بلاکچین sui چیست؟ معرفی بلاکچین لایه یک سویی

بلاکچین sui چیست؟ معرفی بلاکچین لایه یک سویی

تکنولوژی بلاکچین هر روز شاهد گسترش و  پیشرفت بیشتری است که باید به آن توجه داشته باشید. در این بین شاهد آن هستیم که بلاکچین sui سروصدای زیادی را به پا کرده است. این بلاکچین لایه ۱ با هدف توان عملیاتی بالا و تسویه سریع شروع به کار کرده است که بسیاری از افراد آن را یک رقیب مهم برای سولانا می‌دانند. با توجه به اینکه این شبکه قابلیت‌های جدیدی را به بلاکچین اضافه می‌کند، امکان پیشرفت بیشتر در این بخش وجود دارد. از همین رو در این مطلب از همیار کریپتو قصد داریم تا این مورد را به‌صورت ویژه بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

 

بلاکچین sui چیست؟

بلاکچین sui یک پروتکل انتقال ارز دیجیتال با تاکید بر روی حفاظت از حریم خصوصی کاربران است. این پروتکل از الگوریتم Proof of Stake (PoS) برای تایید تراکنش‌های جدید استفاده می‌کند و با استفاده از تکنولوژی بلاکچین، امکان ارسال و دریافت ارز دیجیتال بین کاربران را فراهم خواهد کرد.

شبکه‌ SUI هدفش ایجاد یک سیستم ارز دیجیتال به صورت مستقل و بدون نیاز به واسطه‌گری از طریق شبکه‌ اینترنت است. همچنین این شبکه به یک سری ابزار و ویژگی‌ها برای محافظت از حریم خصوصی کاربرانش مجهز است.

از جمله ویژگی‌های امنیتی شبکه‌ی SUI می‌توان به استفاده از الگوریتم PoS، RSA و ECDSA برای رمزنگاری، پشتیبانی از تراکنش‌های ناشناس و داشتن یک سیستم تبادل امن و شفاف اشاره کرد. ناگفته نماند که این بلاکچین لایه ۱ فرصتی را فراهم می‌کند تا پروژه‌های وب ۳ به بهترین شکل ممکن پیش بروند. مطمئنا با وجود سویی باید منتظر نسل‌ جدیدی از پروژه‌ها بر روی بلاکچین باشیم.

بلاکچین sui

نحوه عملکرد شبکه sui

بلاکچین Sui یک بلاک چین لایه ۱ بدون نیاز به مجوز و پلتفرمی برای ایجاد قرارداد هوشمند است که مقیاس‌پذیری بالایی دارد و می‌تواند تراکنش‌ها را به صورت موازی پردازش کند. این شبکه از زبان برنامه‌نویسی Move استفاده می‌کند و برای تراکنش‌های ساده از اجماع چشم‌پوشی خواهد کرد. سه مولفه کلیدی در بلاک چین سویی وجود دارد که شامل موارد زیر خواهد بود.

 • اشیاء یا آبجکت‌‌ها

به طور خلاصه اشیا یا آبجکت‌‌ها واحدهای اصلی در شبکه Sui هستند که توسط پکیج‌های زبان Move ساخته و مدیریت می‌شوند. این اشیا می‌توانند به دو دسته داده‌های قابل تغییر و بسته‌های تغییرناپذیر تقسیم شوند. هر اسمارت کانترکت یک آبجکت است و می‌تواند عملیات مختلف را روی دارایی‌ها انجام دهد.

 • تراکنش‌ها

تمام تغییرات در دفتر سوئی (Sui) از طریق تراکنش ها انجام می‌شود. هر تراکنش شبکه وضعیت دفتر کل را تغییر می دهد. همچنین تراکنش‌ها می‌توانند آبجکت را ایجاد و یا تخریب کنند و به آدرس های دیگر ارسال نمایند.

 • ولیدیتورها

ولیدیتورها نودهای شبکه Sui هستند که بلاک‌های جدید را پردازش می‌کنند و به اجماع می‌رسند. نقش ولیدیتورها مانند ماینرهای شبکه‌های گواه اثبات کار (PoW) است. ولیدیتورها باید کوین SUI را استیک کنند تا بتوانند در فرآیند اجماع شرکت کنند.

کوین بومی این شبکه SUI است که کاربردهای اصلی آن پرداخت کارمزد تراکنش‌ها، مشارکت در حاکمیت و استیکینگ و مشارکت در اجماع است. با توجه به اینکه پروژه سویی توانسته توجه زیادی را به سمت خود جلب کند، برخی از کارشناسان افزایش قیمت آن را محتمل می‌دانند.

 

معرفی توسعه دهندگان بلاکچین sui

بلاکچین Sui توسط شرکت Mysten Labs توسعه داده شده است که توسط مدیران ارشد سابق Meta’s Novi Research و معماران اصلی بلاکچین Diem و زبان برنامه نویسی Move تأسیس شده است. این شرکت در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شده و در حال حاضر توسط ایوان چنگ، مدیر ارشد فناوری، سم بلک شیر، مدیر ارشد محصول و جورج دنزیس دانشمند ارشد هدایت می‌شود. این تیم با هدف ایجاد زیرساخت‌های اصلی و تسریع پذیرش بلاکچین Sui در فضای وب ۳ فعالیت می‌کند.

این تیم در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شده و در حال حاضر دارای ۱۲۶ نفر کارمند در سراسر جهان است. هدف آن‌ها این است که با استفاده از تجربه‌ای که در ساخت بلاکچین Diem به دست آورده‌اند، بلاکچین لایه ۱ جدید با نام Sui را راه‌اندازی کنند که مقیاس‌پذیر، قابل تغییر، قابل توسعه و مناسب برای حوزه‌های مختلف مثل بازی‌ها، هنر، فاینانس و غیره باشد. اکنون که فرایند راه‌اندازی آن انجام شده بسیاری از متخصصان به دنبال پیشرفت بیشتر این پروژه هستند.

 

مزایای بلاکچین sui چیست؟

بلاکچین Sui دارای چندین مزیت است که آن را از سایر بلاکچین‌های لایه ۱ متمایز می‌کند. بلاکچین Sui می‌تواند تراکنش‌ها را به صورت موازی پردازش کند و نیازی به اجماع برای تراکنش‌های ساده ندارد. این باعث می‌شود که تراکنش‌ها تقریباً فوری نهایی شوند. در تست نت شبکه Sui توانست ۱۲۰,۰۰۰ تراکنش را در یک ثانیه پردازش کند. همچنین نباید فراموش کرد که بلاکچین Sui از زبان برنامه‌نویسی Move استفاده می‌کند که یک زبان بایت کد است که توسعه قراردادهای هوشمند و منطق تراکنش‌های قابل تنظیم را امکان پذیر می‌کند. Move به Sui کمک می‌کند تا به یکی از امن‌ترین پلتفرم‌های قرارداد هوشمند تبدیل شود.

بلاکچین Sui دارای اشیاء قابل برنامه ریزی است که توسط قراردادهای هوشمند Move-enabled ساخته و مدیریت می‌شوند. این اشیاء می‌توانند تغییرپذیر یا غیر قابل تغییر باشند، بین چندین نفر به اشتراک گذاشته شوند یا متعلق به یک نفر باشند. این به Sui اجازه می‌دهد که با نیازهای مختلف حوزه‌های مختلف همچون بازی، هنر، فاینانس و غیره سازگار شود.

بلاکچین sui با چه زبانی برنامه نویسی شده است؟

بلاکچین Sui با زبان برنامه‌نویسی Move نوشته شده است. Move یک زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر زبان محبوب Rust است که در اصل توسط فیس‌بوک (که اکنون با نام متا شناخته می‌شود) برای برنامه بلاک چین متوقف شده Diem طراحی کرده است . Move یک زبان بایت کد است که توسعه قراردادهای هوشمند و منطق تراکنش‌های قابل تنظیم را امکان پذیر می‌کند. Move به Sui کمک می‌کند تا به یکی از امن‌ترین پلتفرم‌های قرارداد هوشمند تبدیل شود. Move چندین ویژگی منحصر به فرد دارد که آن را از سایر زبان‌های برنامه‌نویسی بلاکچین متمایز می‌کند.

این زبان برنامه‌نویسی به طور خودکار از دارایی‌های داخل قراردادهای هوشمند محافظت می‌کند و از تغییر نادرست داده‌ها جلوگیری خواهد کرد. همچنین Move به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد که قراردادهای هوشمند را به صورت پویا و بازگشت پذیر تغییر دهند و به روز رسانی کنند. Move یک زبان برنامه نویسی آگنوستیک است که به معنای عدم وابستگی به هر پلتفرم بلاکچین خاص است. این به Move اجازه می‌دهد که با پلتفرم‌های مختلف بلاکچین سازگار باشد و جامعه توسعه دهنده را گسترش دهد.

امنیت شبکه sui چطور فراهم می‌شود؟

بلاکچین Sui از چندین روش برای فراهم کردن امنیت استفاده می‌کند. زبان برنامه‌نویسی Move تاثیر  ویژه‌ای بر روی این بلاکچین دارد که به همین علت شما می‌توانید به راحتی امنیت آن را فراهم کنید.  موتور اجماع Sui از الگوریتم‌های Narwhal و Bullshark یا Tusk استفاده می‌کند. Narwhal مسئول اطمینان از در دسترس بودن داده‌های ارائه شده به اجماع است. Bullshark یا Tusk برای توافق بر سر ترتیب خاصی از این داده‌ها استفاده می‌شود.

این الگوریتم‌ها به Sui کمک می‌کنند تا با حفظ سرعت و قابلیت مقیاس پذیری، همچنین از صحت و همگام سازی شبکه اطمینان حاصل کنند. شبکه Sui از یک سیستم برد-برد بین فرستنده و ولیداتورها استفاده می‌کند. فرستنده باید یک امضای شخصی را به تراکنش خود پیوست کند تا ثابت کند که مالک دارایی است. ولیداتور باید چک کند که امضای شخصی با آدرس فرستنده مطابقت دارد و در صورت صحت آن تراکنش را تأیید کند. مجموع این عوامل در کنار یکدیگر می‌توانند امنیت بلاکچین سویی را به درستی تایید کنند.

 

بلاکچین sui

کوین sui؛ رمزارز بومی بلاکچین سویی

بلاکچین sui دارای یک کوین بومی با همین نام است که نقش بسیار مهمی در ساختار آن دارد. کوین SUI ارز بومی بلاکچین Sui است که چندین کاربرد اصلی دارد. کوین SUI برای پرداخت هزینه‌های مربوط به اجرای قراردادهای هوشمند و تراکنش‌های شبکه استفاده می‌شود. این کارمزد به ولیداتورها پرداخت می‌شود که نقش مهمی در حفظ امنیت و عملکرد شبکه دارند. همچنین کوین SUI به صاحبان آن اجازه می‌دهد که در تصمیم‌گیری‌های مربوط به شبکه Sui شرکت کنند. این شامل رأی دادن برای پیشنهادات بهبود، تغییر پارامترهای شبکه و انتخاب ولیداتورها خواهد بود.

کوین SUI را می‌توان برای استیکینگ قفل کرد و در فرآیند اجماع شبکه نقش داشت. این به صاحبان SUI اجازه می‌دهد که درآمد پاداش را دریافت کنند و همچنین به حفظ امنیت شبکه کمک کنند. در نتیجه سرمایه‌گذاران از طریق استیک کردن این ارز می‌توانند به سود تضمینی دست پیدا کنند. با توجه به اهمیت بالای این پروژه، افزایش قیمت ارز سویی محتمل خواهد بود.

سرمایه گذاران و همکاران پروژه بلاکچین سویی

پروژه بلاکچین Sui از حمایت و همکاری چندین شرکت و سازمان معتبر برخوردار است. برخی از این سرمایه‌گذاران و همکاران را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

 1. Mysten Labs: این شرکت توسط مدیران سابق متا (فیس‌بوک) تأسیس شده و خالق شبکه Sui است. این شرکت همچنین در حال توسعه پروژه Aptos است که یک بلاکچین لایه ۱ دیگر با زبان Move محسوب می‌شود.
 2. Andreessen Horowitz: این شرکت یکی از بزرگترین و معروف‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در دنیای رمزارزها است که در پروژه‌های مختلف مثل Coinbase، Solana، Avalanche و غیره سرمایه‌گذاری کرده است. Andreessen Horowitz رهبر سرمایه‌گذاری مرحله A بود که ۳۶ میلیون دلار به Sui پرداخت کرد.
 3. Polychain Capital: این شرکت یک صندوق سرمایه‌گذاری رمزارز است که در پروژه‌های مختلف مثل Compound، MakerDAO، Dfinity و غیره سرمایه‌گذاری کرده است. Polychain Capital رهبر سرمایه‌گذاری مرحله B بود که ۳۰۰ میلیون دلار به Sui پرداخت کرد.
 4. Binance: این شرکت یکی از بزرگترین و پرطرفدارترین صرافی‌های رمزارز در جهان است که نیازی به تعریف ندارد. Binance نیز در سرمایه‌گذاری Sui شرکت کرده و همچنین کوین SUI را در صرافی خود لیست کرده است.

 

 

بهترین کیف پول برای نگهداری کوین sui

در صورتی که شما قصد خرید کوین sui را دارید، باید در ابتدا یک کیف پول مناسب برای آن انتخاب کنید. ذکر این نکته ضروری است که باید کیف پول انتخاب شده از بلاکچین sui پشتیبانی کند. برای نگهداری کوین SUI، شما می‌توانید از کیف پول‌های مختلفی استفاده کنید. برخی از این کیف پول‌ها را معرفی خواهیم کرد.

 کیف پول سویی Sui Wallet

این کیف پول رسمی و بومی شبکه Sui است که به صورت نرم‌افزاری و غیرحضانتی عمل می‌کند. شما می‌توانید با دانلود اپلیکیشن Sui Wallet برای سیستم‌عامل‌های Android و iOS یا با استفاده از افزونه مرورگر Sui Wallet کوین SUI خود را در آن ذخیره و مدیریت کنید. این کیف پول از قابلیت‌های مختلفی مثل استیکینگ، حاکمیت، فارمینگ و خرید و فروش SUI پشتیبانی می‌کند.

کیف پول لجر Ledger

این کیف پول یک کیف پول سخت‌افزاری و سرد است که از بالاترین سطح امنیت برای نگهداری رمزارزها بهره می‌برد. شما می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های Ledger Nano S یا Ledger Nano X کوین SUI خود را در آن نگهداری نمایید. برای این منظور شما باید نرم‌افزار Ledger Live را بر روی دستگاه خود نصب کنید و سپس اپلیکیشن Sui را بر روی دستگاه Ledger فعال کنید. سپس می‌توانید با استفاده از کیف پول Sui Wallet به عنوان یک رابط، به دستگاه Ledger خود متصل شوید و تراکنش‌های SUI را تأیید کنید.

کیف پول تراست ولت Trust Wallet

این کیف پول یک کیف پول نرم‌افزاری معروف است که توسط صرافی Binance پشتیبانی می‌شود. شما می‌توانید با دانلود اپلیکشن Trust Wallet و نصب آن ارز سویی را نگهداری کنید. این مورد برای سیستم‌عامل‌های Android و iOS در دسترس است که شما هم امکان نصب آسان آن را خواهید داشت. این کیف پول از قابليت های مختلفي مثل خريد و فروش و دسترسي به DApp هاي شبكه Sui پشتيباني مي‌كند.

 

سخن پایانی

بسیاری از کارشناسان معتقدند که بلاکچین sui یک تحول بزرگ در بلاکچین ایجاد کرده و سرعت رشد وب ۳ را بالاتر می‌برد. با توجه به اینکه اجرای قراردادهای هوشمند در این بلاکچین با سرعت بیشتری انجام می‌شود، می‌توان گفت که سویی یک انقلاب جدید در بلاکچین محسوب می‌شود. در این مقاله از همیار کریپتو تلاش کردیم تا جنبه‌های مختلف این شبکه  جدید را با هم بررسی کنیم. امیدواریم که شما با استفاده از اطلاعات داده شده بتوانید از فرصت‌های نهفته در آن بیشترین استفاده ممکن را ببرید.

سوالات متداول

 • شبکه سویی چیست؟

شبکه سویی یا بلاکچین sui در حقیقت یک بلاکچنین لایه ۱ است که امکان اجرای قراردادهای هوشمند را با زبان برنامه‌نویسی move به وجود آورده است.

 • اصلی‌ترین مزایای بلاکچین سویی چیست؟

افزایش سرعت، دقت و کاهش خطاهای قرارداد هوشمند از مهم‌ترین مزایایی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

 • ارز بومی شبکه سویی چیست؟

ارز دیجیتال بومی این شبکه با نام sui شناخته می‌شود که با همین نماد در بازار معامله می‌شود.

 • آیا در ارز sui سرمایه گذاری کنم؟

با توجه به اینکه این پروژه از نظر فاندامنتال ارزشمند است، برخی از کارشناسان معتقدند ارزش سرمایه‌گذاری دارد. با این حال فراموش نکنید که این کار هم ریسک‌هایی دارد پس مدیریت سرمایه و ریسک را فراموش نکنید تا دچار زیان نشوید.

 • آینده بلاکچین sui چیست؟

هیچکس نمی‌تواند به‌طور دقیق درباره آینده این پروژه و کوین آن نظر دهد. با این حال پیشرفت‌هایی که در این شبکه دیده می‌شود تحسین‌برانگیز است.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید