در سرزمین کریپتو اصطلاحات بسیاری وجود دارد و اغلب رمزگشایی آن دشوار است. از این لیست مفید اصطلاحات ارز دیجیتال برای استفاده از بهترین نکات رمزنگاری استفاده کنید و از اشتباهات رایج ارزهای دیجیتال که می‌توانند حساب معاملاتی شما را منفجر کنند، اجتناب کنید.

اصطلاحات پایه ارز دیجیتال

ارز (Currency)

نوعی پول، به شکل سکه یا کاغذ است که برای معاملات و تبادلات از آن استفاده می‌گردد.

ارز مخصوص به هر کشور توسط آن دولت ضرب و توزیع‌شده و در اقتصاد درونی آن کشور و یا مبادلات بین‌المللی به گردش درمی‌آید. به‌عنوان‌مثال: تتر نوعی ارز دیجیتال است معادل یک دلار آمریکا

کریپتو کارنسی (Cryptocurrency)

کریپتوکارنسی که ترجمه های زیادی از قبیل: رمز ارز، ارز رمزنگاری شده، ارز دیجیتال و … امروزه از آن به گوش می‌رسد درواقع از دو واژه

کریپتو: به معنی رمزنگاری

کارنسی: به معنی ارز تشکیل شده است.

کریپتوها در حقیقت نوعی پول دیجیتال رمزنگاری شده به‌وسیله الگوریتم های پیشرفته و پیچیده هستند که به صورت مستقل از هر دولت و یا هر نوع بانکی عمل کرده و در نقل و انتقال آن از معادلات بسیار پیچیده ریاضی استفاده می‌گردد.

هر کریپتو کارنسی دارای نماد مخصوص به خود است که به‌طورمعمول از سه حرف انگلیسی تشکیل شده به طور مثال BTC نماد بیت کوین و ETH نماید اتریوم است.

بعضی از کوین ها یا توکن ها نماد بیشتر از سه حرف نیز دارند.

صرافی (Exchange)

صرافی‌ها سایت هایی هستند که معامله گران می‌توانند از طریق آن به خرید و فروش رمز ارزهای خود بپردازند.

صرافی‌ها برای ارزهای مختلف، کارمزد و خدمات متفاوتی دارند.

به‌عنوان‌مثال بایننس یک صرافی بزرگ مبادله‌ی ارزهای دیجیتال است. صرافی‌های آنلاین خارجی به دلیل تحریم‌ها، محدودیت‌های زیادی دارند که به هنگام ثبت‌نام باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

صرافی چیست؟

صرافی‌بای بیت

صرافی KuCoin

صرافی‌نوبیتکس

صرافی تبدیل

صرافی‌اوککس

صرافی غیرمتمرکز (DEX)

در این صرافی قابلیت همتا به همتا وجود دارد؛ و به کاربران این امکان را می‌دهد تا ارزهای دیجیتال و سایر دارایی ها را بدون دخالت واسطه، خرید و فروش کنند.

بیت کوین(Bitcoin)

بیت کوین، اولین و معروف ترین رمز ارز است که به طور غیرمتمرکز عمل کرده و به‌عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. BTC در سال 2009 توسط شخص یا گروهی ناشناس بانام مستعار ساتوشی ناکاموتو شروع به کارکرد.

آلت کوین (Altcoin)

هرگونه رمز ارزی غیر از بیت کوین، آلتکوین نامیده می‌شود. آلتکوین از دو کلمه coin Alternative یا Bitcoin Alternative تشکیل شده است. در حال حاضر نزدیک به نه هزار آلت کوین وجود دارد.

کوین(Coin)

کوین ها ارزهای دیجیتالی هستند که به صورت مستقل عمل می‌کنند و بلاک چین اختصاصی خودشان را دارند، مثل بیت کوین، کاردانو، اتریوم و…

توکن(Token)

توکن ها رمز ارزهایی هستند که بلاک چین مخصوص به خود را ندارند و بر روی بستر سایر رمز ارزها سوار یا به اصطلاح مستأجر هستند.

اصطلاحات ارز دیجیتال

توکن سوآپ (Token swap)

هرگاه گفته می‌شود توکن سوآپ رخ داده به این معناست که ارزهای دیجیتالی که به‌صورت توکن بوده‌اند با ساخت بلاک چین اختصاصی خود تبدیل به کوین شده‌اند. یا از روی بستر یک بلاک چین به بلاک چین دیگری انتقال داده شوند مثل انتقال بعضی توکن ها از بستر بلاک چین اتریوم به بلاک چین کاردانو است.

مقاله بلاکچین و 13 افسانه آن

مقاله لایه های بلاکچین

شِت کوین (Shitcoin)

شت کوینها ارزهای دیجیتالی هستند که طرفداران زیادی ندارند و قیمت آن تقریباً نزدیک صفر است.

برای مطالعه کامل از شت کوین می‌توانید در همیار کریپتو همراه ما باشید.

کوین‌هایی باقیمت ثابت (StableCoin)

در رمز ارزها، ارزهای دیجیتالی وجود دارند که ارزش آن‌ها با یک دارایی مانند دلار برابر است. به این‌گونه کوین‌ها، استیبل کوین گفته می‌شود. به‌عنوان‌مثال هر یک واحد تتر معادل یک دلار است.

استیبل کوین‌ها با هدف کاهش نوسانات بازار ایجادشده و برخلاف دیگر رمز ارزها که قیمت پایداری ندارند، می‌توانند از سرمایه معامله گران محافظت کنند. معمولاً پشتوانه استیبل کوین ها دلار یا طلا است.

مارکت کپ (Marketcap)

مارکت کپ ارزش کل بازار بوده و روشی برای رده بندی ارزش رمز ارزها در بازار است.

می‌توان مارکت کپ ارزهای دیجیتال را از سایت Coinmarketcap بررسی کنید.

مارکت لیکوییدیتی (Market Liquidity)

مارکت لیکوییدیتی حجم نقدینگی بوده که در حال حاضر در بازار موجود است. به این دلیل که همه پول‌ها همیشه در بازار نیستند، حجم نقدینگی همواره از مارکت کپ پایین‌تر است.

وایت پیپر (White paper)

هر ICO (عرضه اولیه کوین) که بخواهد راه اندازی شود برای اینکه اهداف و برنامه های خود را به مردم معرفی کند، نیاز به منتشر کردن یک وایت پیپر دارد.
وایت پیپر، نوشته‌ای است که روی سایت هر ارز دیجیتال در دسترس همه قرار می‌گیرد و در آن فلسفه پیدایش آن ارز را توضیح داده است. همچنین به این اشاره دارد که در چه زمینه‌ای فعالیت داشته یا روی چه بلاک چینی مستقر می‌شود.

دامپ و پامپ (Pump & Dump)

دامپ و پامپ در دنیای کریپتو کارنسی، هم خیلی جذاب هستند و هم خیلی ترسناک.

وقتی دامپ اتفاق می‌افتد یعنی بسیاری از سرمایه‌گذاران اقدام به فروش مقدار زیادی رمز ارز کرده‌اند و بلعکس زمانی که تعداد زیادی رمز ارز خریداری می‌شود، پامپ اتفاق می‌افتد که به معنی رشد قیمت است.

درواقع دامپ به ریزش سریع قیمت و پامپ به رشد سریع قیمت گفته می‌شود.

پامپ پلن (plan pump)

گروه های کلاه‌برداری هستند که با ورود به آن، شخص متضرر می‌شود. این گروه‌ها با تبلیغات گسترده یک گروه 50 تا 100 هزار نفرِ تشکیل داده و اعلام می‌کنند و در یک ساعت مشخص ارز دیجیتالی را معرفی می‌کنند.
بیشتر این ارزها که معرفی می‌شوند حجم بازار بسیار کوچکی دارند و اگر پولی وارد این ارزها شود. با رشد یا ریزش زیادی همراه خواهند بود و در عرض یک دقیقه پامپ یا دامپ اتفاق می‌افتد. پامپ پلن ها که از قبل ارز دیجیتال موردنظر را خریده بودند سود خیلی خوبی از این پامپ و دامپ می‌برند.

دفتر کل توزیع‌شده (Distribu Ledgerted)

دفتر کل توزیع شده سیستمی است که در آن تمام اطلاعات مربوط به تراکنش ها و مقدار سرمایه‌ها به صورت گسترده ثبت‌شده‌اند. روش توزیع اطلاعات در این دفتر دیجیتالی باعث افزایش امنیت اطلاعات و کاهش خطر هک شدن آن‌ها شده است.

به‌عنوان‌مثال، بلاک چین، یک دفتر کل توزیع شده به حساب می‌آید که در ابتدا فقط باهدف پیگیری تراکنش‌های بیت کوین ساخته شده بودند.

بلاک چین (Blockchain)

بلاک چین یک دفتر کل دیجیتالی است که تمام معاملات انجام‌شده‌ی یک رمز ارز در آن وجود دارد. این زنجیره‌ی بلاک، دارای بلوک‌های جداست که از طریق رمزنگاری به هم وصل می‌گردد.

پس از اتمام فرآیند تکمیل اطلاعات، بلاک جدید به بلاک چین اضافه گشته و این زنجیره در هزاران کامپیوتر در سراسر جهان کپی و ذخیره می‌شود. بلاک چین فناوری غیرمتمرکزی محسوب شده که تمامی نسخه‌های آن باهم برابر و یکسان هستند.

بلاک جنسیس (Genesis Block)

اولین بلاکی است که در هر بلاک چین ثبت می‌گردد. این بلاک تحت عنوان بلاک صفر و گاهی بلاک یک شناخته می‌شود. جنسیس بلاک را “بلاک پیدایش” نیز می‌نامند.

ارتفاع بلاک (Block Height)

به تعداد کل بلاک‌ها قبل از بلاک موردنظر در بلاک چین، ارتفاع بلاک گفته می‌شود.

اصطلاحات ارز دیجیتال

پاداش بلاک (Block Reward)

ارزهای دیجیتال برای تأیید تراکنش ها و تأمین امنیت شبکه، به‌جای اعتماد به نهادهای متمرکزی مانند بانک، به استخراج‌کنندگان و اعتبارسنج های بلاک چین متکی هستند. برای اینکه افراد برای مشارکت در این فرآیند ترغیب شوند، پاداشی برای آن‌ها در نظر گرفته است.

در بسیاری از ارزهای دیجیتال، به ازای استخراج یا تأیید هر بلاک، به کسی که موفق به ایجاد و تأیید بلاک شده است پاداشی داده می‌شود که آن را پاداش بلاک می‌نامیم.

پروتکل های اثبات کار مثل بیت کوین یا اتریوم، با استخراج هر بلاک، مقداری از ارز بومی آن شبکه به استخراج کننده می‌رسد. در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک 5.12 بیت کوین است که به مرور زمان کمتر می‌شود.

فورک (Fork)

واژه‌ای ست که در زمان آپدیت یک نرم افزار یا یک پروتکل استفاده می‌شود. درزمینهٔ کریپتوکرنسی فورک زمانی اتفاق می‌افتد که شبکه به دو بخش تقسیم گردد.

فورک چیست؟

جهت درخواست ثبت نام در دوره های آموزشی همیار کریپتو در مشهد فرم زیر را تکمیل کنید.

هارد فورک (Hardfork)

هارد فورک ها درواقع تغییرات مهم در پروتکل رمز ارزها هستند، به طوری که آن ها را به 2 ارز متفاوت تبدیل می‌کند. در هاردفورک، نسخه جدید با نسخه های قبلی سازگاری ندارند.
هاردفورک زمانی اتفاق می‌افتد که بعضی ماینرها (استخراج کننده‌ها) تصمیم می‌گیرند قوانین جدیدی را برای ارز موردنظر ایجاد کنند.

سافت فورک (Soft Fork)

در سافت فورک یک تغییر کوچک در پروتکل رمز ارز ایجاد می‌شود که با نسخه‌های قبلی هم سازگاری دارد.

نود (Node)

هر بلاک چین، از کنار هم قرار گرفتن بلاک‌هایی از داده به وجود آمده است. این بلاک های داده، همگی بر روی نودها ذخیره شده‌اند. درواقع هر نود در بلاک چین، به عنوان میزبان بلاک‌هایی از داده، است.

نودها می‌توانند در شکل و قالب هر دستگاهی ازجمله: کامپیوتر، لپ تاب و یا سرورهای بزرگ باشند.

اهمیت نودها ازاین‌جهت است که ساختار بلاک چین، از وجود آن‌ها شکل می‌گیرد.

هر نود در بلاک چین به نودهای دیگر موجود در شبکه متصل است. این نودها، دائماً در حال تبادل آخرین دیتای بلاک چین هستند.

ازاین‌رو هر نودی در شبکه همواره باید به صورت آپدیت شده قابل دسترس باشد.

نودها، دیتای بلاک چین را ذخیره، توزیع و ارائه می‌نمایند. ازاین‌رو اساساً عملکرد هر بلاک چینی مبتنی بر فعالیت و حضور نودها است.

همتا به همتا (Peer to Peer)

در یک شبکه همتا به همتا دو یا چند کامپیوتر یا شخص، بدون اینکه شخص سومی به عنوان واسطه حضورداشته باشد، باهم در ارتباط هستند.

غیرمتمرکز (Decentralized)

با نبود مرجع مرکزی، رمز ارزها نسبت به ارزهای فیات مثل دلار، ریال و سایر روش‌های پرداختی مزایای منحصربه‌فردی دارند.

غیرمتمرکز بودن می‌تواند مهم‌ترین ویژگی کوین‌ها و سایر رمز ارزها باشد.

متمرکز (Centralized)

به موسسه یا سازمانی گفته شده که توسط فرد یا گروهی کنترل می‌گردد.

الگوریتم (Algorithm)

این واژه اشاره به الگوریتمی دارد که برای استخراج ارزهای دیجیتال و ساختن بلاک چین آن‌ها استفاده می‌شود.

استخراج (Mining)

ماینینگ به روند کامپیوتری گفته شده که در آن اطلاعات مورد تائید قرارگرفته. بلاک جدید ساخته می‌شود و این اطلاعات در بلاک چین ذخیره می‌گردد. استخراج در واقع فرآیندی است که طی آن یکسری محاسبات ریاضی برای تائید تراکنش ها و تولید رمز ارزها صورت می‌گیرد.

ماینر (Miner)

به دستگاه یا کامپیوتری گفته می‌شود که بر اساس توان محاسباتی خود، یک رمز ارز خاص را استخراج می‌کند.

استخراج ابری (Cloud extraction)

مردم می‌توانند ارزهای رمزنگاری شده را استخراج کنند یا بسازند تا در قالب کریپتو های تازه‌ای که به تازگی ضرب شده‌اند، برای دریافت پاداش رقابت کنند.

استخراج ابری از مراکز داده از قدرت پردازش مشترک استفاده می‌کند، مانند نوعی که به نرم‌افزار Google این قدرت را می‌دهد تا منابع را جمع کند و هزینه‌های استخراج را کاهش دهد.

بسیار محتاط باشید، زیرا بسیاری از شرکت‌های استخراج ابری فقط کلاه‌برداری هستند.

برای استخراج ارزهای دیجیتال برتر، به مقدار باورنکردنی قدرت محاسباتی نیاز است. هرکسی که جوایز استخراج ابری آسان را ارائه می‌دهد، احتمالاً یک شارلاتان است.

استخر استخراج (Mining Pool)

استخر استخراج محلی مجازی است که جامعه‌ای از ماینرها قدرت پردازشی دستگاه های خود را در آنجا با یکدیگر ادغام می‌کنند. همچنین شانس خود را برای سودآوری در
ماینینگ افزایش دهند.
از آنجایی که رقابت بر سر حل کردن مسائل پیچیده ریاضی در شبکه بیت کوین بسیار زیاد است. ماینرها قدرت پردازشی خود را در استخر استخراج متمرکز می‌کنند.

هش (Hash)

هش به عملکردی گفته می‌شود که سیستم اطلاعات را دریافت کرده و آن‌ها را به حروف و اعداد با اندازه ثابت تبدیل می‌نماید. به هش  اثرانگشت دیجیتالی نیز گفته می‌شود

سختی (Difficulty)

سختی شبکه (Difficulty) یا سختی استخراج متغیری است که هدف آن ثابت نگه‌داشتن میانگین زمان ایجاد یک بلاک در شبکه است.

در ارزهای دیجیتالی که قابلیت استخراج دارند و یا به اصطلاح سازوکار آن‌ها اثبات کار (PoW) است. وجود قابلیتی انعطاف پذیر در برابر افزایش و یا کاهش تعداد ماینرها ضروری است.

نرخ هش (Hash Rate)

نرخ یا قدرت هش، واحد یا معیار اندازه‌گیری میزان قدرتی است که شبکه بیت کوین برای داشتن عملکرد مداوم، مصرف می‌کند.

نصف شدن پاداش استخراج (Halving)

واژه هَوینگ به نصف شدن پاداش استخراج گفته می‌شود. در سال 2009 پاداش اولین بلاک تولیدشده 50 بیت کوین بود که این پاداش هر 4 سال یک‌بار به نصف کاهش می‌یابد. آخرین هَوینگ بیت کوین در سال 2020 انجام گرفت.

تأییدیه (Confirmation)

هر موقع که تراکنش جدیدی در شبکه اتفاق می‌افتد، ماینرها صحت تراکنش و معتبر بودن آن رو بررسی می‌کنند.

کارمزدهای تراکنش (Transaction Fees)

برای هر تراکنش و معامله‌ای که در شبکه رمز ارزها انجام گردد، کاربر موظف است هزینه‌ای بابت تائید پرداخت نماید. این هزینه‌ها همیشه یکسان نیستند و بر اساس تغییرات در ترافیک شبکه و وضعیت آن، تغییر خواهند کرد.

واژهای مربوط به کیف پول (Wallet)

کیف پول(Wallet) ها، کیف پول‌های دیجیتالی هستند که امکان دریافت، ذخیره و ارسال رمز ارزها را فراهم می‌کنند. هر کیف پول دارای کلید خصوصی شماست که می‌توانید به بیت کوین و سایر رمز ارزهای دیگرتان نیز دسترسی داشته باشید.

کیف پول Safepal

کیف_پول TronLink

کیف پول MetaMask

کیف_پول Trust Wallet

آدرس کیف پول (Address)

آدرس کیف پول، رشته‌ای از حروف و اعداد است که به‌عنوان شماره حساب برای معاملات رمزنگاری شده محسوب می‌شود. هر کوین یک آدرس مختص خودش را دارد. این آدرس به‌طور عمومی قابل اشتراک بوده و موقعیت مکانی را نشان می‌دهد که در آن داده ها ذخیره شده و هرگونه تغییراتی ثبت می‌گردد. برای خرید و فروش هر رمز ارزی تنها آدرسی که می‌توانید در اختیار دیگران بگذارید همین آدرس کیف پول است.

کلید عمومی (Public key)

کلید عمومی، رشته‌ای از حروف و اعداد است که می‌توان از آن طریق، رمز ارز دریافت کرد. عملکرد کلید عمومی چیزی شبیه به آدرس کیف پول است.

کلید خصوصی (Private key)

کلید خصوصی نیز رشته‌ای از حروف و اعداد بوده که فقط در دسترس مالکان رمز ارز قرار دارد تا بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

هیچ‌وقت کلید خصوصی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید مگر اینکه بخواهید کنترل کیف پولتان را به شخص دیگری بسپارید.

درواقع کلید خصوصی، رمز عبور شما است.

کیف پول گرم (Hot Wallet)

کیف پول گرم به کیف پول‌های دیجیتالی گفته می‌شود که به اینترنت متصل هستند و می‌توانند یک برنامه تحت وب یا یک نرم‌افزار موبایل باشند. امنیت کیف پول‌های گرم نسبت به سایر کیف پول‌ها به دلیل وجود هکرهای اینترنتی، کمتر است.

کسب درآمد نوین

کیف پول سرد (Cold Wallet)

کیف پول سرد، برعکس کیف پول گرم همیشه به اینترنت متصل نیست. مثال می‌توانید رمز ارزی را در فلش USB نصب کنید. این نوع کیف پول به دلیل عدم دسترسی هکرها به نرم‌افزار شما از امنیت بیشتری برخوردار است.

کیف پول نرم‌افزاری (Software Wallet)

کیف پول نرم‌افزاری یک نوعِ رایج از کیف پول است که در آن کلید خصوصی برای فرد در پرونده‌های نرم‌افزاری روی کامپیوتر نگهداری می‌شود.

کیف پول سخت افزاری (Hardware Wallet)

این نوع کیف پول‌ها ماهیت فیزیکی دارند. کیف پول های سخت افزاری شبیه به یک فلش مموری USB هستند.

کیف پول کاغذی (Paper Wallet)

هر نوع سندی که بتوان به‌صورت فیزیکی کلید خصوصی را در آن نوشت، کیف پول کاغذی محسوب می‌شوند.

اصطلاحات بازار

الگوریتم اجماع (Consensus Algorithm)

برای تائید تراکنش های شبکه، الگوریتم هایی وجود دارند که بر طبق آن‌ها ماینرها به تائید یا عدم تائید تراکنش به توافق می‌رسند.

در شبکه بلاکچین از 2 نوع الگوریتم کلی گواه اثبات کار و گواه اثبات سهام استفاده می‌شود.

گواه اثبات کار (Proof of Work)

به فرآیندی که طی آن ماینرها روی حل یک مسئله ریاضی در شبکه فعالیت و کار می‌کنند گواه اثبات کار می‌گویند. اثبات کار روشی برای تأیید تراکنش‌ها در شبکه های غیرمتمرکز است که به آن استخراج یا ماینینگ میگویند.

در این روش افراد داوطلب می‌توانند قدرت پردازشی سخت افزار کامپیوتر خود را به شبکه یک ارز دیجیتال (مانند بیت کوین)

اختصاص بدهند و با کمک به تأیید تراکنش‌ها از شبکه پاداش دریافت کنند.

گواه اثبات سهام (Proof of Stake)

اثبات سهام  یک روش جایگزین برای تأیید تراکنش‌ها در شبکه های غیرمتمرکز است که به سخت افزار و مصرف برق نیاز ندارد. در یک شبکه مبتنی بر اثبات سهام افرادی که بخواهند در کار تأیید تراکنش‌ها شرکت کنند.

باید ارز دیجیتال آن شبکه را بخرند و کیف پول خود را به شبکه اختصاص دهند یا به اصطلاح سهام گذاری کنند. به این ترتیب درازای سهامی که در اختیار شبکه قرار داده‌اند به طور مرتب مقداری به ارزهای دیجیتال آن‌ها اضافه می‌شوند.

شاردینگ (Sharding)

به پروسه های گفته می‌شود که طی آن داده‌های بزرگ، برای ارسال به چند کامپیوتر، به داده های کوچک تبدیل می‌شود. با این کار داده‌ها و اطلاعات منظم تر خواهند شد.

ورودی (Input)

هر رمز ارز دریافت شده در کیف پول دیجیتال را، ورودی میگویند.

خروجی (Output)

هر رمز ارزی که از کیف پول دیجیتال خارج شود، خروجی می‌نامند.

نگهداری (HODL)

هودل یا هولد به نگهداری طولانی مدت سرمایه در دنیای کریپتو می‌گویند. هودل درواقع از تلفظ اشتباه یک فرد نشات گرفته است.

کیسه یا توبره (Bag)

وقتی شما مقدار بسیار زیادی از یک ارز دیجیتال خاص را دارید، اصطلاحاً گفته می‌شود که شما یک کیسه (Bag) از آن دارید.

کیسه نگهدار (Holder Bag) اصطلاح غیررسمی برای کسی بوده که کالایی را نگه‌داشته و همواره قیمت آن در حال نزول است. درنتیجه در حال بی‌ارزش شدن است.

در بازار ارزهای دیجیتال این اصطلاح معمولاً برای افرادی به کار می‌رود که کالا یا ارزی را صرفاً باایمان به افزایش قیمت آن نگه می‌دارند درحالی‌که شاخص ها احتمال چنین افزایشی را نشان نمی‌دهند.

فومو یا ترس از دست دادن (FOMO)

اصطلاح فومو از حروف اول عبارت ”out missing of fear ”گرفته شده است. در زبان فارسی به معنای ”ترس از دست دادن“ است. این اصطلاح برای افرادی استفاده می‌شود که با بالا رفتن ارزش بعضی از سرمایه‌ها بدون در نظر گرفتن شرایط و از روی هیجان اقدام به خرید می‌کنند تا از بقیه سهامداران عقب نمانند.

شاخص ترس و طمع را بیشتر بشناسید.

همچنین زمانی که فرد سهمی را نمی‌خرد و ارزش آن سهم بالا می‌رود. احساس جا ماندن و آزردگی به او دست می‌دهد که به آن فومو میگویند. به‌طورکلی، احساسات و هیجاناتی که باعث می‌شوند یک سهامدار در مواقع بالا بودن قیمت‌ها تصمیمات نادرست بگیرد.

خرس‌ها (Bears)

در بین کاربران ارزهای دیجیتال، به افرادی که همیشه حس بدبینی نسبت به قیمت ارزها دارند و روند بازار را رو به پایین پیش‌بینی می‌کنند، خرس گفته می‌شود. بر همین اساس، اصطلاح bearish هم به وجود آمده که از کلمه bear گرفته شده و به همان حس بی اعتمادی در بازار اشاره می‌کند.

فاد (FUD)

ترس، نا اطمینانی و شک doubt and Uncertainty, Fear. دقیقاً برعکس فومو است و به حالتی گفته می‌شود که در آن فرد نگرانی نامعقولی درباره ضرر یک سرمایه‌گذاری خاص یا سقوط یک بخش از بازار دارد. مشابه چیزی که در بازار سرمایه هم شاهد هستیم.

در بازار ارز دیجیتال هجوم افراد برای فروش به‌عنوان فاد شناخته می‌شود.

بازار خرسی (Bear Market)

این اصطلاح با توجه به شکل ضربه های رو به پایین خرس هنگام مبارزه به وجود آمده است (بازار نزولی). بازار خرسی به بازاری گفته می‌شود که در آن قیمت‌ها ثابت هستند یا اینکه روندی رو به پایین دارند. در این وضعیت کاربران نسبت به خرید وفروش ارزها اطمینان کافی ندارند.

تله خرسی (Bear Trap)

تله خرسی در اثر نفوذ برخی از سرمایه داران در روند بازار به وجود می‌آید. و طی آن قیمت‌های ساختگی به کاربران نشان داده می‌شود تا آن‌ها معامله های خود را بر اساس این قیمت های غیرواقعی انجام دهند.

