کمپین مهرگان تا 60 درصد تخفیف دوره های آموزشی (با شرایط پرداخت اقساط)
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
سبد خرید

6 عامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت بیت‎‌کوین

6 عامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت بیت‎‌کوین

قیمت هر دارایی همیشه تحت‌تأثیر ترکیبی از عوامل است. برخلاف دارایی‌های مالی سنتی، قیمت بیت‎‌کوین در طول تاریخ تحت تاثیر مجموعه‌ای از عوامل خاص بوده است که در این مقاله 6 مورد از مهم ترین عوامل موثر بر قیمت بیت‌کوین را باهم بررسی کنیم.

برای پیش بینی قیمت بیت کوین یا هر ارز دیگری لازم است تا عوامل تاثیر گذار بر آن را شناخته و تاثیر این عوامل را بر قیمت این ارز دیجیتال بررسی کرده تا با توجه به آن ها و نحوه تغییراتشان بتوانند قیمت آینده بیت کوین را تا حدودی پیش بینی کنند . هر چقدر سرمایه گذاران تعداد عوامل بیشتری را در پیش بینی خود در نظر بگیرند می توانند روند قیمتی دقیق تری را استخراج کنند.

تحلیل روزانه ی بیت کوین را می توانید در لینک روبرو مشاهده نمائید: تحلیل بیت کوین امروز

از آنجایی که بیت کوین تحت نظارت و کنترل هیچ دولت یا سازمانی نیست در نتیجه عوامل اقتصادی تاثیری بر قیمت آن ندارند از این رو تمامی سرمایه گذاران بازار ارز دیجیتال به دنبال شناخت عوامل موثر بر قیمت بیت کوین هستند.
لذا در ادامه به ذکر چند مورد از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیت کوین و نحوه قیمت گذاری آن پرداخته شده است.

عوامل موثر بر افزایش قیمت بیت‌کوین

عوامل افزایش قیمت بیت کوین

عرضه و تقاضا برای بیت کوین

قیمت بیت‌کوین مانند سایر دارایی‌ها به شدت به نوسانات عرضه و تقاضا وابسته است. با این حال، برخلاف معیارهای پول فیات، عرضه بیتکوین همیشه مشخص است و سقف آن 21 میلیون کوین تعیین شده است.

تقاضا برای بیتکوین همیشه در صدر دیگر رمزارزها قرار دارد.
به همین دلیل است که درباره پذیرش بیتکوین بسیار صحبت می‌شود. افزایش تقاضا منجر به افزایش قیمت و افزایش عرضه سبب کاهش قیمت می‌شود.

از طرفی افزایش استخراج بیت کوین و عرضه آن توسط ماینر ها سبب کاهش قیمت و در نتیجه افزایش تقاضا برای این رمز ارز توسط سرمایه گذاران بازار ارز دیجیتال می شود، در نتیجه این افزایش تقاضا سبب بالا رفتن قیمت بیت کوین می شود.

رویدادهای خاصی مانند هاوینگ بیت کوین که هر ۴ سال یکبار رخ می‌دهد، تأثیر قابل توجهی در افزایش قیمت دارد. این رویداد باعث کاهش عرضه جدید بیتکوین می‌شود و در نتیجه قیمت آن افزایش می‌یابد.

برای اطلاع از اینکه هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی رخ می دهد، مقاله ی در هاوینگ بیت کوین چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ را مطالعه کنید.

در هر هاوینگ مقدار عرضه بیت کوین کمتر خواهد شد که همین کاهش عرضه می‌تواند نقش بسیار مهمی در افزایش قیمت داشته باشد.

هر چقدر بیشتر به ساختار بیت کوین توجه می‌کنیم، بیشتر به نبوغ ذاتی ساتوشی ناکاموتو پی خواهیم برد.

