وب 3 چیست؟

وب 3 چیست؟

بحث در مورد وب 3 و ارزش آن یکی از داغ ترین بحث های سال 2022 خواهد بود، به خصوص پس از توییت جک دورسی که در ماه دسامبر در حوزه ارزهای دیجیتال غوغا کرد.

یکی از تکنولوژی‌هایی که تاثیر بسیار زیادی در تعاملات انسان گذاشته، اینترنت است. با ورود اینترنت دنیای اطلاعات و ارتباطات شاهد تغییرات چشم‌گیری بود.

یکی از شیوه‌های برقراری ارتباط در بستر اینترنت، از طریق صفحات وب است. در نسل اول وب، به مفهومی به نام تعامل پرداخته نشده بود، اما نسل دوم با معرفی برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک انقلاب بزرگی در تعامل به راه انداخت.

درست زمانی که کاربران فکر می‌کردند همه چیز به اوج خود رسیده است، دروازه‌های نسل سوم وب به روی آن‌ها گشوده شد.

یکی از مهم‌ترین اهداف Web 3، به وجود آوردن یک اینترنت غیرمتمرکز است.

در حالی که پیگیری بحث در چند ماه آینده جالب خواهد بود، این مقاله Web2 در مقابل Web3 را از نقطه نظر فنی تحلیل می‌کند تا خوانندگان بتوانند نتیجه‌گیری خود را در مورد آینده هر دو سیستم اطلاعاتی بگیرند.

اگر به حوزه کریپتو علاقه دارید با دوره آموزشی ارزدیجیتال در مشهد می توانید از پایه تا پیشرفته مفاهیم این بازار را آموزش ببینید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از این دوره با ما تماس بگیرید. 09309127474

Web1 چیست؟

ما در مورد Web2 و 3 زیاد می شنویم ، اما Web1 چه سیستمی است؟

معمولاً به عنوان اینترنت (1991 و 2004) شناخته می شود که شامل وب سایت های محتوای ثابت در قالب متن یا تصویر بدون تعامل زیاد است.

اولین نسل از وب سایت های دوره وب 1.0 محدود به مشاهده غیرفعال محتوا، مانند یک سند/صفحه فقط خواندنی بود.

استفاده از صفحات HTML استاتیک ساخته شده، که تنها توانایی نمایش اطلاعات را داشتند و عملا کاربران نمی‌توانستند هیچ تغییری در آن ایجاد کنند.

web1

 

Web2 چیست؟

Web2 یا Web 2.0 معمولاً به عنوان وب تعاملی و اجتماعی شناخته می شود.

در حالی که نسخه قبلی اینترنت عمدتاً توسط توسعه دهندگانی پر شده بود که بازیگران پیشرو در تولید محتوا بودند، Web2 معمولاً شامل برنامه هایی است که به هر کسی اجازه می دهد به راحتی یک خالق باشد.

محتوای تولید شده توسط کاربر، سهولت استفاده، فرهنگ تعاملی، مشارکت مستقیم کاربر و قابلیت همکاری (سازگاری با سایر محصولات، سیستم ها و دستگاه ها) برای کاربران نهایی از ویژگی های اصلی Web2 هستند.

برای اولین بار، هر کسی می تواند هر نوع محتوایی ایجاد کند، ویدیو یا عکس آپلود کند، کتاب بنویسد و منتشر کند، روی پست های افراد نظر دهد و به میلیون ها نفر اجازه دهد آن را ببینند.

شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی متولد شده‌اند و تا سال‌های آینده قهرمانان شبکه جهانی وب خواهند بود.

تجربیات کاربر پسند نوآورانه، راه جدیدی برای برقراری ارتباط را امکان پذیر می کند. کسب‌وکارهایی که بسترهای اطلاعاتی و ارتباطی را فراهم می‌کنند در ازای اطلاعات شخصی مصرف‌کنندگان شروع به شکوفایی کردند.

یوتیوب، فیس بوک و توییتر تنها تعدادی از محبوب ترین و موفق ترین شرکت های عصر Web2 هستند.

وب پویا با تعامل اجتماعی و مشارکتی بیشتر در همه جای کره زمین مورد استقبال قرار گرفت. با این حال، با یک مبادله همراه بود، ارائه داده های شخصی و محرمانه در ازای مشارکت مستقیم در شبکه.

web2

چگونه از این برنامه ها درآمد کسب می کنند؟

در ابتدا، پس از راه‌اندازی، یک سرویس برنامه کاربردی وب با ساختن یک برنامه مفید که استفاده از آن نیز بسیار آسان است، تا آنجایی که ممکن است کاربران را به کار می‌برد.

مانند هر کسب و کاری که نیاز به رشد و شکوفایی دارد، برنامه نیز باید شروع به ایجاد درآمد کند. این امر با جذب سرمایه گذاران و/یا با فروش داده های شخصی مصرف کنندگان اتفاق می افتد. مداخله سرمایه خطرپذیر اغلب استقلال خدمات را به خطر می اندازد، زیرا سرمایه گذاران نیاز به بازگشت سرمایه دارند که معمولاً به قیمت کیفیت و یکپارچگی تمام می شود.

وب2 و وب3

مسائل امنیتی و حریم خصوصی

متأسفانه، اجازه استفاده از داده‌های شخصی با مشکل بزرگ دیگری همراه است: نقض داده‌ها، نمونه‌ای از شبکه‌های متمرکز که بر یک نقطه شکست تکیه دارند. تاریخچه Web2 مملو از تخلفاتی است که منصفانه است که فرض کنیم اطلاعات شخصی هرکس در مقطعی نقض شده است.
مصرف کنندگان هیچ کنترلی بر اطلاعات خود ندارند. نحوه استفاده و ذخیره آن سرورهای متمرکز همچنین مداخله، کنترل یا خاموش کردن برنامه‌ها را به‌عنوان مناسب برای دولت‌ها آسان می‌کنند.

Web3 چیست؟

Web3 به عنوان نسل بعدی اینترنت در نظر گرفته می شود، جایی که هر کاری که در Web2 می تواند انجام شود هنوز می تواند انجام شود اما به صورت غیرمتمرکز.

ما مسائل مربوط به تمرکز Web2 را که ممکن است اعتبار سیستم ها را به خطر بیندازد و امنیت داده ها و حریم خصوصی مصرف کنندگان را به خطر بیندازد، برجسته کرده ایم.

وب 3 قرار است این مشکلات را از طریق بلاک چین و غیرمتمرکز کردن آن حل کند.

پلتفرم هایی مانند اتریوم برای غلبه بر حریم خصوصی کاربران و نقض داده ها از طریق ویژگی های غیرقابل اعتماد، باز و بدون مجوز و کاربرانی که از قوانین مشابه اعمال شده توسط یک پروتکل اجماع پیروی می کنند ساخته شده اند.

اتریوم در حال حاضر محبوب‌ترین پلتفرم برای DApps است، برنامه‌های غیرمتمرکز بلاک چین که باید جایگزین برنامه‌های Web2 شود که ما هنوز از آن استفاده می‌کنیم.

تمرکززدایی مهمترین نوآوری وب 3 است.

وب 3

نقش مهمی در Web3 توسط NFT ، متاورس ، دیفای و اینترنت اشیا در پلتفرم های بلاک چین ایفا خواهد شد .

تمرکززدایی Web3 در روشی که توسعه دهندگان برنامه ها را می سازند نیز منعکس می شود.

توسعه‌دهندگان به‌جای ساختن اپلیکیشن‌ها روی یک سرور واحد و ذخیره داده‌ها در یک پایگاه داده (معمولاً یک ارائه‌دهنده ابر)، از فناوری بلاک چین از طریق شبکه‌های غیرمتمرکز چندین گره (سرور) همتا به همتا استفاده می‌کنند.

کاربران معمولاً برای دسترسی به پروتکل مانند هزینه استفاده از ارائه‌دهنده ابری مانند AWS را امروز پرداخت می‌کنند. به جز وب 3، پول بین شرکت کنندگان شبکه توزیع می شود.

وب 3

مزایای Web3

عدم وجود نهاد مرکزی کنترل کننده

کاربران یا ارائه دهندگان برای شرکت در شبکه نیازی به مجوز مقامات ندارند. هیچ کس نمی تواند کسی را مسدود کند یا دسترسی به سرویس را رد کند.

با حذف نهادهای کنترل کننده، امکان کنترل اطلاعات کاربران و یا سانسور آن‌ها وجود نخواهد داشت.

حفظ مالکیت اطلاعات کاربران

با توجه به اینکه اطلاعات کاربران دارای امنیت رمزنگاری است، امکان استفاده از آن‌ها توسط بازاریابان و تبلیغات کنندگان وجود نخواهد داشت. در واقع، کنترل کامل اطلاعات در اختیار خود کاربران خواهد بود و مطابق با صلاح دید خود می‌توانند آن‌ها را به اشتراک بگذارند.

اجرای برنامه‌ها بر روی تمام دستگاه‌ها

در حال حاضر بسیاری از برنامه‌ها قابلیت اجرا روی تمام سیستم عامل‎‌ها را ندارند، در حالی که نسل سوم وب، به برنامه‌ها این امکان را خواهد داد تا بدون توجه به نوع دستگاه و هیچ‌گونه هزینه اضافه‌ای، روی سخت افزارهای مختلف اجرا شوند.

رفع نیاز کاربران در سریع‌ترین زمان ممکن

با اتصال محصولات بیشتر به اینترنت، مجموعه بزرگی از داده‌ها جمع آوری می‌شوند. این داده‌ها برای تجزیه و تحلیل در اختیار الگوریتم‌ها قرار می‌گیرند، تا اطلاعات دقیق‌تری برای رفع نیاز کاربران فراهم کنند.

کاهش هک و سرقت اطلاعات کاربران

شرکت کنندگان می توانند بدون دخالت هیچ شخص ثالثی با یکدیگر تعامل داشته باشند.

از آنجایی که اطلاعات به صورت غیر متمرکز هستند و در یک‌جا نگهداری نمی‌شوند، هکرها برای برای هک و سرقت اطلاعات، باید کل شبکه را از کار بیاندازند که عملا امکان پذیر نیست.

توکن های بومی

توکن های تولید شده توسط بلاک چین بدون مرز و بدون اصطکاک هستند.

وب گردی با Web 3

یکی از راه‌های وب گردی در Web 3، استفاده از مرورگر Brave است. این Browser، جدیدترین پروژه برندان آیک، موسس موزیلا و فایرفاکس است.

این مرورگر در حالت پیش فرض با مسدود کردن تمام تبلیغات توانسته به یکی از سریع‌ترین موتور های جستجوگر تبدیل شود. مرورگر بریو با ارز دیجیتال توکنBAT کار می‌کند.

وب 3

جمع بندی

چالش واقعی، و چالشی که جک دورسی در مورد آن صحبت می‌کرد، ایجاد شبکه‌های واقعی، خصوصی و باز مانند بیت‌کوین ، مقاوم در برابر سانسور خواهد بود.

سیر تکامل اینترنت تا به امروز راه زیادی را پیموده و قطعا در آینده نیز به حرکت در این مسیر پر فراز و نشیب ادامه خواهد داد.

اما با وجود حجم وسیعی از اطلاعات که هر لحظه هم بر حجم آن افزوده می‌شود.

وب نسل سوم، تجربه‌ای بسیار با کیفیت‌تر را برای کاربران فراهم خواهد کرد.

کاربران با در دست گرفتن کنترل اینترنت به جای شرکت‌ها، اختیار بیشتری بر روی اطلاعات خود خواهند داشت.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید