متاورس چیست

متاورس چیست؟ کسب درآمد از متاورس و آینده ی آن + ویدئو

متاورس چیست؟

متاورس یک جهان مجازی آنلاین است که در آن افراد می توانند با استفاده از آواتار خود با یکدیگر تعامل داشته باشند. این مفهوم هنوز در مراحل اولیه توسعه است، اما پتانسیل تبدیل شدن به یک انقلاب در نحوه ارتباط، کار و بازی ما را دارد.
در حال حاضر شرکت های پیشرو جهان از جمله کمپانی متا با آماده سازی تجهیزات پیشرفته فناوری امکان برگزاری جلسات تجاری را در فضای متاورس خود به وجود آورده است که همین موضوع نویدی بر آینده نزدیک توسعه عمومی این زیر ساخت برای تمامی افراد جهان خواهد بود.
فضایی که در آن بازاریابی، فروش، ارائه خدمات بصورت مجازی و فارغ از زمان و مکان اتفاق افتاده و میافتد و فرصتی طلایی برای کسب درآمد از آن برای تمامی جهانیان به وجود آمده است.

انواع متاورس

متاورس ها را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:
 • متاورس های عمومی: این متاورس ها برای همه افراد قابل دسترسی هستند.
 • متاورس های خصوصی: این متاورس ها برای گروه خاصی از افراد طراحی شده اند.

متاورس چیست؟ کسب درآمد از متاورس و آینده ی آن + ویدئو

متاورس چیست؟

متاورس یک جهان مجازی آنلاین است که در آن افراد می توانند با استفاده از آواتار خود با یکدیگر تعامل داشته باشند. این مفهوم هنوز در مراحل اولیه توسعه است، اما پتانسیل تبدیل شدن به یک انقلاب در نحوه ارتباط، کار و بازی ما را دارد.
در حال حاضر شرکت های پیشرو جهان از جمله کمپانی متا با آماده سازی تجهیزات پیشرفته فناوری امکان برگزاری جلسات تجاری را در فضای متاورس خود به وجود آورده است که همین موضوع نویدی بر آینده نزدیک توسعه عمومی این زیر ساخت برای تمامی افراد جهان خواهد بود.
فضایی که در آن بازاریابی، فروش، ارائه خدمات بصورت مجازی و فارغ از زمان و مکان اتفاق افتاده و میافتد و فرصتی طلایی برای کسب درآمد از آن برای تمامی جهانیان به وجود آمده است.

انواع متاورس

متاورس ها را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:
 • متاورس های عمومی: این متاورس ها برای همه افراد قابل دسترسی هستند.
 • متاورس های خصوصی: این متاورس ها برای گروه خاصی از افراد طراحی شده اند.
متاورس چیست

محتوای این مقاله

به متاورس خوش آمدید. می‌خواهیم بدانیم که دقیقاً کجا هستیم؟ برای لحظه‌ای نسل بعدی اینترنت را تصور کنید که به‌طور یکپارچه زندگی فیزیکی و دیجیتالی ما را با هم ترکیب می‌کند. حالا بیاید به سؤال “متاورس چیست؟” در دید کلان پاسخ بدهیم. متاورس دنیای عظیمی از همه چیز است:

یک دنیای مجازی را تصور کنید که در آن میلیاردها نفر زندگی می‌کنند، کار می‌کنند، خرید می‌کنند، یاد می‌گیرند و با یکدیگر تعامل دارند – اما همه این کارها را به‌راحتی و در حالیکه در دنیای فیزیکی روی کاناپه‌هایشان هستند انجام می‌دهند.

دنیای متاورس را می‌توان در این موارد خلاصه کرد: یک پلتفرم بازی پیشرفته، یک خرده فروشی مجازی، یک ابزار آموزشی مجازی، یک کانال تبلیغاتی، یک کلاس درس دیجیتال، دروازه ای برای تجربه‌های کاملاً جدیدِ مجازی و چیزهای بیشتر که تاکنون حتی تصورش راهم نکردیم .

همراه همیار کریپتو باشید تا با متاورس این دنیای جدید گام به گام آشنا شوید و بتوانید به‌راحتی به سوال “متاورس چیست؟” پاسخ دهید.

در این مقاله علاوه بر ارائه مطالب جامع درباره متاورس چیست و پاسخ به سوالات متداول، آموزش ویدئویی گام به گام  نیز قرار داده شده است که در متن مقاله به‌طور پیوسته قابل مشاهده است. توصیه می کنیم حتما ویدیو ها را تماشا کرده و برای علاقمندان به این حوزه ارسال نمایید.

دلیل اهمیت متاورس چیست؟

اول با هم کلمه متاورس را ریشه‌یابی کنیم. متاورس به انگلیسی Metaverse از دو کلمه «Meta» به معنای «فرا» و «verse» که مخفف کلمه «universe» به معنای «جهان» است تشکیل شده است. بنابراین «Metaverse» به معنای «فرا جهان» هست.

اگر عمیقاً به این موضوع فکر کنیم، متوجه می شویم «فرا جهان» مفهوم بزرگی دارد و قطعاً دنیای متاورس آینده را تصرف می‌کند. همان‌طور که در حال حاضر شبکه‌های مجازی و اینترنت با همه‌ی مخالفانی که داشت جز جدانشدنی زندگی ما شده اند.

میدانید چرا متاورس انقدر اهمیت پیدا کرد؟ شاید یادتان باشد زمانی‌که فیس‌بوک نام تجاری شرکت خود را در اکتبر 2021 به متا تغییر داد. این شرکت اعلام کرد که در آن سال حداقل 10 میلیارد دلار در این مفهوم سرمایه‌گذاری می‌کند، و در نتیجه مفهومی با نام «متاورس» به یک کلمه رایج تبدیل شد.

علاوه بر متا، غول های فناوری از جمله گوگل، مایکروسافت و انویدیا نیز میلیاردها دلار در این مفهوم سرمایه گذاری کردند. شرکت مشاوره مدیریتی مکنزی پیش بینی کرده است که اقتصاد متاورس می تواند تا سال 2030 به 5 تریلیون دلار برسد!

امروزه شرکت ها از این اصطلاح برای اشاره به انواع مختلف محیط های پیشرفته آنلاین استفاده می کنند. این محیط ها از بازی‌های ویدیویی آنلاین مانند فورتنایت گرفته تا اتاق‌های رختکن مجازی یا اتاق‌های عمل مجازی گستره وسیعی را شامل می‌شود.

ترکیبی از اشتیاق ورود به دنیای متاورس و عدم اطمینان از اینکه چگونه قرار است پیش برود، واکنش های وسیع و متناقضی در بر داشته است از جمله اینکه آیا متاورس در نهایت با تجربیات دیجیتالی که امروز داریم بسیار متفاوت خواهد بود؟ یا اگر چنین است، آیا اکثر مردم مایل هستند ساعت‌ها از وقت شبانه روز خود را در یک هدست و در فضای دیجیتال بگذرانند؟

با این حال، متخصصان استدلال می‌کنند که در حالی که متاورس دوران ابتدایی و اولیه خود را طی می‌کند ولی هنوز موانع فنی و اساسی در سر راه آن وجود دارد.

در آینده نزدیک دنیای متاورس و زندگی در متاورس جزء تجربیات روزمره ما خواهند بود بنابراین اگر شخصی هستید که به دنبال سرمایه گذاری مناسب برای آینده خود و فرزندانتان هستید، هر چه زودتر اطلاعاتتان را راجع به دنیای متاورس و نحوه سرمایه گذاری صحیح و کسب سود از آن را زیاد کنید.

تاریخچه ای مختصر از تکامل متاورس تاکنون

کلمه ی متاورس چندان هم جدید نیست: اصطلاح متاورس به دهه‌ها قبل برمی‌گردد. در سال 1992 توسط نویسنده ای با نام نیل استفنسون در رمان علمی تخیلی خود Snow Crash ابداع شد که صحبت از کار بر روی فناوری‌هایی شده بود که زیربنای آن اینترنتی مبتنی بر واقعیت مجازی هستند.

بسیاری از متخصصان حوزه کامپیوتر معتقدند که متاورس تکرار بعدی “ظهور اینترنت” است: به این معنی که افراد در یک فضای مجازی واحد، پایدار و سه بعدی با دیگران در ارتباط هستند. و در آن انسان‌ها زندگی را به گونه ای تجربه می کنند که در دنیای فیزیکی قادر به انجام آن نبودند.

در اینفو گرافیک انتهای این بخش نگاهی به مهم ترین اتفاقات در تاریخچه توسعه متاورس همراه با توضیح آن خواهیم داشت که در صورت علاقه دیدن آن خالی از لطف نیست.

برخی از فناوری‌هایی که دسترسی به این دنیای مجازی را فراهم می‌کنند، مانند هدست‌های واقعیت مجازی (VR) و عینک‌های واقعیت افزوده (AR) به سرعت در حال تکامل هستند. اما سایر اجزای حیاتی متاورس، مانند پهنای باند کافی یا استانداردهای مشارکت و همکاری، احتمالاً سالها طول بکشد تا محقق شوند.

ویژگی های منحصر بفرد متاورس

 • احساس حضور داشتن

برای آنکه افراد در دنیای متاورس باقی بمانند و این دنیا رشد کنند اولین و مهم‌ترین ویژگی که متاورس باید داشته باشد “احساس حضور” است. حضور یا به انگلیسی Presence احساسی است که باعث می‌شود کاربران در کنار یکدیگر بمانند و از تعاملات در دنیای متاورس لذت ببرند.

هر چه تجهیزات و امکانات برای حضور در متاورس مانند هدست ها یا عینک‌های  VR و … باکیفیت‌تر باشند، احساس حضور در متاورس بیشتر شده و به نزدیکی بیشتر افراد در دنیای متاورس می‌انجامد.

 • ساختاری دارای استاندارد

هر دنیا و جامعه‌ای برای عملکرد بهینه و امکان ایجاد ارتباط نیاز به استانداردسازی (به انگلیسی Standardization) دارد و از آنجایی که متاورس نیز یک دنیای مجازی است باید دارای استاندارد مشخصی باشد.

ذکر این نکته ضروری است که آن‌قدر استانداردسازی در متاورس دارای اهمیت است که یک سازمان بین‌المللی برای آن ایجادشده است.

 • زمان یکپارچه

هم‌زمانی یکی از ویژگی‌های مهم و قابل‌توجه در متاورس است. این بدان معناست که در دنیای متاورس امکان و قابلیت ارتباط و تعامل بین کاربران سراسر جهان به‌صورت هم‌زمان وجود دارد. به‌عبارتی‌دیگر حوزه متاورس توانایی تعامل و ارتباط میان میلیاردها کاربر در زمان واقعی را فراهم می‌کند.

 • یک اقتصاد کاملاً کارآمد است

شما در متاورس می‌توانید به تجارت بپردازید یا جلسات کاری خود را بدون حضور فیزیکی در دنیای متاورس برگزار کنید. بدین ترتیب هزینه‌هایی مانند رفت آمد و … حذف خواهد شد. این هزینه‌ها هم مالی و هم ازلحاظ زمان است.

 • هنوز رقیب خاصی ندارید!

همان‌طور که تا الآن متوجه شده‌اید متاورس یک دنیای جدید و نوظهور است و مثل یوتیوب یا اینستاگرام نیست که چندین میلیون کاربر در زمینه‌های مختلف داشته باشد پس فرصت‌های زیادی هنوز در آن وجود دارد که کاملاً بکر هستند. هر روز ممکن است برندهای جدید وارد متاورس شده و کم کم رقابت برای دیده شدن بیشتر و موفق شدن در آن سخت‌تر شود.

چگونه می توان به متاورس دسترسی پیدا کرد؟

دو فناوری که برای توسعه و رشد متاورس مهم هستند، واقعیت مجازی (Virtual Reality) و واقعیت افزوده (Augmented reality) هستند:

 • واقعیت مجازی VR یک محیط سه بعدی شبیه‌سازی شده است که کاربران را قادر می‌سازد تا با محیط مجازی به گونه‌ای تعامل داشته باشند که واقعیت را آنطور که از طریق حواس ما درک می‌شود، دریافت کنند. این دریافت واقعیت در حال حاضر معمولاً از طریق یک هدست VR که کاملا میدان دید کاربر را در بر می‌گیرد قابل دسترسی است. هپتیک ها، از جمله دستکش، جلیقه و حتی لباس های ردیابی تمام بدن، تعامل واقعی تری را با محیط مجازی امکان پذیر می کنند.
 • واقعیت افزوده AR نسبت به VR فراگیرتر است. این تکنولوژی از طریق یک نوع لنز، پوشش های دیجیتال را در بالای دنیای واقعی اضافه می کند. کاربران همچنان می توانند با محیط واقعی خود تعامل داشته باشند. بازی Pokémon Go یک نمونه اولیه از AR است. عینک گوگل و نمایشگرهای هدآپ در شیشه جلوی خودروها، محصولات AR مصرفی شناخته شده ای هستند.

VR و AR رابط های اولیه متاورس هستند و در واقع آنچه ما اکنون در اختیار داریم، زیر ساخت‌ها یا راه حل های پیش متاورس هستند.

در حال حاضر، بسیاری از تجربیات متاورس مانند آنچه توسط پلتفرم های بازی مانند Roblox، Decentraland و Minecraft ارائه شده از طریق مرورگرها یا دستگاه های تلفن همراه و اتصال سریع اینترنت قابل دسترسی هستند.

تفاوت واقعیت مجازی VR و واقعیت افزوده AR در متاورس چیست؟

VR اغلب با متاورس همراه است، اما این اصطلاحات مترادف هم نیستند. همانطور که اشاره شد، فناوری‌های واقعیت مجازی VR، ابزاری را برای تعامل با مولتی پلتفرم‌های گسترده‌تر فراهم می‌کنند.

با این دسترسی، VR می‌تواند انواع مختلفی از کاربرد های متاورس را پشتیبانی کند. به عنوان مثال، VR به سازمان‌ها اجازه می‌دهد از طریق دستگاه‌های فیزیکی ارائه و یا  پخش‌های مجازی داشته باشند.

واقعیت مجازی کاملاً مجازی است، درحالی‌که واقعیت افزوده از یک زمینه در دنیای واقعی استفاده می‌کند. هم واقعیت مجازی و هم واقعیت افزوده فناوری‌های ضروری برای شکل‌دهی و دسترسی به متاورس هستند. AR و متاورس را می‌توان به یک ازدواج خوب تشبیه کرد. شما می‌توانید از آن‌ها جدا از یکدیگر استفاده کنید، اما آن‌ها با هم تجربه‌ای بهتر هستند.

عملا متاورس، مانند اینترنت، پلتفرم بعدی است که می‌توانیم روی آن کارکنیم، زندگی کنیم، وصل شویم و همکاری کنیم. این یک محیط مجازی فراگیر خواهد بود که دنیاها و جوامع مختلف را به هم متصل می‌کند. خالقان و ارزهای جایگزینی وجود خواهند داشت که می‌توانید با آن‌ها چیزهایی بخرید و بفروشید. بسیاری از اجزای وب3، بازی و AR را خواهد داشت، اما بسیار بزرگ‌تر خواهد بود.

متاورس چگونه کار میکند؟

از آنجایی که متاورس تا حد زیادی هنوز ساخته نشده است، توافق کمی در مورد نحوه عملکرد آن وجود دارد.

با این حال، به طور کلی، متاورس یک اکوسیستم دیجیتالی است که بر اساس انواع مختلف فناوری سه بعدی، نرم‌افزارهای مشارکت لحظه ای و همچنین ابزارهای مالی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین ساخته شده است.

لورن لوبتسکی، مدیر ارشد Bain & Company، در جلسه ای که در مورد متاورس در اجلاس استراتژی پلتفرم MIT 2022 برگزار شد، سه سناریو ممکن برای متاورس تشریح کرد:

 • متاورس دامنه ای از برنامه های کاربردی دارد که توسط مصرف کنندگان برای سرگرمی و بازی استفاده می شود، اما همچنان از واقعیت مجازی فراگیر فاصله دارد.
 • متاورس توسط اکوسیستم های بزرگ که رقیب یکدیگرند کنترل می شود – به عنوان مثال، دنیای مجازی در اپل و اندروید – با قابلیت همکاری محدود.
 • متاورس فضایی پویا، باز و قابل تعامل است، بسیار شبیه به اینترنت اما به صورت سه بعدی.

چگونه وارد متاورس شویم

داشتن گجت‌هایی مانند هدست واقعیت مجازی و عینک هوشمند تجربه ی حضور در متاورس را افزایش می دهد اما بدون داشتن این موارد تنها با داشتن یک موبایل امکان حضور در متاورس وجود دارد.
مثلا شما می‌توانید Metaverse را با یک اپلیکیشن ساده موبایل مثل اپلیکیشن Sensorium Galaxy نیز تجربه کنید و از برخی از قابلیت‌های حضور در متاورس با استفاده از گوشی بهره‌مند شوید.
برای ورود به متاورس باید چند مرحله را به ترتیب طی کنید تا بتوانید وارد محیط آن شوید. این مراحل

انتخاب پلتفرم متاورس
تنظیم کیف پول ارز دیجیتال و اتصال آن به بازار مجازی پلتفرم انتخاب‌شده
خرید ارز دیجیتالی و انتقال آن به کیف پول
ساخت آواتار

نخستین مرحله برای ورود به متاورس، انتخاب پلتفرم مناسب است. با انتخاب پلتفرم مناسب به‌راحتی می‌توانید از کارهایی مثل کسب درآمد از طریق متاورس با روش‌های مختلف، خریدوفروش آیتم‌ها و دارایی‌های دیجیتالی ازجمله NFT، ساخت آواتار، خرید زمین و برقراری تعامل با دیگران لذت ببرید. از میان محبوب‌ترین پلتفرم‌های متاورس می‌توان به سند باکس (Sand Box) و دیسنترالایزد (Decentralized) اشاره کرد.

ارز دیجیتال The Sandbox پلتفرمی در بستر فضای مجازی و مبتنی بر بلاکچین است که به کاربران این امکان را می‌دهد که ارز دیجیتال سند‌باکس را در قالب یک بازی بسازند و به خرید و فروش آن بپردازند.
Sandbox توانسته با کنار هم قراردادن قابلیت‌های یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) و توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT)، بستری غیرمتمرکز (decentralized) را که درآمد خوبی برای جامعه گیمرها به همراه دارد، به وجود آورد.
در پروژه‌هایی مثل سندباکس هر لباس یا قطعه زمین در قالب یک NFT عرضه شده و برای همین مالکیت آن همیشه در اختیار دارنده‌اش باقی خواهد ماند.

کیف پول (ولت) و خرید ارز دیجیتال

کاربران برای خرید زمین، بازی یا هرگونه آیتم دیجیتالی دیگر مثل آیتم‌های ایجادشده برای سفارشی‌سازی آواتارها، باید از ارزهای دیجیتالی استفاده کنند. (درصورتی‌که تمایلی به خریدوفروش در متاورس ندارید، ایجاد کیف پول یا همان ولت ضروری نیست). در ضمن در صورت فروش هر چیزی در متاورس، وجه آن به‌صورت ارز دیجیتال به شما پرداخت می‌شود.
بعد از تهیه کیف پول نیاز به خرید ارز از صرافی ها و سپس انتقال آن به کیف پول خود را دارید.

متاورس امروزه برای چه کاری استفاده می شود؟

شرکت‌هایی که بازی‌های کامپیوتری و آنلاین تولید می‌کنند مدتی است که با استفاده از فناوری‌هایی مانند بازی‌های واقعیت مجازی (بازی هایی به افراد اجازه می‌دهند تا در دنیاهای مجازی مانند یک فرد واقعی حرکت کنند و تعامل داشته باشند)، دنیاهای مجازی جالب و جدیدی را برای افراد ایجاد کرده است.  این دنیاهای مجازی می‌توانند برای بازی، ساختن چیزهای جدید و حتی سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات استفاده شوند.

شرکت‌ها در حال آزمایش بر روی برنامه‌های متاورسی برای محل کار هستند که بر اساس برنامه‌های کاربردی مجازی شرکت‌ها برای پشتیبانی از کارکردن از راه دور ایجاد شده‌اند. کاربرد اولیه فناوری‌های متاورس شامل آموزش در محل کار است.

برخی از بیمارستان‌ها در حال حاضر از VR و AR برای آموزش روش‌های پزشکی رایج استفاده می‌کنند. یکی از فناوری‌هایی که اخیراً توسط FDA تأیید شده است Medivis است، یک سیستم جراحی AR که به جراحان اجازه می‌دهد به سرعت با سیستم تصویربرداری دیجیتال بیمارستان همگام شوند.

تفاوت بین اینترنت و متاورس چیست؟

اینترنت شبکه ای متشکل از میلیاردها کامپیوتر، میلیون ها سرور و سایر دستگاه های الکترونیکی است. پس از آنلاین شدن، کاربران اینترنت می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، وب‌سایت‌ها را مشاهده کرده و با آن‌ها تعامل داشته باشند، و کالاها و خدمات را خریداری و بفروشند.

متاورس با اینترنت رقابت نمی کند – بر روی آن ساخته می شود. اینترنت چیزی است که مردم آن را “مرور” می کنند، اما مردم می توانند تا حدی در متاورس “زندگی” کنند. تکامل اینترنت خدمات بسیاری را برای افراد ایجاد کرد و در نهایت راه را برای پیدایش متاورس باز کرد.

ارتباط بین وب3 و متاورس چیست؟

متاورس و وب 3 دو مفهوم جدا از هم هستند اما بین آن‌ها ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. ما تا اینجای مقاله به متاورس چیست پرداختیم. الان «وب 3» را تعریف کرده سپس به ارتباط وب3 و متاورس می‌پردازیم.

وب1 نسل اول اینترنت بود که در سال‌های 1991 تا 2004 مردم از آن استفاده می‌کردند، وب1 که نسل دیروز اینترنت هم گفته می‌شود به‌صورت محلی استفاده‌شده و تولید محتوا در آن کم بود. همچنین سرعت و حجم باند این نسل از اینترنت بسیار پایین بود.

وب2 که همان اینترنتی هست که امروز از آن استفاده می‌کنیم و ما فقط قدرت تولید محتوا بر بستر یک سایت را داریم که در گوگل سرچ می‌شود فرض کنید. شرکت گوگل به هر دلیل تصمیم بگیرد دیگر در جستجوهای خود سایت همیار کریپتو را نشان ندهد. ما عملاً هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم به همین دلیل افراد به ایجاد وب3 روی آوردند.

وب3 نسلی از اینترنت است که مبتنی بر بلاک چین بوده و غیرمتمرکز است بدین ترتیب صاحبان سرور نمی‌توانند اشخاص را در استفاده از آن محدود کنند. وب3 یک اینترنت غیرمتمرکز که توسط کاربران فردی کنترل می‌شود نه توسط شرکت‌های بزرگ. در وب 3 به‌جای آنکه تمام‌وقت و هزینه خود را صرف تولید محتوا برای وب‌سایتی مانند گوگل کنیم و گوگل از آن کسب درآمد کند. می‌توانیم بر بستر بلاک چین که کاملاً تحت کنترل خود ما است تولید محتوا را انجام دهیم.

حال که معنای وب3 را درک کردیم به بررسی ارتباط بین وب3 و متاورس می‌پردازیم. وب 3 و متاورس دو ماهیت متفاوت باهم دارند و اصلاً رقیب اینترنت حال حاضر نیستند. درواقع متاورس فقط بخشی از وب3 است.

 ارتباط بین هوش مصنوعی و متاورس چیست؟

همانطور که فناوری هوش مصنوعی در محیط‌های مجازی به تکامل و پذیرش ادامه می‌دهد، انتظارداریم که نقش مهمی هم در پشتیبانی از تجربیات مختلف ما  و حتی عملکرد کلی فراجهان (ها) ایفا کند. مثلا، جهان‌های مجازی را رندر ‌کند! نسخه‌های سه‌بعدی دیجیتال چت‌بات‌ها را هدایت ‌کند، و یا ترجمه‌های همزمان را از طریق پردازش زبان طبیعی فعال ‌کند.

هوش مصنوعی به عنوان ستون فقرات متاورس

هوش مصنوعی نقش مهمی در تولید محتوا برای دنیای مجازی ایفا خواهد کرد، زیرا هم انسان ها و هم هوش مصنوعی در ایجاد زیرساخت ها، مناظر و سایر دارایی ها سهیم هستند. پیشرفت‌های فناوری باعث مشارکت هوش مصنوعی در تولید محتوا، از جمله بهبود در نمایشگرهای سه بعدی برای واقعیت مجازی VR و افزوده AR شده است. شرکت ها در حال حاضر از هوش مصنوعی برای توسعه کل جهان های مجازی استفاده می کنند، و چت ربات های مبتنی بر هوش مصنوعی سه بعدی در حال ایجاد هستند تا از طریق تعاملات شخصی، تجربیات کاربر را در متاورس افزایش دهند.

علاوه بر این، هوش مصنوعی با شناسایی، پرچم‌گذاری و حذف محتوای غیرقانونی، نامناسب یا مضر در قالب‌های رسانه‌های مختلف، به تعدیل و بهینه سازی  محتوا هم کمک می‌کند. در نهایت، احراز هویت قوی در این محیط‌ها ضروری خواهد بود و هوش مصنوعی می‌تواند با تجزیه و تحلیل داده‌های بیومتریک مانند تشخیص چهره، اثر انگشت یا الگوهای صوتی به تأیید دقیق هویت افراد کمک کند.

چالش هایی در نقطه تلاقی هوش مصنوعی و متاورس

ادغام هوش مصنوعی و متاورس چندین چالش را به همراه دارد. حفاظت از حریم خصوصی و امنیت داده‌ها یک نگرانی اصلی است، به خصوص که متاورس مشغول جمع‌آوری و پردازش اطلاعات شخصی و حساس افراد از طریق هوش مصنوعی است. اگر از این داده ها به درستی محافظت نشود توسط عوامل مخرب مورد سوء استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، انصاف و عادلانه برخورد کردن در دنیای متاورس هم باید مورد توجه قرار گیرد تا از نابرابری های اجتماعی در متاورس جلوگیری شود. رعایت برابری و فراگیری آن باید در اولویت قرار گیرد تا مطمئن شویم که فناوری‌های هوش مصنوعی درمتاورس به طور سهوی افراد یا جوامع خاصی را به حاشیه نمی‌راند یا باعث تبعیض نمی‌شود.

جایگاه NFT ها در متاورس چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) نقش مهمی در محبوبیت و سودآوری متاورس دارند. NFT ها نوعی دارایی دیجیتال امن هستند که بر اساس همان فناوری بلاک چین مورد استفاده ارزهای دیجیتال است. به جای ارز، یک NFT می تواند یک اثر هنری، یک آهنگ یا املاک دیجیتال را نشان دهد. NFT نوعی سند دیجیتال یا مدرک مالکیت است که مالک آن می تواند آن را در متاورس بفروشد یا امثال آن را بخرد.

جالب است بدانید که Metaverse Group خود را به عنوان اولین شرکت املاک مجازی در جهان معرفی کرده است و به عنوان عاملی برای تسهیل خرید یا اجاره ملک یا زمین در چندین دنیای مجازی متاورس، از جمله Decentraland، Sandbox، Somnium و Upland عمل می کند. پیشنهادات این شرکت شامل فضاهای کنفرانس و تجاری، گالری های هنری، خانه های خانوادگی و “مکان های پاتوق” است.

در حالی که متاورس فرصت هایی را برای شرکت های جدیدی مانند Metaverse Group ایجاد کرده است تا کالاهای دیجیتالی ارائه دهند، شرکت های مستقر در زمینه آجر و ملات نیز وارد این عرصه شده اند. به عنوان مثال، نایک RTFKT را خریداری کرد، استارتاپی که کفش های کتانی مجازی بی نظیری تولید می کند و همچنین با استفاده از NFT ها، احراز هویت بلاک چین و واقعیت افزوده مصنوعات دیجیتال زیبایی برای ارائه و فلروش تولید میکند.

نیک دونارسکی، یکی از بنیان‌گذاران Ore System، یک جامعه آنلاین متشکل از گیمرها، سازندگان محتوا و توسعه‌دهندگان بازی، می‌گوید: «NFT و بلاک‌چین پایه‌ای برای مالکیت دیجیتال است. “مالکیت هویت واقعی یک فرد به متاورس منتقل می شود و NFT ها این وسیله خواهند بود.”

اطلاعات بیشتر در مورد ماهیت و نحوه ی ساخت NFT ها را اینجا بخوانید.

متاورس و فیسبوک، دلایل پشتیبانی فیسبوک از متاورس چیست؟

شرکت فیس‌بوک (Facebook) در اکتبر 2021 اعلام کرد قصد تغییر نام خود را به (Meta) دارد.
هدف فیس‌بوک از این کار گسترش فعالیت‌های خود در وب3 بوده و بیان کرد به‌جای تمرکز بر روی شبکه‌های اجتماعی سنتی می‌خواهد به سمت ساخت متاورس روی بیاورد. در آن زمان پس از انتشار این خبر تمامی پروژه‌های متاورسی جهش قیمتی زیادی را تجربه کردند.

مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیس بوک در رابطه با تغییر نام شرکت گفت:

«مأموریت ما همان است، هنوز هم می‌خواهیم مردم را دور هم جمع کنیم. ما هنوز هم شرکتی هستیم که فناوری را برای مردم طراحی می‌کنیم؛ اما اکنون ما یک هدف جدید داریم: متاورس را به زندگی بیاوریم.»

به گفته مارک زاکربرگ، متاورس نوعی «اینترنت تجسم یافته» است. «شما می توانید آن را با استفاده از AR به واقعیت خود تبدیل کنید.»

البته نام شبکه اجتماعی Facebook تغییر نکرده و همان است اما نام شرکت مادر به «متا» تغییر کرده است.

شرکت های معروف متاورسی را بشناسید

این سه شرکت معروف در حوزه ی نرم‌افزار، دیدگاه‌های فراجهانی خاصی برای خود را دارند. با ما همراه باشید تا خلاصه ای از آنها رابا هم مرور کنیم:

متا (Meta). مارک زاکربرگ، مدیرعامل این شرکت در اکتبر 2021 در اعلامیه‌ی تغییر نام تجاری خود نوشت: «از این به بعد، ما قبل از هر چیز متاورس خواهیم بود، نه فیسبوک. این یک تغییر مهم است زیرا به این معنی است که کاربران در نهایت برای استفاده از تمام خدمات در متاورس نیازی به حساب کاربری فیسبوک نخواهند داشت.

این را هم بدانید که در میان سایر محصولات غیر فیس‌بوک، متا تاکنون توانسته میلیون‌ها هدست متا کوئست خود را بفروشد!

در اطلاعیه متا، زاکربرگ گفت که هدف این شرکت تسریع در توسعه فناوری‌های اساسی، از جمله پلتفرم‌های اجتماعی و ابزارهای خلاقانه است که برای «جان بخشیدن به متاورس» مورد نیاز است.