این تله به این صورت است که در تحلیل تکنیکال، سیگنالی نادرست ایجاد می‌شود که سیر صعودی بازار را از دید کاربران دیگر پنهان کند.

کاربران با توجه به این تحلیل تکنیکال نادرست، از روند رو به افزایش قیمت ها آگاهی ندارند؛ و تصور می‌کنند که بازار روند نزولی دارد. درنهایت، این وضعیت به سود سرمایه گذرانی تمام می‌شود که به طور نامحسوس این تغییرات را ایجاد کرده‌اند.

گاوها (Bulls)

به کاربرانی که همواره نسبت به بالا رفتن ارزش سرمایه های خود امید دارند و نسبت به بازار و قیمت‌ها خوش‌بین هستند، گاو می‌گویند.

بازار گاوی (Bull Market)

مانند اصطلاح بازار خرسی، این اصطلاح با توجه به شکل شاخ های رو به بالای گاو هنگام مبارزه به وجود آمده است و درصورتی که بازار روند صعودی خود را شروع کرده و دارایی‌ها در بازار روند افزایشی پیداکرده به آن بازار گاوی می‌گویند.

تله گاوی (Bull Trap)

این تله هم مانند تله خرسی، سیگنال نادرستی است که در تحلیل تکنیکال ایجاد می‌شود با این تفاوت که در تله گاوی، روند نزولی بازار از دید سرمایه‌گذاران پنهان می‌نماید تا آن‌ها متقاعد شوند که بازار به حالت صعودی خود بازگشته است.

درنتیجه، کاربران درحالی‌که از سیر نزولی قیمت‌ها آگاهی ندارند، به معامله‌های خود ادامه می‌دهند که در بیشتر مواقع به ضرر آن‌ها منجر می‌شود.

سقوط بیت کوین

قوی سیاه (Black Swan)

اتفاقی است که عمال غیرقابل‌پیش‌بینی است و تأثیر بزرگی روی بازار دارد. بخشی از مدیریت ریسک در معاملات شامل در نظر گرفتن اتفاق غیرقابل‌پیش‌بینی و تغییرات گسترده در بازار است. چنین اتفاقاتی در بازارهای پر نوسانی همچون بازار ارز دیجیتال بسیار مهم هستند.

پیگی مارکت (pig market)

شرایطی است که افراد حریص و طمع‌کار در بازار هستند ولی افراد حرفه‌ای در بازار حضور ندارند. در این حالت حرفه‌ای ها اجازه می‌دهند افراد حریص مسیر بازار را مشخص کنند و بعد با ریسک کمتر به بازار وارد شوند.

بیشترین نقطه صعود (ATH)

واژه ATH، مخفف عبارت All High Time به معنی بالاترین نقطه صعود بوده که تابه‌حال، آن ارز به تاریخ خود دیده است.

مونینگ (Mooning)

این واژه نیز به رشد زیادی در قیمت یک رمز ارز گفته می‌شود. مثال قیمت بیت کوین در سال 2017 به 19000 دلار هم رسید.

نهنگ (Whale)

نهنگ‌ها، افراد یا سازمان هایی هستند که پول فراوانی جهت خرید مقدار زیادی رمز ارز، سهام یا هر نوع دارایی دارند. توانایی نهنگ‌ها برای خرید، می‌تواند باعث نوسان های شدید در بازار شود.

دوبار خرج کردن (Double Spending)

اگر فردی بخواهد به‌صورت هم‌زمان، رمز ارزی را در 2 جای مختلف خرج کند،اصطلاحاً عبارت دوبار خرج کردن بکار برده می‌شود. یکی از مشکلات ارسال پول به صورت دیجیتال در ابتدا این موضوع بود . که سرورهای متمرکز و بعدازآن بلاک چین و شبکه های غیرمتمرکز این مشکل را حل کردند.

Attack 51%

اگر نیمی از شبکه را افراد یا گروهی خاص کنترل کنند، امکان ایجاد اختلال در شبکه به وجود می‌آید که این اختلالات می‌تواند.

شامل توقف استخراج، دوبار خرج کردن یا تغییر تراکنش باشد. به این اتفاق حمله 51 درصدی می‌گویند.

برای اطلاعات بیشتر مقاله حمله 51 درصدی را در همیارکریپتو دنبال کنید.

فاست (Faucet)

سایت هایی که در قبال کارهایی مانند بخت آزمایی یا بازی کردن، به کاربران ارز دیجیتال می‌دهند که اغلب برداشت از این سایت‌ها بسیار سخت است.

فیات (Fiat)

به پول‌های دولتی یا پول‌های رایج کشورها فیات می‌گویند.

ارز فیات چیست؟

صرافی ارز فیات در مشهد

استخراج‌کننده (ASIC)

دستگاه ویژه‌ای با تراشه های قدرتمند که برای استخراج مقرون به صرفه بعضی ارزهای دیجیتال بزرگ استفاده می‌شود.

آربیتراژ (Arbitrage)

در دنیای ارز دیجیتال به سودی که از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار مختلف به دست می‌آید، آربیتراژ میگویند. این سود زمانی به وجود می‌آید که یک سرمایه در بازارهای مختلف قیمت متفاوتی داشته باشد.

برای مثال، ممکن است بیت کوین در یک صرافی به قیمت 20000 دلار و به‌طور هم‌زمان در یک صرافی دیگر به قیمت 19900 دلار معامله شود.

در این شرایط، معامله گران می‌توانند از یک صرافی بیت کوین را ارزان‌تر بخرند و همان بیت کوین را به قیمت بالاتر در صرافی دیگر به فروش برسانند. به این سود به‌دست‌آمده از این معامله که حاصل تفاوت در قیمت بیت کوین است، آربیتراژ میگویند.

ایردراپ (Airdrop)

Airdrop به عملی می‌گویند که مقدار مشخصی ارز دیجیتال یا توکن را بین مخاطبان توزیع می‌کند. ایردراپ معمولاً توسط مؤسس ارز دیجیتال انجام می‌شود تا کاربران را به استفاده و افزایش محبوبیت کوین یا توکن تشویق کند.

اکثر کمپین‌های ایردراپ با سازوکاری نظیر دریافت کوین یا توکن درازای انجام کارهای ساده مانند به اشتراک‌گذاری اخبار فعالیت می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مقاله ایردراپ دیدن کنید.

باند بولینگر (Bollinger Band)

ابزاری که توسط بولینگر توسعه یافته است تا به شناخت سیستماتیک و نظام‌مند الگوی تغییر قیمت کمک کند. باند بولینگر نموداری است که دو انحراف معیار را از میانگین متحرک ساده یا در بعضی موارد از میانگین متحرک نمایی جدا می‌کند.

3 سایت برتر ایردراپ

دیوار خرید (Buy Wall)

شرایطی که سفارش خرید با حد زیاد انجام‌شده است. این شرایط هنگامی به وجود می‌آید که ارزهای دیجیتال به قیمت مشخصی برسد.

این اصطلاح گاهی اوقات توسط معامله‌کنندگان یا همان تریدرها استفاده می‌شود تا تأثیر مشخصی در بازار ایجاد کرده و از کاهش قیمت ارز دیجیتال جلوگیری شود، زیرا با این کار، تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد.

دارک وب (Dark Web)

بخشی از محتوای اینترنتی موجود در دارک نت‌ها که توسط موتورهای جستجوگر بررسی نمی‌شود و تنها با نرم‌افزارها، تنظیمات یا مجوزهای خاصی قابل دسترسی است.

 عرضه تاریخ (Launch of Date)

اصطلاحی است که برای زمان به فروش رساندن توکن های ICO به کار می‌رود.

عرضه اولیه جایزه (IBO)

عرضه اولیه جایزه یا IBO فرآیندی با مدت محدود است که طی آن، ارز دیجیتال جدیدی در اختیار عموم قرار می‌گیرد و به کسانی که زمان و مهارت خود را صرف کرده‌اند تا ارز دیجیتال جایزه بگیرند توزیع می‌شود.

برخالف ICO که طی آن باید کوین خریداری کنید، در IBO بیشتر به تعهد ذهنی و عملکرد از جانب دریافت کننده نیاز است.

اصطلاحات ارز دیجیتال

عرضه اولیه کوین (ICO)

نوعی فرآیند جذب سرمایه یا فروش عمومی برای شرکت‌های نوپا است که در این فرآیند، از ارز دیجیتال به‌عنوان ابزار جذب سرمایه استفاده می‌شود. به دلیل پیدایش پروژه های کلاه‌برداری و دست‌کاری در بازار، فرآیندهای ICO مورد انتقاد قرار دارند.

در حوزه‌ی بلاک چین، جذب سرمایه‌گذار بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد و مردم هم معمولاً علاقه زیادی به سرمایه گذاری در این پروژه‌ها از خود نشان می‌دهند. جذب سرمایه گذار در پروژه های غیرمتمرکز با استفاده از ICO انجام می‌شود.

در این روش، پروژه، کوین های خود را برای فروش اولیه قرار می‌دهد و مردم با استفاده از ارزهایی مثل اتریوم و بیت کوین، به‌نوعی در این پروژه ها سرمایه گذاری و از توسعه دهندگان حمایت می‌کنند.

همیار کریپتو مقاله مفصلی در مورد عرضه اولیه ارائه داده است، برای کسب اطلاعات بیشتر از آن دیدن کنید.

عرضه اولیه توکن (ITO)

مشابه با ICO است اما تمرکز آن بر روی عرضه توکن با کاربرد واقعی در نرم افزارها یا استفاده در اکوسیستم کریپتو است.

فیشینگ (Phishing)

تلاش برای به دست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و مانند آن‌ها از طریق جعل یک وبگاه، آدرس ایمیل و مانند آن‌ها گفته می‌شود.

طرح پانزی (Scheme Ponzi)

نوعی سرمایه‌گذاری کلاهبردارانه است. شامل پرداخت سود به سرمایه گذاران قبلی از سرمایه واردشده توسط سرمایه‌گذاران جدید است.

کلاه‌برداری (Scam)

ارز دیجیتال یا ICO کلاهبردارانه یا اغفال‌کننده است.

اصطلاحات ارز دیجیتال

قرارداد هوشمند (Smart contract)

قرارداد هوشمند یک پروتکل رایانه‌ای است که هدف آن تسهیل، تائید یا اجرای قرارداد بر بستر بلاک چین بدون دخالت شخص ثالث است.

نگه‌داشتن کوین یا استیکینگ (Staking)

مشارکت در سیستم گواه اثبات سهام به‌منظور ارائه توکن ها در بلاک چین به‌عنوان تائید کننده و دریافت جایزه است.

برای مطالعه بیشتر درباره استیکینگ با همیارکریپتو همراه باشید.

واچ لیست (Watchlist)

یکی از ویژگی وب‌سایت ها که با استفاده از آن، کاربران می‌توانند فهرستی از ارز دیجیتال های محبوب خود را ایجاد کنند.

تعریف دیگری که می‌توان از این اصطلاح ارائه داد به این صورت است که واچ لیست مجموعه صفحات منتخب کاربر برای نظارت بر تغییرات است.

شیر آب (Faucet)

اگر شما وب‌سایتی پیدا کنید که به خاطر متصل شدن به آن‌ها مثال ایجاد اکانت به شما ارز دیجیتال می‌دهد، اصطلاحاً شیر آب (Faucet) نامیده می‌شود؛ زیرا بیشتر این وب سایت‌ها شیادی می‌کنند.

اصطلاحات ارز دیجیتال

ساتوشی (SATS)

یک ساتوشی به کمترین مقدار ممکن بیتکوین قابل معامله گفته می‌شود و برابر 0.00000001 بیتکوین است. درنتیجه هر یک بیتکوین برابر با 100 میلیون ساتوشی است. وجود این مقدار ارز دیجیتال کوچک است که تراکنش های بسیار کوچک‌تر از یک بیتکوین را امکان‌پذیر می‌نماید.

اقتصاد کلان (Macroeconomics)

شاخه‌ای از علم اقتصاد است که با کارایی، ساختار، رفتار کلی اقتصاد و عوامل مؤثر بر آن و تصمیم‌گیری های اقتصادی در سطح کلان را سروکار دارد. اقتصاد کلان به مطالعه شاخص‌های تجمعی مثل تولید ناخالص داخلی، نرخ بیکاری، درآمد ملی، شاخص قیمت و رابطه متقابل بین بخش‌های مختلف اقتصاد به‌منظور درک بهتر عملکرد اقتصاد می‌پردازد.

برای درک بهتر اقتصاد کلان به مقاله آن مراجعه کنید.

 (non-Fungible Token) NFT

NFT، یک دارایی دیجیتال است که کمیاب و منحصربه‌فرد است و روی بلاک چین ذخیره و جابه‌جا می‌شود. به‌عبارت‌دیگر NFT ها توکن های مجازی هستند که از فناوری بلاک چین برای اثبات مالکیت تقریباً هر چیزی منحصربه‌فرد یا کمیاب استفاده می‌کنند مانند کارت‌های بازی کلکسیونی تا آثار هنری دیجیتال.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره NFT به مقاله آن مراجعه کنید.

متاورس (Metaverse)

ایده متاورس ابتدا از تخیل نیل استفنسون نشأت گرفت که در سال 1992 در رمان سایبرپانک خود Snow Crash  “متاورس” را توصیف کرد. متاورس (Metaverse) شامل نسخه های مجازی از فضاهای روزمره و معمولی است، از پارک‌ها و ساختمان‌ها گرفته تا فضاهای خارق‌العاده و عجیب و غریب که در آن‌ها دیگر قوانین فیزیک اعمال نمی‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله متاورس چیست” را مطالعه کنید.

اصطلاحات ارز دیجیتال

میم کوین (MEME)

MEME، ایده، رفتار یا سبکی است که با تقلید از فردی به فرد دیگر در یک فرهنگ گسترش می‌یابد و اغلب دارای معنای نمادینی است که یک پدیده یا موضوع خاص را نشان می‌دهد. میم کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که از میم ها یا جوک‌ها در اینترنت و رسانه‌های اجتماعی الهام گرفته‌شده‌اند. اولین میم کوین ایجادشده Dogecoin (DOGE) بود. DOGE که در سال 2013 به‌عنوان شوخی راه‌اندازی شد.

برای کسب اطلاعات از ” میم کوین ” کلیک کنید.

جم کوین (GEM)

جم‌های رمزنگاری، کوین‌ها و توکن‌های ارزهای دیجیتالی هستند که کمتر از ارزش‌گذاری شده و دور از چشم عموم هستند، با پتانسیل سودهای کلان. این کوین های جدید اغلب قیمت بسیار پایینی دارند، اغلب هرکدام زیر یک سنت و امکان بازدهی عالی را فراهم می‌کنند.

برای کسب اطلاعات از جم کوین به مقاله آن مراجعه کنید.

دیفای (DEFI)

دیفای به معنای امور مالی غیرمتمرکز است که از بلاک چین، فناوری پشت ارز دیجیتال بیتکوین الهام گرفته شده است. به چندین نهاد امکان می‌دهد تا نسخه‌ای از معاملات را نگه‌دارند.

برای مطالعه بیشتر در مورد دیفای مقاله آن را مطالعه کنید.

سازمان غیرمتمرکز خودگردان (DAO)

Dao، سازمان غیرمتمرکز خودگردان که تحت حاکمیت یک شخص یا گروه خاص نیست و به‌صورت خودگردان اداره می‌شود به‌عبارت‌دیگر دائو یک سازمان فیزیکی نیست، بلکه یک سازمان اینترنتی است که اعضای آن می‌توانند کاربرانی از نقاط مختلف جهان باشند و این قرارداد بر روی شبکه اتریوم اجرا می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره DAO با همیار کریپتو همراه باشید.

اصطلاحات ارز دیجیتال

اصطلاحات تخصصی ارز دیجیتال

اسکالپینگ

اسکالپینگ نوعی استراتژی معاملاتی است که معامله‌گر سعی دارد از تغییرات جزئی که در قیمت اتفاق می‌افتد سود کسب کند. معامله‌گرانی که در این حوزه ترید می‌کنند را اسکالپر می‌گویند. اسکالپرها روزانه بین 10 تا چند صد معامله انجام می‌دهند و اعتقاددارند که کسب سود از معاملات کوچک راحت‌تر از کسب سود از معاملات بزرگ است. هدف این استراتژی کسب سودهای کم در معاملات زیاد است.

استراتژی معاملاتی که اسکالپرها از تغییرات اندک قیمت سود کسب می‌کنند. برای اجرا اسکالپینگ به تجزیه و تحلیل تکنیکال، از نمودارهای کندل استیک و MACD متکی است. اگر معامله‌گر از یک استراتژی خروج استفاده کند می‌تواند به راحتی سود و زیان را مدیریت کند. هرچند در این استراتژی سود کم است اما درصورتی‌که استراتژی را رعایت کرده و به طور مداوم از آن استفاده کنید، سود کلانی کسب خواهند کرد.

زبان برنامه نویسی سالیدیتی

زبان برنامه نویسی سالیدیتی یک زبان استاتیک است؛ یعنی برخلاف زبان‌های دینامیک که در زمان Run می‌توان کدها را بازبینی کرد، در سالیدیتی بازبینی کدها در زمان Compile امکان‌پذیر است. برای مثال، پایتون و جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی دینامیک هستند در حالی که C++ یک زبان استاتیک است. سالیدیتی از این حیث مشابه C++ است.

زبان برنامه‌نویسی بلاک چین سالیدیتی، از ویژگی وراثت (Inheritance) برخوردار است؛ یعنی، توابع، متغیرها و سایر ویژگی‌هایی که در یک قرارداد هوشمند وجود دارد را می‌توان در قرار داد هوشمند دیگری به کار برد. Solidity یک زبان برنامه‌نویسی متن باز است که جامعه توسعه‌دهندگان آن به شدت در حال رشد است.

توکن سوزی

توکن سوزی یا سوزاندن کوین های دیجیتال پروسه ای است که تیم پروژه به صورت عمدی برنامه‌ریزی می‌کند تا با کم شدن تعداد کوین های در گردش، ارزش کوین‌های باقیمانده بیشتر گردد. در بازار ارزهای دیجیتال، هرچه تعداد توکن هایی که برای فروش گذاشته می‌شود، کمتر گردد، قیمت آن افزایش خواهد یافت.

پل ارتباطی به نام اوراکل

Oracle خدمات شخص ثالثی است که به قراردادهای هوشمند درون بلاک چین‌ها اجازه می‌دهند خارج از اکوسیستم خود اطلاعاتی دریافت کنند. اوراکل در حوزه بلاک چین یک منبع داده است که در حکم واسطه میان قرارداد‌های هوشمند و منابع خارجی در نظر گرفته می‌شود.

قراردادهای هوشمند ابزاری هستند که در بستر شبکه‌های غیرمتمرکز بلاک چین ایجاد می‌شوند. این قراردادها مفاد یک ارتباط را تنها در صورت تحقق شرایط صحیح اجرا می‌کنند؛ به‌عبارت‌دیگر تراکنش‌ها و ارتباطاتی میان کاربران حاضر در شبکه‌های نامتمرکز هستند که نیاز به واسطه‌‌ها ندارند. Oracel یک پل ارتباطی بین قراردادهای هوشمند و منابع خارجی است.

مارجین شمشیری دولبه

مارجین برای پاسخ به نیازهای مالی سرمایه‌گذاران ایجادشده است، به عبارتی مارجین تریدینگ نوعی وام گرفتن پول از صرافی‌ها است؛ در قبال این وام باید بهره و کارمزدی پرداخت کرد. هدف از مارجین در ارزهای دیجیتال تأمین مالی برای سرمایه‌گذاری بیشتر است که این تأمین مالی از طرف شخص ثالثی صورت می‌­گیرد.

مقاله شمشیر دولبه‌ای به نام مارجین 

احراز هویت مشتری (KYC)

Know Your Customer به مفهوم احراز هویت مشتری (KYC) است. KYC نوعی از احراز هویت است که در بازارهای مالی وجود دارد و لزوماً تنها نوع آن نیست. به عبارت ساده‌تر به جز KYC انواع روش‌های دیگر احراز هویت در بازار وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را در بازارهای مالی ایران نیز مشاهده کنید.

