کمپین مهرگان تا 60 درصد تخفیف دوره های آموزشی (با شرایط پرداخت اقساط)
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
سبد خرید

مدیریت ریسک چیست؟ هر آنچه که باید درباره Risk Management بدانید

مدیریت ریسک چیست؟ هر آنچه که باید درباره Risk Management بدانید

مدیریت ریسک:برای اینکه شما بتوانید به یک تریدر موفق در بازارهای مالی تبدیل شوید، باید با مفاهیم مختلف بازار آشنایی پیدا کنید.
مدیریت ریسک Risk Management یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در معامله‌گری خواهد بود. تمام تریدرهایی که توانسته‌اند حساب خود را به سود بلند مدت برسانند مدیریت ریسک را جزو برنامه‌های خود قرار داده‌اند.

حال ممکن است که این سوال برای شما پیش بیاید که مدیریت ریسک چیست و چطور باید از آن استفاده کرد. در این مطلب از همیار کریپتو قصدداریم تا به‌طور کامل به این موضوع بپردازیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

تعریف مدیریت ریسک Risk Management در بازارهای مالی

مدیریت ریسک در بازارهای مالی به مجموعه‌ای از فرآیندها و روش‌هایی گفته می‌شود که برای کاهش خطرات موجود در بازارهای مالی استفاده می‌شود. هدف اصلی این رویکرد، شناسایی، تحلیل و کنترل پتانسیل خطرات و نوسانات قیمتی در بازارهای مالی است. برای مدیریت ریسک در بازارهای مالی، ابزار و روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اینکه متوجه شوید ابزارهای مدیریت ریسک چیست، برخی از آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

 • تحلیل تکنیکال و بررسی رفتار احتمالی قیمت در آینده
 • تحلیل بنیادی با بررسی شاخص‌های اقتصادی مانند رشد اقتصادی، نرخ بهره، تورم و سایر شاخص‌های مرتبط
 • مدل‌سازی ریسک با استفاده از مدل‌های احتمالاتی و شبکه‌های عصبی
 • داده کاوی با بررسی داده‌های بزرگ موجود در بازار

با استفاده از این ابزارها و روش‌ها مدیران سرمایه‌گذاری و سایر افراد فعال در بازار مالی به شناسایی و مدیریت ریسک‌های موجود در بازار کمک می‌کنند و در نتیجه بخشی از خطرات موجود در بازارهای مالی را کاهش می‌دهند. اکنون که می‌دانید مدیریت ریسک چیست و تا چه اندازه اهمیت دارد، حتما در معاملات خود آن را مدنظر قرار دهید.

مدیریت ریسک risk

نحوه عملکرد مدیریت ریسک

معامله‌گری و دنیای ترید مبتنی بر ریسک است و به عنوان یکی از مشاغل پرریسک در بازارهای مالی شناخته می‌شود. مدیریت ریسک در معامله‌گری فرایندی است که برای کاهش خطرات و ضررهای احتمالی در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی انجام می‌شود. برای شروع معامله‌گران در اولین مرحله بایستی خطرات مربوط به تصمیمات معاملاتی خود را شناسایی کنند. به‌منظور شناسایی ریسک‌ها تریدرها به تحلیل تکنیکال و فاندامنتال مسلط باشد تا تمام جوانب تصمیم خود را به صورت کامل بسنجند.

پس از شناسایی ریسک‌ها باید ارزیابی نهایی توسط تریدر صورت گیرد. در این مرحله معامله‌گران تصمیم می‌گیرند که با توجه به وضعیت فعلی بازار، بهترین تصمیم را در لحظه به چه صورت بگیرند. علاوه بر این تریدرها می‌توانند با استفاده از ابزارهای مالی مختلف خطرات معامله را کاهش دهند. پس از ارزیابی ریسک‌ها، در مرحله بعد کنترل آن‌ها صورت می‌گیرد. بعد از اینکه تریدرها دانستند اهمیت مدیریت ریسک چیست، به منظور کاهش ریسک معامله‌گران می‌توانند راه‌حل‌هایی مانند استفاده از استاپ لاس یا تریلینگ‌استاپ را برای کنترل خطرات در نظر بگیرند.

 

مدیریت ریسک با استفاده صحیح از استاپ لاس (حد ضرر)

استراتژی استفاده از استاپ لاس یا حد ضرر یکی از روش‌های مؤثر برای مدیریت ریسک است که در بازارهای مالی به کار می‌رود. استاپ لاس یک سطح قیمت مشخصی است که اگر قیمت یک دارایی به آن سطح برسد، معامله به صورت خودکار بسته خواهد شد. با استفاده از استاپ لاس معامله‌گران می‌توانند ریسک خود را کنترل کنند و از کاهش قیمت سریع و روند نزولی بازار جلوگیری کنند. با تعیین یک سطح مناسب برای استاپ لاس معامله‌گر می‌تواند زیان خود را محدود کند و در صورت اشتباه بودن تحلیل خود از ضرر بیشتر جلوگیری کند.

خواندن این مطلب
بررسی موشکافانه بورس نزدک، غول بزرگ بازار سهام

 

برای استفاده صحیح از حد ضرر معامله‌گر باید از قوانین و مقررات بازار مالی آگاهی داشته باشد و درک کاملی از ریسک‌های مربوط به معاملات پیدا کند.
همچنین تریدر باید یک سیستم مدیریت ریسک قوی راه‌اندازی کند تا بتواند در مواجهه با شرایط خطرناک بهترین عملکرد را داشته باشد.
وقتی که شما بدانید اهمیت مدیریت ریسک چیست، مسلما برای آن برنامه‌ریزی درستی هم خواهید داشت. استفاده از استاپ لاس می‌تواند به تریدرها کمک کند تا ریسک خود را کنترل کرده و مانع از بین رفتن سرمایه خود شوند.

مدیریت ریسک چگونه

اجرای استراتژی معاملاتی درست برای مدیریت ریسک

استراتژی معاملاتی درست می‌تواند به شما کمک کند تا ریسک معاملاتی خود را کاهش دهید و سود بیشتری کسب کنید. این استراتژی‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا رویکرد صحیحی در قبال معاملات در بازار داشته باشید و بتوانید ریسک خود را به حداقل برسانید. استفاده از تحلیل تکنیکال یا فنی یکی از رایج‌ترین استراتژی‌های معاملاتی است و به شما کمک می‌کند تا با استفاده از نمودارها و ابزارهای تحلیلی مختلف وضعیت بازار را بررسی کنید.
استراتژی DCA و ارزهای دیجیتال

استفاده از ابزارهای مدیریت ریسک همچون استفاده از اوردرهای لیمیت و استاپ لیمیت و پیگیری تریلینگ‌‌ استاپ نیز می‌تواند به کاهش ریسک شما در معاملات کمک کند. به علاوه اصول مدیریت سرمایه نیز باید در هر استراتژی معاملاتی مد نظر قرار گیرد. این اصول باید شامل تعیین میزان سرمایه‌گذاری مناسب، محدودیت‌های ریسک و مقررات خروج از معاملات با ضرر باشد. شما برای داشتن استراتژی معاملاتی موفق باید به خوبی بازار را بشناسید و بدانید مدیریت ریسک چیست. همچنین باید اطلاعات کافی درباره روند بازار و شرکت‌هایی که در آن فعالیت می‌کنند داشته باشید و رویکرد صحیحی را در قبال معاملات در بازار اتخاذ کنید.

اهمیت تحلیل فاندمنتال در مدیریت ریسک اصولی

تحلیل فاندمنتال یک روش برای بررسی عوامل اقتصادی، مالی و صنعتی شرکت‌ها و همچنین دارایی‌های مختلف است. این روش برای تخمین ارزش شرکت و کارکرد آن در آینده استفاده می‌شود. با تحلیل فاندمنتال می‌توان به دلیل‌ها و عواملی پی برد که در تغییر قیمت سهم شرکت تأثیرگذارند و با استفاده از این اطلاعات می‌توان در مدیریت ریسک اصولی بهتر عمل کرد. از جمله نکات مهم تحلیل فاندمنتال تحلیل شرکت‌ها بر اساس معیارهایی مانند درآمد، سود، رشد و عملکرد است.

این روش به تحلیل کیفی و کمی اطلاعات مالی و عملیاتی شرکت می‌پردازد و می‌تواند به عنوان یکی از روش‌های مدیریت ریسک در بازار سرمایه مورد استفاده قرار گیرد. در مدیریت ریسک اصولی مهم‌ترین هدف حفظ سرمایه خواهد بود. با توجه به تحلیل فاندمنتال می‌توان درک بهتری از شرکت و بخش مورد نظر پیدا کرد و با اطمینان بیشتر تصمیمات خرید و فروش گرفت. به عنوان مثال با تحلیل فاندمنتال می‌توان به دلیل‌هایی پی برد که منجر به تغییر قیمت سهم شرکت می‌شوند و در صورتی که این تحلیل به درستی انجام شود، می‌توان به کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کمک کرد.

صرافی بینگ ایکس با داشتن کارمزد پایین و دسترسی بدون فیلترشکن، یکی از گزینه های مناسب برای فعالیت در بازارهای مالی ارز دیجیتال برای ایرانیان می باشد.

تعیین درست حجم معاملات با هدف مدیریت ریسک

در بازارهای مالی معاملات بسیار پویا و پیچیده هستند و با توجه به شرایط بازار، حجم معاملات می‌تواند به شدت تغییر کند. برای مدیریت ریسک در این بازارها، تعیین درست حجم معاملات امری حیاتی است. برای این منظور ابتدا باید ریسک معاملاتی را برای خود و سرمایه گذاری‌های خود تعیین کرده و سپس با توجه به آن حجم معاملات خود را تعیین کنید. کسانی که متوجه‌اند نقش حجم معاملات در مدیریت ریسک چیست، به خوبی از این ابزار بهره می‌برند.

خواندن این مطلب
بهترین زمان ترید ارز دیجیتال و فارکس

در عمل تعیین حجم معاملات باید با توجه به سیاست‌های مدیریت ریسک شما صورت گیرد. به طور کلی سعی می‌شود که حجم معاملات به گونه‌ای باشد که ریسک معاملاتی شما را کاهش دهد. به همین منظور  بالا بودن حجم معامله نباید باعث ایجاد ریسک بیشتر برای سرمایه گذاری‌های شما شود. در این راستا استفاده از روش‌های تحلیل ریسک به شما کمک خواهند کرد تا حجم معاملات مناسبی را تعیین کنید. به طور خلاصه تعیین درست حجم معاملات با توجه به سیاست‌های مدیریت ریسک شما امری بسیار مهم است که نیازمند انجام یک تحلیل دقیق از سرمایه و استراتژی شما در بازار است.

 

مدیریت ریسک

تعیین حداکثر ضرر در طول یک دوره معاملاتی برای کاهش ریسک سرمایه

حداکثر ضرر در طول یک دوره معاملاتی به عنوان یکی از مفاهیم مهم در بازار سرمایه شناخته می‌شود و می‌تواند برای کاهش ریسک سرمایه استفاده شود. حداکثر ضرر به میزان بیشینه ضررهایی اشاره دارد که یک سرمایه‌گذار ممکن است در طول یک دوره معاملاتی تجربه کند. فرض کنید که یک تریدر حداکثر ضرر ۱۰ درصدی را برای یک ماه مشخص کرده است.

به‌همین علت اگر میزان ضرر به ۱۰ درصد برسد، تریدر معاملات را در این دوره متوقف کرده و تا آغاز ماه جدید صبر می‌کند. در واقع می‌توان گفت که این مورد یک استاپ لاس برای دوره معاملاتی به حساب می‌آید. استفاده از حداکثر ضرر به عنوان یک ابزار مدیریت ریسک، سرمایه‌گذاران را قادر می‌سازد تا برای کاهش ضرر خود از این سیستم استفاده کرده و از بروز ضرر بیشتر جلوگیری کنند.

مدیریت احساس و هیجان؛ الزامی برای اجرای مدیریت ریسک درست

مدیریت احساس و هیجان نقش بسیار مهمی در اجرای درست مدیریت ریسک دارد. برای اینکه بتوانید در این زمینه بهترین علمکرد را داشته باشید باید ابتدا مهارت‌های شناخت و کنترل احساسات خود را به دست آورید. همچنین باید قادر باشید تا به درستی با وضعیت‌های مختلف بازار و نوسانات قیمتی روبرو شوید و از تصمیم‌گیری‌های شتاب‌زده خودداری کنید.

برای اجرای موفق مدیریت ریسک باید در هنگام تصمیم‌گیری‌ها، احساسات خود را به صورت منظم کنترل کنید و به جای اینکه به خود اجازه دهید تحت تأثیر احساسات خود قرار بگیرید، با عقلانیت و منطق معاملات خود را مدیریت نمایید. مدیریت احساس و هیجان به عنوان یکی از بخش‌های اساسی مدیریت ریسک در ترید تاثیر بسزایی بر موفقیت شما خواهد داشت. وقتی شما بتوانید به درستی ترس و طمع خود را کنترل کنید، بدون شک کمتر به معاملات با ریسک بالا ورود خواهید کرد. از همین رو بهتر درک می‌کنید اهمیت مدیریت ریسک چیست و چطور باید از آن بهره برد.

استفاده از نسبت ریسک به ریوارد برای مدیریت ریسک در معامله‌گری

نسبت ریسک به ریوارد یا Risk-Reward Ratio (RRR) با تعیین میزان سود و ضرر احتمالی به مدیریت ریسک در معامله‌گری کمک می‌کند. برای محاسبه این نسبت ابتدا باید تارگت سود مورد نظر خود را برای معامله مشخص کنید. سپس میزان ضرری که می‌توانید در صورت عدم موفقیت در معامله تحمل کنید نیز باید تعیین شود.

با توجه به این دو عامل می‌توانید نسبت ریسک به ریوارد خود را محاسبه کنید. برای این منظور مقدار ریسک بر روی میزان سود تقسیم شده و این نسبت به دست می‌آید. به عنوان مثال اگر هدف شما از معامله کسب ۱۰۰ دلار سود باشد و شما می‌توانید تنها ۵۰ دلار ریسک کنید، نسبت ریسک به ریوارد شما برابر ۱ به ۲ خواهد بود. با استفاده از این نسبت می‌توانید به راحتی معاملاتی را که با ریسک بالایی همراه هستند را شناسایی کنید و در عین حال از طریق تحلیل هدف سودآوری، به دنبال بالا بردن عملکرد خود در معاملات با ریسک پایین‌تر باشید.

خواندن این مطلب
فارکس چیست؟ | آنچه باید برای ورود به فارکس بدانید

سخن پایانی

امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از تریدرها برای موفقیت در معاملات خود از مدیریت ریسک استفاده می‌کنند. تا زمانی که شما نتوانید میزان ریسک را مدیریت کنید، مسلما موفقیتی در ترید به دست نخواهید آورد. خوشبختانه اصول زیادی برای مدیریت ریسک وجود دارد که با اجرای درست آن‌ها می‌توان به نتایج خوبی رسید. در این مطلب از همیار کریپتو به بیان این موضوع پرداختیم که مدیریت ریسک چیست و چه راهکارهایی برای آن وجود دارد. امیدواریم که با استفاده درست از این مطالب بتوانید به بهترین دستاورد ممکن برسید. از اینکه تا انتهای این مطلب در کنار ما بودید از شما سپاسگزاریم.

موسسه همیار کریپتو با برگزاری دوره های تخصصی دوره فارکس و دوره آموزش ارز دیجیتال توسط تریدرهای حرفه ای و صاحب سبک راه را برای ورود شما به دنیای بازارهای مالی هموار کرده است.

سوالات متداول

 1. چرا مدیریت ریسک در معامله‌گری مهم است؟

مدیریت ریسک در معامله‌گری به معنای شناسایی، تحلیل، و کنترل هر نوع ریسکی است که ممکن است باعث ضرر برای معامله‌گر شود. با مدیریت ریسک معامله‌گر می‌تواند از خسارت جلوگیری کند و خطر سرمایه را کاهش دهد.

 1. بهترین روش ها برای مدیریت ریسک چیستند؟

 • استفاده از سیستم‌های معاملاتی خودکار
 • تحلیل تکنیکال و فاندامنتال بازار
 • استفاده از سیستم‌های مدیریت سرمایه
 • تعیین سطح ورود و خروج از معاملات براساس تحلیل میزان ریسک
 • استفاده از سیستم‌های حفاظتی مانند آلارم‌ها
 1. چگونه می‌توان ریسک را محاسبه کرد؟

برای محاسبه ریسک می‌توان به عواملی نظیر حجم معاملات، تغییر قیمت و نوسانات بازار توجه کرد. معامله‌گر می‌تواند از شاخص‌هایی مانند نسبت سود به سرمایه (ROI) یا درصد سود و زیان استفاده کند تا ریسک را برای هر معامله سنجیده و مدیریت کند.

 1. چگونه ریسک‌های بازار را مدیریت کنیم؟

برای مدیریت ریسک‌های بازار معامله‌گر باید نحوه صحیح استفاده از حد ضرر را بداند و همیشه نقطه مناسبی را برای آن مشخص کند.

 1. بهترین راه برای کاهش ریسک در سرمایه گذاری بلندمدت چیست؟

در صورتی که هدف سرمایه‌گذاری بلندمدت دارید، بهتر است که به دارایی‌های خود تنوع ببخشید و دارایی‌های متفاوتی که با هم همبستگی قیمتی ندارند را خریداری کنید.

 1. چگونه می‌توان ریسک‌های روانی را مدیریت کرد؟

ریسک‌های روانی ممکن است برای معامله‌گران خطرناک باشد. برای مدیریت این ریسک‌ها، معامله‌گر باید قوانین معامله‌گری خود را تعیین کرده و با محافظه‌کاری و صبر به آن‌ها پایبند بماند. همچنین، با کاهش حجم معاملات و تعیین سطح ورود و خروج مناسب، می‌توان به کنترل ریسک‌های روانی کمک کرد.

 

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید
Call Now Button