پس از انتشار اخبار تغییر نام تجاری در اواخر سال 2021، متا Horizon Worlds را راه اندازی کرد، یک فضای VR که کاربران می توانند به عنوان یک آواتار در آن حرکت کنند. سرمایه گذاری عظیم متا در متاورس توسط سرمایه گذاران یک قمار تلقی می شد زیرا شرکت در یک اقتصاد نامطمئن با کاهش درآمد و اخراج کارکنان مواجه شده بود.

اپیک گیمز (Epic Games): سازندگان بازی محبوب Fortnite – با حدود 350 میلیون کاربر – و نرم افزار Unreal Engine برای توسعه دهندگان بازی، قصد داشتند پس از یک جذب سرمایه گذاری 1 میلیارد دلاری در سال 2021، ادعایی بزرگ در متاورس داشته باشند. 200 میلیون دلار جذب سرمایه فقط از طرف شرکت سونی گروپ انجام شد.

جالب است بدانید دیدگاه اپیک گیمز از متاورس با دیدگاه متا متفاوت است، زیرا اپیک گیمز می‌خواهد فضایی مشترک برای تعامل کاربران با یکدیگر و برندها فراهم کند – بدون فید خبری مملو از تبلیغات.

مایکروسافت (Microsoft) :متاورس در حال آمدن به Microsoft Teams این غول نرم افزاری جلسات آنلاین است که در حال حاظر با Zoom رقابت می‌کند. این سرویس جدید به کاربران Teams در مکان‌های فیزیکی مختلف اجازه می‌دهد در طول جلسات مجازی تجربیات هولوگرافیک مشترکی داشته باشند.

این پلتفرم شامل مجموعه‌ای از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای آواتارها، مدیریت جلسه، رندر فضایی، همگام‌سازی بین چندین کاربر و “هولوپورتشن” است – یک فناوری ضبط سه بعدی که به کاربران امکان می‌دهد مدل‌های سه بعدی با کیفیت بالا از افراد را در زمان واقعی بازسازی و انتقال دهند.

 بهترین بازی های متاورسی چیست؟

یکی از اقداماتی که تا اکنون متاورس انجام داده آن بوده که رویای گیمرها را مبتنی بر کسب درآمد همراه با بازی کردن تحقق بخشیده است. در این راستا چند دنیای متاورسی که بهترین پروژه‌های متاورسی هستند و می‌توانید با انجام یکسری اقدامات در آن کسب درآمد کنید، در ادامه مقاله «متاورس چیست» معرفی می‌کنیم.

1- دیسنترالند (Decentraland)

دیسنترالند به انگلیسی Decentraland یکی از تجربه‌های متاورس مبتنی بر شبکه اتریوم است. رمز ارز اختصاصی آن MANA بوده که در صرافی‌های ارز دیجیتال قابلیت خریدوفروش و تبدیل به ارز فیات را دارد.

شرکت‌کنندگان می‌توانند از رمز بومی MANA برای خرید زمین مجازی و توسعه آن برای بازی‌ها و تجربیات دیگر و همچنین برای آواتارها و لوازم جانبی دیجیتال استفاده کنند. دیسنترالند توسط Decentraland DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز) کنترل می‌شود. صاحبان MANA یا دارایی‌های مجازی در دیسنترالند می‌توانند در DAO شرکت کنند و در مورد طرح‌ها و توسعه‌های جدید رأی دهند.

2- سند باکس (Sandbox)

سند باکس به انگلیسی Sandbox یک دنیای دیجیتال ساخته شده توسط کاربر است که در آن کاربران می‌توانند یکسری آیتم  دیجیتالی را در بازی ایجاد کرده سپس بفروشند. SAND توکن درون بازی است که به‌عنوان رمز ارز عمل می‌کند و در بستر شبکه بلاک چین اتریوم ساخته شده است. این توکن ها را می‌توان در تعدادی از صرافی‌های ارزهای دیجیتال خریدوفروش کرد. از توکن SAND می‌توان برای خرید زمین مجازی، ساختمان‌ها، لوازم جانبی و موارد دیگر به‌عنوان NFT استفاده کرد.

این بازی ساختار پیکسلی داشته و بسیار شبیه به بازی minecraft می باشد و قابلیت بسیار جالبی که در این بازی در فصل جدید آن اضافه شده به ما امکان فعالیت در بازی بدون خرید NFT با یک  شخصیت رایگان در درون بازی می دهد.

چه فناوری‌هایی در متاورس به کار گرفته می‌شوند؟

چندین فناوری دیگر، علاوه بر واقعیت مجازی، در شکل دهی متاورس نقش دارند. با این حال، فهرست قطعی آنها هنوز اعلام نشده است.

استر شین، نویسنده در حوزه تکنولوژی، در مقاله‌اش «7 فناوری برتر برای توسعه متاورس» توضیح داده است که متخصصان این صنعت از تدوین فناوری‌هایی که به متاورس قدرت می‌بخشد دوری می‌کنند. این تا حدی به این دلیل است که متاورس در حال تکامل است و تا حدی به این دلیل که بسیاری از ابزارهایی که متاورس را هدایت می کنند، خود از فناوری های متعددی تشکیل شده اند.

استر شین هفت فناوری که بیشترین تأثیر را در توسعه متاورس در دهه آینده خواهند داشت را اینطور اعلام می‌کند:

 • هوش مصنوعی
 • اینترنت اشیا
 • واقعیت توسعه یافته، از جمله واقعیت مجازی و واقعیت افزوده
 • رابط های مغز و کامپیوتر
 • مدل سازی و بازسازی سه بعدی
 • محاسبات فضایی
 • بلاک چین

تأثیر متاورس بر آینده‌ انسان

باید تاکید کرد که متاورس هنوز مجموعه‌ای از احتمالات است، نه یک واقعیت شناخته شده. ناشناخته های زیادی در این دنیا وجود دارد. اینکه متاورس دقیقاً چگونه ظهور کرد – چه کسی آن را کنترل می کند، چه چیزی را در بر می گیرد و چقدر تأثیر بر زندگی ما خواهد گذاشت – هنوز مورد بحث است.

از یک طرف، کسانی هستند که معتقدند متاورس زندگی ما را بهبود می بخشد، و تجربیاتی را که نمی توانستیم در دنیای فیزیکی داشته باشیم را قادر می سازد. از طرفی بدبینان متاورس آن را صرفاً بساط تجارت دیجیتالی امروزی می‌دانند، که نه تنها متحول کننده نیست بلکه ماهیتی ست بدتر: آسیب‌های فعلی در رسانه‌های اجتماعی را بزرگتر میکند مثل کمپین‌های اطلاعات نادرست، رفتار اعتیادآور و تمایل به خشونت در سطوح مختلف جامعه.

در یک نظرسنجی در سال 2022، از 624 مبتکران حوزه تکنولوژی و رهبران تجاری در مورد تأثیر متاورس تا سال 2040 سؤال کردند. پاسخ ها متفاوت بود. بر اساس این گزارش، 54 درصد از این کارشناسان گفتند که انتظار دارند متاورس جنبه ای کاملاً فراگیر و با عملکرد خوب از زندگی روزانه برای حداقل نیم میلیارد نفر در سراسر جهان باشد و 46 درصد نیز گفتند که چنین نخواهد بود.

تاثیر متاورس بر آینده ی کسب و ‌کار‌ها

 • تقویت کار تیمی و همکاری: به‌عنوان مثال، به جای تخته‌های سفید، استیکر های یادداشت‌های و مانیتورهایی با صفحه‌نمایش بزرگ که اصلی‌ترین ایده‌های کار در محیط‌های حضوری هستند، تیم‌ها می‌توانند برای الهام گرفتن مثلا خود را به موزه لوور منتقل کنند. یک تکرار دیجیتالی دوقلو از یک ساختمان می‌تواند از نظر تئوری معماران را قادر سازد تا در زمان واقعی با مشتریان در طرح‌بندی همکاری کنند و مشکلات و فرصت‌ها را قبل از ساخت فضا مشخص کنند.
 • امکان یادگیری سریعتر. بازیهای تعاملی و شبیه سازی می تواند سرعت یادگیری را افزایش دهد و نتایج کار را بهبود بخشد، به عنوان مثال، کارمندان را قادر می سازد تا یاد بگیرند که چگونه با تجهیزاتی با تکنولوژی بالا کار کنند همانطور که در “زندگی واقعی” با وسایل و تجهیزات خود کار می‌کنند.

مزایا و معایب متاورس، چالش ها و فرصت‌ها

مهم نیست که متاورس چه شکلی به خود بگیرد، استانداردهای امنیت سایبری و حریم خصوصی به عنوان چالش‌های اصلی در این حوزه مطرح می‌شوند.

فقدان قوانین حفظ حریم خصوصی برای متاورس خطرات بسیاری را برای مشاغل و کاربران به همراه دارد، از جمله موارد زیر:

 • کاربرد نادرست و قابل اجرا بودن مقررات حریم خصوصی فعلی، مانند GDPR.
 • جمع آوری داده های سرزده و گسترده.
 • مسائل مربوط به کپی رایت ها و مالکیت.
 • بهره کشی از خردسالان
 • حریم خصوصی کاربران

کسب‌وکارها باید در ایجاد یک خط‌مشی حفظ حریم خصوصی داده‌ها متناسب با سازمان‌هایشان فعال باشند و با صاحبان اصلی پلتفرم‌های متاورس و سازمان‌های استاندارد جهانی برای ایجاد امنیت و حفاظت از حریم خصوصی کار کنند.

کاربران متاورس نیز باید تلاش کنند تا سیاست‌های امنیتی و حفظ حریم خصوصیِ داده های کسب‌وکارهایی که به آنها مراجعه می‌کنند و یا پلت‌فرم‌های متاورسی که آن کسب‌وکارها در آن مستقر شدهندان اند را درک کنند.

انقلاب تکنولوژی چه معنایی برای کاربران عادی خواهد داشت؟ تحلیلگران، مشاوران، مدیران تجاری و محققان در مورد مزایا و معایب متاورس مصاحبه های زیادی انجام دادند. از جنبه مثبت اگر بنگریم، یک متاورس فراگیر، انسان را قادر می‌سازد به جایی برود که قبلا هرگز قادر به رفتن نبوده است و ارتباطات اجتماعی آنلاین بسیار غنی تر می شوند. البته رفتار بدی که در پلتفرم های اجتماعی مشاهده می شود پتانسیل بزرگ نمایی در دنیای مجازی را همچنان دارد.

این فرصت ها و چالش های مربوط به ظهور متاورس را به طور خلاصه شدهدر تصویر زیر ببینید.

 

رونمایی از آخرین تکنولوژی متاورس: هدست اپل ویژن پرو Vision Pro

پس از سال ها شایعات و گمانه زنی ها، به تازگی اپل Vision Pro را رسمی کرد. این اولین هدست VR/AR این شرکت است، اما قطعا اپل آن را اینگونه نمی نامد – در عوض، به عنوان اولین “کامپیوتر فضایی” آن را نامگذاری کرده است. همچنین یک سیستم عامل کاملاً جدید به نام visionOS را اجرا می کند.

سیستم نمایش این هدست دارای 23 میلیون پیکسل بیش از یک تلویزیون 4k  برای هر چشم») در دو صفحه نمایش میکرو OLED، هر کدام به اندازه یک تمبر پستی است. لنزهای کاتادیوپتری سفارشی نیز در آن وجود دارد تا “شارپنس و شفافیت باورنکردنی” را برای “تجربه های خیره کننده” با رنگ گسترده و دامنه دینامیکی بالا فعال کند. برای کاربرانی که نیاز به تصحیح بینایی دارند، درج‌های اپتیکال زایس برای اطمینان از صحت بصری و دقت ردیابی چشم وجود خواهد داشت.

Vision Pro از یک نسخه دو هسته ای سفارشی از M2 اپل پشتیبانی می کند که به کمک یک تراشه کاملاً جدید R1 که ورودی 12 دوربین، پنج سنسور و شش میکروفون را پردازش می کند تا اطمینان حاصل شود که محتوا همیشه درست جلوی چشمان شما ظاهر می شود. R1 تصاویر جدید را در عرض 12 میلی‌ثانیه به نمایشگر ارسال می‌کند که ظاهراً 8 برابر سریع‌تر از یک چشم به هم زدن است.

تعامل بین دستگاههای اپل با هدست ویژن پرو

ویژن او اس (VisionOS ) که بر پایه macOS، iOS  و iPadOS ساخته شده است، تجربیات فضایی قدرتمندی را امکان پذیر می کند. Vision Pro را می‌توانید با چشم‌ها، دست‌ها و صدای خود کنترل کنید طوری که قطعا تعاملات حسی بصری و جادویی آن را حس می‌کنید. دارند. شما به سادگی به یک عنصر نگاه کنید، انگشتان خود را روی هم بزنید تا انتخاب کنید، و از صفحه کلید مجازی یا گفتار برای تایپ استفاده کنید.

بیشتر بدانید: قیمت هدست اپل ویژن پرو در ایران Apple Vision Pro +ویژگی ها

جمع بندی متاورس

در این مقاله به سؤال «متاورس چیست» پاسخ دادیم و به‌صورت کامل این جهان نوظهور را معرفی کردیم. آنچه به قطع یقین مشخص است آینده بسیار روشن متاورس است. اگر شما جز افرادی هستید که افسوس می‌خورید کاش ده سال قبل بیت‌کوین می‌خریدم تا الان از لحاظ به آزادی مالی رسیده بودم، باید بگوییم پروژه‌های فاندامنتالی متاورس نیز چنین آینده‌ای خواهد داشت. فقط کافی است اطلاعات جامع و صحیحی راجع به پروژه‌‌هایی مختلف کسب کنید تا بهترین آن‌ها را شناسایی کرده و روی آن سرمایه گذاری کنید.

به‌طورجدی توصیه می‌کنیم درگیر حواشی و جو متاورس نشده و بدون دانش و اطلاعات روی پروژ‌ه‌های متاورسی که هیچ شناختی از آن‌ها ندارید، سرمایه گذاری نکنید. ما در همیار کریپتو می‌توانیم افراد متخصص متاورس را به شما معرفی کنیم تا با گرفتن مشاوره از آن‌ها بتوانید سرمایه گذاری امنی داشته باشید.

تکامل انواع مختلف فناوری توانمند و ویژگی‌های جدید در متاورس در چند سال گذشته باورنکردنی بوده است؛ اما نه آن‌قدر شگفت‌انگیز که بعد از سال 2021 ایجاد می‌شود. در واقع، در آینده، جنبه‌های کمی از جامعه – ازجمله دولت، تجارت، کلیساها، سرگرمی، دوست‌یابی، سیاست و حتی جنگ – وجود خواهد داشت که با متاورس در حال تکامل بدون تغییر باقی خواهند ماند. این امر تأثیر عمیقی بر نحوه آموزش خود و فرزندانمان در سال‌های آینده خواهد داشت.

جهت درخواست ثبت نام در دوره های آموزشی فرم زیر را تکمیل کنید.

سوالات متداول

1_روش های ورود به دنیای متاورس چیست به چه صورت می باشد؟

روش های کلی ورود به این دنیا بصورت سرمایه گذاری در حوزه زمین های متاورسی یا NFT ها می باشد. اما برای کسب درآمد روزانه در این حوزه بهترین راه ورود به دنیای گیم های متاورسی می باشد.

2_ بهترین پروژه و دنیای متاورس چیست و کدام پروژه است؟

با توجه به ابتدایی و نوپا بودن این دنیا نمی توان پاسخ درستی داد چراکه پروژه ها و اتفاقات بسیاری در اینده منتظر این دنیای متاورس می باشد. اما در حال حاضر پروژه decentraland نزدیک ترین مفهوم به دنیای متاورس را ارائه می دهد

3_ میزان درآمد از متاورس چقدر است؟

این امر بسته به میزان سرمابه اولیه افراد متفاوت می باشد ولی با توجه به نوپا بودن این دنیا و اینده وسیعی که در انتظار آن می باشد قطعا بالاتر از تمام تصورات ما خواهد بود.

4_لوازم مورد نیاز برای ورود به دنیای متاورس چیست وشروع کسب درآمد چه می باشد؟

بر خلاف تصورات افراد تنها با یک گوشی ساده نیز امکان کسب درآمد از متاورس می باشد و در حال حاضر هیچ نیازی به کامپیوتر های پیشرفته یا هزینه های گزاف برای ورود به دنیا های متاورسی نمی باشد.

5_مهم ترین اتفاقاتی که در آینده نزدیک در انتظار دنیای متاورس چیست؟

قطعا با شروع موج جدید صعود در بازار ارز دیجیتال شاهد رشد بسیار بیشتر و چشمگیر تر در دنیای های متاورس و قیمت های NFT و زمین های متاورسی خواهیم بود و به همین سبب میزان درآمد حاصله از انجام بازی های متاورسی نیز بسیار بیشتر می شود.

6- آیا متاورس در ایران قانونی است؟

متاورس در ایران منع قانونی نداشته اما با توجه به اینکه تمام سرویس‌های ارائه‌دهنده خدمات متاورس در کشورهای خارجی بوده و با در نظر گرفتن تحریم‌های موجود، امکان پیگیری اکثر موارد کلاهبرداری از سوی کشور ایران مقدور نخواهد بود. از این رو با تکیه بر اطلاعات افراد متخصص و کارآزموده اقدام به سرمایه‌گذاری نمایید تا از هرگونه کلاهبرداری در امان بمانید.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

مطالب مرتبط:
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زهرا محمدی
زهرا محمدی

تشکر برای این محتوا. بسیار علاقه‌مند به یادگیری در مورد متاورس رنگ هستم. لطفا در این موضوع نیز مطالبی منتشر کنید.

واحد پشتیبانی همیار
پاسخ به  زهرا محمدی

با سلام.
بله حتما دوست عزیز. متشکریم که محتوا را پسندیدید.

Flora
Flora

قسمت آموزشی بسیار عالی بود

کاربر سایت
کاربر سایت
پاسخ به  Flora

خواهش میکنم دوست عزیز نظر لطفتونه.

ویکی
ویکی

تا حالا از متاورس سردرنیاورده بودم تا اینکه این مقاله رو خوندم

مدیر تولید محتوا
مدیر تولید محتوا
پاسخ به  ویکی

خوشحالیم که تونستیم کمک‌تون کنیم.

هادی عظیمی
هادی عظیمی

سلام مچکرم بابت اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتید ممنون

محمد حسن زاده
پاسخ به  هادی عظیمی

ارادت مهندس عظیمی عزیز

Call Now Button