کمپین مهرگان تا 60 درصد تخفیف دوره های آموزشی (با شرایط پرداخت اقساط)
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
سبد خرید

خرید ربع سکه در نیمه دوم 1402 بخرم یا نه؟

خرید ربع سکه در نیمه دوم 1402 بخرم یا نه؟
ربع سکه: امروز بسیاری از افراد برای سرمایه‌گذاری به سراغ بازار ربع سکه می‌روند و آن را به عنوان یک گزینه مثبت برای خود در نظر می‌گیرند. با این حال بسیاری از افراد این سوال را دارند که آیا ربع سکه در نیمه دوم 1402 بخرم یا نه. بدون شک انجام این کار می‌تواند با سود یا ریسک‌هایی همراه باشد که باید به آن توجه کرد. با توجه به اینکه حساسیت زیادی در این بخش وجود دارد، در این مطلب از همیار کریپتو قصد داریم تا این موضوع را به صورت ریشه‌ای بررسی کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

ربع سکه چیست؟

ربع سکه یکی از مسکوکات طلای قانونی در جمهوری اسلامی ایران است که بانک مرکزی ایران مسئولیت ضرب و عرضه آن را بر عهده دارد. وزن این سکه برابر با ۲.۰۳۳۲۵ گرم و مقدار طلای خالص آن ۱.۸۳۰۵۹۵۵ گرم برآورد می‌شود. قیمت ربع سکه همیشه دارای نوسانات مختلفی است که همین امر می‌تواند منجر به سود و زیان سرمایه‌گذاران آن شود.ربع سکه از سال ۱۳۵۸ تا کنون به تناوب در بازار توزیع شده است. این مورد دارای طرح های مختلفی است که بر روی آن نام و تصویر امام خمینی (ره)، بهار آزادی، پارسیان و گل نسترن حک شده است. این سکه یکی از پرطرفدارترین مسکوکات طلا در ایران است که به عنوان سرمایه گذاری، هدیه و جهیزیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه شما می‌توانید از آن برای سرمایه‌گذاری بهره ببرید. ربع سکه 1402 

 آیا سرمایه گذاری در ربع سکه در نیمه دوم سال 1402 منطقی است؟‌

اگر می‌خواهید در نیمه دوم سال 1402 به سراغ خرید ربع سکه بروید، باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید که در نوع خود حائز اهمیت خواهند بود. ربع سکه یکی از انواع سکه‌های طلا است که بازار خود را دارد و در سال 1401 بازدهی بیش از 119 درصدی داشته است. همچنین قیمت این سکه تحت تأثیر قیمت دلار و انس جهانی طلا است که هر دو عامل در حال حاضر در مسیر صعودی قرار دارند. قیمت سکه ممکن است تحت تأثیر سیاست‌های خارجی ایران نیز باشد که می‌تواند به گشایش‌های ارزی منجر شود و یا باعث تشدید تحریم‌ها و فشار اقتصادی گردد.ربع سکه نسبت به سکه‌های بزرگتر مانند تمام بهار آزادی و نیم سکه، نقدینگی کمتر و قابل دسترس‌تر است و برای سرمایه‌گذاران با پول کم مناسب‌تر است.  بنابراین بسته به عوامل گفته شده می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا سرمایه‌گذاری در سکه برای شما مناسب است یا خیر. به طور کلی پیش‌بینی قطعی در مورد بازدهی ربع سکه در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ ممکن نیست و باید با توجه به شرایط بازار و خبرهای اقتصادی، تغییرات قیمت را دنبال کنید.

برای نیمه دوم 1402 ربع سکه بخرم یا نیم سکه؟

سکه یکی از انواع سرمایه‌گذاری در بازار طلا است که بسیار محبوب و پرطرفدار است. اما کدام نوع سکه برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است؟ ربع سکه یا نیم سکه؟ برای پاسخ به این سوال باید به چند عامل توجه کنیم که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

قیمت سکه

قیمت سکه‌ها در بازار داخلی به عوامل مختلفی مثل قیمت طلا در بازار جهانی، نرخ ارز، تقاضا و عرضه، حباب قیمتی و … وابسته است. قیمت ربع سکه از نیم سکه پایین‌تر است که به همین علت به یک گزینه محبوب تبدیل شده است. پس اگر بودجه کمتری دارید ربع سکه می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد.

بازدهی سکه

بازدهی سکه به معنای درصد افزایش قیمت آن در یک بازه زمانی مشخص است. بر اساس تحلیل‌های موجود، سکه‌های با قیمت پایین‌تر در بلند‌مدت بازدهی بالاتری نسبت به سکه‌های با قیمت بالاتر (مثل تمام سکه) داشته‌اند. پس اگر به دنبال سود بالاتر هستید، ربع سکه و نیم سکه می‌توانند گزینه‌های مناسب‌تری باشند.اما به هیچ عنوان فراموش نکنید همیشه سود بیشتر به دنبال ریسک بیشتر می آید پس قطعا پیشنهاد ما به شما اگر فرد ریسک پذیری هستید ربع سکه است نه سکه های سبک تر از آن(ربع سکه) مانند سکه گرمی!!! چون سکه های گرمی و پارسیان بیش از حد حباب دارند و این حباب بالای انها ریسک را غیر منطقی افزایش می دهد که ممکن است بخش زیادی از سرمایه شما روزی وارد ضرر شود پس اگر سرمایه گذار هستید به هیچ عنوان به سمت دارایی هایی که غیر منطقی ریسک شما را افزایش می دهند مانند سکه های گرمی نروید.
خواندن این مطلب
20 مورد از مهم ترین اصطلاحات طلا
 

حباب قیمتی سکه

حباب قیمتی به اختلاف قیمت واقعی و قیمت اعلام شده در بازار گفته می‌شود. به‌طور کلی میزان حباب قیمتی ربع سکه از نیم سکه بیشتر خواهد بود، ولی در عین حال همچنان حباب سکه یک گرمی و سکه پارسیان به مراتب بیشتر از حباب ربع سکه است. بنابر این می‌توان بر روی ربع سکه هم سرمایه‌گذار‌ی‌های درستی انجام داد.با توجه به این عوامل، می‌توان نتیجه گرفت که ربع سکه و نیم سکه هر دو گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری هستند. انتخاب بین آن‌ها بستگی به بودجه، هدف و تحلیل شخص خود هر فرد دارد. البته لازم است در نظر داشت که بازار طلا و سکه پرنوسان بوده و با ریسک‌های خود همراه خواهد بود. پس هنگام خرید و فروش سکه به دقت تحقيق كنيد و از منابع معتبر برای تحلیل استفاده کنید.مقاله مرتبط: سکه امامی در نیمه ی دوم ۱۴۰۲ بخرم یا نه؟ ربع سکه جدید

مقایسه خرید ربع سکه و سکه امامی برای نیم سال دوم 1402

بسیاری از افراد برای خرید سکه بین گزینه‌های مختلف به دنبال بهترین مورد هستند. به‌طور مثال دانستن اینکه بین ربع سکه و سکه امامی کدامیک برای سرمایه‌گذاری بهتر است به شما کمک می‌کند تا به سود بالایی دست پیدا کنید. سکه ربع بهار آزادی یک چهارم وزن سکه تمام بهار آزادی را دارد و عیار آن ۹۰۰ است. سکه امامی همان سکه تمام بهار آزادی است که از سال 1370 با تصویر امام خمینی ضرب شده است.برای مقایسه قیمت و سودآوری این دو سکه باید به حباب قیمت آن‌ها توجه کرد. همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم حباب قیمت به مقدار تفاوت قیمت بازار با قیمت طلا گفته می‌شود. هرچه حباب قیمت بالاتر باشد، خطر ضرر بیشتر است. از همین رو اگر شخصیت ریسک‌پذیری ندارید بهتر است که به سراغ سکه تمام بروید. با این حال ربع سکه برای افراد ریسک‌پذیر یک گزینه جذاب و بی‌نظیر خواهد بود که به هیچ وجه نباید آن را فراموش کرد.البته ناگفته نماند که گاهی اوقات با کاهش شدید قیمتی ربع سکه مانند این روزها (خردادماه 1402) حباب ربع سکه هم همراه با قیمت ربع سکه با کاهش مواجه می شود که می تواند یکی از عوامل دیگری باشد که باعث جذابیت بیشتر خرید ربع سبکه نسبت به سکه نیم شود( حباب فعلی ربع سکه 76 درصد است درحالی که غالبا حباب ربع سکه بالای 82 درصد است) البته ناگفته نماند حباب سکه نیم هم همراه با ربع کاهش یافته است اما چون حباب ربع کاهش بیشتری داشته باعث افزایش جذابیت بیشتر ربع سکه شده است. 

