه شخصیت اصلی برای افراد وجود ندارد و این دنیا و گِیم های درون آن به‌صورت استراتژیکی و با نمایی همچون نمای گِیم clash of clans از بالا و هیچ‌چیزی به نام “باختن” وجود‌ ندارد .

۲_دنیای Cryptopolis سرزمین اختصاصی فوق‌العاده بزرگی دارد که بسیاری پروژه‌های معتبر و معروف در آن مالک زمین‌هایی می‌باشند افراد می‌توانند زمین‌های این دنیا را در قالب NFT به مالکیت خود درآورده و مثل زندگی واقعی به استفاده در مشاغل مختلف بپردازند؛ یک اداره یا حتی یک آتش‌نشانی و در قبال فعالیت خود در بازی دستمزدهایی دریافت نمایند.

۳_در این بازی همچون دنیای واقعی و اقتصاد اروپایی افراد برای فعالیت در ابتدای کار نیازمند مصالحی برای احداث ساختمان، کارمندهایی که فعالیت شغلی را پیش ببرند و بسته به نوع شغل افراد می‌توانند محصولات تولیدی خود را به سایر بازیکنان بفروشند یا از مالیاتی که دیگر بازیکنان پرداخت کرده‌اند استفاده کنند.

۴_این جهان متاورسی از بازیکنان و افراد به‌طور روزانه مالیات‌هایی در قابل اتریوم یا ترون دریافت کرده و در انتهای روزبه مشاغل دولتی اهدا می‌کند و هرچه زمین و ساختمان بزرگ‌تری داشته باشیم تولیدات یا مالیات دریافتی ما بیشتر است.

متاورس

معایب دنیای متاورسی Megacryptopolis

این دنیا با تمام قابلیت‌های مخصوص به خود دارای یک عیب بزرگ هست:

مشکل اصلی این گِیم این است که افراد نمی‌توانند در این دنیا حاضر و مشغول شوند و تنها می‌توانند سرزمین خود را در حیطه مشاغل مشخصی مدیریت کنند که البته سازندگان وعده آپدیت‌های بسیاری در سال‌های پیش رو برای رفع این مشکل را داده‌اند.

برای بازدید از سایت رسمی این متاورس کلیک کنید.

جمع‌بندی

تیم همیار‌کریپتو با بهترین اساتید با برگذاری کلاس‌ها آموزش متاورس در مشهد، راهنمای کامل شما برای وارد شدن به این دنیای بی‌نظیر است.

درمجموع با بررسی سرتاسر دنیاهای متاورسی و فعالیت‌های داخل آن به این امر می‌رسیم که دنیای اصلی که انسان بتواند در آن ادامه حیات وزندگی بدهد مدلی پیشرفته‌تر از دنیای MANA خواهد بود چراکه شباهت زیادی به زندگی واقعی انسان‌ها دارد.

هنوز تا تکمیل واقعی دنیای متاورسی راه بسیاری در پیش است. اگر دوست دارید نمایی زیبا از آینده متاورس ببینید فیلم Ready Player One رو ببینید تا عاشق این دنیا شوید.

سؤالات متداول

1_ آیا می‌توان در دنیای MANA به بازی پرداخت؟

تنها در جشنواره‌ها و مسابقات این امر ممکن است ولی در سایر بخش‌ها هنوز ممکن نگردیده است.

2_هزینه اولیه ورود به دنیای متاورسی MANA چقدر هست؟

نظر به اعتبار بالای این دنیای متاورسی برای حضور تمام و کمال در این دنیا و خرید زمین هزینه‌ای در حدود 5 تا 50 هزار دلار نیازمند هست.

3_فعالیت در کدام دنیای متاورسی بیشترین سود سازی را دارد؟

در حال حاضر دنیای متاورسی Megacryptopolis با احداث ساختمان مناسب و فعالیت درست درآمدی در حدود 8 درصد اصل سرمایه‌گذاری را در هرماه ارائه می‌دهد.

برای یادگیری 0 تا 100 آموزش ارزدیجتال در مشهد و بهترین متد معامله آن‌ها یعنی آموزش پرایس اکشن در مشهد هستید، تیم همیارکریپتو با مشاوره رایگان و پشتیبانی عالی در خدمت شما هستیم.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

بینگ ایکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

مکسی

IP خارج از ایران نیاز دارد

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی تبدیل

تبدیل

IP خارج از ایران نیاز ندارد