کمپین مهرگان تا 60 درصد تخفیف دوره های آموزشی (با شرایط پرداخت اقساط)
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
سبد خرید

صفر تا 100 مفهوم اسپرد، لات و لوریج در فارکس 2023

صفر تا 100 مفهوم اسپرد، لات و لوریج در فارکس 2023

آن زمان که یونانی‌ها و مصری‌ها در قرن‌های اول و دوم پیش از میلاد مسیح، ارزهای خود را با طلا و نقره مبادله می‌کردند، هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد که بازاری به وسعت فارکس برای تبادل ارزی به وجود بیاید و افرادی از سراسر جهان با پیشرفته‌ترین سیستم‌ها مشغول مبادله و معامله ارز در این بازار شوند. این بازار پیشرفته از همان ابتدا اصطلاحات و روش‌های معامله‌گری خاص خودش را می‌طلبید و از این رو یک سری مفاهیم پایه در بازار فارکس شکل گرفت که از جمله این مفاهیم می‌توانیم به اسپرد، لات و لوریج در فارکس اشاره کنیم. درک مفهوم اسپرد، لات و لوریج در فارکس برای کسانی که می‌خواهند در این بازار فعالیت کنند، اهمیت دارد.

بررسی مفاهیم لات و لوریج در فارکس

آشنایی با اصطلاحات بازار فارکس به معامله‌گران کمک می‌کند که حضوری هوشمندانه‌تر و آگاهانه‌تر در این بازار داشته باشند، بتوانند از قابلیت‌ها و امکانات موجود در بازار به نفع خودشان استفاده کنند و به درآمد و سود بیشتری برسند.

در صورتی که شما هم به فعالیت حرفه‌ای در بازار فارکس علاقه‌مند هستید و می‌خواهید از مفهوم اسپرد، لات و لوریج در فارکس آگاه شوید، کافی است چند دقیقه زمان بگذارید و تا انتهای این مقاله با ما همراه بمانید.

مفهوم لات در فارکس Lot؛ یکی از مهم‌ترین مفاهیم پایه در بازار فارکس

نخستین سال‌های دهه 1970 میلادی بود که بازار فارکس به شکل امروزی آن، شکل گرفت. در سال‌های اولیه، افراد و مجموعه‌های معدودی، توان شرکت در معاملات فارکس را داشتند؛ زیرا حضور در فارکس به سرمایه قابل توجهی نیاز داشت. در آن دوران، افرادی که در بازار فارکس فعالیت می‌کردند، از مفهوم لات (Lot) برای اندازه‌گیری حجم معاملات استفاده کردند.

لات در زمینه اندازه‌گیری حجم معاملات فارکسی، حکم «کیلومتر» در اندازه‌گیری مسافت و «کیلوگرم» در اندازه‌گیری جرم را دارد. به طور کلی در معاملات جفت ارزها، منظور از لات، 100 هزار واحد از ارز پایه است. در هر جفت ارز، ما یک ارز پایه و یک ارز متقابل یا مظنه داریم.

ارز پایه در سمت چپ و ارز متقابل در سمت راست جفت ارز نوشته می‌شود. به عنوان مثال در جفت ارز EUR/USD، یورو ارز پایه و دلار آمریکا ارز متقابل است. وقتی می‌گوییم یک لات از جفت ارز EUR/USD را خریداری کرده‌ایم، به این معناست که 100 هزار یورو خریده‌ایم.

1 لات، عدد بزرگی است! آیا واحدهای کوچک‌تر از لات وجود ندارد؟

یکی از مسائلی که بسیاری از افراد مطرح می‌کنند این است که خرید 1 لات از یک جفت ارز برای بسیاری از معامله‌گران خرده‌پا، دشوار است. آیا واحدهای کوچک‌تر از لات برای تعیین حجم معامله وجود ندارد؟

در گذشته، فقط افراد سرمایه‌دار و ثروتمند در بازار فارکس حضور داشتند و خرید چند لات از یک جفت ارز برای آن‌ها، اصلاً عدد قابل توجهی نبود؛ ولی امروزه به دلیل بالا بودن ارزش لات، واحدهای مینی لات، میکرو لات و نانو لات نیز به دایره واژگان فارکس اضافه شده است تا معامله‌گران خرده‌ پا بتوانند معیاری برای بیان میزان خرید خود داشته باشند. در ادامه با ارزش مینی لات، میکرو لات و نانو لات آشنا می‌شویم.

انواع لات در فارکس:

در این مقاله قصد داریم با مفهوم لات و لوریج در فارکس به طور کامل آشنا شویم. ابتدا انواع لات را در این بخش معرفی می‌کنیم:

لات و لوریج در فارکس اینفوگرافی

  • لات استاندارد: همان لات است و معادل 100 هزار واحد از ارز پایه در نظر گرفته می‌شود.
  • مینی لات: هر مینی لات، برابر 0.1 لات استاندارد و معادل 10 هزار واحد از ارز پایه است.
  • میکرو لات: هر میکرو لات، معادل 0.01 لات استاندارد و برابر 1000 واحد از ارز پایه است.
  • نانو لات: 1 نانو لات، معادل 0.001 لات استاندارد و برابر 100 واحد از ارز پایه در نظر گرفته می‌شود.
خواندن این مطلب
بهترین زمان ترید ارز دیجیتال و فارکس

آموزش پیپ و لات در فارکس؛ میزان سود و زیان افراد با هر پیپ تغییر

در این بخش از مقاله می‌خواهیم به رابطه پیپ و لات در فارکس بپردازیم. پیپ، کوچک‌ترین واحد ارزش نرخ ارز در بازار فارکس و معادل یک ده هزارم ارزش جفت ارز است.

در این بخش قصد داریم بررسی کنیم که اگر با لات استاندارد، مینی لات، میکرو لات و نانو لات معامله کنیم، هر پیپ تغییر در جفت ارز، چقدر سود یا زیان به همراه خواهد داشت. برای بیان بهتر این موضوع، فرض کنید می‌خواهیم جفت ارز EUR/USD را معامله کنیم.

  • اگر با یک لات استاندارد معامله کنیم، هر پیپ تغییر در ارزش EUR/USD، 10 دلار سود یا زیان برای معامله‌گر به همراه دارد.
  • اگر بخواهیم یک مینی لات از جفت ارز EUR/USD را معامله کنیم، هر پیپ تغییر در ارزش جفت ارز، 1 دلار سود یا زیان در پی دارد.
  • در صورت معامله یک میکرو لات از جفت ارز مورد بحث، هر پیپ تغییر باعث سود یا زیان 0.1 دلاری می‌شود.
  • در هنگام معامله یک میکرو لات از جفت ارز EUR/USD، باید بدانید که هر پیپ تغییر، سود یا زیان 0.01 دلاری را در پی دارد.

مفهوم اهرم یا لوریج در فارکس چیست؟

یکی دیگر از مفاهیم پایه در بازار فارکس که بسیاری از معامله‌گران با آن سر و کار دارند، اهرم یا لوریج (Leverage) است. سایت بیبی پیپس (Babypips) به عنوان یکی از مراجع بین‌المللی آموزش فارکس در تعریف لوریج خیلی ساده و زیبا می‌نویسد:

“The textbook definition of “leverage” is having the ability to control a large amount of money using none or very little of your own money and borrowing the rest.”

«مفهوم لوریج در فارکس این است که با سپرده کردن مقدار کم یا ناچیزی از پول خودتان، بتوانید منابع مالی قابل توجهی را از بروکر خود قرض بگیرید و با کل این مبلغ، وارد معامله شوید.»

در واقع لوریج یا اهرم، اعتباری است که بروکر یا کارگزار در اختیار معامله‌گر قرار می‌دهد و موجودی حساب بروکر با استفاده از اهرم، چند برابر می‌شود. قاعدتاً مبلغ 100 هزار دلار برای یک معامله‌گر خرده‌پا بسیار زیاد و  دور از ذهن است؛ ولی بروکر حاضر است چنین مبلغی را در ازای سپرده مشخصی در اختیار معامله‌گر قرار دهد.

شاید پیش خودتان فکر کنید که چرا یک بروکر باید دست به چنین کاری بزند؟ آیا اگر معامله‌گر، دانش و مهارت کافی نداشته باشد و نتواند در معامله خود پیروز شود، تمام این مبلغ اعتباری از دست می‌رود و به زیان بروکر خواهد شد؟

قاعدتاً کارگزارها خیلی باهوش‌تر از این صحبت‌ها هستند و اصطلاحاً جایی نمی‌خوابند که زیرشان آب برود. آن‌ها فقط در سود با شما شریک می‌شوند و اگر معامله‌تان‌ زیان‌ده شد، فوراً پا پس می‌کشند و هیچ زیانی را بر عهده نمی‌گیرند.

لات و لوریج در فارکس


مافیا و بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند؟

سازوکار بروکرها برای ارائه خدمات لوریج به معامله‌گران

اهرم یا لوریج در فارکس به صورت نسبت نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال اگر یک معامله‌گر، 1000 دلار در حساب خود نزد بروکر سپرده کند و بروکر، یک اعتبار 100 هزار دلاری به او اختصاص دهد، لوریج معامله‌گر 1:100 (لوریج یک به صد) خواهد بود؛ زیرا اعتبار تخصیص‌یافته، 100 برابر سپرده معامله‌گر است.

در بازار فارکس به این سپرده 1000 دلاری، مارجین (Margin) گفته می‌شود.

اکنون اگر معامله‌گر با این اعتبار وارد معامله‌ شود و به سود برسد، می‌تواند اعتبار تخصیص‌یافته بروکر و کارمزد معامله‌ را به او برگرداند و سود باقی‌مانده از معامله را برای خود بردارد.

این در حالی است که اگر معامله‌گر، دچار زیان شد، بروکر در زیان با او شریک نمی‌شود. در واقع اگر معامله‌گر 1000 دلار سپرده‌گذاری و 100 هزار دلار اعتبار دریافت کرد، برورکر به او اجازه می‌دهد که تا 1000 دلار زیان کند. به محض اینکه زیان تریدر از 1000 دلار بیشتر شد، معامله متوقف می‌شود و برورکر اعتباری را که تخصیص داده بود، پس می‌گیرد.

خواندن این مطلب
بهترین سرمایه گذاری در زمان تورم و برای 5 سال بعد چیست؟


بروکر لایت فارکس❤️ | آپدیت 1402 هر آنچه باید در مورد آن بدانید

اسپرد در فارکس چیست؟

اسپرد در فارکس Spread، همان تفاوت قیمت خرید (Ask) و فروش (Bid) یک جفت ارز است. به همین دلیل به اسپرد، گاهی اسپرد خرید و فروش (Bid-Ask Spread) هم گفته می‌شود.

منظور از قیمت خرید، بالاترین مبلغی است که یک خریدار، حاضر است برای خرید یک جفت ارز بپردازد. قیمت فروش هم پایین‌ترین قیمتی است که یک فروشنده، حاضر است در ازای فروش جفت ارز مورد نظر دریافت کند.

اختلاف بین این دو قیمت، اسپرد خرید و فروش است. این اختلاف قیمت، سهم بروکرها در ازای خدماتی است که به معامله‌گران ارائه می‌دهد.

بعضی از بروکرها، در کنار اسپرد، کمیسیونی هم بابت ایجاد یک معامله و باز نگه داشتن آن، از معامله‌گران دریافت می‌کنند.

برخی از بروکرها، کمیسیونی بابت معاملات از تریدرها دریافت نمی‌کنند؛ ولی مقدار اسپرد را بیشتر اعلام می‌کنند.

یک مثال برای شیوه محاسبه اسپرد در معاملات بازار فارکس

وقتی می‌خواهیم مقدار اسپرد را در یک معامله محاسبه کنیم، باید با مفهوم لات و پیپ آشنا باشیم تا بتوانیم از این دو مفهوم به صورت کاربردی کمک بگیریم. فرض کنید قیمت خرید (Ask) جفت ارز EUR/USD، 1.35640 و قیمت فروش (Bid) آن، 1.35626 است. اسپرد خرید و فروش این جفت ارز، 1.4 پیپ است.

اگر یک لات (100000 واحد) از این جفت ارز را معامله‌کنیم، عدد 100000 در 0.00014 ضرب می‌شود و به عدد 14 می‌رسیم. در واقع اسپرد خرید و فروش برای معامله یک لات از این جفت ارز، 14 دلار خواهد بود.

اسپرد قاتل خاموش بازار فارکس

قطعا می دانید در بازار فارکس حد ضرر وقتی فعال می شود که قیمت به محل حد ضرر ما برسد اما نکته ای که وجود دارد این امر تنها ظاهر ماجراست و در باطن زمانی حد ضرر فعال می شود که اسپرد به محل حد ضرر ما برسد اما چون در بازار فارکس اسپرد بسیار نزدیک به قیمت حال حاضر بازار است  به همین علت با رسیدن قیمت به حد ضرر فعال می شود

اما این حالت تنها در اوقات معمول بازار اتفاق می افتد اما وقتی اخبار مهمی برای بازار فارکس منتشر می شود اسپرد از 1 الی 2 پیپ به 40 تا 50 پیپ در جفت ارز ها و حتی گاهی بیش از 100 پیپ می رسد به همین علت اگر موقع اخبار وارد معامله شویم یا از قبل معامله ای باز داشته باشیم قطعا معامله ما با حد ضرر روبرو خواهد شد و این موضوع درحالی اتفاق می افتد که حتی کندل های قیمت به حد ضرر ما نمی رسد به این علت که حدضرر انقدر زیاد می شود که از کندل های قیمتی بسیار فاصله می گیرد.

پس به خاطر داشته باشید که هرگز موقع اخبار ترید نکرده و پیش از اخبار معاملات خود را ببندیم چراکه اهمیت ندارد قیمت در جهت معامله ما یا خلاف آن باشد، قطعا با حد ضرر روبرو می شویم.

درک مفاهیم پایه در بازار فارکس؛ نخستین گام برای موفقیت در این بازار

در این مقاله تلاش کردیم به صورت کامل و کاربردی با چند مورد از مفاهیم پایه در بازار فارکس آشنا شویم و مفهوم اسپرد، لات و لوریج در فارکس را درک کنیم. برای موفقیت در هر صنعت و کاری، لازم است اصطلاحات و مفاهیم پایه آن کار را یاد بگیریم. آشنایی با این اصطلاحات و  مفاهیم پایه در بازار فارکس، ما را با قابلیت‌ها و امکانات بازار آشنا می‌کند و به ما اجازه می‌دهد که با حداکثر توان در بازار حضور پیدا کنیم و به سود برسیم.

اگر مفهوم اسپرد، لات و لوریج در فارکس را به خوبی درک کردید و تمایل دارید با مفاهیم پایه بیشتری آشنا شوید، پیشنهاد می‌شود مقاله انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آن ها را مطالعه کنید. این مقاله به شما کمک می‌کند با قابلیت‌های بیشتری از بازار فارکس آشنا شوید، زیان خود را در این بازار تا حد امکان کاهش دهید و بر سود خود بیفزایید.

خواندن این مطلب
آموزش تحلیل تکنیکال کلاسیک+آموزش ویدئویی

آموزش فارکس رایگان نیز در اکادمی همیار کریپتو به دانش‌آموزان علاقه مند توصیه می‌شود. تیم مجرب و متخصص آکادمی همیار کریپتو، این دوره را به شیوه‌ای ساده و کاربردی طراحی کرده‌اند تا دانش‌آموزان به بهترین شکل با مفاهیم فارکس آشنا شوند و توانمندی‌های لازم برای معاملات موفق را بیاموزند. با استفاده از این آموزش رایگان، دانش‌آموزان می‌توانند تجربه‌ی ارزشمندی در دنیای فارکس کسب کنند و در مسیر موفقیت در این بازار هیجان‌انگیز قرار گیرند

آشنایی با کدام اصطلاحات و مفاهیم پایه در بازار فارکس برای شما مفید و جذاب بوده است؟ ایا با انواع سفارشات در فارکس آشنا هستید؟  از نظر شما آشنایی با مفاهیم پایه چه فواید و مزایایی به همراه دارد؟ لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) با ما و سایر همراهان همیار کریپتو در میان بگذارید.


سوالات متداول

1. لات در فارکس چیست؟

لات در بازار فارکس، واحد اندازه‌گیری حجم معاملات است. مثلاً وقتی می‌گوییم فلان معامله‌گر، یک لات از جفت ارز EUR/USD را خریده است، به این معناست که 100 هزار یورو خریداری کرده است.

2. لوریج در فارکس چیست؟

لوریج (Leverage) در فارکس به میزان اهرم مالی اشاره دارد که به معامله‌گران امکان می‌دهد میزان سرمایه‌گذاری خود را چند برابر کرده و به مقدار بیشتری از سرمایه خود برای معاملات استفاده کنند. به عبارت دیگر، این امکان به معامله‌گران می‌دهد تا با سرمایه کمتر، مقدار بیشتری از ارزها را خریداری یا فروش کنند.

برای مثال، اگر یک معامله‌گر لوریج 1:100 داشته باشد، به او اجازه داده می‌شود میزان سرمایه‌اش را 100 برابر کند. این به او اجازه می‌دهد با سرمایه کمتری به معاملات بزرگتر و با حجم بیشتری وارد شود.

3. اسپرد در فارکس چیست؟

اسپرد (Spread) در فارکس به فاصله‌ی تفاوت بین قیمت خرید (Bid) و قیمت فروش (Ask) یک زوج ارزی اشاره دارد. بازار فارکس توسط دو قیمت مشخص می‌شود: قیمت خرید، که معمولاً پایین‌تر است و به آن “قیمت بید” هم گفته می‌شود، و قیمت فروش، که معمولاً بالاتر است و به آن “قیمت اسک” هم گفته می‌شود. اسپرد اختلاف بین این دو قیمت است.

4. چرا باید با مفاهیم پایه در بازار فارکس آشنا شویم؟

آشنایی با مفاهیم پایه در بازار فارکس، باعث می‌شود که درک و فهم بهتری از بازار داشته باشیم و همین اصطلاحات، ما را برای داشتن معاملاتی بهتر و سودآورتر آماده می‌کند. برای جلوگیری از اشتباهات رایج، مدیریت ریسک و داشتن بهره‌وری بیشتر، ناگزیریم اصطلاحاتی مثل لات و لوریج و اسپرد در بازار فارکس را یاد بگیریم.

5. استفاده از اهرم یا لوریج در فارکس، چه فوایدی به همراه دارد؟

استفاده درست، هوشمندانه و آگاهانه از اهرم یا لوریج در فارکس، باعث می‌شود که معامله‌گران، مبلغی که از عهده تأمینش برنمی‌آیند را به‌راحتی تأمین کنند، وارد معامله دلخواه خود شوند و سودی عالی برای خود رقم بزنند. اهرم یا لوریج، دست بسیاری از معامله‌گران را گرفته و آن‌ها را از خاک بلند کرده است.

6. تفاوت اسپرد خرید و فروش با کمیسیون بروکرها چیست؟

اسپرد خرید و فروش، تفاوت قیمت خرید و قیمت فروش یک جفت ارز است. این اسپرد به بروکرها تعلق می‌گیرد. کمیسیون، مبلغی است که برخی از بروکرها برای ارائه خدمات معاملاتی، از تریدرها دریافت می‌کنند. برخی از بروکرها، کمیسیون و اسپرد را از معامله‌گران دریافت می‌کنند. برخی دیگر، کمیسیون نمی‌گیرند؛ ولی اسپرد بیشتری دریافت می‌کنند.

7. چند مدل اسپرد در بازار فارکس وجود دارد؟

اسپرد در بازار فارکس به دسته ثابت و شناور تقسیم می‌شود. اسپرد ثابت در طول معامله دچار تغییر نمی‌شود. اسپرد شناور به این صورت است که با تغییر قیمت خرید و فروش جفت ارز در طول زمان معامله، تغییر می‌کند.

 

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید
Call Now Button