فارکس چیست؟ | آنچه باید برای ورود به فارکس بدانید

فارکس چیست؟ | آنچه باید برای ورود به فارکس بدانید

همه ما فعالان بازار های مالی تا به حال اسم بازار فارکس را شنیده ایم اما اطلاع جامعی نداریم که به راستی این بازار چیست و چه چیزی در آن مورد معامله قرار می گیرد اگر بخواهیم این بازار را در یک جمله خلاصه کنیم بزرگترین و معتبر ترین و با اصالت ترین بازار مالی در بین کلیه بازار های مالی است و قطعا با چنین ویژگی شگفت انگیز  اعتبار بالایی که دارد درک و شناخت این بازار برای همه ما لازم و ضروری است

در این بازار ما به معامله پول های بزرگ جهانی در برابر یکدیگر می پردازیم و اقتصاد ها بورس ها و برترین کشور های جهان را و قدرت اقتصادی آنها که همان پولشان است در برابر هم قرار داده و معامله می کنیم با ما همراه باشید با شناخت این بازار شگفت انگیز…

فارکس چیست


فارکس چیست؟

اگر بخواهیم به ساده‌ترین تعریف را بیان کنیم، باید بگوییم: فارکس یک این بازار مالی جهانی است که به فرد امکان دادوستد ارز را می‌دهد. به همین سادگی! در بازار فارکس اگر پیش‌بینی می‌کنید که ارزش یک ارز در مقابل ارز دیگری افزایش می‌یابد و معامله Buy بازکنید، درنهایت درست پیش‌بینی کردید باشید، می‌توانید سود کنید.

فارکس به انگلیسی Forex، مخفف عبارت Foreign Exchange Market به معنای بازار تبادل ارزهای خارجی است. یکی از جنبه‌های منحصربه‌فرد این بازار بین‌المللی این است مکان فیزیک خاصی ندارد. در عوض، معاملات ارز به‌صورت الکترونیکی از طریق باجه (OTC) انجام می‌شود، به این معنی که همه تراکنش‌ها از طریق شبکه‌های کامپیوتری در میان معامله گران در سراسر جهان انجام می‌شود، نه در یک صرافی متمرکز.

این بازار 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته (دوشنبه تا جمعه) باز است و ارزهای رایج کشورها، در سراسر جهان، در مراکز مالی مهم فرانکفورت، هنگ‌کنگ، لندن، نیویورک، پاریس، سنگاپور، سیدنی، توکیو و زوریخ در تمام دنیا معامله می‌شوند.

تقریباً در هر منطقه زمانی این بدان معناست که وقتی روز معاملاتی ایالات‌متحده به پایان می‌رسد، بازار فارکس دوباره در توکیو و هنگ‌کنگ آغاز می‌شود. به‌این‌ترتیب، بازار فارکس می‌تواند در هر زمان بسیار فعال باشد و قیمت‌ها دائماً در حال تغییر باشند. معامله گران و مشارکت‌کنندگان در بازار فارکس مؤسسات، بانک‌های سرمایه‌گذاری، بانک‌های تجاری و سرمایه‌گذاران خرد هستند و دارایی‌هایی مانند سهام آمریکا، تمام جفت ارزها، ارز دیجیتال، طلا، نفت و … در این بازار معامله می‌شوند.

برای آموزش فارکس در مشهد به‌صورت حضوری و غیرحضوری از پایه تا پیشرفته همین حالا فرم پیش ثبت نام را پر کنید.


فارکس

دلیل پیدایش فارکس

در ابتدایی‌ترین مفهوم، بازار فارکس قرن‌هاست که وجود داشته است. مردم همیشه برای خرید کالاها و خدمات کالاها ارزها را مبادله می‌کردند. با این‌حال فارکس به شکل مدرن از سال ۱۹۷۱ شروع شد و در سال ۱۹۹۸ با پیشرفت فنّاوری توسعه پیدا کرد.

1- ما مردم کره زمین برای زندگی کردن به یکدیگر احتیاج داریم و در دیدگاه بزرگ‌تر این احتیاجات بین دو کشور نیز وجود دارد. یک کشور تولیدکننده مواد غذایی است و کشاورزی پررونقی دارد، یک کشور صنعت تولیدی قوی‌تری دارد، یکی هم هیچ صنعتی نداشته و صرفاً چاه‌های نفت و گاز و… دارد بدین ترتیب کشورها برای رفع نیازهایشان به تبادلات باهم احتیاج دارند. برای این تبادلات هم باید ارز رایج کشور مقابل را داشته باشند مثلاً آمریکا مشتری ثابت نفت کانادا است. برای خرید نفت باید دلار خودش را به دلار کانادا تبدیل کند. این تبدیل دو ارز یک معامله فارکس است.

2- روزی روزگاری، قبل از وقوع یک بیماری همه‌گیر جهانی، مردم می‌توانستند سوار هواپیما شوند و به سفرهای بین‌المللی بروند. اگر تابه‌حال به کشور دیگری سفرکرده باشید، می‌دانید که باید یک صرافی در فرودگاه پیدا می‌کردید و سپس پولی را که در کیف خوددارید به ارز کشوری که می‌روید تبدیل کنید یا این کار را در کشور خود از قبل باید انجام می‌دادید.

فرض کنید باهم می‌خواهیم یک سفر به دور اروپا برویم. خب مقصد اول ما انگلستان است. در فرودگاه به صرافی مراجعه کرده و ریال کشور را باید به پوند تبدیل کنیم. برای این کار باید 350.000 ریال بدهیم تا 1 پوند بگیریم! به مبلغی که برای تبدیل دو ارز به هم می‌پردازیم نرخ تبدیل گفته می‌شود (همان نرخ برابری دو ارز). خب ما برای خرید و مایحتاج روزمره حداقل احتیاج به 2000 پوند داریم. حساب کنید چقدر ریال باید بپردازیم؟

مقصد بعدی ما آلمان است. ریال که داریم و برایمان 100 پوند باقی‌مانده است. در فرودگاه برای تبدیل ریال به یورو باید 320.000 ریال (نرخ برابری ریال به یورو) بدهیم تا 1 یورو دریافت کنیم و برای تبدیل 1 پوند به یورو باید از نرخ برابری مخصوص این دو ارز استفاده کنیم. در حال حاضر با توجه به قیمت‌های جهانی هر 1 یورو معادل 0/8481 پوند ارزش دارد. این دو ارز تقریباً ارزش یکسانی دارند. با توجه به این نرخ تبدیل 100 پوند حدوداً به‌اندازه 118 یورو ارزش دارد؛ یعنی 100 پوند می‌دهیم و 118 یورو دریافت می‌کنیم. (اینجاست که ارزش عملاً صفر ریال مشخص می‌شود).

مقصد بعدی سوئیس است. تمام ریالی که برایمان باقی‌مانده را به فرانک تبدیل می‌کنیم. خب در این سفر هم تفریح کردیم هم با نرخ تبدیل آشنا شدیم و اطلاعات فارکس را یاد گرفتیم و هم در برگشت به ایران سود کسب کردیم! چرا که هر روز ارزش ریال در مقابل ارزهای خارجی کمتر می‌شود و ماهم فرانک داریم و این فرانک را باید به ریال تبدیل کنیم.

برای آموزش فارکس به‌صورت حضوری و غیرحضوری همین حالا فرم پیش ثبت نام را پر کنید.

به همین ترتیب به هر کشور دیگری که بخواهید با هدف تجاری یا توریستی سفر کنید باید ارز کشور مقصد را داشته باشید. این عمل تبدیل دو ارز به یکدیگر را فارکس می‌گویند و شما می‌توانید از تغییرات قیمت ارزها نسبت به یکدیگر کسب سود کرده و درآمد کسب کنید.

همیار کریپتو

در بازار فارکس چه دارایی هایی معامله می شود؟

بازار فارکس بیشتر به‌عنوان بازاری که در آن ارزهای کشورهای مختلف در مقابل هم معامله می‌شوند، شناخته می‌شود اما نمادهای دیگری هم مانند کامودیتی ها، شاخص‌های بورسی و چند ارز دیجیتال شناخته شده هم امکان معامله دارند. شاید برایتان سال شود که کامودیتی به چه معناست؟ به یک ماده خام یا محصول کشاورزی اولیه قابل خریدوفروش است، مانند فلزات، مواد معدنی یا غلات کامودیتی گفته می‌شود. در فارکس برنج، گندم و … و طلا، نقره و … نفت، گاز و … به‌عنوان کامودیتی معامله می‌شوند.

دقت کنید شما در بازار فارکس نمی‌توانید مالک یک دارایی شوید یعنی مثل بورس نیست که به‌اندازه سهام خریداری‌شده، مالک شرکت مدنظر باشید. در فارکس فقط امکان پیش‌بینی جهت قیمت وجود دارد. به این نوع معامله CFD (Contract for difference) گفته می‌شود. نوع معاملات در فارکس از جنس است.

در معاملات CFD شما امکان پیش‌بینی قیمت را داشته و می‌توانید دوطرفه معامله کنید. مثلاً پیش‌بینی که قیمت طلا در حال افزایش است و معامله Buy باز می‌کنید یا پیش‌بینی می‌کنید قیمت نقره در حال کاهش است و معامله Sell باز می‌کنید.

برای تدریس خصوصی فارکس به‌صورت حضوری و غیرحضوری لطفا به صفحه محصولات سری بزنید و فرم پر کنید تا با شما تماس بگیریم.


بازار فارکس

سؤالات متداول

آیا در فارکس بدون خرید جفت ارز می‌توانم آن را بفروشم؟

بله بازار فارکس یک بازار دو طرفه است و شما می‌توانید بدون اینکه اول Buy گرفته باشید روی جفت ارز مدنظرتان Sell بگیرید.

2_میزان پول در گردش داخل بازار فارکس چقدر می باشد؟

این مبلغ بسیار سنگین تر از هر بازار مالی دیگری می باشد بطوری که مبلغ مورد معامله در 1 روز بازار فارکس بیش از 30 روز در بازار اررز های دیجیتال می باشد و همین امر اعتبار و ارزش بازار فارکس را بسیار بالا می برد.

3_حرکات قیمت در بازار فارکس به چه صورت می باشد؟

نظر به ارزش بالای پول های مورد معامله در این بازار و عدم امکان کاهش ارزش بسیار زیاد و چندین درصدی پول های مورد معامله در این بازار حرکات بر اساس پیپ محاسبه می شود. و همچنین تمامی حساب هایب فارکس دارای اهرم معاملاتی از حداقل 500 الی 2000 می باشند.

4_مهم ترین جفت ارز در بازار فارکس چیست؟

مهم ترین جفت ارز eurusd بوده که به نحوی میتوان این جفت ارز را شاخص اصلی بازار دانست و حرکات این جفت ارز تاثیر مستقیم روی حرکات سایر جفت ارز های اصلی و در مجموع دارای تاثیر غیر مستقیم روی حرکات کلیه جفت ارز های بازار دارد.

5_کدام جفت ارز ها در بازار فارکس اصلی و کدام غیر اصلی دانسته می شوند؟

هر جفت ارزی که در یک طرف ان USD که پول اصلی جهان می باشد وجود داشته باشد جفت ارز اصلی می باشد و الباقی را جفت ارز های غیر اصلی می نامند.

جهت درخواست ثبت نام در دوره های آموزشی فرم زیر را تکمیل کنید.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید