کمپین مهرگان تا 60 درصد تخفیف دوره های آموزشی (با شرایط پرداخت اقساط)
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
سبد خرید

چگونه ژورنال معاملاتی بسازیم؟

چگونه ژورنال معاملاتی بسازیم؟

ژورنال معاملاتی مانند یک چراغ در راهی تاریک بوده که مسیر را روشن می‌کند و به معامله گر درست یا اشتباه بودن مسیرش را نشان می‌دهد. تمامی معامله گران حرفه‌ای، بلافاصله بعد از باز کردن انجام معامله، آن را ثبت می‌کنند و در آخر روز یا قبل از شروع روز کاری جدید معاملاتشان را بررسی می‌کنند تا بتوانند هر روز عملکرد بهینه‌تری داشته باشند.

تیم تحلیلی همیار کریپتو در این مقاله «اهمیت داشتن ژورنال معاملاتی» برای هر شخصی که می‌خواهد در دنیای بازارهای مالی بماند و از آن سود کسب را با دلیل توضیح می‌دهد.

ژورنال معاملاتی چیست؟

ژورنال معاملاتی (Trading Journal) یا مجله معاملاتی دفتری است که از آن برای ثبت و بررسی معاملاتتان استفاده می‌کنید و عملاً با استفاده از آن نحوه عملکردتان در معاملات گذشته را بررسی می‌کنید. ژورنال معاملاتی برای همه بازارهای مالی مانند ارز دیجیتال، فارکس و سهام قابلیت استفاده دارد.

یکی از دلایل اصلی تهیه یک ژورنال معاملاتی آن است که به شما کمک می‌کند تا فرآیند تحلیلی خود را موشکافی کنید و دلیل موفقیت یا شکست در هر معامله را بسنجید. عملاً ژورنال معاملاتی شما، چراغ راه شما به سمت تبدیل شدن به یک معامله گر موفق و همچنین سودآوری بیشتر هست.

ژورنال معاملاتی

چرا باید ژورنال معاملاتی داشته باشیم؟

مهم‌ترین پارامتر در هر کسب‌وکاری بررسی عملکرد آن کسب کار است، حال‌آنکه شما به‌عنوان یک معامله گر، عملاً رئیس تجارت خود هستید، و یک کارآفرین برای خود هستید. یک رئیس دقیقاً می‌داند در هر بخش از کسب‌ وکارش چه اتفاق‌هایی در حال رخ دادن است. می‌داند کدام قسمت پَر پَروازش بوده،  یعنی در آن عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته و کدام قسمت برایش غُل و زنجیری بوده که پایش را به زمین بسته و اجازه صعودش را نمی‌دهد.

شما نیز به‌عنوان یک معامله گر باید بخش‌های پَر پَرواز معاملاتی‌تان (نقاط قوت) و غُل و زنجیر معاملاتی‌ تان (نقاط ضعف) را به‌خوبی بشناسید تا بتوانید عملکردتان را بهینه کنید. این کار را وقتی معاملاتتان را یادداشت می‌کنید، ژورنال معاملاتی‌تان برایتان انجام می‌دهد.

 

The hard work in trading comes in the preparation. The actual process of trading, however, should be effortless.

Jack Schwager – Author of Market Wizards

سخترین کار در معامله کردن مراحل آماده سازی است (فراهم کردن مراحل و نوشتن جزئیات کار قبل از معامله) بقیه ی کار دیگر زحمتی ندارد.

جک شواگر – نویسنده ی کتاب جادوگران بازار

مهم‌ترین دلایل استفاده از ژورنال معاملاتی

یک فروشگاه لوازم‌خانگی را در نظر بگیرید، مدیر فروشگاه کاملاً از قیمت خرید و قیمت فروش هر کالا اطلاع دارد. آخر هر روز میزان فروش و عملکردش را حسابرسی می‌کند. دقیقاً می‌داند کدام کالا فروش بیشتری دارد و مطمئن می‌شود همیشه در انبار داشته باشد و تمامی کارهای دیگر که برای پیشرفت کسب‌وکارش لازم است را روزانه انجام داده و در طی دوره‌های مشخص مثلاً ماهانه و سالانه مجدد بررسی می‌کند.

شما به‌عنوان معامله گر باید نسبت به معاملات و عملکردتان با همین دقت به جزئیات توجه کنید. مثلاً پس از آنکه آموزش فارکس را دیدید و به این بازار مسلط شدید، باید بدانید در کدام جفت ارز یا در چه زمان از شبانه‌روز عملکرد بهتری دارید. باید کاملاً به بخش‌های مختلف استراتژی معاملاتی‌تان مسلط باشید. در ادامه چند دلیل مهم‌تر برای استفاده از ژورنال معاملاتی را توضیح داده‌ایم.

1- ایجاد چهارچوب دقیق برای استراتژی‌ها

هر معامله گر برای داشتن معاملات موفق احتیاج به چارچوبی سودآور دارد. شما با یادداشت دقیق و موشکافانه هر جزییاتی در معاملات می‌توانید استراتژی معاملاتی‌تان را توسعه داده و آن را مطابق با شخصیت و موقعیتی که دارید آپدیت کنید.

وقتی معامله‌ای را ثبت می‌کنید عملاً نتیجه استفاده از هر استراتژی را می‌بینید. در این حالت متوجه می‌شوید مثلاً عملکرد شما در معاملات با استراتژی A بهتر از استراتژی B است بنابراین روی استراتژی A تمرکز کرده و بهینه‌سازی انجام می‌دهید. تعدادی از معامله گران نیز هستند که اصلاً استراتژی معاملاتی ندارند، استفاده از دفترچه معاملاتی به شما کمک می‌کند منظم شده و از انجام معاملات شلخته و دَرهم اجتناب کنید.

خواندن این مطلب
استیکینگ (staking) در پنکیک سواپ

ژورنال معاملاتی

2- جلوی معاملات احساسی‌تان را می‌گیرد

خیلی وقت‌ها به دلیل یک خبر خاص بازار روند صعودی یا نزولی شدیدی می‌گیرد در این حالت اصولاً معاملات احساسی زیاد شده که اکثراً به ضرر منجر می‌شود. وقتی شما دفترچه ثبت معاملات داشته باشید با نوشتن تمام نکات حیاتی یک معامله صحیح به‌احتمال‌زیاد جلوی انجام معاملات احساسی را می‌گیرید.

نوسان‌های شدید، بیشتر در بازار ارز دیجیتال رخ می‌دهد، چرا که بعضی از ارزها هنوز ارزش خیلی بالایی ندارند و دو نهنگ به‌راحتی می‌توانند روند دلخواه خود را به قیمت ارز بدهند. برای آموزش ارز دیجیتال در مشهد و آشنایی کامل با این بازار مالی جذاب هچنین دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید.

گاهی هم غلبه احساساتی همچون طمع و امید آن‌قدر زیاد است که هیچ‌چیز نمی‌تواند افسار آن‌ها را بکشد، در این حالت پس از به نتیجه رسیدن معامله و تحلیل و بررسی آن می‌توانید از تکرار آن در آینده جلوگیری کنید یا حتی تعداد معاملات برنده و بازنده و میزان سود و زیان آن‌ها را بررسی کرده و با تحلیل نتایج به‌طور منطقی راجع به آن‌ها تصمیم بگیرید.

اکثر افراد به دلیل نداشتن استراتژی معاملاتی و عمل از روی وسوسه در بازارهای مالی فارکس و ارز دیجیتال سرمایه‌شان را از دست می‌دهند. داشتن ژورنال معاملاتی و ثبت معاملات، احساسات و تصمیمات شما را کنترل کرده و به شما را از عواقب احتمالی معاملات احساسی آگاه می‌کند.

3- افزایش نظم در معامله‌گری

به‌عنوان یک معامله گر در بازارهای مالی، باید منظم باشید. منظم بودن جز فاکتورهای اصلی موفقیت در حرفه معامله گری است حتی کتابی به نام «معامله گر منظم» که راه کارهایی بسیار خوبی برای موفقیت در معامله گری را نشان می‌دهد، چاپ شده است. ثبت معاملات به‌شدت باعث افزایش نظم در معاملات می‌شود و تنها نتیجه نظم در معامله گری، افزایش سودآوری است.