KYC باهدف مقابله با پول‌شویی و ایجاد خلاف‌های اقتصاد طراحی و اجرا شد اما کاربری بالای آن موجب شد که بسیاری از شرکت‌ها و نهادهای دیگر بر اساس این فرایند اقدام به جذب و نگهداری مشتری کنند.

اصطلاحات ارز دیجیتال

ارزش کل قفل‌شده (TVL)

کل ارزش قفل شده دارایی‌ها در پروتکل دیفای است که اغلب به عنوان معیاری برای منابع مختلف دیفای عمل می‌کند. TVL معیاری مرجع برای میزان کاربرد و ارزش و اعتبار یک پروتکل دیفای است که میزان آن بر اساس قراردادها هوشمند و وجوه قفل شده در این پلتفرم محاسبه می‌شود.

شاخص ارزش کل قفل شده در بازار ارزهای دیجیتال در سطح جهانی به مبلغ خیره کننده‌ای رسیده است، این در حالی است که سپرده های اتریوم بزرگ‌ترین سهم را به خود اختصاص داده است.

اینترنت اشیا (IOT)

تقریباً هر چیزی که بتواند به شبکه اینترنت متصل شود، بخشی از اینترنت اشیا (IOT) است. عبارت اینترنت اشیا (Internet of Things)، همه‌ی دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات را فراگرفته است. امروز اینترنت اشیاء با راهکارهای هوشمند خود در همه‌ی ابعاد زندگی بشر رخنه کرده و نویدبخشِ آینده‌ای بهره‌ور، دلپذیر و آسوده است.

انرژی هوشمند، کشاورزی هوشمند، دام‌پروری هوشمند، خانه و ساختمان هوشمند، حمل‌ونقل هوشمند، سلامت هوشمند و به‌طورکلی شهر و محیط‌زیست هوشمند، اصطلاحاتی هستند که امروزه برای ما بسیار جذاب هستند.

وب 3

Web3 به‌عنوان نسل بعدی اینترنت در نظر گرفته می‌شود، جایی که هر کاری که در Web2 می‌تواند انجام شود هنوز می‌تواند انجام شود اما به صورت غیرمتمرکز. وب 3 قرار است این مشکلات را از طریق بلاک چین و غیرمتمرکز کردن آن حل کند.

پلتفرم هایی مانند اتریوم برای غلبه بر حریم خصوصی کاربران و نقض داده‌ها از طریق ویژگی‌های غیرقابل‌اعتماد، باز و بدون مجوز و کاربرانی که از قوانین مشابه اعمال شده توسط یک پروتکل اجماع پیروی می‌کنند ساخته‌شده‌اند.

اصطلاحات ارز دیجیتال

سبک معاملاتی پرایس اکشن

پرایس اکشن (Price Action) یکی از بهترین استراتژی‌های معاملاتی در دنیا محسوب می‌شود که برای کسب سود در بازارهای مالی همچون بازار ارز دیجیتال استفاده می‌شود. درواقع پرایس اکشن نوعی از تکنیک های بازار مالی بوده که این قابلیت را به معامله گران می‌دهد تا با بررسی حرکات قیمت، تصمیم خود را برای انجام معامله بگیرند.

برای تسلط نیازی به استفاده از نرم افزارهای پیچیده و اندیکاتورهای فراوان نیست، با یادگیری روند جزء به جزء کندل ها و تعیین صحیح نقاط ورود و خروج می‌توانید به راحتی کسب سود داشته باشید. به همین خاطر است که معامله گران بازارهای ارز دیجیتال، انجام معاملات به روش پرایس اکشن ال بروکس را جزو بهترین دوره های پرایس اکشن در جهان می‌دانند که از طریق آن می‌توان درآمدهای کلانی به دست آورد.

به بیان ساده پرایس اکشن (Price Action) یک تکنیک معامله‌گری و تحلیل بازار است که به معامله‌گر این امکان را می‌دهد تا با استفاده از حرکات واقعی قیمت تصمیمات خود برای انجام معاملات را بگیرد؛ برخلاف دیگر تریدرها که با استفاده از اندیکاتورهایی که همیشه عقب‌تر از قیمت فعلی بازار هستند اقدام به تحلیل حرکات قیمت می‌کنند.

برای کسب اطلاعات از دوره آموزشی پرایس اکشن در مشهد کلیک کنید.

مارتینگل

روش مارتینگل یک استراتژی برای کسب سود محسوب می‌شود که بر تئوری احتمال و فرضیه بازگشت به میانگین استوار است. این تکنیک به میزان زیادی سرمایه نیاز دارد؛ به‌عبارت‌دیگر، اگر سرمایه شما بی‌نهایت باشد، استفاده از این روش می‌تواند سود بسیاری را نصیبتان کند؛ در غیر این صورت باید آمادگی پذیرش زیان را داشته باشید. قبل از هر چیز، مختصری درباره تاریخچه این روش صحبت می‌کنیم.

اصطلاحات ارز دیجیتال

آنچین

تحلیل داده های درون شبکه (آنچین) یک تجزیه و تحلیل تکنیکال با استفاده از داده های بلاک چین است و از طریق جمع‌آوری و مطالعه این داده‌ها می‌توان احساسات و رفتار سرمایه‌گذاران را ارزیابی کرد. این داده‌ها کمک می‌کند تا با مقایسه ارزش شبکه با حجم تراکنش های ثبت شده در بلاک چین تشخیص داد که یک ارز مناسب ارزش گذاری است یا حباب است.

تعداد روزهای فعال و تعداد تراکنش‌ها دو معیار مهم در تحلیل آنچین هستند که باید موردبررسی قرار بگیرد با افزایش تعداد آدرس‌ها و تراکنش های فعال تقاضا افزایش پیدا می‌کند درنتیجه افزایش قیمت خواهیم داشت.

امضای دیجیتال

نوع خاصی از امضا که از یک نام کاربری و رمز عبور تشکیل گردیده و در سیستم های مربوطه به نام دارنده آن ثبت می‌گردد و برای اطلاع از جزئیات به متن مقاله مراجعه شود.

امضای دیجیتال مانند امضای واقعی، راهی برای اثبات این است که هرکسی همان کسی باشد که ادعا می‌کند؛ با این تفاوت که در اینجا از ریاضیات و رمزنگاری بجای دستخط استفاده می‌شود که بسیار امن‌تر است. یک امضای دیجیتال راهی برای اثبات این است که یک پیام دقیقاً از یک شخص مشخص به دست ما رسیده است نه کسی دیگر مثل یک هکر.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

بینگ ایکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی تبدیل

تبدیل

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی بای بیت

بای بیت

IP خارج از ایران نیاز دارد