محتوای این مقاله

خرید خودرو از بورس کالا خرید خودرو از بورس کالا خرید خودرو از بورس کالا خرید خودرو از بورس کالا

یکی از اتفاقات مثبت این روزها امکان خرید خودرو مستقیماً از کارخانه است. بورس کالا این امکان را فراهم آورده که متقاضیان خرید خودرو بتوانند بدون واسطه با قیمت بسیار کمتر از بازار خودرو مدِنظر خود را خریداری کنند. در چند سال اخیر مدت زمان زیادی است که صحبت از خرید خودرو از بورس کالا بوده است نهایتاً در مرداد ماه 1401 پس از آماده شدن زیرساخت‌های مورد نیاز، امکان خرید خودرو از بورس کالا ایجاد شد.

هدف از این کار فروش منصفانه خودرو به مصرف کننده نهایی همراه با بازاری شفاف و رقابتی سالم است. متقاضیان باید پس از بررسی قیمت خودرو در دوره‌های قبلی و قیمت بازار، از طریق بورس کالا یک روز قبل از عرضه، مبلغ موردنظر خود را برای خرید خودرو از طریق سامانه‌ی Ebgo اعلام نمایند.

تیم همیار کریپتو در مقاله “خرید خودرو از بورس کالا با جدیدترین جزییات” به آموزش صفر تا صد مراحل خرید خودرو از بورس کالا شامل نحوه باز کردن حساب وکالتی، دریافت کد بورس کالا، ثبت سفارش در سامانه Ebgo و پرداخت نهایی می‌پردازد. همراه ما باشید.

آیا می توان با کد بورسی از بورس کالا خودرو خرید؟

خیر، برای خرید خودرو از بورس کالا باید کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا را داشته باشید.

چگونه کد بورس کالا بگیرم؟

1- اگر از قبل در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اید در گام اول وارد سایت سجام شده اطلاعات خواسته‌شده را وارد کنید و احراز هویت انجام دهید.

2- در مرحله دوم باید کارگزاری مدِنظر خود را برای انجام معاملات در بورس کالا انتخاب کنید. اینکه در چه کارگزاری فعالیت کنید فرقی ندارد اما ما در ادامه مراحل ثبت در کارگزاری آگاه را توضیح می‌دهیم. پس در این مرحله باید به سامانه  agah.ebgo.ir مراجعه کرده و از طریق گزینه ” اخذ کد آنلاین در بورس کالا” اطلاعات خواسته‌شده را پر کرده و مراحل ثبت‌نام را تکمیل کنید.

3- زمان ثبت نام در سامانه EBGO باید اطلاعات یکی از حساب‌های بانکی خود را بدهید. تا اینجا مراحل ثبت نام اینترنتی تمام شده است. برای شما یک فرم به‌صورت PDF نشان می‌دهد آن را پر کرده  و سپس باید به یکی از شعب بانکی که معرفی کرده‌اید به‌صورت حضوری مراجعه کرده تا حسابتان تبدیل به‌حساب وکالتی شود.

حساب وکالتی چیست؟

یک حساب بانکی است که برای واریز مبلغ مورد نیاز برای خرید از بورس کالا در یکی از بانک‌های مورد تائید بورس کالا افتتاح یا معرفی می‌شود. در واقع حساب وکالتی فرقی با حساب‌های بانکی دیگر ندارد.

در حساب وکالتی، شما به بورس کالا این اجازه را می‌دهید که مبلغی معادل با درصد پیش پرداخت اعلامی برای خرید خودرو از بورس کالا را در زمان ثبت سفارش خرید، مسدود شود.

توجه کنید این مبلغ در حساب شما باقی‌مانده و به حساب بورس کالا یا شرکت خودروسازی واریز نمی‌شود.

آیا برای بورس کالا معرفی حساب وکالتی که برای معاملات آتی قبلاً معرفی شده، امکان پذیر است؟

خیر. حساب وکالتی که برای معاملات آتی معرفی کرده‌اید و حسابی که برای آن دسته چک تعریف کرده‌اید (به جز بانک تجارت) نمی‌توانید به‌عنوان حساب وکالتی بورس کالا معرفی کنید.

توجه کنید نوع حساب بانکی مانند کوتاه مدت، قرض الحسنه، بلند مدت و … اهمیتی ندارد. حساب وکالتی هر کدام از این انواع را می‌تواند داشته باشد صرفاً باید بانکی باشد که مورد تائید بورس کالا است.

برای تغییر شماره حساب وکالتی بورس کالا چه مراحلی را باید طی کنم؟

ابتدا باید فرم حساب وکالتی جدید را از طریق سامانه Ebgo قسمت «اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار» دریافت کنید. چال اگر دفعه اول کد بورس کالا را با مراجعه به شعب کارگزاری‌ها حضوری دریافت کردید این بار هم باید از طریق مراجعه حضوری به کارگزاری خود شماره حساب وکالتی جدید را معرفی کنید.

اگر دفعه اول به‌صورت اینترنتی حساب وکالتی بازکرده‌اید پس از ورود به سامانه Ebgo قسمت «اعلام شماره حساب وکالتی و دراختیار» شماره حساب جدید، حساب وکالتی را وارد نمایید.

چگونه میتوانم معاملات محصولات بازار فیزیکی بورس کالا را رصد کنم؟

از طریق نشانی tts.ime.co.ir که آدرس سایت بازار فیزیکی بورس کالای ایران است می‌توانید معاملات محصولات بورس کالا را مشاهده و بررسی کنید.
حداکثر زمان صدور کد بورس کالا چقدر است؟

پس از آنکه ثبت نام خود را در سامانه EBGO تکمیل کردید و به بانک مراجعه کردید  حداکثر 6 روز کاری صدور کد بورس کالا زمان خواهد برد.

برای دریافت تحلیل و سیگنال رایگان؛ عضو کانال سیگنال بورس شوید.

خرید خودرو از بورس کالا

ثبت نام افراد زیر 18سال در بورس کالا امکان پذیر است؟

خیر، فقط افراد بالای 18 سال می‌توانند کد بورس کالا دریافت نمایند.

تاریخ انجام معامله و خرید خودرو در بورس کالا چه زمانی است؟

تاریخ مشخصی وجود ندارد اما مسئولین سازمان بورس هر باز یک هفته قبل زمان عرضه و نوع خودرو را مشخص می‌کنند؛ یعنی شما یک هفته کامل برای تصمیمگیری و شارژ حساب وکالتی فرصت دارید.

برای خرید خودرو از بورس کالا تا چه زمانی فرصت دارم حساب وکالتی ام را شارژ کنم؟

تا زمان اعلام شده برای ثبت سفارش خودرو امکان شارژ حساب وکالتی وجود دارد. برای مثال معاملات خودرو 207 در 25 دی انجام خواهد شد شما تا ساعت 12 ظهر این تاریخ فرصت شارژ حساب وکالتی خودتان را دارید. برای اطمینان بیشتر بهتر است روز کاری قبل حساب وکالتی‌تان شارژ باشد چرا که در غیر این صورت جریمه خواهید شد.

برای تدریس خصوصی فارکس فرم پیش ثبت نام را پر کنید.

برای حذف یا ویرایش سفارش باید چه اقداماتی انجام دهم؟

این عمل به وضعیت سفارش شما بستگی دارد. دو حالت برای وضعیت سفارش وجود دارد 1- «در انتظار مشتری» و 2- «تائید شده توسط کارگزاری». اگر وضعیت سفارش در «در انتظار مشتری» باشد می‌توانید سفارش را لغو یا ویرایش کنید و نیازی به تائید کارگزاری نیست. اگر وضعیت سفارش « تائید شده توسط کارگزاری» باشد باید منتظر تائید کارگزاری برای لغو سفارش باشید. تائید کارگزاری ممکن است تا 30 دقیقه زمان ببرد.

حداکثر مهلت تسویه خودرو خریداری شده چقدر است؟

برای تسویه خودرو خریداری شده حداکثر سه روز کاری آن هم تا ساعت 13 روز کاری سوم فرصت دارید تا مبلغ نهایی خودرو را به حساب وکالتی تان واریز نمایید، در غیر این صورت جریمه خواهید شد. مبلغ نهایی واریزی شامل مابقی ارزش قرارداد، کارمزدها و مالیات می‌شود.

اگر تا سه روز کاری تسویه نکنم، چقدر جریمه خواهم شد؟

اگر تا سه روز کاری اول تسویه خودرو خریداری شده را انجام ندهید، جریمه خواهید شد.

مجدداً سه روز دیگر فرصت دارید تا مبلغ جریمه شده و تسویه را واریز نمایید. در این مدت به ازای هر روز دیر کرد 0.25 درصد از ارزش قرارداد خودرو همراه با جریمه بپردازید.

اگر طی سه روز دوم مبالغ پرداخت نشود، معامله فسخ خواهد شد. از آنجایی که حساب شما وکالتی است و بورس کالا به آن دسترسی دارد کارمزد دو سر معامله همراه با 5 درصد ارزش قرارداد به‌عنوان جریمه از حساب شما کسر شده و مابقی وجه تا نُه روز کاری به حسابتان عودت داده می‌شود.

آموزش دیدن در یک موسسه آموزشی حرفه‌ای توسط شخصی که خودش ترید می‌کند باعث می‌شود در زمان و سرمایه صرفه‌جویی شود. در همیار کریپتو  آموزش فارکس در مشهد و آموزش ارزدیجیتال در مشهد به‌صورت حضوری در کلاس‌های عمومی یا حضوری برگزار می‌شود. این مجموعه برای افرادی که به هر دلیلی نمی‌توانند معامله گری در فارکس یا ارز دیجیتال را به‌صورت حضوری آموزش ببینند، کلاس‌های مجازی در اسکای روم نیز برگزار می‌کند.

برای مشاهده شماره قرارداد خرید، باید چه  کاری انجام دهم؟

وارد سامانه Ebgo شده و از منو سمت راست «گزارش» سپس «گزارش معاملات» معاملات را انتخاب کنید. در صفحه باز شده می‌توانید قرارداد خرید را مشاهده کنید.

برای تسویه خودروی خریداری شده از بازار بورس کالا، چه اقداماتی باید انجام دهم؟

در مرحله اول باید حساب وکالتی خود را شارژ کنید. پس از انجام، وارد از بخش «کارتابل»  وارد «کارتابل خرید بازار فیزیکی» شده و قرارداد خود را مشاهده کنید. در کنار قرارداد یک علامت چشم وجود دارد با کلیک کردن روی چشم می‌توانید گزینه نوع درخواست
تسویه را انتخاب کنید سپس گزینه «تسویه نقدی» را انتخاب کرده و درخواست خود را ثبت کنید.
زمانی که «پرداخت موفق» را مشاهده کردید باید منتظر صدور گواهی تسویه بورس بمانید. نهایتاً هنگامی‌که گواهی تسویه صادر شد،  اطلاعات هویتی و نماینده مشتری را وارد کرده و دکمه ارسال را انتخاب کنید.

برای تحویل خودرویی که از طریق بورس کالا خریده ام، باید چه اقدامی کنم؟

شرایط تحویل خودرو خریداری شده از بورس کالا در بخش «اطلاعیه عرضه» منتشر می‌شود دقت کنید تاریخ و شرایط تحویل هر خودرو متفاوت است.

جمع بندی

در مقاله “خرید خودرو از بورس کالا با جدیدترین جزییات” سعی شده به پر تکرارترین سؤالات مردم در خصوص خرید خودرو از بورس کالا پاسخ داده شود. به‌طور خلاصه برای خرید خودرو از بورس کالا باید در قدم اول در سامانه سجام ثبت نام کرده، حساب وکالتی افتتاح کنید، کد بورس کالا بگیرید، وارد سامانه Ebgo شده و طبق تحقیقات خود قیمت مدِنظر برای خرید خودرو را وارد نمایید نهایتاً اگر قیمت مدِنظر شما قابل رقابت با سایرین بود مراحل پرداخت نهایی را در کمتر از سه روز کاری انجام داده و منتظر دریافت خودرو باشید.

قابل ذکر است مجموعه همیار کریپتو برای آنکه تمامی خدمات مورد نظر اشخاص را ارائه دهد، تدریس خصوصی ارز دیجیتال را برای علاقه‌مندان به این حوزه که امکان حضور در کلاس‌های عمومی ‌را ندارند، جز آموزش‌های مجموعه در نظر گرفته است.

خرید خودرو از بورس کالا خرید خودرو از بورس کالا خرید خودرو از بورس کالا خرید خودرو از بورس کالا

جهت درخواست ثبت نام در دوره های آموزشی همیار کریپتو در مشهد فرم زیر را تکمیل کنید.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

بینگ ایکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

مکسی

IP خارج از ایران نیاز دارد

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس

IP خارج از ایران نیاز ندارد

صرافی تبدیل

تبدیل

IP خارج از ایران نیاز ندارد