تغییرات در میزان تقاضا می‌تواند تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین باشد. هرگونه تغییر در فعالیت‌های اقتصادی، تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران، تغییر در نرخ ارزها و شرایط اقتصادی عمومی می‌تواند تقاضا را تحت تأثیر قرار داده و در نتیجه، قیمت بیت کوین را تغییر دهد.

علاوه بر آن، فعالیت رسانه‌ها و تأثیر آن‌ها بر آگاهی عمومی نیز می‌تواند در این مورد تاثیرگذار باشد.

از همین رو در بین عوامل افزایش قیمت بیتکوین باید به تقاضا به شکل جدی نگاه کرد.

مقبولیت عامه بیت کوین

همانطور که می‌دانید ارز های دیجیتال وجود فیزیکی ندارند و تنها به صورت دیجیتالی موجود هستند در نتیجه مهمترین عامل برای ادامه حیات بیت کوین میزان اعتبار و مقبولیت آن بین سرمایه گذاران می باشد. اگر به هر دلیلی از محبوبیت و اعتبار بیت کوین کاسته شود شاهد کاهش قیمت این رمز ارز خواهیم بود و برعکس.

خواندن این مطلب
سوشال تریدینگ چیست؟ معرفی بهترین پلتفرم های سوشال ترید

افزایش قیمت بیت کوین

اخبار و رسانه ها

ارز های دیجیتال در حال حاضر برای سرمایه گذاران ناشناخته هستند و افرادی که در این بازار فعالیت می کنند بی تجربه اند.

اخبار جهانی حتی اگر کذب باشند تاثیر مثبت یا منفی خود را مستقیما بر بازار می‌گذارند و این امکان وجود دارد که یک خبر بتواند روند قیمتی بیت کوین را تغییر دهد.

به عنوان مثال گزارش‌های مربوط به یک وضعیت سیاسی در یک کشور در جهان، می‌تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارند؛ جنگ بین اوکراین و روسیه سبب سقوط بیت کوین در چند ساعت شد.

تاثیر اینفلوئنسرهای کریپتو در افزایش قیمت بیت کوین

تأثیر اینفلوئنسرهای کریپتو در افزایش قیمت بیت کوین قابل توجه است. این افراد با تأثیرگذاری بر نظرات و اعمال خود در حوزه رمزارزها، می‌توانند تحرکات بازار را تغییر دهند. اینفلوئنسرهای کریپتو با انتشار پست‌ها، ویدیوها و توصیه‌های خود در رسانه‌های اجتماعی، میلیون‌ها دنبال‌کننده را تحت تأثیر قرار می‌دهند و برای آن‌ها راهنمایی‌ها و نکاتی را درباره بیت کوین و سایر رمزارزها ارائه می‌کنند.

وقتی یک فرد محبوب با تعداد بالای دنبال‌کنندگان خود درباره خرید یا فروش بیت کوین صحبت می‌کند، می‌تواند باعث افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت بیت کوین شود.

همچنین، بیان نظرات و تحلیل‌های اینفلوئنسرها در مورد آینده بیت کوین و رمزارزها می‌تواند تأثیری بر رفتار سرمایه‌گذاران داشته باشد و نوسانات قیمت را تحت تأثیر قرار دهد.

از همین رو می‌توان نحوه رفتار این افراد را جزو عوامل افزایش قیمت بیت کوین دانست. در لیست زیر برخی از مهم‌ترین افراد تاثیرگذار در بازار ارز دیجیتال و بیت کوین را نام می‌بریم.

۱. ایلان ماسک (Elon Musk)

۲. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)

۳. چارلی لی (Charlie Lee)

۴. براد گارلینگهاوس (Brad Garlinghouse)

۵. جان مکافی (John McAfee)

۶. اندریس انتونوپولوس (Andreas Antonopoulos)

۷. رائول پال (Raoul Pal)

۸. آنتونی پومپالیانو (Anthony Pompliano)

۹. چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)

۱۰. مایک نووگراتس (Mike Novogratz)

نهادی

قانون‌گذاری

قیمت بیت‎‌کوین نیز تحت‌تأثیر تحولات نظارتی و قانون‌گذاری است.

تغییرات در مقررات می‌تواند سرمایه‌گذاری در بیت کوین یا استفاده از آن را تشویق یا منع کند که به نوبه خود منجر به افزایش یا کاهش قیمت بیت کوین می‌شود.

با توجه به محبوبیتی که بیت کوین در سال های اخیر به دست آورده و تعداد روز افزون افرادی که شروع به سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتال می کنند، دولت ها تصمیم به ایجاد قوانینی در راستای جلوگیری از سوء استفاده و کلاه برداری در این بازار گرفته اند.

با افزایش قوانین مربوط به بازار دیجیتال به ویژه بیت کوین قیمت این رمز ارز تحت تاثیر این قوانین قرار گرفته و متناسب با آن بالا یا پایین می رود.

عواملی مانند وجود تاییدیه ها و مجوزهای قانونی، قابلیت استفاده در معاملات تجاری رسمی و حمایت دولتی نیز می‌توانند اعتماد عمومی به بیت کوین را افزایش دهند.

وقتی که کشورهای بیشتری بیت کوین را به عنوان یک دارایی دیجیتال قانونی کنند، مسلما تقاضا برای آن افزایش می‌یابد. در نتیجه شرایط قانونی بیت کوین در جای جای جهان می‌تواند روی قیمت آن اثر بگذارد.  مهم است بدانیم که بیت کوین در بسیاری از کشورها هنوز در مراحل تنظیم و تعریف قوانین قرار دارد و شرایط قانونی آن ممکن است متغیر باشد.

نهادی 1

وجود رقیب برای بیت کوین

بیت کوین محبوب ترین رمز ارز در بین سرمایه گذاران بازار دیجیتال می باشد و مقام اول را در بین رمز ارزها دارد، اما وجود رقبای قدرتمندی که ممکن است مقام اول را از بیت کوین بگیرند این ماجرا بر قیمت بیت کوین تاثیر دارد و سبب سقوط ارزش آن خواهد شد.

خواندن این مطلب
تیکر (Taker) و میکر (Maker) به چه کسانی گفته می شود؟

برخی از مهم‌ترین رقبایی که می‌توان برای این ارز نام برد شامل موارد زیر خواهد بود.

رقبای بیت کوین

  • اتریوم (Ethereum)
  • بایننس کوین (Binance Coin)
  • ریپل (Ripple)
  • لایتکوین (Litecoin)
  • کاردانو (Cardano)

هر کدام از این ارزها پروژه‌های قدرتمند خود را پیش می‌برند که به عقیده کارشناسان می‌توانند به عنوان یک رقیب جدی برای بیت کوین شناخته شوند.

البته نباید فراموش کرد که در بین این موارد اتریوم اصلی‌ترین رقیب بیت کوین است که مسلما شرایط آن بر روی قیمت بیت کوین هم اثر دارد. از همین رو می‌توان متوجه شد که فعالیت رقبا هم از عوامل افزایش قیمت بیتکوین خواهد بود.

افزایش کاربرد بیت کوین در صنایع و کسب‌وکارها

افزایش کاربرد بیت کوین در صنایع و کسب‌وکارها، یک روند مهم در جهت توسعه و پذیرش بیت کوین است.

از همین رو به عنوان یکی از عوامل افزایش قیمت بیت کوین در نظر گرفته می‌شود. این رمزارز به عنوان یک ابزار مالی و پرداخت دیجیتال، در بسیاری از صنایع و کسب‌وکارها جایگاه خود را پیدا کرده است.

در صنعت فروشگاه‌های آنلاین، بیت کوین به عنوان روشی سریع، امن و بین‌المللی برای پرداخت درگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از شرکت‌ها حتی امکان خرید مستقیم محصولات و خدمات خود را با بیت کوین فراهم کرده‌اند.

همچنین، بیت کوین در صنعت مالی و سرمایه‌گذاری نیز رشد قابل توجهی داشته است. علاوه بر این، بیت کوین در صنایع فناوری و نرم‌افزار نیز تأثیر قابل توجهی دارد.

شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت و پی‌پال بیت کوین را به عنوان روش پرداخت مورد قبول خود قرار داده‌اند و امکان پرداخت با بیت کوین در برنامه‌ها و سرویس‌های آن‌ها را فراهم کرده‌اند.

تاثیر سیاست های فدرال رزرو آمریکا بر روی قیمت بیت کوین

سیاست‌های فدرال رزرو آمریکا (Fed) می‌توانند تأثیر زیادی بر روند قیمت بیت کوین داشته باشند.

بیت کوین به عنوان یک دارایی دیجیتال و جایگزینی برای پول قانونی، بر تحرکات بازار مالی حساس است. تصمیمات فدرال رزرو مانند تغییر نرخ بهره، تحریم‌های اقتصادی، برنامه‌های خرید دارایی و سیاست‌های پولی می‌توانند تأثیر زیادی بر اعتبار بیت کوین و نوسانات قیمت آن داشته باشند.

به عنوان مثال، افزایش نرخ بهره توسط Fed می‌تواند منجر به افزایش هزینه وام‌دهی شود و برخی سرمایه‌گذاران ممکن است از بیت کوین به عنوان یک سرمایه‌گذاری جایگزین بهره ببرند.

از سوی دیگر، تحریم‌های اقتصادی اعمال شده توسط آمریکا می‌توانند به تغییرات قیمت بیت کوین در بازارهای جهانی منجر شوند.

همچنین برنامه‌های خرید دارایی توسط فدرال رزرو می‌توانند نوسانات قیمت بیت کوین را تحت تأثیر قرار داده و تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران را تغییر دهند.

اهمیت امنیت بلاکچین بیت کوین در افزایش قیمت آن

امنیت بلاکچین بیت کوین یکی از عوامل اساسی و حیاتی در افزایش قیمت آن است. بلاکچین بیت کوین با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری قوی و سیستم تایید مبتنی بر اثبات کار (PoW)، تلاش می‌کند تا حفظ امنیت و اعتماد در شبکه را انجام دهد. این سیستم باعث امکان بروز تغییرات غیرقابل برگشت در بلاکچین می‌شود و تداوم و صحت تمامی تراکنش‌ها را تضمین می‌کند. با افزایش امنیت بلاکچین بیت کوین، اعتماد سرمایه‌گذاران و کاربران به سیستم بیت کوین افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: بلاکچین (BlockChain) چیست؟

این اعتماد به عنوان یک عامل کلیدی در تقاضا و پذیرش بیت کوین می‌تواند به افزایش قیمت آن منجر شود.

علاوه بر این، امنیت بالای بلاکچین بیت کوین باعث کاهش خطرات امنیتی مانند حملات Double Spending و تقلب در تراکنش‌ها می‌شود، که نیز به استحکام و ارزش بیت کوین کمک می‌کند.

خواندن این مطلب
دایره المعارف کریپتو گیم

از همین رو هر چقدر شبکه بیت کوین امن‌تر باشد، به همان اندازه شاهد رشد قیمت آن خواهیم بود. پس حتما این مورد را در عوامل افزایش قیمت بیتکوین در نظر داشته باشید.

عوامل اصلی افزایش قیمت بیت کوین در یک نگاه

1. کاهش عرضه وافزایش تقاضا

2. مقبولیت عامه بیتکوین

3. تاثیر اخبار و رسانه

3. شرایط قانون‌گزاری کشورها

4. افزایش رقبای بیت کوین

5. افزایش کاربرد در صنایع و کسب و کار

6. سیاست های فدرال رزرو

7. اهمیت امنیت بلاکچین بیت کوین در افزایش قیمت آن

عوامل موثر بر قیمت بیت‌کوین

جمع‌بندی

بیت کوین محبوب ترین و معتبر ترین ارز دیجیتال در بازار کریپتو است، که به آن لقب پادشاه ارز های دیجیتال را داده اند. سرمایه گذاران بسیار زیادی به دنبال اطلاعات در مورد نحوه تغییر قیمت و پیش بینی روند بیت کوین در آینده و کسب سود از این طریق هستند.

با بلوغ بازار کریپتو، روندهای جدیدی در حال ظهور است که قبلاً مشاهده نکرده بودیم. بیت کوین که در ابتدا یک دارایی حاشیه‌ای بود، اکنون به طور فزاینده‌ای مانند یک دارایی سنتی عمل می‌کند که به همان نیروهای بازاری که بر آن بازارها تأثیر می‌گذارد حساس است.

به صورت کلی، نوسانات قیمت رمز ارزها بر اساس 2 اصل تعیین می‌شود.

1) اصل تحلیل تکنیکال: برگرفته از نمودارهای قیمتی و میزان عرضه و تقاضا.

2) تحلیل فاندامنتال: عواملی مانند رسانه‌ها، افراد تأثیرگذار و نهنگ‌ها را بررسی می‌کند.

در آپارات همیار کریپتو می‌توانید جدیدترین ویدیوهای حوزه ی ارز دیجیتال و فارکس را ببینید.

 

سؤالات متداول

1. آیا عوامل اقتصادی تأثیری بر روی قیمت بیت کوین دارند؟

چون ارزهای دیجیتال ماهیت فیزیکی ندارند و در فضای دیجیتال وجود دارند و تحت نظارت هیچ دولتی نبوده و هیچ نهاد خاصی آن‌ها را تولید نمی‌کند به همین دلیل عوامل اقتصادی هیچ تأثیری بر روی قیمت آن‌ها ندارد.

2. قیمت ارز دیجیتال چگونه تعیین می‌شود؟

عرضه و تقاضا اصلی‌ترین عامل تعیین‌کننده در قیمت ارزهای دیجیتال هستند. سایر عوامل به‌صورت مستقیم روی میزان عرضه و تقاضا تأثیر گذاشته و باعث تغییر قیمت این ارزها می‌شوند.

3. عوامل مؤثر بر قیمت ارز دیجیتال چیست؟

اخبار و اطلاعات، میزان عرضه و تقاضا، سرمایه‌گذاری نهنگ‌ها، قیمت بیت کوین، شرایط سودمندی بازار رمز ارزها از اصلی‌ترین عوامل تأثیرگذار در قیمت رازهای دیجیتال محسوب می‌شوند.

4. چرا قیمت بیت کوین رو به افزایش است؟

در سال‌های اخیر تقاضا برای بیت کوین در حال افزایش بوده است در حالی عرضه آن روند کاهشی دارد. این امر باعث گران شدن بیت کوین شده است. سرمایه‌گذاری در این بازار به دلیل سودآوری بالا و توانایی آن در کاهش تورم، در میان مصرف‌کنندگان، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران بسیار محبوب شده است.

5. ارزش بیت کوین چگونه محاسبه می‌شود؟

ارزش بیت کوین تا حدی به میزان عرضه و تقاضا، ارزهای دیجیتال جایگزین، در دسترس بودن و میزان پاداش استخراج ماینرها بستگی دارد.

صرافی بینگ ایکس با داشتن کارمزد پایین و دسترسی بدون فیلترشکن، یکی از گزینه های مناسب برای فعالیت در زمینه بازار ارز دیجیتال برای ایرانیان می باشد.

قصد یادگیری و کسب درآمد دلاری در بازار ارزهای دیجیتال و فارکس را دارید؟

از صفر تا صد ارز دیجیتال و فارکس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. 
برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک های زیر بزنید.

✅ آموزش فارکس رایگان

✅ دوره فارکس

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۳
ارسال دیدگاه جدید
Call Now Button