آموزش جامع اندیکاتور ایچیموکو Ichimoku رایگان | تحلیل تکنیکال

آموزش جامع  اندیکاتور ایچیموکو Ichimoku رایگان | تحلیل تکنیکال

در دنیای امروز تحلیل تکنیکال در بین تریدر ها و سایر تحلیلگران از ارزش بالایی برخوردار است. به همین دلیل، آموزش روش‌های تحلیل تکنیکال بسیار باارزش و کاربردی است. یکی از روش های کاربردی در این حوزه، اندیکاتورها و یکی از قوی‌ترین و باارزش‌ترین اندیکاتورها، اندیکاتور ایچیموکو است. در این مقاله، اندیکاتور ایچیموکو و روش‌های معاملاتی آن را بررسی می‌کنیم و علاوه بر این به قابلیت های جادویی این اندیکاتور در بخش روش‌های معاملاتی می‌پردازیم با ما همراه باشید.

فیلم آموزش ایچیموکو

ایچیموکو چیست؟

ایچیموکو در اصل بر خلاف باور عموم مبنی بر اندیکاتور بودن آن در واقع یک سیستم معاملاتی با قابلیت های فراوانی می باشد که در ذات اصلی خود یک سیستم معاملاتی برای همراهی با روند و معامله در جهت روند می باشد اما نکته ای که در استفاده از ایچیموکو وجود دارد رواج یافتن باور غلط و روش نادرست استفاده غربی آن می باشد که در این مقاله ما به تصحیح آن و اموزش استفاده مطابق ساختار اصیل و ژاپنی ایچیموکو می پردازیم

تاریخچه ایچیموکو

نخستین بار در سال ۱۹۶۰ میلادی یک تریدر ژاپنی به نام هوسودا، با تلاش بیش از 30 سال و بررسی مارکت ها برای یافتن سیستمی که به صورت گرافیکی و مصور ساختار بازار را مشخص کند، آغاز کرد. وی نتیجه یافته ‌های خود را در مقاله‌ای منتشر نمود که اولین مقاله درباره ساختار ایچیموکو بود و این سیستم به سرعت بین معامله گران آسیایی و علل الخصوص ژاپنی محبوب و پرکاربرد شد. در دهه ۱۹۹۰ میلادی، با پیشرفت های نرم افزاری در دنیای تحلیل تکنیکال، تعداد افرادی که در غرب از اندیکاتور ایچیموکو استفاده می‌کردند به شدت افزایش یافت که این امر باعث ایجاد دیدگاه کم کاربردتر ایچیموکو که دیدگاه غربی آن و معامله بر اساس کراس خطوط تنکانسن و کیجونسن یا معامله بر اساس شکست ابر کومو بود شکل گرفت.

کاربرد ایچیموکو در چارت چیست ؟

ایچیموکو در اصل سیستم معاملاتی ای بر اساس خطوط روند و میانگین های قیمتی می باشد پس هرگز در اعلام و انجام معاملات مثل سایر اندیکاتور ها و سیستم ها با تاخیر همراه نیست و علاوه بر این بر اساس مدل و ساختار خاصی که دارد از روند کلی قیمت جلو تر نیز می باشد که در ادامه مقاله و ویدیو ها به این امر بطور کامل می پردازیم اما در کل کاربرد اصلی ایچیموکو در چارت ارائه بهترین موقعیت های معاملاتی همراهی با روند و اخطار ضعف و تغییر روند می باشد پس نوعی از سیستم های معاملاتی است که در ذات خود دارای قابلیت بالایی برای کسب سود می باشد.

 

اجزای سازنده ایچیموکو

ایچیموکو شامل 6 خط می باشد که بطور معمول 5 خط آن برای افراد نمایش داده می شود و در کنار این 5 خط ما ابر کومو را نیز که فاصله بین سینکو اسپن A و B را تشکیل می دهد را داریم و در کنار این 5 خط که در ادامه به توضیح آن می پردازیم برای اشنایی با خط 6 ام ایچیموکو و نحوه فعال سازی و کاربرد آن و اینکه چرا این خط به خط quality line یا خط کیفیت سنج معروف است به شما پیشنهاد می کنیم که به مشاهده ویدیو های آموزشی این مقاله بپردازید تا از راز این خط جادویی نیز آگاه شوید و اما 5 خط اصلی دنیای ایچیموکو

    1. تنکانسن
    2. کیجونسن
  1. سینکو اسپن A
  2. سینکو اسپن B
  3. ابر کومو
  4. چیکو اسپن

تنکانسن چیست؟

تنکانسن که با معنی خط تبدیل (Conversion Line) نیز شناخته می‌شود، نوعی بسیار خاص از میانگین بالاترین قیمت بالا و پایین ترین قیمت پایین، در ۹ دوره قبلی محاسبه می‌گردد.

۲ ÷ (کمترین قیمت پایین ۹ دوره اخیر + بیشترین قیمت بالای ۹ دوره اخیر ) = فرمول محاسبه‌ی تنکانسن

موضوع مهمی که می‌بایست به آن توجه کنیم این است که تنکانسن با میانگین متحرک نمایی و میانگین متحرک ساده تفاوت‌هایی دارد. یکی از تفاوت ها این است که میانگین متحرک وزنی و نمایی نسبت به تنکانسن، حرکات کمتری را تجربه می‌کنند.

اما مهمترین تفاوت تنکانسن با یک میانگین متحرک ساده رفتار و حرکات این خط در روی چارت می باشد که باید حتما به این موضوع دقت کنید که حرکات تنکانسن خشک و شکننده است در حالی که حرکات میانگین متحرک انعطاف پذیر می باشد اما این خشکی رفتار در تنکانسن حسن بسیار مهمی که دارد این است که شکست های این خط معمولا در جهت روند حرکتی فعلی می باشد و همچنین در صورتی که تنکانسن بر خلاف روند فعلی قیمت شکسته شود یعنی برای نمونه قیمت در حال انجام یک حرکت صعودی است و در سقف خود با اصلاح باعث شکست تنکانسن خلاف روند می شود که این امر نشان دهنده یک اصلاح در اینده رفتار قیمت می باشد

مهمترین کاربرد تنکانسن این است که در اصل نوعی بالانس کننده قیمت است و تعادل را به حرکات قیمت می دهد و اگر برای شکست محدوده ها یا سطوح قیمتی ملاک خود را بجای گذر کندل های قیمتی از سطح به گذشت کندل+ تنکانسن تغییر دهیم قطعا قابلیت شگرف این خط در شناخت و جلوگیری از معامله بر روی شسکت های فیک را می بینیم علل خصوص در هنگام گذر قیمت از سطوح مهم در تایم فریم های 4 ساعته و روزانه که تاثیر این موضوع بسیار بیشتر می شود.

 

کیجونسن چیست؟

کیجونسن که به عنوان خط پایه (Base Line) نیز بیان می‌شود ­نوعی خاص از میانگین بیشترین قیمت بالا و کمترین قیمت پایین در ۲۶ دوره قبل حاصل می‌شود. همانند تنکانسن این خط می‌تواند هر چارچوب زمانی را در برگیرد.

۲ ÷ ( بالاترین قیمت ۲۶ دوره + پایین‌ترین قیمت ۲۶ دوره ) = فرمول محاسبه‌ی کیجون

در اصل کیجونسن را به علت رفتار خاص خود در شکست ها و همراهی های با قیمت می توان جادویی ترین خط ایچیموکو دانست به این علت که:
حرکات کیجونسن خشک و شکننده است در حالی که حرکات میانگین متحرک انعطاف پذیر می باشد اما این خشکی رفتار در کیجونسن قابلیت بسیار مهمی که دارد این است که شکست های این خط معمولا در جهت روند حرکتی فعلی می باشد و یا در حالتی که قیمت در حال شکل دادن یک موج اصلاحی می باشد نیز این خط معمولا صاف(فلت) می شود اما زمان هایی که این خط شکستی خلاف روند قیمت دارد برای مثال در روند صعودی این خط پیش از اینکه حتی تغییر روند رخ دهد رو به پایین و خلاف روند اصلی شکستی را رخ می دهد به معنی یک اصلاح بسیار عمیق یا تغییر روند رخ می دهد

پیشنهاد ویژه ما به شما: به روی چارت 4 ساعته هر ارز جفت ارزی در فارکس رفته کل اجزای چارت و ایچیموکو حتی کندل های قیمت را خاموش کرده بجز کیجونسن و به شکست های کیجونسن دقت کنید قطعا شگفت زده می شوید از رفتار بسیار خاص این خط در شناخت تغییرات روند.

سینکو اسپن A چیست؟

میانگین دو خط تنکانسن و کیجونسن، عامل تشکیل خط سینکو اسپن A می باشد. این خط در سیستم ایچیموکو، 26 کندل جلوتر از قیمت حرکت می کند یعنی پس از گرفتن میانگین 2 خط تنکانسن و کیجونسن نتیجه حاصل را به 26 کندل جلوتر انتقال می دهد.

۲ ÷ ( کیجونسن + تنکانسن ) = فرمول محاسبه ‌ی سینکو اسپن A

در اصل سینکو اسپن A نوعی حمایت و مقاومت ضعیف می باشد اما در زمان برخورد قیمت با سینکو اسپن A مربوط به تایم هفتگی عملکرد بسیار خوبی به عنوان حمایت و مقاومت ارائه می دهد که نیاز است که بدان حتما توجه داشته باشید

نکته دیگری که درمورد 2 خط سینکو اسپن A و سینکو اسپن B وجود دارد این است که از قیمت جلوتر حرکت کرده و این امر نشان دهنده این است که نه تنها این سیستم معاملاتی اندیکاتور با تاخیری نبوده بلکه از رفتار و حرکات قیمت جلوتر بوده و قابلیت بسیار زیادی در پیش بینی اینده قیمتی نیز به ما می دهد.

سینکو اسپن B چیست؟

میانگین بیشترین قیمت و کمترین قیمت در ۵۲ کندل گذشته سینکو اسپن B می‌گویند. این خط در سیستم ایچیموکو، 26 کندل جلوتر از قیمت حرکت می کند یعنی پس از گرفتن میانگین بیشترین قیمت و کمترین قیمت در ۵۲ کندل گذشته نتیجه حاصل را به 26 کندل جلوتر انتقال می دهد.

۲ ÷ ( بیشترین قیمت بالای ۵۲ دوره قبل + کمترین قیمت پایین ۵۲ دوره قبل ) = فرمول محاسبه‌ی سینکو اسپن B

این خط را می توان سنگین ترین و کم تحرک ترین خط ایچیموکو دانست که تاثیر اصلی آن شناخت روند کوتاه مدتی قیمت است یعنی اگر قیمت در زیر سینکو اسپن B باشد به دین معناست که روند کوتاه مدتی نزولی است و اگر در بالای آن باشد به معنای صعودی بودن روند قیمتی است

نکته بسیار مهم در بحث تحلیل روند با استفاده از شکست های خط سینکو اسپن B این است که باید روند بلند مدتی را در نظر داشت مثلا اگر روند بلند مدتی صعودی است و روند کوتاه مدتی نزولی شده بدلیل شکست سینکو اسپن B بهتر است منتظر بمانیم تا خط سینکو اسپن B دوباره شکسته شود و روند کوتاه مدتی هم مثل روند بلند مدتی صعودی گردد سپس در جهت روند معامله کنیم و هرگز خلاف روند معامله نکنیم چرا که ذات اصلی سیستم معاملاتی ایچیموکو همان طور که گفتیم همراهی با روند می باشد.

علاوه بر موارد گفته شده سینکو اسپن B تاثیر زیادی در ساخت محدوده های ایچیموکویی نیز دارد که ادامه مقاله باهم بررسی می کنیم.

همیارکریپتو

ابر کومو چیست؟

کومو را می‌توان اصلی ترین بخش ساختار ایچیموکو دانست. کومو یا ابر به فضای ایجادشده بین ۲ خط سنکو اسپن A و سنکو اسپن B می‌گویند. در تحلیل بازار ابر کومو را به محلی برای ناحیه های حمایتی و مقاومتی معتبر که بدان معروف است هرگز نمی شناسیم و این دیدگاه نادرت می باشد بلکه قیمت در داخل ایر کومو بدون روند و نامشخص است و در این زمان ها بهتر است از معامله پرهیز کنیم تا قیمت از این بی روندی و بلاتکلیفی خارج شود یا تایم فریم معاملاتی خود را تغییر دهیم که در نتیجه وضعیت روند تایم فریم دیگر و همجنین ابرکومو متفاوت بوده و بتوان با استفاده از این تایم فریم معاملات خود را انجام دهیم.

سطوح مهم در دنیای ایچیموکو

پیش از هر چیز باید بدانیم که معامله گری را اگر یک تعریف عملی و ساده بخواهیم بکنیم به این تعریف می رسیم که معامله گری چیزی جز تعیین سطوح قیمتی و معامله بر اساس رفتار قیمت در اطراف این سطوح قیمتی نیست پس در ابتدای هر امری باید سطوح خود را تعیین کنیم که ایچیموکو نیز قابلیت بسیاری در شناسایی بهترین سطوح قیمتی دارد

الف} سینکو اسپن B

هرگاه این خط به‌ طور ممتد و طولانی به‌ صورت فلت و صاف دربیاند محل مناسبی برای تشکیل یک حمایت یا مقاومت قیمتی است و می‌توانیم این محل را تعیین و در آینده که نمودار قیمت به آن رسید رفتار قیمت را در حوالی این سطح بررسی نماییم.

ب} کیجونسن

کیجونسن نیز همچون سینکو اسپن B هرگاه به صورت فلت در بیاید محل مناسبی برای تشکیل یک محدوده حمایت یا مقاومت قیمتی است و می‌ توانیم این محل را تعیین و در آینده که نمودار قیمت به آن رسید رفتار قیمت را در حوالی این سطح بررسی نماییم.

ج} چیکو اسپن

هرگاه پس از مدت طولانی فاصله و عدم برخورد چیکو اسپن با قیمت سپس این خط به قیمت رسیده و چیکو اسپن با خود قیمت برخورد نموده و آن را قطع نماید محل مناسبی برای تشکیل یک حمایت یا مقاومت قیمتی است و می‌توانیم این محل را تعیین و در آینده که نمودار قیمت به آن رسید رفتار قیمت را در حوالی این سطح بررسی نماییم.

چند نکته مهم در مورد سطوح ایچیموکویی

الف) این سطوح در زمان تشکیل و ساخت توانایی ارائه حمایت یا مقاومت را نداشته و پس از تشکیل و فاصله گرفتن قیمت به اندازه یک موج از این سطوح و سپس بازگشت به آن فعال شده و قابلیت اصلی خود را نمایش می دهند

ب) بهتر است این سطوح در تایم فریم 4 ساعته یا 1 ساعته مشخص شود چراکه ایچیموکو در این تایم فریم ها و مخصوصا 4 ساعته قدرت بالایی داشته و سطوح قوی تری ارائه می دهد

پ) در زمان مشخص کردن سطوح ایجیموکویی ما سطوح زیادی داریم و بهتر است هرگاه چند سطح در کنار همدیگر قرار گرفت 1 محدوده کشیده و سطوحی که به تنهایی هستند پاک کرده و در نهایت چند محدوده مهم ایچیموکویی داشته باشیم

ت) برای درک بهتر سطوح و محدوده های ایچیموکویی بهتر است حتما ویدیو های اموزشی را ببینید تا رسم این سطوح و کاربرد آن را بهتر متوجه شوید

 

روش های معاملاتی با ایچیموکو

حال که با سطوح مهم دنیای ایچیموکو آشنا شدیم می‌بایست روش های معاملاتی با استفاده از این سطوح را نیز شناسایی و معاملات خود را بر اساس ان ترتیب بندی کنیم.

اما پیش از آن لازم به ذکر است که ما باید حتماً تفکر معاملاتی خود را مبنی بر همراهی با روند اصلی و روند تایم فریم های بالاتر گذاشته و انتظار نداشته باشیم هرگز که قیمت با رسیدن به یک محدوده حمایت و مقاومت در سر راه خود روند بلندمدت خود را تغییر بدهد و دیدگاهی مبنی بر اصلاح قیمت داشته باشیم.

با حفظ این تفکر به عنوان دیدگاه پایه به سرغ بررسی نکات برای ساخت سیستم معامبلاتی با ایچیموکو می رویم:

الف} مولتی تایم

استفاده مولتی تایم فریم از ایچیموکو بدین صورت که سطوح و روند شناسی خود را در تایم فریم معاملاتی پایه همچون 4 ساعته انجام داده و تاییدیه های خود را در تایم های تریگر مثل 1 ساعته گرفته یکی از نکات جذابی است که باید حتما به آن توه کرد لازم به ذکرز است با سیستم معاملاتی ایچیموکو هرگز به سراغ معاملات زیر تایم فریم 3 ذقیقه نرفته چراکه این سیستم بدلیل رفتار های شارپ و استاپ هانت های متعدد قیمت با خطاهای بسیاری روبرو می شود.

ب} استفاده ترکیبی با پرایس اکشن

هرگز ایچیموکو به تنهایی کفایت امر برای تحلیل و معامله نمی دهد و هر سیستم معاملاتی هرچه که باشد در نهایت نیاز به شناخت و استفاده از پرایس اکشن را دارد فلذا حتما در تحلیل و بررسی های خود پرایس اکشن را نیز لحاظ کنید

ج} ترکیب با سایر اندیکاتور ها

یکی از سیستم هایی که بسیار پاسخ گو و سود ساز می باشد استفاده از ایچیموکو برای تحلیل در تایم فریم پایه و مشخص کردن سطوح ایچیموکویی و در نهایت گرفتن تاییدیه در تایم پایین تر با استفاده از کندل ها و ساختار بازار در کنار تاییدیه گرفتن از سایر اندیکاتور ها می باشد که این امر نیز بسته به اندیکاتور و ساختار مورد استفاده شما می تواند یکی از روش های سود ساز باشد.

نکته بسیار مهم: استفاده تنهایی از هرکدام از این روش های معاملاتی فاقد قدرت و اعتبار کافی می‌باشد و برای آموزش کامل نحوه معاملات ترکیبی در این سیستم پیشنهاد ما مشاهده قسمت پنجم در دوره ایچیموکو است.

همیارکریپتو

تحلیل زمانی

در دنیای ایچیموکو علاوه بر قیمت به بخش دیگر نمودار یعنی زمان نیز توجه ویژه‌ ای شده و امکانات تحلیل زمانی فوق العاده زیادی در چارت موجود است اما نکته دارای اهمیت این است که اگر بخواهیم تمام این قابلیت های زمانی را بررسی کنیم نموداری خواهیم داشت سرتاسر مملو از محدوده های زمانی که بسیار شلوغ و سخت برای معاملات است.

فلذا در اینجا اقدام به معرفی چندین مورد از مهم‌ترین روش های تحلیل زمانی نموده و از پرداختن به موارد غیر مهم و اضافی می‌پرهیزیم:

برای انجام تحلیل زمانی توسط ایچیموکو می‌بایست محل هایی را که کیجونسن به‌صورت فلت درآمده مشخص نماییم.

سپس به در این محل‌ها به دنبال نقاطی باشیم که سینکو اسپن b ابر کومو نیز در امتداد آن به‌صورت فلت بوده باشد و اعتبار این خط را دوچندان کند و پس از این به انتهای محل فلت شدگی کیجونسن رفته و ازآنجا به کمک ابزار خط کش در نمودار ۲۶ کندل به جلوتر رفته و یک محدوده مشخص می‌نماییم و سپس این محدوده زمانی می‌تواند کمک کننده به تغییر روند و اصلاح روند باشد.

علاوه بر این نیز میتوان محدوده سقف یا کف هایم مهم قیمتی ترجیحا در تایم فریم روزانه را مشخص کرده و به تعداد 9 و 17 و 26 و76 کندل جلو تر رفته و این محدوده ها را نیز علامت زده به عنوان یک محدوده مهم ایچیموکویی در نظر داشت

 

استفاده ترکیبی از تمام اجزای ایچی

برای کسب بهترین کاربرد در دنیای ایچیموکو بهترین کار استفاده از تمام اجزا همراه یکدیگر است بدین صورت که ابتدا روند و محل های حمایت و مقاومت و محدوده های زمانی مهم را در تایم فریم پایه تعیین کرده و سپس در اصلاح قیمتی یا پولبک به سمت این محل‌ها در زمان مناسب به تایم تریگر رفته وارد معاملات شده و در جهت روند اصلی سود های جذابی کسب نماییم فلذا داشتن دیدگاه ترکیبی و مولتی تایم فریم از ضروریات هر سیستم معاملاتی است.

جهت درخواست ثبت نام در دوره های آموزشی فرم زیر را تکمیل کنید.

جمع‌بندی

درمجموع دنیای ایچیموکو دارای قابلیت های فراوان و بخش های زیادی است که هنگامی که این فیلترها همگی باهم اعمال شوند میزان سود سازی و تعداد معاملات سود ساز ما بسیار بالاتر می‌رود ولی شرط این امر تمرین بسیار و عادت کردن به دیدگاه درست داشتن در دنیای ایچیموکو و دیدن چارت به‌طور صحیح است.
همچنین منتظر آپدیت‌ها و ویدیوهای جدید جذاب برای دوره بی نظیر ایچیموکو باشید.

چنانچه قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتال، بازار فارکس را دارید، اما فرصت کافی یا تخصص لازم برای تحلیل بازار را ندارید، برای سرمایه‌گذاری موفق در ارزهای دیجیتال و در امان ماندن از کلاه‌برداران و شکارچیان ارز دیجیتال می‌توانید از دوره‌های آموزشی ارز دیجیتال و دوره آموزشی فارکس همیار کریپتو استفاده کنید.

این دوره‌ها بر اساس تحلیل بازار و متناسب با نیاز مخاطبان از پایه تا پیشرفته طراحی و بروز می‌شوند. تیم همیار کریپتو برای کمک به علاقه‌مندانی که قصد ورود به این بازار رادارند دوره های آموزش ارز دیجیتال در مشهد را به‌صورت حضوری در مشهد و غیرحضوری برای علاقه‌مندان در نقاط مختلف کشور در فضای اسکای روم برگزار می‌کند.

صرافی بینگ ایکس که یک پلتفرم برای معاملات ارز دیجیتال است در سال ۲۰۱۸ تأسیس شد. این صرافی تمام خدمات معاملاتی در بازار ارز دیجیتال شامل خدمات معاملاتی اسپات، مشتقات، فیوچرز و کپی تریدینگ را به بیش از ۱۰۰ کشور در سرتاسر جهان ارائه می‌دهد.

برای ثبت نام صرافی بینگ ایکس با استفاده از لینک https://bingx.com/partner/Hamyarcrypto وارد صفحه اصلی صرافی شوید.

سوالات متداول

1_مهمترین خطوط در تحلیل زمانی ایچیموکو کدام خطوط می باشند؟

خطوط کیجونسن و سینکو اسپن B در حالت فلت شده که قرار می گیرند.

2_سیستم معاملاتی ایچیموکو در اصل برای چه نوع معاملاتی مناسب می باشد؟

کاربرد اصلی این سیستم در معاملات برای همراهی با روند و روند گیری می باشد و مناسب معاملات اسکلپ با معاملات واکنشی نیست.

3_کاربرد اصلی سایه قیمت در ایچیموکو چیست؟

کاربرد واقعی سایه قیمت هنگام برخورد و گذر از قیمت می باشد که یک تاییدیه مهم و قابل توجه است.

4_شکست واقعی ابر کومو چه زمانی رخ می دهد؟

هنگامی که در کنار قیمت کیجونسن نیز از ابر کومو گذر کند شکست واقعی ابر کومو رخ می دهد.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۹
ارسال دیدگاه جدید