کمپین مهرگان تا 60 درصد تخفیف دوره های آموزشی (با شرایط پرداخت اقساط)
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
سبد خرید

معرفی پیپ و پیپت (پوینت) در بازار فارکس

معرفی پیپ و پیپت (پوینت) در بازار فارکس

حضور در بازار فارکس نیازمند آشنایی شما با مفاهیم اولیه معامله‌گری است. در واقع برای ورود به هر بازاری باید اصول اولیه آن را آموخت تا بهترین عملکرد ممکن را رقم زد. پیپ و پیپت از مهم‌ترین مفاهیم بازار فارکس هستند که هر تریدری باید آن‌ها را به خوبی بشناسد. برای اینکه شما بتوانید درک مناسبی از این تعاریف داشته باشید،‌ در این مطلب از همیار کریپتو به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت. از همین رو به شما پیشنهاد می‌دهیم که تا انتها با ما همراه باشید تا به خوبی با این موارد آشنایی پیدا کنید.

پیپ در فارکس PIP چیست؟

پیپ (PIP) در بازار فارکس به مقدار کمترین تغییر قیمتی از یک جفت ارز اشاره دارد. با این حال برای اینکه تعریف دقیق‌تری از آن داشته باشیم، بهتر است که تعریف سایت معتبر babypips را درباره آن بخوانیم.

The unit of measurement to express the change in value between two currencies is called a “pip.”

If EUR/USD moves from 1.1050 to 1.1051, that .0001 USD rise in value is ONE PIP.

A pip is usually the last decimal place of a price quote.

Most pairs go out to 4 decimal places, but there are some exceptions like Japanese yen pairs (they go out to two decimal places).

واحد اندازه گیری برای بیان تغییر ارزش بین دو ارز پیپ نامیده می شود. از همین رو اگر EUR/USD از 1.1050 به 1.1051 حرکت کند، افزایش ارزش 0.0001 دلاری در حقیقت یک PIP به حساب می‌آید. در اکثر جفت ارز‌ها، محاسبه پیپ تا ۴ رقم اعشار در نظر گرفته می‌شود اما استثناهایی مانند ین ژاپن وجود دارد که بر اساس دو رقم اعشار محاسبه می‌شود.

هر جفت ارز قابل معامله در بازار فارکس دارای ارزش واحد پیپ خود است که ممکن است متفاوت باشد. برای مثال، در جفت ارز USD/JPY، هر پیپ ۰٫۰۱ یِن ارزش دارد. این در حالی است که در جفت ارز EUR/USD، هر پیپ ۰٫۰۰۰۱ ارزش خواهد داشت. در معاملات فارکس، معمولاً اعلان تغییرات قیمت با استفاده از پیپ صورت می‌گیرد. به همین علت معامله‌گران فارکس به طور گسترده با PIP سروکار دارند.

پیپت (پوینت) در فارکس PIPET چیست؟

پیپت (Pipette) در ارتباط با بازار فارکس استفاده می شود و به عنوان یک واحد اصلی برای اندازه گیری تغییرات قیمتی در جفت ارزها مورد استفاده قرار می گیرد. یک پیپت معادل یک دهم از پیپت خواهد بود که برای بیان تغییرات قیمت در بازار فارکس استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر قیمت یک جفت ارز از ۱.۲۰۰۰۰ به ۱.۲۰۰۱۰ افزایش یابد، این به معنای ۱۰ پیپت افزایش است.

پیپت یک واحد کوچک است و به دلیل دقت بسیار زیاد بازار فارکس، استفاده از آن در اندازه‌گیری تغییرات بسیار رایج است.

با توجه به اینکه برای هر جفت ارز می توانید مقدار یک پیپت را محاسبه کنید، ارزش یک پیپت به تعداد پیپت‌های مورد نیاز برای یک تغییرات قیمت خاص در یک جفت ارز محاسبه می‌شود. ناگفته نماند که این معیار با نام پوینت همه شناخته می‌شود. از همین رو اگر به دنبال درآمد دلاری از فارکس هستید، همه این موارد را به خوبی یاد بگیرید.

تفاوت پیپ و پیپت در فارکس

همانطور که گفتیم، پیپ و پیپت دو اصطلاح متداول در بازار فارکس هستند که برای اندازه گیری تغییرات قیمت استفاده می‌شوند. پیپ یک واحد معمولی برای اندازه گیری تغییر قیمت است. هر پیپ معادل با یک ده هزارم (0.0001) از قیمت است که معمولا برای جفت‌ارزهایی که به چهار رقم اعشار قیمت‌گذاری می‌شوند استفاده می‌شود.

برای نمونه، اگر قیمت یک جفت ارز به صورت 1.1234 تعیین شده باشد و به 1.1235 تغییر کند، این به معنی حرکت یک پیپ است.

پیپت یا پوینت نیز معادل با صد هزارم (0.00001) از قیمت است. از همین رو می‌توان گفت که برای جفت‌ارزهایی که تا ۵ رقم اعشار دارند مناسب خواهد بود. بنابراین، هر پیپت معادل با یک دهم از یک پیپ است. از همین رو می‌توان گفت که هر پیپ ۱۰ برابر بزرگتر از پوینت است. در صورتی که تغییرات قیمت کمتر باشد، از واحد پوینت یا پیپت استفاده می‌شود و در نوسانات بزرگ‌تر پیپ کاربرد خواهد داشت. همچنین، در بعضی نرم افزارها و پلتفرم های معاملاتی، تعداد اعشار هایی که نمایش داده می شوند می تواند متفاوت باشد.

برای نمونه، برخی از سرویس های معاملاتی بازار فارکس ممکن است به صورت پنج رقم اعشار نشان داده شوند که در این صورت یک پیپت برابر با یک پیپ معمولی است.

پیپ و پیپت در متاتریدر

در MetaTrader، یک پیپ به تغییر کوچک در قیمت ارز دیجیتال گفته می شود. برای نمایش پیپت در متاتریدر، معمولاً یکی از دو روش زیر استفاده می شود.

نمایش تعداد اعشار

به طور پیش فرض، متاتریدر در تعداد اعشار محدودیت دارد. در بسیاری از صنعت ها در سراسر جهان، دو رقم اعشار در قیمت استفاده می شود. بنابراین، برای نمایش ارزها و معاملات در MetaTrader، معمولاً دو رقم اعشار به کار می رود. برای مثال، اگر قیمت EUR/USD برابر با ۱.۱۲۳۴۵ بود، آن را به صورت ۱.۱۲ نشان می‌دهد. در این حالت، تغییر یک پیپ در قیمت به معنای تغییر عدد آخر است. (مانند از ۱.۱۲ به ۱.۱۱)

نمایش تعداد ارقام

در این روش، تمام اعداد پس از اعشار نشان داده می شوند. بنابراین، اگر قیمت EUR/USD برابر با ۱.۱۲۳۴۵ بود، به صورت ۱.۱۲۳۴۵ نشان داده می شود. در چنین شرایطی، تغییر یک پیپ بر اساس آخرین رقمی که نمایش داده می‌شود انجام خواهد شد.  (مانند از ۱.۱۲۳۴۵ به ۱.۱۲۳۴۶)

پیپ در تریدینگ ویو

چارت پیپ در تریدینگ ویو به دو صورت نمایش داده می‌شود. حالت اول نشان داده شدن آن در نمودار قیمتی است. در این حالت، در کنار قیمت اصلی یا همان افتتاح و بسته شدن قیمت، پیپ نیز نشان داده می‌شود. برای مثال، اگر قیمت باز و بسته شدن سهم در یک روز به ترتیب ۲۵ و ۲۶ دلار باشد و اندازه یک پیپ در این سهم ۰.۰۱ دلار باشد، در این حالت پیپ یک خط عمودی در کنار قیمت باز و بسته شدن نمایش داده می‌شود.

نشان دادن پیپ به ما کمک می‌کند تا دقت در محاسبه سود و زیان در معاملاتمان را افزایش دهیم. از همین رو هنگامی که از تریدینگ ویو استفاده می‌کنید به این موارد نیز توجه داشته باشید.

مقاله مرتبط: آموزش تریدینگ ویو آپدیت 1402 به همراه ویدئو صفر تا صد تریدینگ ویو (Tradingview)

پیپ در ین ژاپن

بسیاری از افراد درباره پیپ در ین ژاپن سوال دارند که موارد مختلفی را در نظر می‌گیرند. ارزش یک پیپ در جفت ارز ین ژاپن (JPY) به اندازه لات و نرخ تبدیل فعلی بستگی دارد. برای درک بهتر این موضوع در ادامه بیشتر به آن‌ می‌پردازیم.  برای اندازه استاندارد لات (100000 واحد)، ارزش پیپ 1000 ین است. این بدان معنی است که اگر نرخ ارز یک پیپ حرکت کند، سود یا زیان 1000 ین خواهد بود.

این در حالی است که برای اندازه کوچک لات (10000 واحد)، ارزش پیپ 100 ین است. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که برای اندازه میکرو لات (1000 واحد)، ارزش یک پیپ 10 JPY خواهد بود. این مقادیر بسته به بروکر و جفت ارز می توانند کمی متفاوت باشند. همیشه مهم است که برای دقیق‌ترین و به روزترین اطلاعات در مورد مقادیر پیپ را با بروکر چک کنید.

با توجه به شرایط و میزان تسلط خودتان از بازار ارز دیجیتال آموزش ببینید، توصیه ما آموزش خصوصی ارز دیجیتال است. در همیار کریپتو محتوای آموزشی کاملاً مناسب با سطح علم شما و زمان خالی شما به صورت حضوری و غیرحضوری قابل ارائه است. ما در همیار کریپتو دوره ارز دیجیتال در مشهد را طراحی کردیم تا بتوانید با خیال راحتتری روی آنها سرمایه گذاری کنید.

یک پیپ چند دلار است؟

همانطور که به آن پرداختیم، یک pip یا percentage in point یک واحد کوچک در بازارهای مالی است که استفاده می‌شود تا تغییر ریز قیمت را نشان دهد. مقدار دلاری یک pip در بازار ارز ایده آل وابسته به نوع جفت ارزی است که معامله بر آن انجام شده است. به طور کلی هر یک pip معادل با ۰.۰۰۰۱ دلار خواهد بود. بنابراین ارزش یک pip به دلار بستگی به نوع جفت \ارزی دارد که در بازار معامله شده است. همچنین نرخ تبدیل نیز بر روی این موضوع تاثیرگذار است.

به عنوان مثال، در جفت ارز EUR/USD ، هر یک pip معادل با ۰.۰۰۰۱ دلار است. بنابراین ، به طور خلاصه می‌توان گفت که ارزش یک pip در مقدار مختلفی از ۰.۰۰۰۱ دلار تا چند سنت می‌تواند متفاوت باشد. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که علاوه بر فارکس، نیم‌نگاهی هم بازار پرسود ارز دیجیتال داشته باشید.

پیت و پیپت در فارکس طلا

در محل معاملات فارکس طلا، pip و pipette دو واحد اندازه‌گیری است که در مورد نرخ تغییر قیمت طلا استفاده می‌شوند. پیپ به میزان تغییر کوچکی از قیمت اشاره دارد و به عنوان واحد اصلی برای اندازه‌گیری حرکت قیمتی کاربرد دارد. یک پیپ در فارکس طلا، معادل 0.0001 در نظر گرفته می‌شود. به عبارتی دیگر، هر واحد تغییر قیمت به اندازه 0.0001 نرخ لحظه‌ای (قیمت) مبادله شده در بازار به معنای یک پیپ است.

پیپت هم همانند پیپ است اما به عنوان واحد دوم استفاده می‌شود. یک پیپت معادل 0.00001 در فارکس طلا در نظر گرفته می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت که پیپ و پیپت به عنوان واحدهای استاندارد برای اندازه‌گیری تغییرات قیمت در معاملات فارکس طلا استفاده می‌شوند. این واحدها برای حساب کردن سود و زیان، ایجاد ژورنال‌ها و استراتژی معاملاتی به کار می‌روند.

در صورتی که به دنبال شروع فعالیت در بازار کریپتو هم هستید، بهتر است که صرافی بینگ ایکس BingX‌ را به عنوان یک بستر امن و مطمئن انتخاب کنید.

پیپ ولیو Pip value چیست؟

در معاملات فارکس، پیپ ولیو نشان دهنده کوچکترین نوسان در نرخ مبادله یک جفت ارز است. این رقم چهارمین رقم اعشار برای اکثر جفت‌‌ارزها است به جز آن‌هایی که ین ژاپن را در بر می‌گیرند. پیپ ولیو مهم است زیرا سود یا زیان احتمالی معامله را تعیین می کند. پیپ ولیو با ضرب اندازه پوزیشن (حجم) در حرکت پیپ محاسبه می شود. برای مثال، اگر حرکت پیپ EUR/USD 0.0001 و اندازه موقعیت 10000 واحد باشد، پیپ ولیو 1 دلار خواهد بود.

دانستن ارزش پیپ برای مدیریت ریسک بسیار مهم است. به خصوص هنگام تعیین حد ضرر و حد سود این موضوع بسیار پراهمیت خواهد بود. این به معامله گران کمک می‌کند تا تعیین کنند که در یک معامله چقدر سود یا ضرر دارند و همچنین نسبت ریسک به ریوارد را محاسبه کنند. جفت ارزهای مختلف پیپ ولیو متفاوتی دارند، بنابراین مهم است که این مقادیر خاص جفت ارزهای مورد معامله را درک کنید.

اگر به دنبال آموزش فارکس رایگان هستی روی لینک زیر بزن.

آموزش فارکس رایگان

سخن پایانی

فعالیت در بازار فارکس با هدف کسب سود باید به صورت اصولی انجام شود. در حقیقت شما باید با مفاهیمی مهمی مانند پیپ و پیپت آشنایی داشته باشید تا بتوانید به خوبی اتفاقاتی که در بازار می‌افتد را تحلیل کنید. به همین علت این موارد را به صورت کامل بررسی کردیم.

البته برای تبدیل شدن به یک فرد حرفه‌ای در بازار فارکس، نیازمند آن هستید که آموزش‌های بیشتری را ببینید. در همین راستا مجموعه همیار کریپتو دوره فارکس را برای شما عزیزان آماده کرده است. با توجه به اینکه آموزش فارکس در مشهد به شکل جدی دنبال می‌شود، مسلما شما هم با دریافت این آموزش‌ها به سطح حرفه‌ای دست خواهید یافت. امیدواریم که بتوانید با یک برنامه‌ریزی درست و حرفه‌ای به اهداف خود در این بازار دست پیدا کنید.

با مراجعه به وبسایت همیار کریپتو و استفاده از آموزش‌ ارز دیجیتال رایگان، می‌توانید در حوزه ی معاملات ارز دیجیتال و ترید فعالیت کنید و درآمد داشته باشید. این آموزش‌ها اطلاعات مفید و کاربردی در زمینه ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند و به شما کمک می‌کنند تا در این حوزه مهارت‌های لازم را بدست آورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره با ما تماس بگیرید.

09309127474

02191691614

سوالات متداول

1) پیپ چیست؟

پیپ یک واحد اصلی محاسبه سود و زیان در بازار فارکس است. اکثر جفت‌ارزها به صورت دقیق با چهار رقم اعشار نمایش داده می‌شوند و هر یک از این اعداد در برابر یک پیپ قرار می‌گیرد.

2) چه مقداری یک پیپ است؟

مقدار یک پیپ به طور کلی برای هر جفت‌ ارزی 0.0001 است. اما برای برخی از جفت‌ارزها مانند JPY، یک پیپ برابر با 0.01 در نظر گرفته می‌شود.

3) پیپت چه معنایی دارد؟

پیپت به طور جداگانه به یک واحد کوچک از حجم روزانه معاملات اشاره دارد که با نام پوینت point‌ هم شناخته می‌شود.

4) چرا باید به مفاهیم پیپ و پیپت تسلط پیدا کنم؟

آشنایی با این واحدهای اندازه‌گیری جزو مباحث مقدماتی بازار فارکس است. در صورتی که شما به این موارد تسلط نداشته باشید، مسلما برای آموزش‌های پیشرفته با مشکل مواجه خواهید شد.

5) چگونه می توانم از پیپت در معاملات خود استفاده کنم؟

از پیپت می توانید در صورت تصمیم به ورود یا خروج از یک معامله استفاده کنید. به طور کلی، پیپت می‌تواند به عنوان یک معیار برای تعیین میزان سود یا زیان در یک معامله مورد استفاده قرار گیرد.

6) آیا پیپ و پیپت برای همه جفت‌ارزها یکسان است؟

خیر، پیپ و پیپت برای همه زوج های ارزی یکسان نیست شما باید آن را با توجه به نوع جفت ارز مورد نظر بررسی کنید.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

خواندن این مطلب
نکات حیاتی معامله گری در فارکس
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید
Call Now Button