Trading Journal

4– نشان دادن نقاط قوت و ضعف

با ثبت معاملات می‌توانید الگوهای معاملاتی‌تان را پس از مدتی پیدا کنید. پس از تجزیه و تحلیل معاملات، الگوهایی که منجر به شکست و ضرر شده‌اند را تشخیص داده و سعی کنید در روز معاملاتی بعدی روی اجتناب از آن‌ها تمرکز کنید. این الگوها حتی می‌تواند به دلیل عادت روزانه ما باشد مثلاً هرروزی که بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب معامله انجام داده‌اید، آن معامله منجر به ضرر شده است. در این حالت باید زمان انجام معامله را تغییر دهید.

ثبت معاملات به شما کمک می‌کند الگوهای معاملاتی و رفتاری سودآور را نیز پیدا کنید. سعی کنید در این حالت آن‌ها گسترش داده تا جایی که به یک عادت ثابت درون ناخودآگاه شما تبدیل شود.

آموزش فارکس رایگان

چه کسانی باید از ژورنال معاملاتی استفاده کنند؟

اگر به‌طور جِدی قصد دارید که حتماً از راه معامله گری کسب سود کنید مخصوصاً در بازارهای فارکس و ارز دیجیتال درآمد دلاری داشته باشید، باید معاملاتتان را با جزئیات ثبت سپس آن‌ها را بررسی کنید بنابراین همه معامله گران حرفه‌ای و مبتدی باید ژورنال معاملاتی داشته باشند.مهم ترین دلیل فراموش کاری انسان ها ست یک تریدر حرفه ی باید بدانید چرا سود کرده چرا ضرر کرده

چگونه یک ژورنال معاملاتی شخصی تهیه کنم؟

برای طراحی یک ژورنال معاملاتی شخصی، در قدم اول باید تصمیم بگیرید می‌خواهید معاملاتتان را به‌صورت نرم‌افزاری مانند اکسل ثبت کنید یا قصد دارید آن‌ها را در دفتری یادداشت کنید.

پس از تصمیم‌گیری در رابطه با نوع ژورنال معاملاتی، بسته به سلیقه و راحت‌تر بودن خودتان؛ می‌توانید بر اساس مراحل زیر ژورنال معاملاتی‌تان را طراحی کنید.

مرحله اول: چه اطلاعاتی را می‌خواهید در ژورنال معاملاتی‌تان ثبت کنید؟ ما پیشنهاد می‌کنیم عواملی مانند: 1- تاریخ 2- نماد 3- قیمت ورود 4- قیمت خروج 5-حجم معامله (اگر در قیمت‌های مختلف وارد می‌شوید توصیه می‌شود هر قیمت و حجم را جداگانه بنویسید) 6-پله‌های ورود و خروج معامله 7- تارگت و استاپ 8- میزان سود و ضرر 9- دلیل ورود 10- پارامترهای مدیریت سرمایه و هر عاملی که به نظر شما وجودش ضروری است.

مرحله دوم: داشتن صفحه‌ای برای بررسی و تحلیل نتایج معاملات به‌صورت دوره‌های روزانه، هفتگی، ماهانه، فصلی و سالانه. مثلاً در قسمت پایین صفحه هر معامله را بررسی کنید و صفحه‌ای مجزا برای بررسی‌های هفتگی، ماهانه، فصلی و سالانه داشته باشید.

خواندن این مطلب
تحلیل بیت کوین امروز 30 اردیبهشت 1402 + ویدیو تحلیل ارز دیجیتال

آقای برت استینبارگر در این مورد می‌گوید:

“نیازی نیست که کل معاملات در ژورنال ثبت گردد، بلکه باید تاثیرگذارترین معاملات و آنهایی که درس از آن گرفته شد، مثل دلایل بیشترین سود و یا بیشترین زیان را ثبت کرد، در واقع ژورنال را باید آنقدر ساده نوشت که قابلیت اجرا کردن داشته باشد، چون اگر خیلی سخت و پیچیده باشد، ممکن است شخص معامله‌گر بخاطر پیچیدگی‌های زیاد، اصلا آن را مورد استفاده قرار ندهد.”

 

چگونه یک ژورنال معاملاتی کریپتو تهیه کنیم.

شما می توانید برای معاملات ارز دیجیتال خود نیز ژورنال معاملاتی تهیه کنید و آن را در قالب های مختلف هماهنگ با سبک و نیازهای معاملاتی خود سفارشی کنید. در پایین این بخش می توانید نمونه فایل اکسل ژورنال معاملاتی کریپتو را برای دانلود مورد استفاده قرار دهید، ولی آموزش نحوه ایجاد آن هم مهم است.

ابتدا باید یک صفحه گسترده دفتر ثبت معاملاتی (به عنوان مثال ، Google Sheets ، Microsoft Excel) و یک سند مکتوب (به عنوان مثال ، Google Docs ، Microsoft Word) ایجاد کنید. از این موارد به ترتیب برای ثبت معاملات دقیق و افکار خود استفاده خواهید کرد. در صورت تمایل ، می توانید سند مکتوب را به عنوان یک برگه دوم در صفحه گسترده قرار دهید (به الگوی زیر مراجعه کنید).

 

دوم ؛ شما باید بدانید که روزانه چه چیزی را یادداشت خواهید کرد تا ژورنال معاملاتی شما بیشترین تاثیر ممکن را بر پیشرفت کاری شما داشته باشد. اما صرف نظر از الگو ، صفحه گسترده شما باید دارای ستون های مربوط به هر ترید باشد. این ستونها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

 1. تاریخ ورود به معامله
 2. تاریخ خروج از معامله
 3. نماد دارایی
 4. جهت (نزولی/صعودی)(Short/Long)
 5. قیمت ورودی
 6. قیمت پله های ورودی
 7. حجم معامله
 8. حد ضرر
 9. حد سود
 10. قیمت خروج
 11. کارمزد معاملات
 12. سود/زیان (P&L)
 13. درصد سود/ضرر (Risk/Riward)
 14. نکات قابل یادگیری

برخی از معامله گران همچنین ممکن است بازه زمانی ، تصاویر صفحه تنظیمات و هر چیز دیگری که به نظر آنها مهم است را اضافه کنند. نکته اصلی این است که اطلاعات باید به نفع آنها عمل کند، نه فقط فضا پر کند.

در برگه مکتوب خود (یا در برگه دیگری)، باید برای هر روز قسمتی داشته باشید که در آن می توانید تمام افکار و ایده های خود را بنویسید تا بتوانید آنها را سازماندهی کنید.

مشاهده فایل اکسل ژورنال نویسی

و تمام!  اکنون شما می‌توانید با وارد کردن این اطلاعات در گوگل شیت خود یک ژورنال معاملاتی کریپتویی کاملا کارا و سودمند برای خود تهیه کنید و با دانستن نحوه استفاده از یک ژورنال معاملاتی در کوتاه ترین زمان مانند یک حرفه ای شروع به ترید در بازارهای مالی کنید.

 

نرم افزار ژورنال معاملاتی

نرم افزار های ژورنال معاملاتی مثل همان فایل اکسل یا دفتر های آماده ژورنال نویسی هستند و ترید های شما را در هر بازار مالی که باشید راحت تر می کنند. این نرم افزار ها برای معامله گران متفاوت و دارایی های مختلف در انواع متفاوتی وجود دارند. مثلا برای معامله گران بازار سهام یک نرم افزار و برای فارکس یک نوع نرم افزار دیگر وجود دارد. معمولا برای استفاده از این نرم افزارها باید حق اشتراک پرداخت کنید. با این حال نرم افزار های رایگان هم هستند که از بین آنها می توان به FX Lournal و Trading Journal و eToro اشاره کرد.

 نمونه های ژورنال معاملاتی

تا الان بیشتر موارد مربوط به ژورنال نویسی  معاملات را برای شما شرح دادیم. اکنون وقت آن است که چند نمونه ژورنال معاملاتی را ببینیم تا ایده هایی برای آغاز ژورنال نویسی داشته باشید.

ژورنال معاملاتی

ژورنال معاملاتی

ژورنال معاملاتی

 

جهت درخواست ثبت نام در دوره های آموزشی فرم زیر را تکمیل کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله به دقیق‌ترین شکل توضیح داده شد که «چرا به ژورنال معاملاتی احتیاج دارید؟» اگر قصد جِدی دارید که ژورنال معاملاتی شخصی‌تان را داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم از قسمت فروشگاه بازدید نمایید یا اینکه به‌صورت دستی با توجه به آموزش‌های داده‌شده آن را تهیه کنید.

خواندن این مطلب
آموزش کامل سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap) آپدیت ۲۰۲۳ + ویدئو

تیم همیار کریپتو با توجه به تجربه‌ای که از دانشجویان خود دارد، تصمیم گرفته جز پیشگامانِ ترویجِ فرهنگِ استفاده از ژورنال معاملاتی باشد تا به‌طورقطع قدمی مؤثر در رابطه با ارتقا سطح معاملاتی جامعه معامله گران بردارد.

همیار کریپتو

سوالات متداول

1_ علت اصلی نوشتن ژورنال معاملاتی چیست؟

علت اصلی این امر قطعا اطلاع از نقاط ورود و خروج از معاملات و میزان سود و زیان نیست چرا که این موارد در بخش trade history صرافی ها موجود است بلکه علت اصلی این امر اطلاع از احساسات و میزان هیجانات ما در زمان ورود به معامله است که باید در ژورنال معاملاتی نوشته شده و بررسی گردد که در چه زمان هایی با چه احساساتی سود کرده و با چه احساساتی ضرر میکنیم و در زمان احساسات منفی معامله نکنیم.

2_ در چه زمان هایی نباید ترید کرد؟

همه ما می دانیم در زمان هایی که درگیر بیماری و مشکلات متعدد هستیم نباید ترید کنیم اما لازم به ذکر است که هرگز با احساسات مثبت زیاد هم نباید ترید کنید و در اصل احساسات زیاد در هر نوعی باعث ایجاد هیجانات می شوند و این امر باعث اشتباه در معاملات می گردد یک تریدر موفق باید در بی احساسی کامل به ترید بپردازد تا احساسات بازار را به درستی درک و تحلیل کند.

3_چه مواردی باید در ژورنال معاملاتی ما نوشته شود؟

علاوه بر ارز مورد معامله و قیمت ورود و خروج باید مجموع کامل احساسات و مشکلات حال حاضر ما و همچنین در کنار این امر استراتژی ای که با آن اقدام به معامله کرده ایم نیز در ژورنال معاملاتی درج گردد.

4_ ژورنال معاملاتی چگونه بررسی می گردد؟

ژورنال معاملاتی ما باید هر ماه 1 الی 2 مرتبه بررسی و احساساتی که باعث اسیب به معاملات می گردد یاد داشت و از معامله از زمان هایی که ما احساسات نادرست داریم پرهیز گردد.

5_ژورنال معاملاتی حتی در مواقعی ترید ها سود آور هست نیاز به نوشتن دارد ؟

بله شما در تمام مواقعی که ترید می کنید باید ژورنال معاملاتی داشته باشید به دلیل اینکه به ترید های شما نظم میدهد و شما می توانید به حد اکثر سود برسید

6_چه کمکی ژورنال نویسی به ما می کنید ؟

مهم ترین کمکی که به ما می کند این است که به ترید های ما نظم میدهد و از اشتباهات سهوی ما جلوگیری می کند چون انسان کلا فراموش کار است به طور مثال ما نمی تونیم بگویم دو هفته پیش سه شنبه  ناهار چی خوردیم و این برای معاملاتمان هم صدق می کند به طور مثال اگر ما ژورنال معاملاتی ننویسیم نمی توانیم بفهمیم که نقطه قوت و ضعف مان چه بود یا اصلا چرا سود کردیم چرا ضرر کردیم

7_ آیا تریدر های یزرگ دنیا هم ژورنال معاملاتی می نویسن؟

بله یکی از نشانه های حرفه ی بودن این است که شما ژورنال نویسی کرده باشید و مطمئنن هیچ تریدی بودن اینکار نمی تواند در بازار های مالی موفق باشد

8_ پلن معامله گری چیست؟

پلن معامله گری از مجموع استراتژی معاملاتی و ژورنال نویسی تشکیل شده به شما پیشنهاد می شود قبل از نوشتن پلن معامله گری حتما کتاب مربی معامله گری روزانه اثر برت استینبارگر بخوانید چون نقش را خوبی به شما میدهد

9_ آیا ژورنال معامله گری به صورت آماده می تونیم استفاده کنیم ؟

بله میشود ولی باید خودتان شخصی سازی کنید در ژورنال معاملاتی همیار کریپتو که یکی از حرفه ی ترین ژورنال معاملاتی در ایران است به صورت تخصصی مخصوص ارز دیجیتال و فارکس طراحی شده و شما می توانید بر اساس پلن معامله گری خودتان شخصی سازی کنید  برای خریداری ژورنال با این شماره تماس بگیربد 09309127474

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۱۹
ارسال دیدگاه جدید
Call Now Button