استراتژی DCA در خرید:

نکات طلایی خرید ربع سکه چیست؟

خرید ربع سکه از بورس کالا همچون هر سرمایه‌گذاری دیگر، ریز نکاتی دارد که باید آن‌ها را در نظر گرفت. قیمت ربع سکه و سایر سکه‌های طلا در بورس کالا براساس دو مولفه قیمت جهانی و نرخ ارز تعیین می‌شود. بنابراین هر تغییر در این دو عامل می‌تواند منجر به کاهش یا افزایش قیمت سکه شود. خریداران باید کاملا نسبت به شرایط حال و آینده این دو متغیر توجه لازم را داشته باشند و ریسک‌های مرتبط بر هر دو مولفه را در ثبت سفارش لحاظ کنند.ذکر این نکته ضروری است که قیمت  سکه در بورس کالا ممکن است با قیمت آن در بازار آزاد همخوانی نداشته باشد. در چنین شرایطی بدون شک ریسک‌هایی برای سرمایه‌گذاران سکه وجود خواهد داشت. همچنین فراموش نکنید که خریداران پس از خرید گواهی سپرده کالایی سکه، باید چند روز کاری صبر کنند تا بتوانند سکه‌های فیزیکی خود را از بانک‌های معین تحویل بگیرند این فاصله زمانی ممکن است منجر به تغییرات قابل توجه در قیمت ربع سکه شود و خریداران را در معرض رقابت با دست‌اندرکاران بازار قرار دهد. همچنین عدم تطابق زمان عرضه و تقاضا ممکن است منجر به عدم تحویل به موقع گواهی سپرده گردد.موسسه همیار کریپتو با برگزاری دوره های تخصصی دوره فارکس و آموزش فارکس رایگان و دوره آموزش ارز دیجیتال توسط تریدرهای حرفه ای و صاحب سبک راه را برای ورود شما به دنیای بازارهای مالی هموار کرده است. 

خرید ربع سکه از بورس کالا برای نیمه دوم سال 1402

برای خرید ربع سکه شما می‌توانید از بورس کالا یا صرافی‌های عضو مرکز مبادله ایران استفاده کنید. برای خرید سکه از بورس کالا، شما باید یک حساب کاربری در این سامانه داشته باشید و با پرداخت کارمزد و انبارداری سفارش خود را ثبت کنید. قیمت سکه در بورس کالا بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و هر فرد حقیقی می‌تواند حداقل ۱ و حداکثر ۵ ربع سکه خریداری کند. برای خرید سکه از صرافی‌های عضو مرکز مبادله ایران، شما فقط نیاز به کارت یا کد ملی خود دارید و می‌توانید با مراجعه به این صرافی‌ها ربع سکه موردنظر خود را با قیمت تعیین شده توسط بانک مرکزی خریداری کنید.
خواندن این مطلب
سکه امامی در نیمه ی دوم ۱۴۰۲ بخرم یا نه؟
قیمت سکه در صرافی‌های عضو مرکز مبادله ایران دچار نوسان است که شما باید بهترین زمان را برای خرید تشخیص دهید. همچنین شما نمی‌توانید همزمان از هر دو روش خرید استفاده کنید. اگر قبلاً از بورس کالا برای خرید ربع سکه اقدام کرده باشید، نمی‌توانید در طرح خرید سکه با کارت ملی شرکت کنید. از همین رو باید آگاهی کافی را در مورد قوانین داشته باشید تا امکان خرید آسان و سریع سکه برای شما وجود داشته باشد. ربع سکه امامی 1402

عوامل موثر بر قیمت ربع سکه در نیمه دوم 1402

در صورتی که دنبال سرمایه‌گذاری در ربع سکه هستید، باید عوامل موثر بر قیمت آن را به درستی بررسی کنید. وقتی که به خوبی با این عوامل آشنا باشید می‌توانید به بهترین دستاوردهای ممکن برسید. از همین رو مهم‌ترین عوامل در این بخش را بررسی خواهیم کرد.

قیمت طلا در بازار

طلا و سکه دو نوع سرمایه‌گذاری محبوب در برخی از بازارهای مالی هستند. قیمت طلا به عنوان یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت ربع سکه در نظر گرفته می‌شود. این به این دلیل است که سکه اغلب با ارزش طلا به عنوان پایه تعیین قیمت آن فروخته می‌شود. به طور کلی ارتباط مثبتی بین قیمت طلا و سکه وجود دارد.به عبارت دیگر هر چه قیمت طلا بیشتر باشد، قیمت ربع سکه نیز بالاتر خواهد بود. این به دلیل آن است که قیمت سکه به ارزش طلا مرتبط است و وقتی قیمت طلا بالا باشد، ارزش سکه نیز بیشتر می‌شود. در نتیجه اگر شما تحلیل درستی از قیمت طلا داشته باشید می‌توانید برای خرید سکه هم از آن بهره ببرید.مقاله مرتبط: پشت ویترین طلای آبشده چه خبر است؟ 

عرضه و تقاضای ربع سکه

عرضه و تقاضا به عنوان دو عامل اساسی در تعیین قیمت دارایی‌ها به حساب می‌آیند که ربع سکه نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای درک بهتر این مفهوم، ابتدا باید تعاریفی که در این زمینه استفاده می‌شوند را بررسی کنیم. تقاضا به میزانی گفته می‌شود که مشتریان برای خرید سکه پرداخت می‌کنند در حالی که عرضه به میزانی گفته می‌شود که فروشندگان تصمیم به فروش سکه می‌گیرند.به عنوان مثال اگر تقاضا برای ربع سکه افزایش یابد ولی عرضه ثابت بماند، قیمت به دلیل نبود موجودی و محدودیت در عرضه بالاتر خواهد رفت. به همین ترتیب اگر عرضه بیشتر از تقاضا باشد، قیمت به دلیل وجود موجودی بیشتر پایین‌تر خواهد بود. بنابراین هر چند تقاضا و عرضه در تعیین قیمت سکه نقش اساسی دارند، اما باید توجه داشت که عوامل دیگری نیز می‌توانند بر قیمت این محصول تأثیر بگذارند.نکته طلایی عرضه و تقاضا برای ربع سکه این است که افراد در ایران غالبا برای سرمایه گذاری ربع سکه خریداری می کنند چون درامد افراد در ایران به گونه ای نیست که به سمت سکه تمام یا نیم بروند پس اگر علم رفتار شناسی بازار و تجربه هم در بازار ربع سکه داشته باشیم متوجه می شویم که در ابتدا ماه کارمندان دولت برای پس انداز بخشی از حقوق خود به بازار طلا فروشی مراجعه و در انجا اقدام به خرید ربع سکه  می کنند که با افزایش تقاضا در ابتدا هر ماه قیمت ربع سکه افزایشی می شود به گونه ای که منجر می شود حباب ربع سکه حتی تا 100 درصد هم رشد کند. 

قیمت دلار

قیمت دلار به عنوان یکی از مهمترین عوامل در تعیین قیمت ربع سکه شناخته می‌شود. در واقع ربع سکه به دلار به عنوان پایه برای تعیین قیمت آن فروخته می‌شود. از همین رو هرگونه تغییر در قیمت دلار بر قیمت سکه تأثیر خواهد گذاشت. اگر قیمت دلار نسبت به ریال کاهش یابد، آنگاه ارزش سکه نیز کاهش خواهد یافت. چون در ایران قیمت طلا متناسب با قیمت دلار بالا و پایین می شود و انواع دارایی وجود دارد که بر مبنا طلا باشد یکی از این نوع دارایی ها همان انواع سکه است مثل سکه ربع ، سکه تمام و … پس افزایش یا ریزش دلار به قیمت طلا در ایران تاثیر می گذارد و افزایش و ریزش قیمت طلا به سرعت بر قیمت انواع سکه های طلا تاثیر می گذارد.به عبارت دیگر در صورتی که دلار به نسبت ریال ارزش خود را از دست بدهد، ارزش ربع سکه نیز کاهش خواهد یافت. در نتیجه شما برای سرمایه گذاری در سکه در نیم سال دوم 1402 باید نیم نگاهی هم به قیمت دلار داشته باشید تا بتوانید یک تحلیل درست از شرایط داشته باشید. از آنجایی که شواهد و قرائن دال بر افزایش قیمت دلار در نیمه ی دوم 1402 است بنابراین احتمال افزایش قیمت ربع سکه هم به همین ترتیب بالا می رود.

قیمت ربع سکه تحت تاثیر شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور

قیمت ربع سکه یکی از تاثیر پذیر ترین موارد در بازار سکه و طلا در ایران است و تحت تأثیر شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور قرار دارد. در شرایطی که اقتصاد کشور بهبود پیدا می‌کند، قیمت سکه نیز معمولاً افزایش می‌یابد. این به دلیل این است که در شرایط اقتصادی خوب، تقاضا برای سکه و طلا افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه قیمت آن‌ها افزایش می‌یابد. عوامل اجتماعی نیز می‌توانند بر روی قیمت ربع سکه تأثیرگذار باشند.
خواندن این مطلب
همه چیز درباره صندوق سرمایه گذاری طلا + معرفی بهترین صندوق طلا در ایران
به عنوان مثال در شرایطی که جامعه با تورم و کاهش ارزش پول مواجه است، مردم ممکن است تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در طلا و سکه و یا کسب درآمد دلاری داشته باشند و در نتیجه قیمت سکه نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین در شرایطی که بحران‌های سیاسی و اجتماعی در کشور رخ می‌دهد، مردم ممکن است به دلیل نگرانی‌های خود، تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در طلا و سکه داشته باشند که همین مورد سبب بالا رفتن قیمت می‌شود. 

ریسک های ژئوپلیتیک

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر قیمت انواع سکه ریسک های سیاسی و مالی در سطح کشوری(ایران) و جهانی است ، همانطور که در چندین سطر گذشته گفتیم طلا در ایران و سایر نقاط جهان به خاطر اعتباری که در سراسر دنیا دارد به عنوان یک دارایی اعتباری است و با اعتبار بالایی که دارد به عنوان یک دارایی ایمن شناخته می شود همین موضوع منجر شده در بازه های زمانی  که ریسک ها در حال افزایش بودند مردم به سمت طلا حرکن کردند مانند ابتدا شروع جنگ روسیه و اوکراین که دنیا در ترس این جنگ فرو رفته بود سرمایه گذاران به سمت طلا رفتند و همین موضوع باعث شد که رشد شدید طلا را حتی در امریکا داشتیم. 

سخن پایانی

ربع سکه یکی از دارایی‌های مهم برای سرمایه‌گذاری است که به دلیل قیمت پایین‌تر نسبت به نیم سکه و تمام سکه مقبولیت ویژه‌ای در جامعه دارد. در واقع افراد با قدرت خرید پایین‌تر هم می‌توانند در آن سرمایه‌گذاری کنند. برای اینکه بتوان در نیمه دوم سال 1402 سکه خرید، باید عوامل مختلف از جمله قیمت طلای جهانی و قیمت ارز دلار را در نظر گرفت. در این مطلب از همیار کریپتو سعی کردیم تا شرایط احتمالی ربع سکه در این بازه زمانی را شرح دهیم. با این حال تصمیم نهایی در مورد خرید سکه به عهده شما خواهد بود. همچنین قبل از انجام سرمایه‌گذاری حتما همه ریسک‌های احتمالی را هم در نظر بگیرید. از اینکه تا انتهای این مطلب در کنار ما بودید از شما سپاسگزاریم. 

سوالات متداول

آیا ربع سکه در نیمه دوم 1402 سود می‌دهد؟سوددهی یا زیان ربع سکه در این بازه کاملا به شرایط بازار بستگی خواهد داشت و نمی‌توان به صورت قطعی درباره آن نظر داد ولی اگر قیمت دلار طبق روال چند سال اخیر رو به رشد باشد احتمال بالا رفتن قیمت ربع سکه هم به همان نسبت بالا می‌رود.برای سرمایه گذاری ربع سکه بخرم یا نیم سکه؟اگر نقدینگی بیشتری دارید و می‌خواهید از ریسک پایین‌تری برخوردار شوید، نیم سکه انتخاب بهتری خواهد بود.از چه راه‌هایی می‌توانم ربع سکه بخرم؟در حال حاضر خرید این سکه از بورس کالا و همچنین خرید از بانک با کارت ملی معمول‌ترین روش‌های تهیه ربع سکه هستند. ریسک سرمایه‌گذاری در ربع سکه بیشتر است یا سکه امامی؟با توجه به اینکه این سکه دارای حباب قیمت بیشتری است، نوسانات قیمت بیشتری خواهد داشت. از همین رو ریسک بیشتری به دنبال خواهد داشت.آیا خرید سکه برای سال 1402 منطقی است؟چنانچه خرید سکه در سال  1402 بر اساس استراتژی سرمایه‌گذاری شما شدنی است این کار را انجام دهید.چه عواملی بر روی قیمت ربع سکه اثر دارند؟عوامل زیادی همچون قیمت طلای آب شده، تورم، نرخ ارز مانند دلار، شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور به همراه عرضه و تقاضا می‌توانند در تعیین قیمت موثر باشند. 
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

صرافی بینگ ایکس با داشتن کارمزد پایین و دسترسی بدون فیلترشکن، یکی از گزینه های مناسب برای فعالیت در زمینه بازار ارز دیجیتال برای ایرانیان می باشد.

قصد یادگیری و کسب درآمد دلاری در بازار ارزهای دیجیتال و فارکس را دارید؟

از صفر تا صد ارز دیجیتال و فارکس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. 
برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک های زیر بزنید.

✅ آموزش فارکس رایگان

✅ دوره فارکس

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید
Call Now Button