20 مورد از مهم ترین اصطلاحات طلا

20 مورد از مهم ترین اصطلاحات طلا

مهم ترین اصطلاحات طلا که باید بدانید.

بر اساس آمار و تحقیقات صورت گرفته یکی از بهترین روش‌ها برای حفظ و رشد سرمایه، سرمایه گذاری در بازار طلا است.
شناخت و آگاهی در مورد اصطلاحات طلا، علاوه بر آنکه باعث افزایش سطح رضایمتندی در خرید خواهد شد شما را به انجام انتخاب بهتری نیل خواهد داد.
مجموعه همیار کریپتو در مشهد تلاش کرده با گردآوری این اصطلاحات و توضیحات جامع آن ها، در جهت ارتقاء دانش و سواد مالی شما قدم بردارد. اگر شما نیز بازار طلا را به عنوان سرمایه گذاری مطمئن انتخاب کرده اید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

مزایای آشنایی با اصطلاحات طلا

فرقی نمی کند به عنوان فرد عادی سر از بازار طلا فروشان در آورده اید و یا سرمایه گذار، در هر صورت شما نیز شناخت و کسب اطلاعات تخصصی در خصوص اصطلاحات طلا، همیشه شما را چند قدم جلوتر از بقیه قرار می دهد.
نیازی نیست از این اصطلاحات برای خود غول بزرگی بسازید. در این مقاله به ساده ترین شکل ممکن به تعریف و تفسیر آن می پردازیم. برای کسب این اطلاعات تنها کافی است زمان کوتاهی برای مطالعه آن در نظر بگیرید.
اجرت، طلای آب شده، مثقال طلا یا مظنه، سوت، سنگ محک، تیزاب سلطانی، مسکوکات طلا، مصنوعات طلا، طلای شکن، طلای شرطی، طلای خارجی، ری گیری، انگ طلا، آبکاری طلا، قیرات، بوته ذوب طلا، قالکاری طلا، بنکدار طلا، عیار طلا، اونس طلا و غیره از جمله مهم ترین اصطلاحات طلا به شمار می روند که در ادامه به تفکیک با آنها آشنا می شویم.

20 اصطلاح رایج بازار طلا را بشناسید.

1) اجرت طلا

در فرآیند طراحی و ساخت طلا، هزینه های جانبی مانند دستمزد و هزینه ساخت به آن تعلق می گیرد که از آن به نام اجرت و یا کارمزد نام برده می شود. بدون شک تا کنون بارها متوجه دریافت اجرت توسط طلا فروش و در زمان خرید طلای زینتی شده اید. میزان اجرت طلا بر حسب گرم طلا یا مصنوعات آن محاسبه می شود که البته در هنگام فروش، از قیمت طلا کسر می شود.

2) طلای آب شده

طلا فروشان معمولاً طلاهایی را که به عنوان طلای دست دوم و یا متفرقه از سوی مشتریان دریافت می کنند، در کوره های ری گیری ذوب می کنند. آنچه در پایان ذوب شدن به دست می آید، بر اساس لیست رایج اصطلاحات طلا، طلای آب شده نامیده می شود که در مقایسه با سایر طلاها، دارای عیار متفاوتی است. شکل مکعبی و مفتولی، رایج ترین شکل به دست آمده از طلای آب شده است.

3) سوت طلا

در معاملات طلا، با گرم های مختلفی از طلا سر و کار داریم و این مهم نیازمند در نظر گرفتن معیار اندازه گیری است. در اصطلاحات طلا، به کوچکترین واحد اندازه گیری، سوت گفته می شود. جالب است بدانید هر گرم طلا معادل 1000 سوت است. طلا فروشان در محاسبه نرخ ارزش طلا، عدد بعد از ممیز را بر حسب سوت در نظر می گیرند. به عنوان مثال برای عدد 230/2 نمایش داده شده بر روی ترازو، دو گرم و 230 سوت در نظر گرفته می شود.

4) مثقال طلا یا مظنه

مثقال طلا که از آن با نام مظنه نیز نام برده می شود، برابر 6083/4 گرم از طلا با عیار 17 در نظر گرفته می شود. در کشورهای اسلامی مثقال طلا به عنوان رایج ترین واحد برای اندازه گیری طلا کاربرد دارد که به سه صورت مثقال شرعی، مثقال معمولی و مثقال صیرفی استفاده می شود.
وجه تمایز این سه نوع مثقال، در میزان گرم آن است. بر اساس اصطلاحات طلا، مظنه یا مثقال شرعی معادل 4556/4 گرم، مثقال معمولی معادل 6875/4 و مثقال صیرفی معادل 608/4 گرم از طلا محاسبه می شود. لازم به ذکر است در کشور ایران معاملات خرید و فروش طلا بر مبنای مثقال صیرفی یعنی با وزن 608/4 گرم صورت می گیرد.

5) سنگ محک

شاید تا کنون نام سنگ محک به گوشتان خورده باشد. در اصطلاحات طلا، از این سنگ به عنوان ابزاری برای اصلی یا تقلبی بودن طلا و عیار آن استفاده می شود. متریال به کار رفته در تولید سنگ لیدی که نام دیگر محک است، سیلیسم و کوارتز می باشد و در بازار طلا فروشان به شکل و صورت های مختلفی تولید و عرضه می شود.
روش تشخیص طلای اصلی از تقلبی به این صورت است که طلا فروشان با استفاده از سنگ محک در ابتدا لایه ای از سطح طلا را بر می دارند و در مرحله بعد با مخلوط کردن مقداری تیزاب به آن، منتظر نتیجه این آزمایش می شوند. این روش برای تشخیص اصالت طلاهای خرد و سبک با عیار پایین مناسب است در حالی که سنجش طلاهای سنگین کاربرد خوبی ندارد.

6) تیزاب سلطانی

تیزاب همان ماده ای است که به طلا فروشان در تشخیص طلای اصل از تقلبی کمک می کند. در ترکیبات تیزاب سلطانی یا Aqua regia مقداری جوهر نمک کنسانتره و اسید نیتریک کنسانتره وجود دارد که با توجه به ماهیت خورندگی که دارند، بسیار خطرناک هستند. ترکیبات تیزاب به گونه ای است که توانایی حل کردن فلزاتی مانند طلا، پلاتین، رودیوم و غیره را در خود دارد و از آنجا که نقش مهمی در این زمینه دارد، یکی از مهم ترین اصطلاحات طلا شناخته می شود.
همانطور که عنوان شد با افزودن مقداری تیزاب بر روی طلا و پلاتین، این فلزات حل می شوند اما در صورت اصل بودن طلا، واکنش سریعی در برابر محلول نشان داده نمی شود بر عکس در صورت تقلبی بودن طلا، به سرعت خوردگی فلز را مشاهده می کنید.

 

اصطلاحات طلا

7) مصنوعات طلا

هر آنچه که در ویترین طلا فروشی ها مشاهده می کنید در گروه مصنوعات طلا قرار می گیرند. هر نوع کالایی که از طلا و یا با روکش طلا تولید شده باشد، به عنوان مصنوعات طلا در نظر گرفته می شود.

8) مسکوکات طلا

یکی دیگر از مهم ترین اصطلاحات طلا که لازم است با آن آشنا شوید، مسکوکات طلا نام دارد. مطمئناً تا کنون سکه های زیادی را به صورت های مختلف از طلا فروشی خرید کرده اید و یا آن را تعویض و یا به فروش رسانده اید. این سکه ها از دیگر گزینه های سرمایه گذاری در بازار طلا هستند که تحت نظر بانک مرکزی هر کشوری تولید و عرضه می شوند و با نام مسکوک از آن یاد می شود.

9) طلای شکن

طلای شکن یکی دیگر از اصطلاحات طلا به شمار می رود که لازم است وجه تمایز آن را با سایر طلاها بشناسید.
همانطور که از نام این طلا مشخص است، پتانسیل شکنندگی را دارد.
حال شاید این سوال ذهن شما را درگیر کند که دلیل شکنندگی طلا چیست؟ اجازه دهید به زبان ساده بیان کنیم.
طلافروشان با دریافت طلای دست دوم و یا کهنه که امکان استفاده از آن وجود ندارد، آن را در کوره های مخصوصی ذوب می کنند. البته فلزات دیگری مانند سرب، قلع و چدن به طلای ذوب شده اضافه نمی شود در نتیجه ناخالصی هایی ایجاد می شود. در مرحله بعد، طلای ذوب شده ای که نخاله را جذب کرده در قالب مخصوصی ریخته می شود که پس از سرد شدن بسیار ترد و شکننده خواهد بود.
به عبارتی دیگر طلای شکن به طلای حاوی ناخالصی که قابلیت شکنندگی را دارد، گفته می شود.

10) طلای شرطی

در اصطلاحات طلا، به آن دسته از طلاهایی که عیار مشخصی ندارند، طلای شرطی گفته می شود. پیش از آنکه عیار طلای شرطی تشخیص داده شود، عیار 750 را به صورت پیش فرض در نظر می گیرند و اغلب افراد به شرطی که عیار آن مشخص شود، در ری گیری معاملات خرید و فروش آن را انجام می دهند.

11) طلای خارجی

همانطور که از نام این نوع طلا مشخص است از کشور دیگری وارد کشور شده است.
کشورهای مبدأ واردات طلای خارجی به مقصد ایران، ایتالیا، چین، هند، تایوان و مالزی هستند که دارای طرح های متنوعی هستند و پاسخگوی بسیاری از سلیقه ها هستند.
از دیگر امتیازات طلای خارجی، ظرافت و کیفیتی است که با کمک دستگاه های مدرن و پیشرفته در آن به خرج داده می شود.

12) ری گیری

یکی از تخصصی ترین اصطلاحات طلا، ری گیری نام دارد.
بد نیست بدانید این روش برای سنجش اعتبار و عیار طلا کاربرد دارد و بر اساس آن، برای آنکه عیار دقیق طلا اندازه گیری و مشخص شود، قطعه کوچکی از طلا را با قیچی مخصوص این کار، برش می زنند.
سپس در آزمایشگاه های عیارسنجی بررسی می کنند. از ری گیری اغلب برای اندازه گیری طلاهای آب شده استفاده می کنند.

13) آبکاری طلا

بدون شک تا کنون نام فلز یا طلای آب طلا کاری شده را شنیده اید، این عملیات و خروجی طی فرآیندی انجام می شود که لایه ای از طلا بر روی فلزاتی مانند نقره، تیتانیوم، مس و غیره به کار می برند و به آن آبکاری طلا یا Gold Plating می گویند.
به عنوان مثال گل طلا یکی از مواردی است که با روش آبکاری طلا و با هدف جلوگیری از تغییر رنگ فلز و خوردگی آن با گذشت زمان در زمینه طلا فروشی، تولید و عرضه می شود. به طور معمول عیار به کار رفته در آبکاری طلا، 24 در نظر گرفته می شود.

14) انگ طلا

یکی از اصطلاحات طلا در بخش تشخیص خلوص طلا، انگ طلا نام دارد. از این اصطلاح با اختصار حرف K بر روی زیورآلات نام برده و حک می شود. انگ طلا ارتباط مستقیمی با مقاومت آن دارد به این معنا که هر چقدر عیار یا انگ طلا بیشتر باشد، در برابر تغییرات ناگهانی مانند شرایط جوی و ضربه، مقاوم تر خواهد بود.

15) قالکاری طلا

از دیگر مواردی که در بین اصطلاحات طلا، وجود دارد، اصطلاح قالکاری طلا می باشد. این اصطلاح به مهارت و تخصص لازم در زمینه طلا ارتباط دارد. در فرآیند قالکاری یا غالکاری که نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد، طلا را از بقیه قطعات و فلزات جدا می کنند.

16) بوته ذوب طلا

به ظرفی که در طلا را در آن ذوب می کنند، بوته ذوب طلا می گویند. جنس ظرف باید به گونه ای انتخاب شود که تحمل دمای بسیار بالا را داشته باشد و معمولاً از جنس سرامیک و در اشکال مختلف، تولید می شوند.

17) قیراط

از دیگر موارد کاربردی در لیست اصطلاحات طلا، قیراط نام دارد که برای واحدهای اندازه گیری سنگ های قیمتی مانند یاقوت، زمرد، مروارید و دیگر جواهرات قیمتی در نظر گرفته می شود. دانستن این نکته که هر قیراط برابر 200 سوت و هر یک گرم طلا برابر 5 قیراط است، خالی از لطف نیست.

18) عیار طلا

به واحد اندازه گیری میزان خلوص طلا و دیگر فلزات، عیار طلا گفته می شود. بین عیار طلا و میزان خلوصی که در آن وجود دارد، ارتباط مستقیمی حاکم است به این معنا که هر چقدر عیار طلا بیشتر باشد علاوه بر آنکه از استحکام بیشتری در برابر انواع ضربه برخوردار است، دارای خلوص و ارزش بالاتری نیز می باشد. بازه عیار تعیین شده برای طلا بین 8 تا 24 عیار می باشد و با تحقیق و بررسی متوجه وجود طلا با عیار مختلف در سایر کشورها خواهید شد اما در ایران برای طلاهای زینتی عیار 18 مرسوم و متداول است.

19) اونس طلا

اونس همان واحد اندازه گیری بین المللی برای تعیین وزن فلزات با ارزشی مانند طلا و نقره است و با نماد OZ1 شناخته می شود. اگر بخواهیم معادل سازی دقیقتری برای اونس طلا در نظر بگیریم می توان گفت هر اونس طلا وزنی برابر 10343/31 گرم را دارد. بر خلاف ایران که برای اندازه گیری طلا از واحد مثقال استفاده می کند، معمولاً در کشور آمریکا و سایر کشورهای اروپایی از این واحد برای اندازه گیری طلا استفاده می شود.

20) بنکدار طلا

مانند هر بازار محصولاتی که از عمده فروش و خرده فروش تشکیل شده است، در اصطلاحات طلا، به طلافروشانی که طلا را به صورت عمده می فروشند، بنکدار طلا می گویند. این افراد طلا را به طور مستقیم و بدون واسطه از طلا فروشان می خرند و با اجرت پایین، به طلافروشان خرد می فروشند.

مقاله مرتبط: سکه امامی در نیمه ی دوم ۱۴۰۲ بخرم یا نه؟

نتیجه گیری:
همکاران ما در مجموعه همیار کریپتو تلاش کردند در کنار تهیه اطلاعات مدونی در حوزه ارز دیجیتال و بازارهای مالی، با گردآوری اطلاعاتی نظیر رایج ترین و تخصصی ترین اصطلاحات طلا، دانش و سواد مالی و سرمایه گذاری شما را ارتقاء دهند. مطمئناً داشتن ذهنیت تخصصی و جامع تری در هر زمینه و به ویژه بازار طلا، امکان انتخاب و بستر لازم برای تصمیم گیری مناسب را برای شما فراهم می کند. کسب اطلاعات در این زمینه علاوه بر آنکه اعتماد به نفس شما را بالا می برد، مانع از افتادن شما در دام کلاهبرداران می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر از دیگر بازارهای مالی و روش های سرمایه گذاری در آن می توانید برای شرکت در دوره جامع آموزش همیار کریپتو اقدام کنید.

 

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید